PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4775}

Czarne chmury

7,4 10 243
oceny
7,4 10 1 10243
Czarne chmury
powrót do forum serialu Czarne chmury

Do wszystkich fanów serialu! Zwracam uwagę na jednego ze współscenarzystów – Ludwika Kalksteina. Każdemu kto choćby trochę obeznany jest z historią Polski pan ten musi kojarzyć się złowrogo. To agent gestapo który bezpośrednio przyczynił się do aresztowania komendanta głównego AK, generała Grota-Roweckiego wskazując go Niemcom. Pamiętajcie o tym kiedy następnym razem będziecie oglądali serial.

Za Wikipedią (Ludwik Kalkstein):
„Jego grupa przyczyniła się do aresztowania w dniu 30 czerwca 1943, gen. Stefana Roweckiego ps. Grot. Bilans działalności Kalksteina w okresie 1942-1943 to ponad 500[2] aresztowanych dowódców i współpracowników wywiadu Armii Krajowej (który okresowo został rozbity w Warszawie).
W 1943 kontrwywiad AK zdemaskował Ludwika Kalksteina i Eugeniusza Świerczewskiego jako agentów Gestapo. W końcu 1943 Sąd Specjalny AK wydał na nich wyrok śmierci za zdradę. Świerczewski został wkrótce potem zlikwidowany, natomiast Kalkstein schronił się do strzeżonej zamkniętej dzielnicy niemieckiej. W powstaniu warszawskim walczył w szeregach SS[2]. Po 1945 uciekł z Niemcami na Zachód, po czym powrócił do Łodzi z misją dywersyjną (z której prawdopodobnie zrezygnował). Pod koniec lat 40. zmienił nazwisko kolejno na Święcki, Świerk,[3] Świerkiewicz[2] i zamieszkał w Szczecinie. Pracował tam jako dziennikarz "Kuriera Szczecińskiego", pisząc socrealistyczne teksty o rybakach i marynarzach. Polskie Radio Szczecin emitowało jego słuchowiska[3]. Został również przyjęty przez Jerzego Andrzejewskiego, do Związku Literatów Polskich w Szczecinie[3].”

Zachęcam do zapoznania się z historią tej postaci:

http://wyborcza.pl/1,76842,6305515,Kalkstein.html

http://wyborcza.pl/1,76842,7357739,Ostatnia_misja_Kalksteina.html

Praetor

Ale czy to powód by publicznie spalić wszystkie jego kopie? Lub nawoływać do jego bojkotu?
Jak pamiętam w czasach gdy w TVP prezesował Bronisław Wildstein był zakaz emisji jednego serialu, na czym skorzystały tylko stacje konkurencyjne które serial ten wyemitowały a po zmianie prezesa TVP wielokrotnie emitowała serial.

ocenił(a) serial na 8
Praetor

O masz ci los... Oglądałeś Ty chociaż człowieku ten serial, czy polegasz na opiniach pseudo-prawicowych środowisk? Sądzę, że nie, bo gdybyś go oglądał, to wiedziałbyś, że króluje tam czarno-biały schemat: Niemcy źli, Polacy dobrzy. Ale owszem, najlepiej coś skreślić tylko ze względu na przeszłość scenarzysty. Zaiste...

klikk12

Oczywiście, że oglądałem.
Zwróć uwagę, że film pochodzi z 1973 roku.
A więc rewizjonizm, niepewność granic zachodnich było czymś czym straszono nie tylko dzieci.
Samemu serialowi trudno coś zarzucić – szybki doborowa obsada.
Oczywiście o „sprawie” domniemanego autorstwa czytałem wcześniej nie wpływa to jednak na ocenę samego serialu. Po prostu niema czym się chwalić.
W roku 1953 skazany na karę dożywocia i wyszedł po amnestii w 1965 r. z formalnego więc punktu widzenia był to człowiek wolny,
Tak samo na przykład uważam, że Polański powinien siedzieć w więzieniu to jednak oglądam (i będę) jego filmy.

ocenił(a) serial na 8
zbiwis

Po pierwsze, odpowiadałam na post Praetora, nie Twój. Po drugie, nie musisz mi tego tłumaczyć, historię znam bardzo dobrze. Po trzecie, skoro komuś podoba się serial to nie rozumiem, po co wywlekać jakieś brudy z życia scenarzysty? Żeby zniechęcić ludzi do oglądania? Innego wytłumaczenia nie widzę.

