PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=747667}
7,0 4 082
oceny
7,0 10 1 4082
Aż po sufit
powrót do forum serialu Aż po sufit!

Na temat serialu się nie wypowiem, bo go nie oglądałam, ale chciałabym poruszyć kwestię polskich produkcji. Mianowicie, mam jedno zasadnicze pytanie. Dlaczego? Dlaczego nie możemy mieć ciekawych, oryginalnych seriali? Odnoszę wrażenie, że wszystko MUSI być na podstawie czegoś innego. Nie brakuje polskich odpowiedników zagranicznych seriali. Komisarz Alex, Ojciec Mateusz, Brzydula, Rodzinka pl, no i teraz Aż Po Sufit. Do tego dochodzą jeszcze nasze ukochane tasiemce takie jak M jak Miłość, Barwy Szczęścia, czy Na Wspólnej. Rozumiem, że tego typu produkcje są głownie skierowane do gospodyń domowych, i gdyby one nie oglądały to by to wszystko upadło, ale nic by się nie stało gdybyśmy również mieli coś oryginalnego i ciekawego. Czy tylko Amerykanie potrafią myśleć kreatywnie? Oczywiście producenci boją się stracić widzów, ale to przecież nie musi myć coś okropnie ambitnego! Dobrym przykładem, moim zdaniem, jest Dr. House. Niby pełno jest seriali medycznych, ale w żadnym głównym bohaterem nie jest sarkastyczny geniusz, który jest uzależniony od środków przeciwbólowych. Można? Można!

Mi się marzy jakiś fantastyczny serial z przemyślaną liczbą odcinków i interesującymi postaciami. Może kiedyś się doczekam....

Ahh, musiałam gdzieś wylać swoje frustracje. A może po prostu żyję gdzieś w jaskini i nie wiem nic o polskich, oryginalnych serialach? Jeśli tak to niech mnie ktoś oświeci. Dzięki :)

unstoppable1234

A wchodziłaś kiedyś na grupy/ forum z polskimi półprofesjonalnymi scenarzystami? Niektórzy wypisują tam swoje pomysły a większość komentuje hejtami twierdząc że nuda.Ale niestety mają rację. Fakt ,nie wiem jakie pomysły mają w głowie profesionalni scenarzyści ale ci młodzi niestety zamiast skupić się na dobrym scenariuszu to robią cos na siłę i próbują to sprzedać ,uważając że to co zrobili to czyste złoto. Niestety patrzą zbyt daleko w przyszłość zamiast skupić się na teraźniejszości.

Ps. też uważam że House to fajny serial :D

unstoppable1234

Od 5-go października będzie dostępny serial internetowy "Burza mózgów".
Nie jest to może profesjonalny projekt, ale oryginalny. Nasz. Polski. Łódzki.
Więcej info - https://www.facebook.com/burzamozgowtv

unstoppable1234

Słyszałaś o ''Glinie'', ''Bez tajemnic'', ''Czasie honoru'' ;)? To są polskie seriale, które, daję sobie uciąć głowę, produkowane w Stanach byłyby sławne w całym zachodnim świecie. ''Przepis na życie'' też miał bardzo dobry scenariusz, ale zamiast skończyć na 2. sezonie, producenci chcieli maksymalizować zyski i rozwlekli to na 5 sezonów. W dodatku nie najlepiej dobrani aktorzy (i ciągle ci sami) położyli serial.
Zapomniałam jeszcze o ''Paradoksie'' z Lindą. Szkoda, że nakręcili tylko jeden sezon :/

Azzurro

Bez Tajemnic jest akurat również "zapożyczeniem"
http://www.filmweb.pl/serial/Terapia-2008-465138

felomon

No tak, masz rację. Jakby nie było- bardzo dobry serial ;)

Azzurro

Z tym "Przepis na zycie" akurat nie mogli skonczyc na 2 sezonie. to jest serial a seriale maja to do siebie ze ciagna sie w nie skonczonosc. Jesli cos sie sprzedaje to nie maja prawa konczyc go szybko. Zycie.

unstoppable1234

Z naszych oryginalnych seriali poziom trzymało 'Prawo Agaty', a także 'PitBull', 'Na krawędzi' oraz wspomniany już serial 'Glina' :)
Ale zgadzam się, że mało mamy naszych własnych pomysłów na dobre seriale, chociaż nie wszystkie, które zostały nakręcone na podstawie zagranicznego pomysłu są złe. :)

ocenił(a) serial na 4
unstoppable1234

Z polskich ciekawych seriali polecam Instynkt - parę ciekawych odcinków, interesujące postacie.
I Wataha. Całkiem przyjemny jest również Czas Honoru i o dziwo mimo ciągle tych samych twarzy, pojawia się jeszcze parę nowych i jest całkiem fajnie.

Ja ubolewam, że nie ma kontynuacji takich fajnych seriali jak np Klub Szalonych Dziewic (w czasie produkcji Polska może nie była do końca przekonana do takich seriali, a teraz robienie go na nowo jest trochę ciężkie, gdy Anna Przybylska zmarła) Nie rób scen (całkiem przyjemne i zabawne, chociaż pewnie jest to na podstawie czegoś) i paru innych produkcji.
Zgodzę się z poprzednikami, że poziom trzymały seriale PitBull i Prawo Agaty (tu inspiracją miała być Ally McBell) czy Glina.
Niestety nadal to za mało. Ale może kiedyś ktoś wpadnie na fajny pomysł i zrobi coś chociażby pokroju Watahy (chyba jako jedyny może się pochwalić, że prawa do niego wykupiło HBO. A umówmy się HBO to nie byle co :P)

jatakanieuczesana

Zgadzam się - 'Wataha' świetny serial. 'Instynkt' też oglądałam i był interesujący. 'Klub Szalonych Dziewic' obejrzałam jakiś czas temu w internecie i też zdziwiłam się, że nie zdecydowano się na kontynuacje, bo serial zabawny, przyjemny, dynamiczny, czyli taki jak lubię :)
A co do 'Prawa Agaty' to słyszałam, że był porównywany z 'Ally McBell' , a że PA jest moim ulubionym serialem, to - gdy zakończono emisję -zaczęłam oglądać 'Ally' i tak naprawdę nie widzę tu żadnej inspiracji. Moim zdaniem są to dwa różne seriale, a łączy je tylko tematyka i to, że główna bohaterka to prawniczka.

unstoppable1234

@unstoppable1234 - scenariusze są, pomysły też, tylko po co produkować "fajne" seriale, skoro polski widz zadowoli się takimi "Trudnymi sprawami" czy "Szkołą"? To się zwyczajnie nie opłaca. Zresztą, rokrocznie organizowany jest u nas przecież konkurs na scenariusz serialu telewizyjnego "Script Fiesta", na który każdorazowo napływa ponad 400 prac. Miałem okazję w tym festiwalu uczestniczyć, miałem okazję rozmawiać z osobami "z branży", i miałem też okazję ten festiwal wygrać. I co? No nico, nasze rodzime stacje boją się inwestować w odważne projekty, i przez "odważne" nie mam tu wcale na myśli "pseudointelektualne/pseudoartystyczne", tylko właśnie typowo rozrywkowe. Pozostaje nam mieć nadzieję, że za x lat coś się w tej kwestii zmieni ;P.

Arthaniel

A gdzie można poczytać wasze/twoje scenariusze? Czytałem parę scenariuszy filmów i seriali, bodajże na stronie scenariusz.pl czy coś takiego, jak również innych stronach i generalnie nie były zbyt wysokich lotów - poprawne stylistycznie, ale brakowało tego czegoś, geniusza, a często zalatywało wzorowaniem się na zagranicznych i polskich znanych produkcjach. :)

JohnWayne1

Przeczytać niestety nie można, bo finaliści sprzedają prawa autorskie. Trudno mi oceniać, czy mój scenariusz był wysokich lotów, czy nie, ale miałem okazję zapoznać się z innym zwycięskim tekstem. Jego główną zaletą byli bez wątpienia genialnie nakreśleni, zapadający w pamięć bohaterowie, a wydaje mi się, że właśnie miałcy bohaterowie są zmorą naszych rodzimych produkcji ;). Imo jeśli ktoś potrafi stworzyć świetne postaci, z którymi potencjalny widz może się identyfikować, którym może kibicować i w których łatwo się zakochać, to taki projekt z miejsca wart jest uwagi ;).

Arthaniel

Na powaznie? Wygrales i nic z tego nie wyszlo? A moge spytac o czym byl ? :D

lilianna2

W dużym skrócie: połączenie Igrzysk Śmierci i The Walking Dead :P

ocenił(a) serial na 8
unstoppable1234

Podobał mi się bardzo serial NIE RÓB SCEN

ocenił(a) serial na 7
peza_92

No dokładnie, ten serial też mnie się bardzo spodobał i byłam pewna, że pojawią się kolejne sezony a tu ani widu ani słychu. Ale oczywiście kiczu jak "Rodzinka.pl" już z tysiąc sezonów.

ocenił(a) serial na 10
unstoppable1234

Nie przesadzajmy, że nie ma dobrych polskich seriali. Dlaczego? Bo, jak ujęłaś: "fantastyczny serial z przemyślaną liczbą odcinków i interesującymi postaciami" istnieje, a jego tytuł brzmi: "Czas honoru". Prawdziwy, polski, z naszą oryginalną, narodową historią. Nie ciągnie się w nieskończoność, bo nakręcono (niestety!) tylko 7 sezonów po 13 odcinków, a postacie są aż nadto interesujące, więc radzę Ci obejrzeć, jeśli jeszcze nie jest Ci znany :) Zgodzę się z Tobą, że mogłoby być więcej oryginalnych polskich produkcji :)

unstoppable1234

Istnieje polskie serial z niezbyt dużą liczbą odcinków, którego format został sprzedany do kilku krajów i robi naprawdę duzą furorę- to Ranczo. Oprócz Rancza jak moim przedmówcy napisali mamy wiele własnych seriali wojennych i kryminalnych. Przykładem może być Glina, Oficer, Czas honoru, ostatnio Prokurator.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones