Alicja w Krainie Czarów (2010)
Tim Burton
Wojciech Paszkowski
Johnny Depp
Mia Wasikowska

You've just had some kind of mushroom.... and your mind is moving low

Powstała pod koniec XIX w. opowiastka Lewisa Carrola szybko stała się kultową pozycją wśród dorosłych fanów fantasy oraz ich dzieci. Dziewczynka, która nie odnajduje się w świecie dorosłych, postanawia uciec do alternatywnej rzeczywistości. Tak rozpoczynają się przygody, które każdy z nas doskonale zna - biały królik, czerwona królowa, zaciągająca się tajemniczą fajką gąsienica, kapelusznik pijący herbatę i wiele innych postaci. Historyjka była interpretowana na wiele sposobów poprzez wielu artystów - pierwszy niemy, oczywiście czarno-biały film, powstał już w 1903 roku i trzeba powiedzieć, że choć trwał tylko 8 minut, całkiem nieźle przedstawił wydarzenia z książki. W latach 50. została zinterpretowana przez Walta Disneya i stała się jedną z najbardziej znanych adaptacji. Skupmy się jednak na dziele współczesnego, dobrze znanego artysty Tima Burtona.

Opowieść o blondynce w zaczarowanym świecie wyobraźni (lub odurzenia narkotykowego) była wręcz idealnym materiałem dla twórcy dwóch filmów o Batmanie, "Gnijącej Panny Młodej" czy "Sweeneya Todda". Mroczny klimat, psychodeliczne zawirowania rzeczywistości i nierealne postaci to wręcz podstawa dla artystycznej działalności reżyserskiej Burtona. Niestety, nie wyszło tak jak się spodziewałam. I wielu fanów przygód Alicji w tej kwestii się ze mną zgadza.

Może gdyby Tim Burton napisał również scenariusz do filmu, wszystko wyszłoby inaczej. W tym wypadku stworzył poprawną politycznie opowiastkę dla dzieci, w której trochę brakuje miejsca na alternatywne interpretacje. A w założeniu "Alicja w krainie czarów" była książką wielowymiarową i alegoryczną. Nie jestem zwolenniczką kurczowego trzymania się treści interpretowanego w filmie dzieła, ale mistrz surrealistycznego budowania fabuły moim zdaniem troszkę się w fantastycznym świecie zagubił. Pominięcie kluczowych i ważnych wątków, błyskotliwe dialogi i klimatyczna rzeczywistość jakoś w filmie zaginęły, a stało się to na rzecz szybszej akcji, usytuowania Alicji jako głównej heroiny walczącej o triumf dobra i spłycenia przekazu. Produkcja nie jest zła, nadrabia efektami i dobrą (jak zwykle) grą Johnny'ego Deppa i Heleny Bonham Carter. Reszta jest jedynie poprawna.

Alicja ćpała. Im nowszy obraz opowiadający jej przygody, tym jest starsza, bardziej świadoma znalezienia się w innej rzeczywistości. Im więcej interpretacji, tym wyraźniejszy motyw ucieczki w nieznane za białym królikiem - znalezienie spokoju, ucieczka przed tremą czy, jak właśnie w filmie Burtona, strach przed odpowiedzialnością. Alicja ucieka od świata, który ją otacza. Ale ponieważ jest to dzieło zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, nie możemy ograniczać się tylko do infantylnej interpretacji, jakoby to wszystko było wytworem wyobraźni trzeźwego umysłu. Alicja pije dziwne mikstury, zjada nafaszerowane czymś ciasteczka i odwiedza gąsienicę palącą fajkę wodną. Ponadto smakuje jakiegoś grzyba. Sprawia to, że traci poczucie wymiaru, jest wielka, by potem znów zmaleć lub mieć wrażenie nierzeczywistości otaczającego ją świata. I ten, komu do głowy nie przyszły halucynogeny albo haszysz, chyba oglądał "Alicję" niezbyt uważnie.

Jeżeli chodzi o wersję z 2010 roku - nie jest źle. Jednak po Burtonie można się było spodziewać zdecydowanie więcej. Szkoda, że reżyser znany z tak nieograniczonej wyobraźni i o skłonności do śmiałych interpretacji rożnych utworów nie zagłębił się bardziej w odmęty psychiki nadużywającej narkotyków Alicji. Wydaje mi się, że gdyby to zrobił, film byłby o wiele ciekawszy.
Tim Burton to człowiek o ogromnej wyobraźni i nie mniejszym talencie, uznawany dziś za czarodzieja kina.... czytaj więcej
Od paru lat coraz więcej reżyserów zabiera się za odnawianie starych, opowiedzianych już kiedyś bajek. W... czytaj więcej
Ekranizowanie genialnych książek jest zawsze ryzykowne. Zazwyczaj reżyserzy tworzą albo wierną kopię... czytaj więcej