Wszystko zostaje w rodzinie

 • recenzja kinowa Porachunki (2013)
Najnowszy film w reżyserii Luca Bessona (twórcy takich hitów, jak "Leon zawodowiec" czy "Piąty element") przedstawia historię pewnej, na pozór zwyczajnej amerykańskiej rodzinki, która właśnie wprowadziła się do małego, niczym niewyróżniającego się miasteczka w Normandii. Nowo przybyła familia składa się z czterech osób: podstarzałego i nieco zmęczonego życiem Freda Blake'a, jego bezpośredniej i konkretnej żony Maggie, oraz ich dwojga dzieci, Belli i Warrena. Zwyczajna, kochająca się rodzina. No, nie do końca. Fred Blake to tak naprawdę Giovanni Manzoni – ważny mafiozo, który właśnie rozpoczyna nowe życie. Po wsadzeniu za kratki jednego z największych liderów mafii, bohater wraz z familią, w ramach programu ochrony świadków, próbuje prowadzić w miarę możliwości normalne życie, co jak się okazuje, wcale nie jest takie proste.

Sama historia nie powala na kolana, jednak na tle kolejnych blockbusterów, efektownych filmów akcji oraz produkcji stricte młodzieżowych, nowe dzieło Bessona stanowi miłą odmianę. Tym razem znany z niekonwencjonalnego podejścia do swoich filmów francuski reżyser proponuje nam kino przełamujące schematy. Satyrę na temat społeczeństwa i relacji międzyludzkich prześmiewającą ciągle aktualne stereotypy i uprzedzenia oraz niektóre znane nam wszystkim sytuacje. Jednak głównym celem reżysera jest ukazanie w krzywym zwierciadle portretu gangstera oraz jego rodziny. Besson w swoim filmie przedstawia nam, tak jakby cztery odrębne historie, z których każda dotyczy jednego z członków charakterystycznej familii Giovannego. Wszystkie opowieści przez cały seans niejednokrotnie się przeplatają, dążąc to wspólnej konkluzji w postaci  dziewięciu zawodowych zabójców, z prostym poleceniem do wykonania, które brzmi następująco: Zlikwidować rodzinę Manzoni. Tak więc obserwujemy perypetie całej rodzinki, która próbuje się dostosować do otoczenia. Dostarcza to wielu okazji do śmiechu. Wyobraźcie sobie pewnego siebie gangstera, zabijającego bez mrugnięcia okiem, zmuszonego do wysłuchiwania docinek na temat przygotowywanego przez niego barbecue. Takich smaczków jest o wiele więcej.

Historia w pewnych momentach nabiera nieco groteskowego posmaku. Mamy tutaj zderzenie komedii i tragizmu. Bywa czasem, że dana scena potrafi być zarówno zabawna, jak i tragiczna. Luc Besson w swoim dziele bawi się konwencją gatunku filmów gangsterskich. Przerysowuje postaci, wyolbrzymia znane problemy, wyśmiewa uprzedzenia i stereotypy. Dzięki temu wychodzi mu niezła komedia, pełna sprzeczności oraz paradoksów, z dość gorzkim wydźwiękiem. Mianowicie, obrazem społeczeństwa wcale nie lepszym niż wizerunek gangsterskiej rodzinki. Całość dopełniają przemyślane, pełne ironii i sarkazmów dialogi. Dodatkowo cały film można spędzić z uśmiechem na twarzy. Jednak to nie typowy amerykański humor, do jakiego zdążyli nas twórcy przyzwyczaić. "The Family" bawi przede wszystkim karykaturalnymi postaciami, wyolbrzymionymi sytuacjami, przemyślanymi i ironicznymi dialogami. Do produkcji trzeba podejść z dużym dystansem oraz bez uprzedzeń, inaczej doświadczycie dość wątpliwej rozrywki. Humor jest specyficzny i nie do każdego trafi. Pozostaje jeszcze kwestia brutalności, która jest bardzo umowna. Widzowie będą mieć świadomość czynów, jakich dopuszczają się bohaterowie, jednak nigdy nie zobaczą ich wprost. Besson nie przekracza granicy dobrego smaku, zamiast tego woli sugerować i prowokować.

Wyborne aktorstwo to ogromna zaleta filmu. Robert De Niro doskonale odnajduje się w roli gangsterów. Mało kto jest tak przekonujący w roli mafiozy jak on sam. Tym razem jednak De Niro bawi się swoją rolą, traktuje ją z przymrużeniem oka. Z jednej strony jest stanowczym gangsterem z zasadami, z drugiej podstarzałym, podupadłym na duchu człowiekiem, poszukującym inspiracji. Michelle Pfeiffer spisała się na miarę swoich umiejętności. Nigdy nie miała problemów z oddawaniem uczuć, co potwierdza też produkcją "The Family". Swoim wnikliwym spojrzeniem i odpowiednią miną, a także gestykulacją potrafi przekazać multum uczuć oraz emocji. Zaskoczyła swoim występem Dianna Agron (zagrała siedemnastoletnią Belle Blake), znana przede wszystkim z filmu "Jestem numerem cztery". W produkcji Bessona pokazała się z zupełnie innej strony niż dotychczas. Nie była już miłą i uroczą nastolatką, tylko pewną siebie "córeczką tatusia", która wie, jak o siebie zadbać. Nieco z tyłu znalazł się John D'Leo, który mimo to wykreował przykuwającego uwagę bohatera. Gościnnie wystąpił Tommy Lee Jones, w roli stróża prawa zapewniającego ochronę rodzinie Manzoni. Tak więc bohaterowie są zarówno świetnie zarysowani przez scenarzystów, jak i odegrani przez aktorów. Cała rodzinka to doprawdy zbieranina osobliwych indywiduów, o specyficznym sposobie bycie i niepowtarzalnym uroku.

