PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1182}
7,5 6 968
ocen
7,5 10 1 6968
Chłopi
powrót do forum serialu Chłopi

nudne ale spoko

użytkownik usunięty

moim zdaniem film jest spoko tyle ze zatrudna jest dla mnei gwara :( ale da sie przezy c :D

ocenił(a) serial na 10

może i gwara jest trudna ,ale bez niej film straciłby swój urok wsi pachnącej obornikiem :D

A ile masz lat,że gwara jest dla ciebie za trudna? ;D
Ja mam 11 i jakoś nie sprawia mi ona większych problemów. :)

Gwara łowicka, jest bardzo oryginalna. Cały region, zwany Księstwem Łowickim, wyróżnia się spośród innych tego typu regionów.

ocenił(a) serial na 9

Nie tylko gwara jest za trudna dla Ciebie. Polska ortografia i gramatyka też. A w filmie wcale nie mówią lipiecką gwarą. Pochodzę z tego regionu i u nas mówiło się zupełnie inaczej. Gwara tego regionu bardziej zbliżona jest do góralskiej. To w telewizorze to zwykła polska mowa przeplatana jakimiś archaizmami i tyle.

ocenił(a) serial na 9

Gwara?! Przyjedź na Kaszuby kiedyś, z głównej drogi zjedź i wsi jakiejś w lesie poszukaj, to dopiero będziesz tabletkę na zdziwienie potrzebował... :)

bartje

Kaszubski, jest uznany za język, a nie tylko gwarę. Ma, min. własną gramatykę.

ocenił(a) serial na 9
klod47

Kaszëbskô mòwa to oczywiście, że język. Słowa "gwara" użyłem jako nawiązanie do wypowiedzi założyciela tematu. Aczkolwiek użycie tegoż wcale błędne nie jest, gdyż sam kaszëbsczi jãzëk jest pochodną m.in. wielu różnych gwar kaszubskich, które to właśnie usłyszeć można w rzeczone wsi w lesie. Gwara owa potrafi bardzo różnić się od ujednoliconego i literackiego języka kaszubskiego.

ocenił(a) serial na 9
bartje


gwary północnokaszubskie: słowińska, kabacka, osiecka, żarnowiecka, gniewińsko-salińska, bylackie (pucka, chałupska, oksywska), luzińsko-wejherowska, lesacka, kieleńska
gwary środkowokaszubskie: strzepska, żukowska, kartusko-goręczyńska, przywidzka, stężycka, sierakowsko-gowidlińska, sulęczyńśka, studzienicka, borzyszkowska
gwary południowokaszubskie: kościerska, lipuska, brusko-wielewska, konarska

ocenił(a) serial na 9
bartje

a gwara wschodniokaszebscia - bytowska to nie łaska

ocenił(a) serial na 9
esoxlucius

A to Kaszebe czy bardzi Goche? ;)

to jest wiejska gwara typowa dla wsi np na podkarpaciu mówiło sie podobnie.Mi się serial podoba dużo w nim realizmu, codzienności na wsi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones