PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=470293}

Czas honoru

8,0 87 356
ocen
8,0 10 1 87356
Czas honoru
powrót do forum serialu Czas honoru

Czy to jest postać w 100% fikcyjna? Kim ona w końcu była? Ministrem czy dyrektorem departamentu? Z tego co kojarzę nie istniało nigdy coś takiego jak Departament Bezpieczeństwa Publicznego. Po co tworzyć nową historię Polski?

ocenił(a) serial na 10
Lygrys

oczywiście że było doczytaj synku

adaamos10

To podaj źródło mądralo i nie synkuj mi tu- bo twoim synkiem nie jestem. Jedyne co sprawdziłem to Wikipedia- ale jej nie jest to rzetelne źródło, dlatego PYTAM. Wg wiki departamenty MBP to:

Departament I (kontrwywiad) - dyr/płk. Stefan Antosiewicz
Departament II (technika operacyjna, perlustracja korespondencji oraz ewidencji) - dyr/ppłk Michał Taboryski (właściwie Mojżesz Taboryski)
Departament III (walka z podziemiem zbrojnym) - kier/dyr/płk Józef Czaplicki (właściwie Izydor Kurc) / Leon Andrzejewski (właściwie Ajzen Lajb Wolf)
Departament IV (ochrona gospodarki narodowej przed wrogą działalnością) - dyr/płk Józef Kratko /ppłk Bolesław Galczewski
Departament V (społeczno-polityczny) - dyr/płk Julia Brystiger
Departament VI (więziennictwa) - dyr/Komisarz I stopnia Hipolit Duliasz
Departament VII (wywiad zagraniczny) - dyr/ppk/ Witold Sienkiewicz
Departament VIII (komunikacyjny) - dyr/mjr Czesław Radziukiewicz
Departament IX (ochrona przemysłu ciężkiego i specjalnego) - dyr/ppk Stanisław Wolański
Departament X (walka z tzw. prowokacją w ruchu robotniczym) - dyr/płk Anatol Fejgin
Departament XI (walka z wrogą działalnością w związkach wyznaniowych) - dyr/ppłk/płk Karol Więckowski
Departament Śledczy - dyr/płk Józef Różański (właściwie Józef Goldberg)
Departament Ochrony Rządu - dyr/płk Faustyn Grzybowski
Departament Kadr - kier/płk. Mikołaj Orechwa
Departament Szkolenia - dyr/płk Józef Kratko
Departament Łączności - dyr/płk Feliks Suczek
Departament Organizacji i Planowania - dyr/ppłk Włodzimierz Czubak (p.o.)/dyr/płk Michał Hakman
Departament Ogólno-Administracyjny - dyr/ppłk Eugeniusz Dowkan
Departament Finansowy - dyr/płk Jan Kisielow
Departament Zaopatrzenia - p.o.dyr/ppłk Jan Lech
Departament Służby Zdrowia - dyr/płk Leon Gangel (właściwie Lew Gangel)
Departament Kwaterunkowo-Budowlany - dyr/płk Stanisław Pizło

Żadna z jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego nie nosiła jednak nazwy "Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego".

Lygrys

Chodzi zapewne o Departament V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ada Lewińska jest postacią fikcyjną, ale twórcy dość oczywiście inspirowali się postacią Julii Brystygierowej "Krwawej Luny", która była dyrektorem tego departamentu po wojnie. Tylko, że Ada w porównaniu z nią to postać niemal sympatyczna. "Krwawa Luna" słynęła z sadystycznych skłonności i perwersyjnych upodobań, lubiła na przykład osobiście przesłuchiwać młodych akowców płci męskiej, przy pomocy metod typu miażdżenie jąder szufladą. Więc bardzo się cieszę, że twórcy zdecydowali się na taką właśnie Adę - zimną, wyrachowaną i ambitną, ale mimo wszystko normalną i nie pozbawioną ludzkich uczuć (patrz jej związek z Zawiszą w poprzedniej serii) i dorobili jej taką artystyczną otoczkę (była modelką Picasso, sama ma talent plastyczny i lubi modę) zamiast epatować widokiem jakiejś psychopatki, która perwersyjnie znęcałaby się nad np. Władkiem, albo innym Michałem.

ocenił(a) serial na 8
Arya_2

Poza tym Brystygierowa była Żydówką uratowaną z getta, z wyglądu ciemną brunetką i słynęła z okrucieństwa oraz prostactwa... Natomiast Ada Lewińska to blondynka, kobieta elegancka, kulturalna, z ogładą i da się ją nawet lubić. A już ten epizod z modelingiem to w ogóle kosmos.
Myślę więc, że scenarzysta raczej nie wzorował się na Brystygier, a jeżeli to w minimalnym stopniu.

Arya_2

To w takim razie niespecjalnie się nią inspirowali, skoro jest tak dużo różnic. Nie lepiej byłoby zrobić Krwawą Lunę, i Departament społeczno polityczny? To tak jak zrobić zamiast Hansa Franka jakąś postać fikcyjną. Zresztą Lars Reiner- tu szef Gestapo w Warszawie to też fikcyjna postać. Tworzą nową historię, funkcje i ludzi których nie było. Serial pokazywany w tv publicznej powinien mieć większą wartość edukacyjną.

Lygrys

Nie dorobili otoczki, tylko inspirowali się życiorysem Krwawej Luny:

Nigdy nie nosiła munduru. Zawsze starannie ubrana. Używała doskonałych perfum. Kochała muzykę. W odróżnieniu od wielu swych kolegów była wykształcona. Uzyskała doktorat z filozofii. Studiowała na Sorbonie, a podczas pobytu w Paryżu była - co wielu zapewne przyjmie z zaskoczeniem - modelką Picassa. I pomyśleć, że nazwisko takiej kobiety swego czasu budziło w ludziach lęk. Po mężu Bristigerowa przybierała kolejno różne imiona. Także - Luna. Ktoś mówił, że to dlatego, iż jak księżyc świeciła odbitym światłem Stalina. Urodziła się jednak jako Julia Prajs w 1902 roku w Stryju, w rodzinie żydowskiej. W latach 20. działała w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, potem w Związku Patriotów Polskich. Posłowała z listy PPR do Krajowej Rady Narodowej. W 1945 roku stała się jedną z najważniejszych osobistości w kraju. Objęła wówczas V Departament w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, który zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami życia Polski Ludowej: partiami politycznymi, związkami zawodowymi, kulturą, oświatą, nauką, młodzieżą, Kościołem. Nadzorowała operacyjne działania resortu przy aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego i desygnowaniu biskupa Klepacza na przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Reżyserowała procesy przeciwko opozycji i księżom. W 1956 roku płk Julia Bristigerowa odeszła z MBP i aparatu partyjnego. Dzięki decyzji Władysława Gomułki nie stanęła przed sądem jak inni wysocy funkcjonariusze bezpieki. Zaczęła parać się piórem. W latach 60. pod panieńskim nazwiskiem publikowała powieści i zbiory opowiadań. Zmarła w 1975 roku. Film prezentuje sylwetkę Julii Bristigerowej, a zarazem pokazuje okres stalinizmu w Polsce. O Lunie, jej życiu, cechach charakteru, metodach działania i jej czasach opowiadają przed kamerą: płk Henryk Piecuch, Zygmunt Kałużyński, Włodzimierz Sokorski, prof. Andrzej Paczkowski, Kazimierz Koźniewski, Jan Nowak- Jeziorański, Włodzimierz Rekłajtis i Krzysztof Kozłowski.
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/429405

Lygrys

To są naciski polityczne, serial może być ale komuna i stalinizm ma być wygładzony bo w końcu potomkowie tamtych zbrodniarzy to nasza pseudoelita z Szechterem i Stolzmanem na czele.
Dlatego damulka Ada ma być fajna a przecież w takich resortach pracowały zwykłe parchy z ryjami jak kobyła.
Do tego gdzie te tortury żeby pokazać grozę stalinizmu ? Gdzie ciągły strach o własne życie i banie się własnego cienia ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones