Twoja stara straszy w lesie!

"Twoja stara straszy w lesie" - pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy po zakończonym seansie "Rest Stop". Bynajmniej nie dlatego, że zza drzew nagle wynurzyła się czyjaś żona, tudzież rodzicielka, bohaterka milionów żartów na forach internetowych. Ale zacznijmy od początku.

"Rest Stop" opowiada historię Nicole (Jaimie Alexander) oraz jej chłopaka imieniem Jesse (Joey Mendicino), którzy postanawiają wyrwać się spod kurateli rodziców i wyruszyć w podróż do Los Angeles. Jak wiadomo, w USA mamy drogi długie i szerokie z dość dużym rozstrzałem stacji benzynowych, więc nie ma co wybrzydzać, gdy trzeba zatrzymać się za potrzebą. Para postanawia stanąć na chwilę na niewielkim leśnym parkingu, a Nicole udaje się do toalety. Gdy wraca, odkrywa, że Jesse zniknął, a od najbliższej stacji dzieli ją dobre 60 mil.

Filmy z psychopatycznymi mordercami w roli głównej mają swoje wierne grono fanów. Ich głównymi elementami jest wariat, pusta droga i ofiara, która ma wyjątkowo małe szanse na wyjście z tego spotkania cało. Schemat powielany w wielu filmach, jak choćby "Jeepers Creepers", "Wolf Creek", czy sławny "Autostopowicz". Z lepszym lub gorszym skutkiem reżyserom udaje się stworzyć obraz ciekawy i, mimo oklepanego schematu, przyciągający uwagę. John Shiban nie sprostał jednak temu zadaniu, a"Rest Stop" straszy głównie totalnym brakiem logiki i głupotą głównej bohaterki.

Czepiam się? Możliwe, bo przecież jednym ze znaków rozpoznawczych horrorów rodzaju wszelkiego jest bezmyślność ofiar. Czekanie na zabójcę zamiast uciekać, jeśli ucieczka to jedynie środkiem drogi. Nicole pobiła jednak wszelkie rekordy i nie mogę sobie przypomnieć, bym kiedykolwiek miała do czynienia z takim nagromadzeniem absurdalnych zachowań w jednej produkcji i u jednego bohatera. Urżnijmy się w trupa, potem ukryjmy w toalecie. Po co uciekać, w lesie ciemno, poza tym, co morderca miałby robić przez resztę filmu? Biegać po krzakach?

Kolejnym poważnym minusem jest wrażenie, że Shiban próbował wcisnąć do"Ostatniego Postoju" wszystko, co możemy ujrzeć w straszydłach. Mamy więc psychola w żółtym pick-upie, zwariowaną rodzinkę rodem z "Teksańskiej Masakry" i kilka duchów, które jednak są na tyle materialne, że można im spokojnie zrobić jakieś kuku. Pojawia się teoria, że aby zrozumieć sens tych wszystkich zjawisk, należy obejrzeć "Ostatni Postój 2: Nie oglądaj się za siebie". Zapewniam jednak szanownych państwa, że póki co aż tak ciekawa nie jestem, po co to wszystko na ekranie się pojawiło.

Żeby jednak nie wyglądało, że film to totalne dno, które do niczego się nie nadaje, należy wspomnieć, że pomimo masy dziur logicznych "Rest Stop" ma swój niepokojący klimat. Gdy przymkniemy oko na scenariuszowe niedociągnięcia i zamiast rozważać, "dlaczego ta głupia laska nie strzeliła, kiedy mogła", spróbujemy wczuć się w rolę Nicole, okaże się, że oglądamy właśnie całkiem "przyjemną" produkcję, która jednak w jakimś stopniu przestraszyć może. "Rest Stop" nie ma najmniejszych szans na stanie się filmem kultowym, ale na wieczorny seans ze znajomymi zupełnie wystarczy.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 83% uznało tę recenzję za pomocną (48głosów).
KARO
ocenia ten film na:
4/10 ujdzie

komentarze

pozostało 255 znaków
 • sputnick
  sputnick
  2014-12-08 23:16:31 +0100

  Kiedy film jest naprawdę do niczego. Kiedy zaczynasz go oglądać, by po chwili stwierdzić, że już go oglądałeś, a po kolejnej chwili dojść do wniosku że nawet nie do połowy bo nie pamiętasz o co w nim chodziło, widocznie z racji tego że coś musiało ci seans przerwać - jakaś nagłą ważna sprawa lub sen, a później już nie pamiętałeś, że coś miałeś oglądać do końca i tak po widocznie kilku miesiącach znowu go wybrałeś z puli kiepsko ocenionych pozycji.

 • katasha20
  katasha20
  2013-10-12 19:59:41 +0200

  Faktycznie, tylu idiotycznych zachowań NIGDY nie widziałam w żadnym filmie!

 • wybrzydzacz
  wybrzydzacz
  2012-09-29 15:49:36 +0200

  To nie totalna głupota bahaterki, tylko totalna głupota reżysera i scenarzysty. Dla mnie to totalne i banalne dno, ale... widocznie są ludzie, którzy to lubią i nie lubią używać mózgów.

 • StubbornGirl
  StubbornGirl
  2012-01-11 13:19:19 +0100

  Nielogiczność postępowań wyparła konieczne przerażenie ze strony widza.

 • mila1082
  mila1082
  2011-07-18 00:27:48 +0200

  recenzja mnie zachecila-musze zobaczyc co wyprawia ta laska ! ;)

 • isqa85
  isqa85
  2010-12-28 22:04:30 +0100

  Zgadzam się całkowicie - podczas oglądania, nawet totalnie pozbawionego wnikliwości, rażą absurdalne zachowania głównej bohaterki i brak logiki. Film zdecydowanie słaby.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o