Uniwersalny żołnierz (1992)
Roland Emmerich
Jean-Claude Van Damme
Dolph Lundgren

Starcie żywych trupów

<a href="http://www.filmweb.pl/Dolph,Lundgren,filmografia,Person,id=260" class="n">Dolph Lundgren</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Jean-Claude,Van,Damme,filmografia,Person,id=317"
Dolph Lundgren i Jean-Claude Van Damme - to nazwiska, które niegdyś rozpalały wyobraźnię każdego miłośnika kina akcji. Dziś potężny Szwed oraz wygimnastykowany Belg są już nieco zapomniani a premiery ich kolejnych obrazów zauważane są jedynie przez fanów, ale kilkanaście lat temu byli jednymi z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. Z tego właśnie okresu pochodzi film "Uniwersalny żołnierz" - pierwsza amerykańska produkcja w karierze niemieckiego reżysera Rolanda Emmerucha. Lundgren i Van Damme wcielają się w role amerykańskich żołnierzy, którzy w 1969 roku w Wietnamie giną w bratobójczej walce. Ich ciała nie zostają jednak pochowane, ale stają się częścią eksperymentu, którego celem jest stworzenie oddziału superwojowników. Sztucznie przywróceni do życia, pozbawieni pamięci i genetycznie zmodyfikowani Andrew Scott i Luc Deveraux stają się częścią jednostki Uniwersalnych Żołnierzy - odpornych na ból i zmęczenie maszyn do zabijania. Kiedy jednak jeden z nich zaczyna odzyskiwać swoje wspomnienia, sytuacja się komplikuje... "Uniwersalnego żołnierza" oglądałem po wielu latach przerwy. Film widziałem po raz pierwszy na początku lat 90. w warszawskim, nieistniejącym już kinie Moskwa a później pominąłem wszelkie telewizyjne powtórki. Zasiadając przez telewizorem nie dość, że nie za bardzo pamiętałem fabułę obrazu to jeszcze poważnie obawiałem się, iż czekać mnie może potężne rozczarowanie. Na szczęście nic takiego się nie stało. O ile od strony scenariuszowej "Uniwersalnego żołnierza" można pominąć milczeniem - podobnie jak, niestety, większość filmów Emmericha - o tyle od strony technicznej obraz nadal prezentuje się godnie. Otwierająca film akcja na tamie Hoovera, pościg za więziennym autobusem przez pustynię oraz finałowa walka ożywionych żołnierzy wciąż robią wrażenie. Wydanie DVD, które ukazało się w serii QDVD, wzbogacono o kilka dodatków. Najobszerniejszym z nich jest komentarz reżysera Rolanda Emmericha, scenarzysty Deana Devlina oraz aktorów: Dolpha Lundgrena i Jean-Claude'a Van Damme'a. Komentarz jest bardzo nierówny. Przez większą część czasu mówi Emmerich, który oprócz naprawdę ciekawych informacji dzieli się z nami również uwagami nie mającymi większego znaczenia. Materiał "Jak powstawał film" poświęcony jest realizacji obrazu. O filmie, jego produkcji, bohaterach oraz scenach akcji opowiadają miedzy innymi reżyser, aktorzy i producenci. Uzupełnieniem tego materiału jest dodatek "Z planu" będący trwającym ponad 15 minut montażem archiwalnych zdjęć z planu filmowego. W dziale wywiady znajdziemy wypowiedzi twórców na temat obrazu. O "Uniwersalnym żołnierzu" oraz pracy nad nim opowiadają Roland Emmerich, Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Ally Walker, Ed O'Ross, Vic Armstrong oraz producenci: Craig Baumgarten i Allen Shapiro. Listę dodatków zamykają tekstowe informacje na temat odtwórców głównych ról i reżysera, dwa zwiastuny kinowe "Uniwersalnego żołnierza" oraz galeria trailerów promujących inne tytuły serii QDVD. Musze przyznać, że mimo upływu lat "Uniwersalnego żołnierza" nadal ogląda się nieźle. Imponujące sceny akcji, sporo akcentów komediowych oraz dwaj najwięksi twardziele Hollywood zapewnią Wam solidną porcję rozrywki na wieczór.