PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35155}
7,6 86 481
ocen
7,6 10 1 86481
6,9 12
ocen krytyków
Czterej pancerni i pies
powrót do forum serialu Czterej pancerni i pies

- Czy wielu naszych dziadków nie przeżyło podobnej historii wojennej?
- Czy nie było 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte?
- Czy młodzi ludzie nie lądowali na zsyłce w Kazachstanie, na Syberii, na Uralu a później z Ludowym Wojskiem Polskim powracali do kraju?
- Czy w LWP nie noszono na rogatywkach itp. Orła Bez Korony?
- Czy nie było mieszanych polsko - radzieckich załóg?
- Czy głównym uzbrojeniem nie był T-34?
- Czy PRL nie został proklamowany (zgodnie z propagandą) w Lublinie?
- Czy szlak bojowy Studzianki, Pas Pomorski, Berlin nie jest zgodny z prawdą historyczną?
- Czy w LWP przy zwrotach grzecznościowych nie obowiązywało tzw. Obywatelu....
- Czy nie było mieszanych małżeństw polsko-radzieckich w powojennej Polsce?
- Czy w LWP nie słyszano polskiego i rosyjskiego? Bo może językiem mówionym był angielski?


No gdzie macie tą nachalną propagandę? Mój sąsiad, który jest już teraz staruszkiem został zabrany z domu i wcielony. Walczył w LWP i z tego co mi często opowiada serial przedstawia to tak jak mniej więcej było. Po prostu nie wchodzi w trudne tematy i tyle.
Nie wiemy skąd Janek znalazł się w ZSRR (zesłanie) - choć wszyscy dobrze wiemy skąd, znamy historię, ale serial nie mógł o tym powiedzieć. Nie wiemy, że decyzja o powstaniu PRL zapadła w Moskwie, ale oficjalnie głoszone było, że w Lublinie i tak uczono tak więc serial jest wierny tamtej linii. Serial też omija kwestię wejścia do Warszawy, stosunków w LWP, choć pokazuje jak zostali tam wymieszani ludzie by się nikt nie wyłamał i sowieci to kontrolowali. Do tego Gruzina w ekipie mamy na początku, w rzeczywistości takie mieszane ekipy były tworzone po przejściu Bugu za sprawą sytuacji gdzie stworzył się trzeci front i LWP zwróciło się na krótko przeciwko Armii Czerwonej, ale Sowieci zapanowali nad tym buntem. Tego nie ma w serialu, ale pomija on niewygodne fakty. Cała reszta, która niewygodna nie była jest mniej więcej tak jak było w rzeczywistości. Zobaczcie, że serial nie stara się być propagandowy. Jołki Połki mówi, że wojna zaczęła się niedawno, na co Janek protestuje i wspomina o 1939 roku. Po prostu nie wszystko można było wprost powiedzieć, ale poza sowieckim dowódcą wkomponowanym na koniec by podkreślić rzekomą braterskość i przekłamaniem (obecnym w każdej szkole) o PKWN w serialu propagandy praktycznie nie ma. Przeciętni żołnierze się lubili, zawierali przyjaźnie, bez względu czy Polak, czy Gruzin, Czy Niemiec (tacy też byli), czy Polak. Równocześnie wszyscy bali się dowództwa i przeciw niemu kierowali obawy i nienawiść a nie przeciw sobie. Natomiast wierzący w Stalina - to był margines, tych najmniej świadomych, najczęściej z innych republik niż Rosja. No i Gruzini gdzie do dziś jest narodowym bohaterem. Swoisty paradoks.

_mosquito_

Poza tym nie jest to serial historyczny tylko serial wojenno-przygodowy. Nie mamy tu rzeczywistego dramatu wojny. Bardzo rzadko serial odbiega w takie rejony. Mamy zabawę, przygodę, walkę, braterstwo, mnóstwo akcji. "Historia" jest tu tylko tłem. Świetny serial przygodowy. Dzięki temu doskonale obronił się przed działaniem czasu.

ocenił(a) serial na 8
_mosquito_

Właśnie chodzi o to, że poza dosłownie kilkoma propagandowymi wrzutkami, krytycy jakoś nie potrafią wskazać, w którym to miejscu serial niby zafałszowuję historię, a jest tam podane bardzo dużo prawdy historycznej, jak zresztą napisano w tutejszej recenzji.
Świetny polski serial, paradoksalnie mniej w nim głupot niż w dzisiejszym tykaniu polskiej historii przez naszych filmowców. Poza tym rozmach produkcji bije na głowę najnowsze amerykańskie seriale w HBO.

Remiii

W serialu przeplatają się wręcz elementy przedwojenne, wojenne i powojenne. Pułkownik jest Obywatelem Pułkownikiem, ojciec Janka jest Panem Porucznikiem. Oprócz oddziałów pancernych mamy przedwojenną kawalerię. Serial wspomina żołnierzy AK choć powinien zupełnie tuszować tę sprawę. Janek nie zawsze jest zadowolony z rozkazów, decyzji i postępowania przełożonych choć powinien się tylko uśmiechać. Tymczasem często wydaje się przygnębiony. W serialu mowa jest również o nieuchronności nowej rzeczywistości i że trzeba się z nią pogodzić.Między innymi z przesunięciem granic. Wiele razy słowo Bolszewik nabiera pejoratywnego znaczenia. Honorata mówi, że z Bolszewikiem i to jeszcze do Niemców nie pojedzie. Pojawiają się w serialu wspomnienia dat, które w ogóle nie powinny się pojawić, gdyby cenzura czuwała nad tym bacznie. Cała akcja nie opiera się na tym walczymy za sowiecką ojczyznę, ale walczymy z Niemcami, jakoś to będzie, przecież nie może być aż tak źle. Propaganda pojawia się tylko miejscami i najczęściej jest do tego piętnowana słowami no dobra my wiemy lepiej.To jest ironia. To wojsko jest sto razy mniej socjalistyczne niż było w rzeczywistości. Oczywiście serial nie wchodzi w trudne tematy. Nie dopowiada, ale i w gruncie rzeczy nie przekręca faktów poza PKWN, które to fakty i tak były wówczas oficjalne a nie przekręcone. Tak więc w czasie wojny tak było to podawane, wiec nie widzę problemu, że z radiostacji nie płyną inne informacje. Do tego serial jest przygodowy a nie dokumentalny, czy historyczny. Propaganda? Jaka propaganda? Chyba, że o bohaterskim Ludowym Wojsku Polskim i to LWP niektórym nie w smak, bo nie były to Siły Zbrojne na Zachodzie czy AK. Tylko pytanie oczywiste czy mogły to być inne formacje? Przecież serial mówi o szlaku na Berlin a nie o Powstaniu Warszawskim, czy Lądowaniu w Normandii. No ludzie. No a to, że opisuje tylko czyny bohaterskie a nie gwałty i pijackie zabawy to chyba normalne. Dziś też robiąc filmy mówi się o czynach bohaterskich a nie o licznych gwałtach jakie się na wojnie przydarzają. Co prawda Polacy jakoś nie są aż tak do tego skłonni jak Niemcy i Rosjanie gwałcący na froncie wschodnim wszystko co można było, ale też im się przydarzało. Nikt jednak nie będzie się na tym skupiał. Zwłaszcza w serialu przygodowym, który miał i ma być pozytywny. Ewentualną mocą propagandową tego serialu mogło być ukazanie niemal rycerskiej armii, ale skąd my to też znamy? Z większości filmów wojennych made in USA. Ba tamte filmy wręcz zieją propagandą, nawet dramaty, bo nie skupiają się na przygodzie, współpracy i sukcesach w boju a wciskaniu wszystkim wokół amerykańskiej wizji wojny. Krytyka tego serialu jest bezpodstawna, gdy stracił on 99 procent swojej jedynej mocy propagandowej, bo nie ma LWP i nie ma się nawet do czego odnieść. Nie można powiedzieć, chodź do wojska będzie fajnie jak w Pancernych.Jeśli chodzi o samą produkcję to jej rozmach jest kilkukrotnie większy niż rozmach Kompanii Braci. Tu wszystko jest prawdziwe a nie komputerowe a mimo to rozmach niewiarygodny. Większość zdjęć z pola walki i to co stworzyli saperzy to prawdziwy majstersztyk. Jedyne czego mi szkoda to centrum Żagania bo trochę się nad nim powyżywali po czym większość starej zabudowy musiano zburzyć a przed rozpoczęciem zdjęć całe połacie kamienic nadawały się jeszcze do remontu i zamieszkania. Teraz w tych miejscach stoją gównie bloki ;p a Żagań przepiękny był. Scenariusz jak na serial przygodowy wyśmienity. Jeśli ktoś próbuje temu umniejszać to pewnie jest zagorzałym przeciwnikiem tego serialu i nie ma co z takim prowadzić dyskusji. Serial jest po prostu świetny.

_mosquito_

chodzi o rzekomą przyjaźń polsko-rosyjską w czasie II wojny światowej

mymlak

A nie było takiej? To w jakiej armii walczyli Polacy sprzymierzonej czy nie?

_mosquito_

Po pierwsze nigdy nie było czegoś takiego jak LWP !!!

A co do propagandy to to ze nie jest tak nachalna jak w produkcjach stalinowskich rodem z ZSRR to nie znaczy ze tam jej niema. pierwszy element propagandy to lawina niedomówień na temat . skąd się znaleźli Polacy na Syberii. Oczywiste jest o strasznym Carze który zsyłał polaków na nieludzką ziemie ale skąd się wzięli tam młodzi to cicho sza :)) kolejna sprawa to przekroczenie granicy na bugu i cała ta otoczka. Ochocze uczestnictwo w wiecach robotników i chłopów. No i powstanie warszawskie, najpierw jakieś brednie o problemach ze zdobyciem miasta nad rzeką a potem akcja pomocy powstańcom tylko ta podła mina ją zniweczyła :))))

"choć pokazuje jak zostali tam wymieszani ludzie by się nikt nie wyłamał i sowieci to kontrolowali."

Toż to jakieś brednie. Rosianie w WP byli w dwóch podstawowych przypadkach. 1) na stanowiskach oficerskich bo ofierów polskich było za mało, albo wyjechali z Andersem albo dostali kolkę od Rosjan.2) rosianie stanowili duży procent żołnierzy w wojskach technicznych ( wojska pancerne, zmechanizowane,lotnictwo artyleria itp) bo poprostu nie było wyszkolonych polskich kadr. Było wiel przypadków ze całe jednostki radzieckie wcielano do WP zmieniano im tylko nazwy dawano polskie pieczecie a skład był w 100% rosyjski.

"Do tego Gruzina w ekipie mamy na początku, w rzeczywistości takie mieszane ekipy były tworzone po przejściu Bugu za sprawą sytuacji gdzie stworzył się trzeci front i LWP zwróciło się na krótko przeciwko Armii Czerwonej, ale Sowieci zapanowali nad tym buntem."

Jaki bunt. Jaki trzeci front. gdzie i kiedy ? co ty pleciesz. A w oryginale to nie był gruzin tylko ropsjanin. ale stwierdzono ze nawet obywatele PRL nie zdzierżą aż takiej przyjaźni polsko radzieckiej ;))))))

polukr

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludowe_Wojsko_Polskie

Czy jest sens rozmawiać z kimś kto neguje fakty historyczne?
Chyba nie.

Skąd się wzięli Polacy na Syberii? Zostali tam wywiezieni w 1939 roku. Gdybyś myślał to wiedziałbyś, że Janek mieszkał w 1939 roku w Polsce a jego ojciec bronił Westerplatte, ale widać inteligentny nie jesteś.
Trzeci front i mieszanie żołnierzy to historyczny fakt. Jeśli chcesz wiedzieć to do przekroczenia Bugu tylko niektóre kadry były w LWP sowieckie, po przekroczeniu Bugu i wielu incydentach oraz buntach oddziały przeformowano tak, że ludzie nie mogli się w wielu oddziałach ze sobą dogadać, bo byli tam wszyscy. Polacy, Rosjanie, Gruzini, Niemcy, ludzie z różnych republik sowieckich i niczego nie plotę. Słucham świadków. Z relacji brata mojego dziadka zapamiętałam zbyt mało, na przykład to, że od Warszawy wszyscy trzymali się razem żeby przeżyć, ale żyją inni uczestnicy w mojej okolicy i zbieram ich opowieści.
W trakcie zdobywania warszawskiej Pragi żołnierze LWP otrzymali informację, że muszą się zatrzymać, bo Powstanie w mieście nie jest uzgodnione z Aliantami.
Poza tym wiem to od naocznych świadków, którzy brali czynny udział w walkach a nie ze swojego widzimisię.

_mosquito_

"http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludowe_Wojsko_Polskie

Czy jest sens rozmawiać z kimś kto neguje fakty historyczne?
Chyba nie. "

A ty umiesz czytać ze zrozumieniem ? przeczytaj sobie pierwsze zdanie na Wikipedii jeszcze raz ! Nigdy nie było rozkazu rozporządzenia ustawy itp itd powołującej do życia formacje potocznie zwaną LWP

"Skąd się wzięli Polacy na Syberii? Zostali tam wywiezieni w 1939 roku. Gdybyś myślał to wiedziałbyś, że Janek mieszkał w 1939 roku w Polsce a jego ojciec bronił Westerplatte, ale widać inteligentny nie jesteś."

Człowieku dalej sie kłania czytanie ze zrozumieniem. Chodzi o to ze w serialu nic na ten temat nie wspomniano. I skoro jesteś taki mysliciel to wymyśl :))) po kiego grzyba Janek szukał ojca na Syberii skoro on walczył na westerplatte

"eśli chcesz wiedzieć to do przekroczenia Bugu tylko niektóre kadry były w LWP sowieckie, po przekroczeniu Bugu i wielu incydentach oraz buntach oddziały przeformowano tak, że ludzie nie mogli się w wielu oddziałach ze sobą dogadać, bo byli tam wszyscy. Polacy, Rosjanie, Gruzini, Niemcy, ludzie z różnych republik sowieckich i niczego nie plotę"

Głupoty bredzisz. nawet po przekroczeniu Bugu tworzono nowe jednostki w 100% całkowicie sowieckie które polskie były tylko z nazwy. A powód był prosty ...Brak przeszkolonych kadr. I jeszcze raz się poztaym gdzieś ty sobie ubzdurał jakiś trzeci front.

"Przyjaźń była taka, że tow. Kola Fiedukin z Nowosybirska transportował przez Wisłę na kawałku gałęzi brata mojego dziadka,"

A mój dziadek musiał przed ruskimi spiepszać poganiany seriami z pepeszy :)))

"Szlak bojowy polskiej piechoty był znacznie dłuższy od szlaku pancerniaków mimo iż obie formacje uczestniczyły w bitwie pod Lenino później długo długo nic przechodząc kolejny chrzest pod Studziankami już jako Armia a nie Pułk"

No to9 już kompletne brednie Nie żadna Armia tylko brygada. A a piechota po lenino też nie walczyła bo dywizja poiechoty tam została niemal rozbita i wkroczyła do oakci dopiero na lini Wisły tak jak brygada pancerna.

polukr

"A ty umiesz czytać ze zrozumieniem ? przeczytaj sobie pierwsze zdanie na Wikipedii jeszcze raz ! Nigdy nie było rozkazu rozporządzenia ustawy itp itd powołującej do życia formacje potocznie zwaną LWP"

Sam naucz się czytać a dopiero później pouczaj innych: za źródłem 'Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – potoczna nazwa polskich sił zbrojnych sformowanych w latach 1943–1944 w ZSRR' i co?

"Człowieku dalej sie kłania czytanie ze zrozumieniem. Chodzi o to ze w serialu nic na ten temat nie wspomniano. I skoro jesteś taki mysliciel to wymyśl :))) po kiego grzyba Janek szukał ojca na Syberii skoro on walczył na westerplatte "

Właśnie. Niestety nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. W serialu nic o tym nie ma, ale średnio inteligentny się domyśli a raczej wie o co chodzi i wie skąd Janek na tej Syberri się wziął, ty tego nie łapiesz, bo nie jesteś inteligentny i potrzeba ci to wyjaśniać wprost. Trzeba się było uczyć w szkole historii to wiedziałbyś po kiego grzyba Janek szukał tam ojca (mimo, że zgodnie z prawdą Janek nie mógł być synem żołnierza walczącego na Westerplatte, bo ci byli bezdzietni).

"Głupoty bredzisz. nawet po przekroczeniu Bugu tworzono nowe jednostki w 100% całkowicie sowieckie które polskie były tylko z nazwy. A powód był prosty ...Brak przeszkolonych kadr. I jeszcze raz się poztaym gdzieś ty sobie ubzdurał jakiś trzeci front."

Nic sobie nie ubzdurałem i tego mi nie wmówisz. Zapraszam do Poznania mam na to kilku świadków. Żołnierze wiedzą jak było i nie tylko żołnierze. Cywile również.

"A mój dziadek musiał przed ruskimi spiepszać poganiany seriami z pepeszy :)))"

A mój był przez Ruskich wywieziony na Syberię po skonfiskowaniu majątku i wrócił do kraju z zaopatrzeniem Krasnej Armii, ale długo nie pomieszkał, bo weszli znów Niemcy i spalili budynki także nawet one nie zostały. Takie życie.

"No to już kompletne brednie Nie żadna Armia tylko brygada. A a piechota po lenino też nie walczyła bo dywizja poiechoty tam została niemal rozbita i wkroczyła do oakci dopiero na lini Wisły tak jak brygada pancerna."

Znów się błaźnisz. Dywizja była pancerna. Piechota była od 1944 roku podzielona na dwie Armie Wojska Polskiego. I była to linia na długo przed Bugiem kiepski geografie. Od Wisły i Studzianek zaczął się na nowo szlak pancerniaków niemal od Lenino bezrobotnych.