Z recenzji wynika, że film chwalę, jednak Besson tak po prawdzie nie dostarcza widzom niczego nowego. Nie raz mogliśmy oglądać filmy podobne do "The Family", niekiedy nawet lepiej zrealizowane i bardziej pomysłowe, co sprawia, że produkcja może wydawać się jedynie odtwórcza. Mimo to "The Family" Bessona nie można odmówić solidnego wykonania bądź zarzucić reżyserowi braku zaangażowania i pasji, której Francuz ciągle ma aż nadto.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 73% uznało tę recenzję za pomocną (66głosów).

komentarze

pozostało 255 znaków
 • Andreas0701
  Andreas0701
  2016-01-30 21:14:20 +0100

  No i proszę; "Recenzja użytkownika" zdecydowanie lepsza od "Recenzji Redakcji Filmwebu", którą czytałem przed chwilą z wielkim niesmakiem.

  1
  • bartez13_17
   bartez13_17
   2016-01-30 21:16:02 +0100

   @Andreas0701 Bardzo dziękuję :)

   1
 • kris_j
  kris_j
  2014-01-04 11:46:06 +0100

  Bardzo dobra recenzja. Dziękuję. :)

  1
 • bartez13_17
  bartez13_17
  2013-11-20 09:33:56 +0100

  Tak chciałem i naprawdę dziękuję. Mimo błędów mam nadzięję że recenzja była pomocna. Staram się poprawić styl i takie wypowiedzi jak Twoja - z wytłumaczeniem popełnionych błędów - bardzo mi w tym pomagają. Pozdrawiam.

  1
 • bartez13_17
  bartez13_17
  2013-09-30 23:22:36 +0200

  Może jakiś przykład dlaczego jest koszmarnie napisana?

 • protekcjonalny_mua
  protekcjonalny_mua
  2013-11-19 23:43:44 +0100

  Dwa cytaty: 1. "Tym razem znany z niekonwencjonalnego podejścia do swoich filmów francuski reżyser proponuje nam kino przełamujące schematy". 2. "(...) jednak Besson tak po prawdzie nie dostarcza widzom niczego nowego. Nie raz mogliśmy oglądać filmy podobne do "The Family", niekiedy nawet lepiej zrealizowane i bardziej pomysłowe, co sprawia, że produkcja może wydawać jedynie odtwórcza". I związane z nimi pytanie: jest ten film odtwórczy czy też przełamuje schematy, bo autor recenzji chyba postępuje zgodnie z biblijnym cytatem: "niechaj nie wie lewa ręka co czyni prawa". Jeśli chodzi o wypowiedź Julki 21, to sądzę, że ma na myśli smaczki w rodzaju: "(...) wspólnej konkluzji w postaci dziewięciu zawodowych zabójców (...)". Otóż, dziewięciu, ani nawet dwudziestu gangsterów NIE MOŻE był konkluzją czegokolwiek, konkluzja to rodzaj wniosku, żadna osoba, choćby zwielokrotniona, nie jest wnioskiem. Są i inne nieszczęśliwe zwroty: Nieco z tyłu znalazł się John D'Leo (uczestniczył w wyścigu jakimś?), Nie raz mogliśmy (w tym wypadku należałoby uzyć zwrotu pisanego łącznie "nieraz", co oznacza "niejednokrotnie, często" (a to wynika ze zdania, podczas gdy samo "nie raz" jest określeniem stosowanym raczej przy określeniu czegoś, co zdarzyło się nie jeden raz). Nie mogę wypisać wszystkich niefortunnych wypowiedzi, poprzestańmy więc na kilku: "kwestia brutalności, która jest bardzo umowna" (sic! kwestia jest umowna, czy brutalność, nieważne, umowne powinno być przedstawianie, pokazywanie brutalności), "oddawanie uczuć" (co to takiego?), "spisała się na miarę swoich umiejętności" (to zarzut czy pochwała?), "pokazała się z zupełnie innej strony" (od frontu tym razem?), że o literówkach nie wspomnę. "Straszna jest wypowiedź końcowa, w której autor nagle tłumaczy, iż filmu nie chwali, co- jak sam zauważa- można wywnioskować z wcześniejszych wypowiedzi. Drogi Autorze, chciałeś, to masz:), mógłbym napisać. Prawda jest taka, że to nawet nie jest Twoja wina, coś złego dzieje się w filmwebie, skoro teksty, które można poprawić przed publikacją, poprawiane nie są, a podobno są zatwierdzane przez weryfikatorów, którzy potrafię odrzucić kontrybucję ze względu na styl. Tutaj styl jest taki sobie, momentami zły.

 • Julka_21
  Julka_21
  2013-09-30 23:18:02 +0200

  film wydaje się być w porządku, ale recenzja jest koszmarnie napisana :O

 • leelou_filmweb
  leelou_filmweb
  2014-01-06 21:38:45 +0100

  Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

 • blonde_filmaniak
  blonde_filmaniak
  2013-12-14 19:17:04 +0100

  Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o