PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=470293}

Czas honoru

8,0 87 352
oceny
8,0 10 1 87352
Czas honoru
powrót do forum serialu Czas honoru

A pozwolę sobie strzelić taki króciutki komentarzyk :-)

Po fascynującej <ziew> „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów” nawet nie zerknąłem na „Czas Honoru”
twierdząc z góry, że będzie to taki sam niewypał. Ostatnio jednak zostałem wręcz zarzucony w
sieci informacjami o będącej już w przygotowaniach, kolejnej niesamowitej serii. Postanowiłem
zaryzykować, myśląc przy tym, cholerka, siódmy sezon? Czyli ludzie oglądają historyczny serial,
może nie jest jednak taki zły? Wyszukałem w internecie, włączyłem 1 odcinek i… co mi się od
razu rzuciło w oczy (albo raczej w uszy) to świetna muzyka. Czołówka jest naprawdę zachęcająca,
dawno tak dobrej w polskim serialu nie widziałem. Oglądam więc dalej. Dzieje się to co
przypuszczałem… Niemcy gadają po polsku (albo Polacy po niemiecku?) co wychodzi trochę
zabawnie, przy równoczesnych wstawkach typu : Schneller! Haende hoch! itd. Idąc tym
schematem ten Anglik w samolocie też powinien gadać po "polskiemu"… Ale mniejsza z tym, da
się przeżyć. Nasza główna czwóreczka bardziej niż „bojem” pochłonięta jest sprawami
sercowymi. Ale Cichociemni (dziwne, że w serialu nigdy <kończę właśnie trzecią serię> nie pada
to określenie) podobnież byli dosyć kochliwi, więc i to wybaczam. Ich niesubordynacja wobec
rozkazów dowództwa i łamanie wszelkich reguł konspiracji jest zabawne, ale nie irytujące.

Przewidywalność jest też spora. Wiadomo, że ten najbardziej doświadczony, żołnierz z zawodu
zaliczy na wstępie serię wpadek, okaże się lekkomyślny i nierozważny, a ten najbardziej narwany
i dzieciakowaty stanie na wysokości zadania, będzie posłuszny wobec rozkazów oraz z
powodzeniem zakańczać będzie każdą powierzoną mu misję. Stały schemat. W roku 41 terror
jeszcze nie był tak nasilony jak za wspólnych rządów Fischera i Kutschery, więc przedstawienie
praktycznie wcale nieogarniętej wojną Warszawy też nie razi za bardzo. Getto przedstawiono
troszeczkę za "ładnie" (czy ja patrząc na pana Globisza, nie umniejszając mu jako aktorowi,
naprawdę mam uwierzyć, że w getcie panował epidemiologiczny wręcz głód, to przepraszam, ale
nie wierzę :-P). Państwo Sajkowscy podobno nie są Żydami, też przepraszam, ale zarówno Lena
jak i Romek to są dla mnie wręcz podręcznikowymi przykładami żydowskiej urody. Takie smaczki
jak zabijanie konfidentów na oczach świadków (sytuacja Bronek - dyrektor teatru i Wanda), czy to
naprawdę było koniecznie? Takiej nierozwagi i lekkomyślności u Cichociemnego w życiu bym
się nie spodziewał. Pomijając te błędy rzeczowe, 1 seria jak najbardziej oglądalna. Ale niestety
zaczęła się druga seria, o wiele słabsza. Jedyne dobre wątki w tej serii to Kwapisz i postać
genialnej Danuty Stenki i jej rozmowy z Michałem.

Jakoś ten sezon przebolałem i dobrze, że mnie nie zniechęcił, bo po nim nastał o wiele lepszy
sezon trzeci. I choć wiem, że w 3 sezonie jest mnóstwo absurdów historycznych (akcje
dywersyjne Podziemia już w 41 roku??/ wcześniej jeszcze napad na bank - profesorem historii
nie jestem, ale czy takie akcje nie miały miejsca dużo pózniej?/ Nasi panowie praktycznie
zdekonspirowani przez Gestapo dalej sobie strzelają w Warszawie…, Janek sobie tak po prostu
wchodzi i wychodzi z getta, jakby nigdy nic, a w międzyczasie idzie sobie na piwko do baru… czy
to nie było przypadkiem zabronione?) to jednak ogląda się z napięciem i wyczekiwaniem.
Zaciekawił mnie wątek sowieckiej agentury z Baką na czele. Postać Tadeusza też ciekawa, choć
cała sytuacja z nim to bajeczka, podobnie jak wątek Michała vs Halbe w drugim sezonie. Jestem
na razie na 11 odcinku 3 serii, więc tu moja rozprawa się kończy. Oprócz tego w serialu podoba
mi się ta prosta przyjaźń między chłopakami. Zwłaszcza między Bronkiem a Jankiem – synem
zamożnego przedsiębiorcy i zwyczajnym chłopakiem z Pragi.

Co mogliby trochę ukrócić? Proste, wątki miłosne. Najbardziej na nerwy działają mi Bronek i
Wanda. Może odbierałbym ten związek inaczej, gdyby nie ta zerowa chemia między aktorami. Ten
związek wydaje mi się pusty. To samo z Rudą i Władkiem, "tandem" ten byłby o wiele ciekawszy,
gdyby byli zwykłymi "partnerami w boju", ciągle sobie dogryzającymi, ale nie, w naszych serialach
wszystko musi się skończyć wielką miłością z tymi chwytającymi za serce wyznaniami. Nuda. Nie
przeszkadza mi natomiast wiecznie romansujący Michał oraz Lena z Jankiem – zwyczajny
związek bez przesiąkniętych erotyzmem scen i wielkich słów. Ech ta Lenka :-) Pastwi się nad tym
biednym Jankiem niemiłosiernie :-P

Teraz do samych postaci, czyt. obsady. Powiem tylko, że jest ona bardzo nierówna. Oczywiście
co do aktorów starszego pokolenia, to wiadomo, że stworzyli świetne kreacje – Panie
Gniewkowska, Romantowska, Stenka, Wencel oraz panowie Englert, Globisz, Baka. Jedynie
wyłamał się pan Olbrychski. Naprawdę nie wiem, co się z nim dzieje ostatnio… Co do naszego
młodszego pokolenia… są i ci świetni i ci słabsi. Świetnie zagrane role: Panie Ostaszewska,
Więdłocha, Gorczyca, Bołądź, Panowie Pawlicki, Konopka, Żurawski, Kowalczyk, Brzeziński.
Lubiłem też postacie siostry Roży i łączniczki Krysi, szkoda, że z nich zrezygnowano :-(

Nigdy nie przeboleję tego, że świetnego w roli bezwzględnego Gestapowca Stelmaszyka
zmieniono na nijakiego Adamczyka. Sorry, ale on w tej roli w ogóle mnie nie przekonuje. W
OGÓLE. O wiele lepiej prezentuje się również pan Dedek. Tak samo zamiana pani
Ostaszewskiej na panią Różczkę, również jest dla mnie niezrozumiała. Mimo, że Wanda miała
być postacią bardzo naiwną i przez to wkurzającą, excuse my french, to jednak pani
Ostaszewska mimo tego sprawiła, że dało się ją lubić. Pani Rożczka uczyniła za to tę postać
jeszcze bardziej irytującą.

O ile lubię Michała, tak wydaje mi się, że pan Jakub Wesołowski nie za bardzo gra, a jedynie
występuje… Tak samo pan Zakościelny – taki Marek z "Kryminalnych" w czasach II wojny.
Problem mam z panem Weczorkowskim… To postać jakby wyzbyta z emocji, nieważne czy
rozmawia z Rudą, z matką czy o planie napadu na Niemców z dowódcą, zawsze ten sam ton
głosu, ta sama mina, zero emocji. Jeżeli Władek taki miał być, to pan Wieczorkowski ma po
prostu bardzo łatwe zadanie w przeciwieństwie do pozostałych, którzy jednak sami musieli
nakreślić charakter swoich postaci, z udanym, bądź też trochę mniej udanym skutkiem. Dobrze
się spisał w pierwszym sezonie, w kolejnych już mi działa na nerwy.

Pan Małaszyński nie jest zły, choć na wyżyny się nie wzniósł. Pan Wieczorek nawet dobrze
wypada jako taki cyniczny Abwehrowiec, choć gra, jak większość aktorów tego serialu, jedną
miną. Totalną pomyłką jest za to postać Krawca (czy dowódcy w Podziemiu mogli być naprawdę
aż tak nieogarniętymi i naiwnymi bezmózgowcami ?) a pan Majchrzak jest po prostu tragiczny w
tej roli… Gdyby TAK działało polskie Podziemie, to długo byśmy chyba nie powojowali. Pan
Kozyra jako Fischer(…!!??) Czy naprawdę w Polsce nie ma żadnego charyzmatycznego aktora,
który mógłby zagrać tak ciekawą i ważną postać gubernatora Fischera? To był wysoki, postawny
mężczyzna o przerażającym spojrzeniu. Wybór pana Kozyry traktuje jako okrutny żart ze strony
producenta.

Mimo tych wad, przekonuję się do tego, że jest to jeden z lepszych polskich seriali.
W kolejnych seriach mam taką skromną nadzieję zobaczyć sceny likwidacji getta, spotęgowanie
terroru reżimem Kutschery i, naturalnie, Powstanie.

Felix49

Rowniez jestem na IV serii. Ogladam 3 odcinki pod rzad ( noca, gdy juz w domu cisza) i koncze o 2 w nocy, a do pracy chodze polprzytomna...
-
Co mi najbardziej rzuca sie w oczy i przeszkadza, to stroje dziewczat. Glowne bohaterki nosza sie niczym panie z zurnala ( szczegolnie Celina w III serii). W serii IV chyba w 3 odcinku jest scena, gdy wszystkie te dziewczyny siedza u Wandy na herbatce i kazda ma sukienke jak przedwojenna gwiazda filmowa. Bardzo mnie to irytuje.
-
Adamczyk jest bardzo dobrym aktorem! A to, ze gra w komediach romantycznych nie ma tu nic do rzeczy. Tom Hanks rowniez gra w komediach romantycznych. Dlaczego w Polsce komedie uwaza sie za jakis gorszy gatunek filmowy??? A kazdego, kto w niej gra, za pol-aktora? Mamy lepsze i gorsze komedie, ale komedia to komedia, jak kazdy inny film, jest dla niej miejsce w kinie. A Adamczyk jest takim nie dajacym sie latwo zaszufladkowac Niemcem. Ciekawa postac i dobrze zagrana. Bardzo dobrze nawet.
-
Wesolowskiego i jego postaci nie trawie. Infantylna. Wieczorkowski-duze rozczarowanie. Bronek na plus, Janek rowniez.
-
Pytales o "JUtro idziemy do kina". Jesli szukasz takich filmow, to polecam "Urodziny mlodego warszawiaka". Chyba jest na yt. Zdaje sie , ze ten sam scenarzysta. Ogladalam ten film chyba w liceum i do dzis chetnie wracam. Pozdrawiam

kasiak1983

Spoko, po prostu nie przepadam za panem Adamczykiem i dlatego dla jego postaci też w związku z tym nie żywię dużej sympatii. W czwartej serii spodobała mi się jego rola i wątek, ale nie lubię tego typu zabiegów, którymi to scenarzyści chcą na siłę sprawić, aby widzowie polubili Gestapowca. Nie pasuje mi to i nic na to nie poradzę. Wątpię też, by tylko pan Adamczyk był w stanie dobrze zagrać Rainera. Widziałbym w tej roli pana Borkowskiego albo pana Bonaszewskiego.

Tom Hanks i jego komedia romantyczne... Cóż, poziom naszych komedii w porównaniu do komedii hollywodzkich jest depresyjnie niski. Jestem facetem, ale "Masz wiadomość" albo "Bezsenność w Seattle" da się oglądać, czy też świetną "Skarbonkę". Ale nasze dzieła typu: "Ciacho", "Dlaczego nie" "Wkręceni" czy inne im podobne, to rażąca w oczy i uszy tragedia. Ale komedie np. pana Machulskiego oglądam z przyjemnością.

Pan Wesołowski to aktor poniżej wszelkiej krytyki. Lubiłem go w pierwszych sezonach, kiedy jedynie strzelał żarcikami. Ale po raz kolejny się przekonałem, że jako aktor, za przeproszeniem, just sucks... a jego postać w kolejnej serii jest przeraźliwie irytująca. Sądzę z kolei, że pan Wieczorkowski gra lepiej niż pan Zakościelny. Ale każdy ma inny gust, rozumiem.

"Jutro idziemy do kina" jednak oglądałem, tylko nie skojarzyłem tytułu. Niestety, ten film to kompletnie nie moja bajka. Gra aktorska w większości - marność nad marnościami. W połowie miałem ochotę przełączyć kanał, bez urazy.

Ale ten film, który poleciłaś z chęcią obejrzę. Dzięki za opinię i również pozdrawiam.

Felix49

Miałbyć ''króciutki komentarzyk" - nie czytam,za długi.

robo25

Nikt nie zmusza. Trochę luzu.

ocenił(a) serial na 8
Felix49

Nie wiem, gdzie i kto pytał, więc piszę tu.
SPOILER
Toczyła się dyskusja, że ma w VII serii ma być ślub Rudej i Władka. Pojawiły się głosy, że oni się wcale nie pobrali. W 60 odcinku ('Kanał'), jak chłopaki szukają właśnie Władka, to toczy się mniej więcej taka rozmowa:
"-Niech pan się nie martwi, to porządna kobieta- o Rudej jakaś babeczka.
-No tak, tylko jej narzeczony...-Michał
-Mąż.
-No tak mąż, (...)"

Disappear16

Mi się wydawało, że oni nie byli małżeństwem. Ale teraz to sam już nie wiem. Zresztą, niech się tam nawet Michał z Wandą pobiorą. Mi to lotto. Oby tylko samo Powstanie było ciekawie przedstawione.

Disappear16

Michał potwierdził, że mąż bo nie miał innego wyjścia. Inaczej reputacja Rudej jako "porządnej kobiety" ległaby w gruzach ;-) w tamtych czasach nie było przyjęte mieszkać na kocią łapę.
Z VI sezonu wynika, że ślubu nie wzięli. To znaczy wzięli - we śnie Władka na łódce.

A ten cały pomysł ze ślubem Władka i Rudej w powstaniu wziął się stąd, że na jednym ze zdjęć z planu Karolina Gorczyca prezentuje obrączkę na palcu ;-)

ocenił(a) serial na 10
Arya_2

w sobotę zwiastun sezonu a 1 sierpnia macie rację 2 odc sezonu i powiedzieli że nie będzie powtarzany ciekawe czy wyemitują go we Wrzesniu

użytkownik usunięty
ghf

Jednak drugi... Co za beznadziejnie głupi, idiotyczny pomysł. A we wrześniu na pewno wyemitują ten odcinek, muszą, innej opcji nie widzę. Sami sobie komplikują życie, szkoda gadać...

HAHAHA, widziałaś może zwiastun do siódemki :-D Jasna cholera, ja Musiała nie mogę wziąć na poważnie. Spartoli mi oglądanie jak nic. Wybuchnąłem śmiechem, jak go zobaczyłem.

Felix49

HAHAHAHAH indeed. Nie, zwiastuny stanowczo nie są najmocniejszą stroną twórców serialu ;-) tylko do V sezonu im się udał. Ten jest jarmarczny.
Musiała widać przez 2 sekundy więc mnie akurat nie raził.

Arya_2

Nasi kontra czołgi :-D Groteskowy trailer. Cholerka, nie widziałem tego do piątki.

Ale może jeszcze jakiś inny, czyt.* lepszy, wykombinują przed samą premierą we wrześniu.

Felix49

Niestety nie ma go na oficjalnej stronie serialu - klip pokazywał spotkanie czwórki bohaterów po wojnie, w strugach deszczu pod tym murem z kartkami, gdzie Warszawiacy szukali się po powstaniu.. Z daleka przyglądała im się Ada Lewińska.
Miał fajny podkład muzyczny i robił "suspens".

użytkownik usunięty
Felix49

Nie widziałam. Uwzględnili młodych w zwiastunie? Eee, to dla Musiała muszę obejrzeć :D Może się gdzieś natknę w necie.

Jest na oficjalnej stronie serialu na TVP.

http://czashonoru.tvp.pl/

użytkownik usunięty
Arya_2

Dzięki. Nom, obejrzałam. Jeżeli ten zwiastun ma zachęcać to w moim przypadku osiągnięty zostaje efekt odwrotny. Błahy, w stylu twórców Czasu. Naprawdę mogli się bardziej postarać. Zwiastun powinien wywoływać ciarki na plecach, a takie skakanie Bronka po czołgu wywołuje tylko lekki uśmiech. Wiadomo czego. Brakowało mi jeszcze Wandy rzucającej się mu w ramiona :P

Na Onet możesz obejrzeć. Młodzi są, a jakże - jeden gorszy od drugiego. Już sobie wyobrażam ich grę aktorską w serialu skoro już w samym trailerze wypadają komicznie.

ocenił(a) serial na 10
Felix49

tak i mówią że postać Musiała ginie , w pytaniu na śniadaniu z tych gości to tylko Wesołowski był ok ci młodzi denerowowali , Kuba też mówił ze ta seria to niezależny byt i wielu ludzi nie rozumie czemu akurat teraz powstanie

ghf

Ci młodzi nie umieli się nawet wypowiedzieć, ta dziewczyna (no idea kto to jest ?) była "najlepsza", skąd oni ją wytrzasnęli??

Oby zginął w GÓRA czwartym odcinku.

ocenił(a) serial na 10
Felix49

Kuba może aktorem wielkim nie jest ale facet symapatyczny i jakoś w takich wywiadach mnie nie drażni

ghf

Mi tam on jest kompletnie obojętny. Dla mnie jest, może i sympatycznym, ale zwykłym celebrytą.

użytkownik usunięty
ghf

Mam na tego "aktora" alergię, ale w pewnej kwestii muszę go ocenić obiektywnie - z całej głównej obsady Wesołowski wypowiada się najlepiej. Jego wypowiedzi są płynne i sensowne, nie zacina się i ładnie formułuje zdania. Bo jak słucham wywodów pozostałej trójki to często uszy bolą :P

ocenił(a) serial na 10

no tak to jego pozytywna strona

Nie dziwota, że się umie wypowiedzieć, w końcu skończył studia dziennikarskie. I powinien pracować w zawodzie :-P

ocenił(a) serial na 10
Felix49

z aktorstwem to się zaczeło u niego tak że poszedł na Casting do na Wspólnej i się spodobał

ghf

Jak oglądałem trailer do pierwszej serii to zauważyłem, że było w nim parę ujęć scen, których nie wykorzystano w serialu. Ciekawe, czy można je gdzieś oglądnąć.

ocenił(a) serial na 10
Felix49

tego niestety nie wiem

użytkownik usunięty
Felix49

A w panoramie wczoraj pokazali urywki scen, ale z najnowszego sezonu :) Głównie z udziałem Bronka, Janka i Leny.

