PitBull (2005)
Patryk Vega
Marcin Dorociński
Janusz Gajos

Psy

Ubiegły rok nie był łaskawy dla polskiego kina. Tylko trzy z rodzimych produkcji zgromadziły widownię większą niż 100 tysięcy widzów. Największą popularnością cieszył się biograficzny <a
Ubiegły rok nie był łaskawy dla polskiego kina. Tylko trzy z rodzimych produkcji zgromadziły widownię większą niż 100 tysięcy widzów. Największą popularnością cieszył się biograficzny "Skazany na bluesa", ale w pierwszej trójce znalazł się również policyjny dramat "Pitbull" w reżyserii debiutującego na dużym ekranie Patryka Vegi. Akcja filmu toczy się wokół losów pięciu policjantów z Wydziału ds. Zabójstw. W pracy tworzą zgrany zespół, ale po wyjściu z "firmy" każdy z nich boryka się z innymi problemami. Gebels (Andrzej Grabowski) walczy o to, by żona nie odebrała mu praw do opieki na dzieckiem, Metyl (Krzysztof Stroiński) - nałogowy alkoholik nie potrafi ułożyć swojego życia osobistego, młody Nielat (Rafał Mohr) nie znajdując wspólnego języka ani z ojcem ani z kolegami z komendy, pocieszenia szuka w narkotykach, Benek (Janusz Gajos) cierpi na chorobę wieńcową, ale chce dopracować jeszcze dwa miesiące do emerytury, a Despero (Marcin Dorociński) wplątuje się w romans z córką poszukiwanego przez siebie przestępcy. Patryk Vega, który z tematyką policyjną zetknął się już podczas realizacji dokumentalnych "Prawdziwych psów" pokazał w "Pitbullu" wizerunek stróżów prawa, jakiego nie znajdziemy w żadnym innym filmie. Bohaterom "Pitbulla" daleko do ugrzecznionego i niezwykle przystojnego komisarza Zawady z "Kryminalnych". Nie stronią od alkoholu, mają poważne problemy w życiu osobistym, wchodzą w konflikty z przełożonymi. Przy tym wszystkim jednak są niezwykle prawdziwi a dzięki temu niezwykle nam bliscy. Duża w tym zasługa doborowej obsady aktorskiej, w której u boku młodych aktorów znaleźli się artyści tej klasy co Janusz Gajos, czy Andrzej Grabowski, ale i samego reżysera, który w drobiazgowy sposób pokazał na ekranie, jak w rzeczywistości wygląda praca policji - od działań operacyjnych począwszy, a na ubraniu i charakterystycznym slangu skończywszy. Jeśli jakimś cudem nie wybraliście się na "Pitbulla" do kina bądź nie obejrzeliście zrealizowanego na jego podstawie serialu emitowanego w zeszłym roku przez TVP, możecie sięgnąć po wydanie DVD obrazu, które od kilku tygodni znaleźć można nie tylko w sklepach, ale i wypożyczalniach. Na krążku oprócz filmu Vegi znajdziecie również zwiastun kinowy promujący tę produkcję, wideoklip do piosenki Kazika Staszewskiego "Pitbull", galerię 21 fotosów oraz film z planu i wywiady. Szczególnie polecam obejrzenie ostatniego z wymienionych dodatków, na który składają się wypowiedzi artystów zaangażowanych w realizację filmu. O pracy nad "Pitbullem" i jego bohaterach opowiadają Marcin Dorociński, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski, Rafał Mohr, Weronika Rosati, Krzysztof Stroiński i Patryk Vega.
Muszę się przyznać, że pierwsze kadry filmu mocno mnie rozczarowały. Nie wiedziałem, czy śmiać się, czy... czytaj więcej