Pozdrawiam;>

Praetor

Przeczytałem ten tekst w wyborczej i jestem zaskoczony, nie znałem tego kawałka historii od tej strony. TO się nadaje na scenariusz filmu sensacyjno-szpiegowskiego.

Praetor

Nie nawołuję do bojkotu serialu. Niczego też nie skreślam. Co więcej - jak do tej pory nie wyraziłem swojej opini o filmie. Scenariusz jest naiwny i dlatego przyjemnie się go ogląda - proszę bardzo. Zwróciłem tylko uwagę na ponurą historię jednego ze scenarzystów. Ostatnią rzeczą o jaką mógłby mnie ktokolwiek posądzić jest sympatia do "prawej strony". Otwórz oczy Kolego, świat jest troszkę bardziej skomplikowany niż Ci się wydaje (wybacz protekcjonalny ton) - myślisz stereotypami, jak Ci z prawej. Po prostu znam historię Polski, ale nie jest to dla mnie ani martyrologia ani apologetyka. Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 8
Praetor

"Nie nawołuję do bojkotu serialu. Niczego też nie skreślam. Co więcej - jak do tej pory nie wyraziłem swojej opini o filmie."

Nie? "(...)Pamiętajcie o tym kiedy następnym razem będziecie oglądali serial." - po co mają o tym pamiętać? Filmy i seriale ogląda się dla przyjemności, a Ty nawołujesz, by ludzie pamiętali, że gestapowiec wyreżyserował akurat ten. Pytam się, po co? To chyba proste i logiczne, że chcesz do niego ludzi zniechęcić, przynajmniej ja i Zbiwis tak to odebraliśmy.

"Otwórz oczy Kolego, świat jest troszkę bardziej skomplikowany niż Ci się wydaje (wybacz protekcjonalny ton) - myślisz stereotypami, jak Ci z prawej. Po prostu znam historię Polski, ale nie jest to dla mnie ani martyrologia ani apologetyka. "

Jasne. Ty jesteś niezmanipulowanym wybrańcem, który posiadł wszelką wiedzę, w tym szczególną wiedzę o mojej osobie. Szkoda, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Gdybyś umiał to może byś dostrzegł, że nigdzie z mojej strony nie padło stwierdzenie o tym, że na pewno masz prawicowe poglądy, a jedynie, że możesz się opierać na opiniach osób z prawicą związanych. Nie trzeba być fanatykiem, żeby czuć do fanatyka respekt, słuchać tego, co ma do powiedzenia i od czasu do czasu się z nim zgodzić. A stwierdzenie, że znasz historię Polski pokazuje tylko jak mocno się wywyższasz i jak słowa "otwórz oczy" mocno pasują do Twojej osoby. Historia nie ocenia ludzi i wydarzeń obiektywnie, bo nie ma czegoś takiego jak obiektywizm, i ma tyle wersji ile Doda rękawiczek. Na wszystko można spojrzeć z innego punktu widzenia, ale może nie będę się już o tym rozpisywać, bo Ty i tak wiesz lepiej, a ja "myślę stereotypami, jak Ci z prawej".

Pozdrawiam i bez odbioru.

klikk12

Niestety tak rodzą się miejskie legendy o szklanej górze czy żelaznym wilku. Brakuje tylko żeby ktoś usiłował na bazie z "wiarygodnej" Gazety Wybiórczej dowodzić, że ów scenarzysta zamiast być wyłącznie scenarzystą grał w serialu wszystkie damskie oraz męskie role równocześnie będąc reżyserem kompozytorem operatorem kamery, dźwiękowcem i konsultantem historycznym :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones