Wehikuł czasu

Marcin Kamiński
"Efekt motyla", choć nie stał się jednym z największych przebojów frekwencyjnych tego roku, jest z całą pewnością tytułem wzbudzającym olbrzymie emocje. Tylko na Filmwebie prawie 2,5 tysiąca ludzi zdecydowało się na ten film oddać swój głos, a forum dyskusyjne obrazu pełne jest skrajnych wypowiedzi kinomanów, którzy „Efekt motyla" pokochali bądź znienawidzili. Jeśli jeszcze obrazu nie widzieliście, to możecie teraz owo niedopatrzenie nadrobić, bo film ukazał się właśnie na wideo i DVD.

Bohaterem filmu jest student psychologii Evan Treborn, który odkrywa, że ma unikalny dar pozwalający mu na podróż w czasie i naprawienie własnych błędów z przeszłości. Kiedy okazuje się, że jego miłość z dzieciństwa ma popełnić samobójstwo, Evan cofa się w czasie, starając się zapobiec tragedii. Drobna zmiana wywołuje całą lawinę wydarzeń, których konsekwencji głównych bohater nie może przewidzieć...

Kinowe recenzje filmu możecie przeczytać powyżej, więc skupię się w moim tekście jedynie na wydaniu DVD, które miałem przyjemność obejrzeć.
„Efekt motyla" ukazuje się w pełnej polskiej wersji językowej, co oznacza, że na nasz rodzimy język przełożono nie tylko sam film, ale również wszystkie dodatki a nawet menu. Obraz obejrzeć możemy z dźwiękiem w formacie DTS ES lub DD 5.1 (ścieżka oryginalna + polski lektor). Oczywiście istnieje również możliwość obejrzenia filmu z polskimi napisami.

W dodatkach oprócz zwiastuna kinowego i dwóch spotów telewizyjnych promujących film (z polskimi napisami) znajdziemy między innymi obszerny materiał zatytułowany „Jak powstawał film". W dokumencie tym scenarzyści i reżyserzy J. Mackye Gruber oraz Eric Brass opowiedzą historię powstania obrazu - od momentu narodzin pomysłu aż do napisania ostatecznej wersji scenariusza. O projekcie oraz pracy na planie opowiedzą również producent Chris Bender, autor zdjęć Matthew F. Leonetti i odtwórcy głównych ról Ashton Kutcher oraz Eric Stolz.
Materiał „Efekty specjalne" poświęcony jest, co oczywiste, efektom specjalnym wykorzystanym w filmie „Efekt motyla". Co ciekawe, obraz, ze względu na niski budżet, planowany był pierwotnie jako projekt zupełnie pozbawiony efektów specjalnych, ale producenci uznali, że mówiąc o podróżach w czasie zwyczajnie nie można ich uniknąć. Od autorów cyfrowych animacji dowiemy się, jak powstawały sceny ilustrujące podróże w czasie, wspomnienia powracające z ogromną prędkością do umysłu Evana, wybuch skrzynki pocztowej, czy sekwencje, w których jeden z bohaterów pojawia się bez rąk.

Niezwykle ciekawy jest dodatek zatytułowany „Naukowe i psychiczne aspekty teorii chaosu". Jeśli nie wiecie, tytuł filmu jest bezpośrednim nawiązaniem do tej teorii głoszącej, że "motyl zaburzający powietrze dzisiaj w Pekinie może być przyczyną huraganu w następnym miesiącu w Nowym Jorku". Wspomniany dodatek to zbiór wypowiedzi naukowców komentujących i objaśniających teorię chaosu.

Listę materiałów dodatkowych zamykają „Wycięte sceny", czyli galeria sekwencji, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu. Jest ich w sumie dziewięć i możemy obejrzeć je również z komentarzem reżyserów. Sceny nie wnoszą zbyt wiele nowego do filmu, ale warto zwrócić uwagę na ten dodatek, gdyż znajdziemy w nim dwie alternatywne wersje zakończenia: „milutkie" i „happy end", jak o nich mówią reżyserzy. Niestety, nie znajdziemy tam reżyserskiego zakończenia filmu, które opublikowano w amerykańskim, specjalnym wydaniu „InfiniFilm". Szkoda, bowiem jest ono drastycznie różne od tego, co możemy zobaczyć na ekranie i zdaniem wielu widzów jest wręcz lepsze od oryginalnego.

Z czystym sumieniem polecam sięgnąć po „Efekt motyla". Film, którego głównym atutem jest oryginalny scenariusz, nawet jeśli Wam się nie spodoba, na pewno nie pozostawi was obojętnymi i skłoni do dyskusji. Nad kupnem bym się zastanawiał, ale wypożyczyć zdecydowanie warto.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 34% uznało tę recenzję za pomocną (89 głosów).

zobacz wszystkie

pozostało 255 znaków
  • NickError

to jest recenzja dvd, więc jest o wydaniu dvd, a nie o samym filmie

• TheThing

Przepraszam... bodaj po raz pierwszy tutaj, na filmwebie, zadam głupie pytanie. Pewnie dlatego, ze w tym filmie widzę masę analogii do NEXT, ktory powstał na bazie powieści Philipa K. DICKA (Blade Runner, Model typu B itd). Zupełnie czytelne przeskoki w czasie, modyfikacje, komunikacja z tworzeniem historii. I teraz pytanie - czy ktoś z Was wie (ale nie na może, chyba) a naprawdę, czy scenariusz filmu nie powstał na bazie jakiejś powieści DICKA, albo w oparciu o opowiadanie czy jakieś słuchowisko sprzed lat. Sam DICK już dość dawno zmarł, więc nie wydaje sie mozliwe by "popełnił" wprost screenplay do "Butterflay`a". Zresztą "lista płac" filmu o nim nie wspomina Kończąc więc ponowię pytanie - czy ktoś ma jakąś wiedzę o pomysle na scenariusz?

• FILioza

Ale amatorszczyzna! Zamiast pisać o filmie, koleś pisze o dodatkach na płycie dvd! Takie "recenzje" powinni kasować! Siadaj, pała!

• cuba1986pl

Na YT są przedstawione 4 zakończenia filmu - kinowe, Happy End, "otwarte" oraz Wersja Reżyserska

• Maciek5818

Autor recenzji mógłby skupić się na samym filmie a nie na tym co zawiera wydanie DVD

• Itachi1993

"Tylko na Filmwebie prawie 2,5 tysiąca ludzi zdecydowało się na ten film oddać swój głos" hehe ... teraz grubo ponad 50 tysięcy jest ;d BTW. Dobra recka