ocenił(a) serial na 10

szkoda bo nie widziałem

użytkownik usunięty
ghf

Masz link:

http://panorama.tvp.pl/15936126/26072014-1800

Pod koniec.

ocenił(a) serial na 10

bardzo dziękuje

Ciekawe czemu w scenie przemarszu niemieckiej kolumny Bronek jest jedynym Polakiem w okolicy? ;-) z reguły wylegali tłumnie, żeby popatrzeć.

użytkownik usunięty
Arya_2

Czyli powtórka z rozrywki, a to dopiero początek. Mnie jednak najbardziej rozśmieszyła genialna "wypowiedź" Zakościelnego. "...no i realia były inne." - no "oczywista oczywistość". Powinno im się zafundować jakiś kurs, podczas którego nabyliby umiejętność w miarę sensownego wypowiadania się o tym serialu...

ocenił(a) serial na 10

tak smiesznie to czasem wygląda

ocenił(a) serial na 10

jednak będzie powtórka odc o powstaniu w sobote na TVP polonia o godz 20 45

użytkownik usunięty
ghf

Ja raczej nie będę oglądać. Inaczej uczczę pamięć powstania :)

Pierwszy prawdziwy filmik z całą sceną z 1 lub 2 odcinka:

http://czashonoru.tvp.pl/16233502/czas-honoru--powstanie-trening-przed-walka

Wszyscy, którzy sądzili, że Guzik jest najbardziej irytującą postacią pod słońcem byli w grubym błędzie ;-) oto naszym oczom ukazał się "Wilk" ;-)

Poza tym Ruda the best. Uwielbiam panią Gorczycę.

ocenił(a) serial na 10
Arya_2

no tak średnia postac

użytkownik usunięty
Arya_2

Co za typ. Nie wiem, czy moja anielska cierpliwość zniesie tylu irytujących "bohaterów".

ocenił(a) serial na 10

Niby opis tego odc świadczy że może to być 1 odc ale może się mylę

użytkownik usunięty
ghf

Na sto procent drugi.

ocenił(a) serial na 10

ok dzięki

Cholera jasna, ja już się pogubiłem z tym odcinkiem. Gdaczą ,że ten epizod po wyemitowaniu 1.08. nie będzie później nigdzie dostępny online. Nazywają go odcinkiem specjalnym i jak ognia unikają odpowiedzi na proste pytanie: Czy będzie również szansa obejrzeć go we wrześniu?

Może wie ktoś z Was jak to w końcu jest: Będzie można ponownie we wrześniu oglądnąć ten odcinek, czy też może jest to kolejny tzw. niezależny byt emitowany ten jeden jedyny raz jutro?

Pytam, bo (nie)stety nie będzie dane mi go obejrzeć ani jutro, ani pojutrze.

użytkownik usunięty
Felix49

To ma być podobno drugi odcinek sezonu. Nic więcej nie wiem.

Arya_2

Bronek nie był sam ;-) Jeszcze z dwóch ludków wypatrzyłem :-)

Thanks za link :-)

Felix49

W trailerze wszystko wypada komicznie przez zwolnione tempo, wybuchy i patetyczną muzykę. Wygląda jak parodia kina wojennego. Szczerze to "starsi" aktorzy wyglądają komiczniej niż młodzi, z tymi "groźnymi" minami.

Arya_2

To ja już wolę groźne miny starszych niż uśmiechy Fidusiewicza i Musiała :-) Trailer denny.

ocenił(a) serial na 10
Felix49

ciekawe czy jak kiedyś będą powtarzać cały serial to ja bym chciał by ten sezon o powstaniu dali po 4 to by wtedy tak wszystko się komponowało , tak zwiastun słaby no ale z oceną sezonu trzeba poczekać

ghf

Też nie przekreślam sezonu. Zdjęcia z planu wyglądają bardzo dobrze. Zwiastunem dali ciała, mam nadzieję że całe powstanie nie zostanie pokazane w takiej "przygodowej" konwencji wielkiej hecy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones