Dziennik nimfomanki (2008)
Christian Molina
Belén Fabra

Poznanie własnego JA

"Dziennik nimfomanki" to z pewnością film dla osób, które lubią odczuwać emocje towarzyszące bohaterom. Widz oglądając "Dziennik" z pewnością może "wejść" w Val i przeżyć film z jej punktu widzenia. Główną bohaterką jest młoda kobieta o imieniu Val, która okazuje się naszą tytułową nimfomanką. Po rozmowie ze swoja babcią (w tej roli Geraldine Chaplin) zaczyna pisać dziennik, w którym w większości opisuje swoją potrzebę seksu. Valére, choć ma niepohamowany popęd seksualny, "uspokaja się" u boku Jaimiego. Niestety jej wybranek z księcia z bajki zmienia się w potwora z najgorszego koszmaru, który niszczy życie głównej bohaterki. Po ciężkim rozstaniu i przeżyciami z tym związanymi ciało Val "budzi się" do życia, a jej chęć uprawiania seksu zostaje "uwolniona" i nie da się jej już zatrzymać. W rolę nimfomanki wciela się Belén Fabra, która (moim zdaniem) genialnie ukazuje charakter, emocje i światopogląd bohaterki. Widz dzięki dobrej grze młodej i niestety nieznanej aktorki może zauważyć zmiany, jakie zachodzą w nimfomance. Najpierw strach, kim tak naprawdę jest, utrata kontroli nad własną sobą (praca w burdelu), a na końcu filmu akceptacja siebie i własnego - nadal niezaspokojonego - popędu seksualnego. Te wszystkie obrazy Val świetnie skleiła w jedną całość jej odtwórczyni. Największe wrażenie zrobiła na mnie scena rozmowy z niepełnosprawnym klientem. Jest to punkt zwrotny życiu naszej bohaterki i chyba nie jednemu zakręciła się łza w oku podczas oglądania (na pewno mi się zakręciła i to nie jedna). "Dziennik" choć w większości składający się ze scen erotycznych (w sumie nie powinno nas dziwić) nie sprawia to u widza niesmaku bądź obrzydzenia. Uważam, że reżyser Christian Molina wywiązał się ze swojego zadania i zrobił film na naprawdę wysokim poziomie. Jedyne nad czym ubolewam to fakt, że filmy z Belén Fabrą (oprócz "Nimfomanki") nie są dostępne w Polsce i moja filmoteka nie powiększy się o filmy z tą aktorką. Na zakończenie dodam tylko tyle, że film jest warty obejrzenia i na pewno nie zmarnuje się przy nim tych 95 minut (choć nadal dziwi mnie taka niska średnia na tej stronie).
Gdy obejrzałem zwiastun, zrodziły się we mnie nadzieje na ciekawy dramat erotyczny europejskiego kina.... czytaj więcej