Nastolatki (2015)
Alexandra-Therese Keining
Tuva Jagell
Emrik Öhlander

W obcym ciele

Zobrazowane w filmie sceny przemocy psychicznej, do jakich dochodzi w szkole na oczach nauczycieli, którzy pozostają na nie zupełnie obojętni, nie pozostawiają złudzeń, że Keining ma zastrzeżenia
Jeśli jesteś obojętna/obojętny na odmienność, ta historia nie jest dla Ciebie – uprzedzają na początku swojego filmu twórcy "Nastolatków". Ale jeśli masz oczy szeroko otwarte, patrz uważnie – dodają. Tajemniczemu wyzwaniu towarzyszą obrazy ognia i elektroniczne dźwięki wprowadzające w klimat horrorów lat 80. Ja to kupuję.

Bohaterkami najnowszego filmu Alexandry-Therese Keining, autorki "Pocałuj mnie", są trzy czternastolatki u progu dojrzewania. Gnębione w szkole przez bandę chuliganów zastanawiają się czasem, czy byłoby im łatwiej, gdyby były chłopakami. Kiedy znajdują w oranżerii jednej z nich niezidentyfikowane nasiono, ich marzenia nieoczekiwanie staną się realne – roślina, która wyrasta z magicznego ziarenka, daje sok o niesamowitych właściwościach: po jego wypiciu ciała dziewczyn zamieniają się na kilka godzin w ciała chłopaków.

Tuż po pierwszym przeobrażeniu dziewczyny – już jako Kim, Momo i Mackan – biegną na szkolne boisko, gdzie wieczorami toczy się życie towarzyskie. I ku ich zaskoczeniu, nagle stają się widoczne – Tony, w którym Kim się podkochuje, częstuje je piwem, proponuje grę w piłkę i zaprasza na kolejną imprezę – w wydaniu chłopaków wszystko wydaje się sto razy prostsze. Bella i Momo nie mają jednak zbyt dużej frajdy z udawania kogoś, kim nie są – do zmiany wcielenia zaczynają podchodzić sceptycznie. Co innego Kim, która już wcześniej zwierzyła się, że jej dusza jest zapięta na zamek w niewłaściwym ciele; po transgenderowym doświadczeniu nie potrafi już normalnie funkcjonować w swojej dawnej skórze. Przyjaciółki zdają się tego nie rozumieć. Dla wszystkich trzech rozpoczyna się długa i bolesna droga przez dojrzewanie.

Uderzające jest to, w jak brutalnym świecie żyją bohaterki i jak bardzo w swoich troskach są osamotnione. O rodzinie Kim wiadomo tylko tyle, że ma matkę, z którą raczej nie rozmawia; Bella opiekuje się pogrążonym w depresji ojcem; rodziców Momo natomiast nie oglądamy ani razu. Zresztą w życiu wszystkich przedstawionych w filmie nastolatków dorośli odgrywają znikomą rolę. Zobrazowane w filmie sceny przemocy psychicznej, do jakich dochodzi w szkole na oczach nauczycieli, którzy pozostają na nie zupełnie obojętni, nie pozostawiają złudzeń, że Keining ma zastrzeżenia co do szwedzkiego modelu wychowawczego. Reżyserka nie stawia jednak w tej kwestii konkretnych zarzutów. Skupia się na beznadziejnej sytuacji Kim i stara się, by widzowie poczuli w stosunku do niej empatię. Co – jeśli rzeczywiście nie jesteście obojętni na odmienność – nie powinno być trudne, bo grająca bohaterkę Tuva Jagell od razu budzi sympatię.

Nieznośną rzeczywistość bohaterek łagodzą sceny z elementami fantasy – początkowo wydaje się nawet, że magiczna roślina przyniesie nastolatkom ukojenie i pozwoli rozpocząć nowy etap w ich życiu. Po pierwszym przeobrażeniu i zmianie perspektywy zyskują bowiem pewność siebie, dzięki czemu bez trudu rozwiązują sprawę ze szkolnymi chuliganami. Okazuje się jednak, że Keining wcale nie zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu, a w końcu jej intencje zaczynają być trudne do rozszyfrowania. Niełatwo też zorientować się, które sceny są w "Nastolatkach" istotne fabularnie i które z nich będą miały wpływ na dalszy rozwój wydarzeń. W efekcie można się w filmie Keining pogubić. To rozchwianie struktury opowieści nie przekreśla jednak zamierzonego efektu – "Nastolatki" pomagają zrozumieć, na czym polega tragedia odkrycia w sobie innej tożsamości płciowej. Pozostaje tylko żałować, że opowieść Keining nie przynosi nikomu pożądanej otuchy.
"Pojkarna" albo po polsku "Nastolatki"to film, który próbuje pokazać nam, jaki horror musi przechodzić... czytaj więcej