_mosquito_

"W serialu nic o tym nie ma, ale średnio inteligentny się domyśli a raczej wie o co chodzi i wie skąd Janek na tej Syberri się wziął, ty tego nie łapiesz, bo nie jesteś inteligentny i potrzeba ci to wyjaśniać wprost."

Coś kiepsko oglądałeś . jest powiedzeni wprost. Sam z siebie chłopczyna zawędrował na syberie. Pewnie kupił sobie bilet i pjechał pospiesznym z gdańska :)))))

""Głupoty bredzisz. nawet po przekroczeniu Bugu tworzono nowe jednostki w 100% całkowicie sowieckie które polskie były tylko z nazwy. A powód był prosty ...Brak przeszkolonych kadr. I jeszcze raz się poztaym gdzieś ty sobie ubzdurał jakiś trzeci front."

Nic sobie nie ubzdurałem i tego mi nie wmówisz. Zapraszam do Poznania mam na to kilku świadków. Żołnierze wiedzą jak było i nie tylko żołnierze. Cywile również."

Tak to dlaczego cała 16 Bpanc składała się w 100% z Rosjan? czemu jednostki altyleri rakietowej WP składały się w 100% z Rosjan?. czemu w wojskach lotniczych pilotów polskich można było na palcach policzyć ? czemu w pulkach szturmowych Polacy byli jedynie strzelcami w IŁ-2 ? ....powodem był brak wyszkolonych polskich kadr. łatwiej wyszkolić strzelca pokładowego niż pilota. łatwiej ładowniczego niż kierowce-mechanika itp itd. Kadra oficerska to nieco inna bajka.

"Znów się błaźnisz. Dywizja była pancerna. Piechota była od 1944 roku podzielona na dwie Armie Wojska Polskiego. I była to linia na długo przed Bugiem kiepski geografie. Od Wisły i Studzianek zaczął się na nowo szlak pancerniaków niemal od Lenino bezrobotnych"

W WP na wschodzie nie było żadnej dywizji pancernej. ...A piechota to czym była zajęta po lenino gdzież to oni walczyli ?

I jeszcze raz sie pytam gdzie był ten trzeci front ???

polukr

"Coś kiepsko oglądałeś . jest powiedzeni wprost. Sam z siebie chłopczyna zawędrował na syberie. Pewnie kupił sobie bilet i pjechał pospiesznym z gdańska :)))))"

A ty coś ćpałeś chyba.

"A piechota to czym była zajęta po lenino gdzież to oni walczyli ?"

Doucz się, nie będziesz się tak komprowitował
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Warszawska_Dywizja_Piechoty

Za źróedłem: <30 sierpnia 1943 dywizja wyruszyła na front i została przegrupowana w okolice wsi Lenino. Od dowódcy 33 Armii gen. Gordowa otrzymała zadanie przełamać obronę niemiecką na odcinku: Połzuchy, wz. 215.5 , a następnie nacierać w kierunku: Łosiewa i Czurniłowa.>

"I jeszcze raz sie pytam gdzie był ten trzeci front ???"

Po przekroczeniu linii Bugu.

_mosquito_

""Coś kiepsko oglądałeś . jest powiedzeni wprost. Sam z siebie chłopczyna zawędrował na syberie. Pewnie kupił sobie bilet i pjechał pospiesznym z gdańska :)))))"

A ty coś ćpałeś chyba."

to oglądnij jeszcze raz scenę jak naprawiają traktor, Janek mówi jak się znalazł na Syberii. :)))

""A piechota to czym była zajęta po lenino gdzież to oni walczyli ?"

Doucz się, nie będziesz się tak komprowitował
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Warszawska_Dywizja_Piechoty

Za źróedłem: <30 sierpnia 1943 dywizja wyruszyła na front i została przegrupowana w okolice wsi Lenino. Od dowódcy 33 Armii gen. Gordowa otrzymała zadanie przełamać obronę niemiecką na odcinku: Połzuchy, wz. 215.5 , a następnie nacierać w kierunku: Łosiewa i Czurniłowa.>"

Aleś ty śmieszny. Ja się pytałem wyraźnie gdzie dywizja walczyła po bitwie pod Lenina a przed dotarciem do Wisły ??? Już ci mowie , nigdzie. Piechota tak sano jak pancerniacy pomiędzy Lenino a linią Wisły nie walczyła

polukr

"Aleś ty śmieszny. Ja się pytałem wyraźnie gdzie dywizja walczyła po bitwie pod Lenina a przed dotarciem do Wisły ??? Już ci mowie , nigdzie. Piechota tak sano jak pancerniacy pomiędzy Lenino a linią Wisły nie walczyła"

Teraz to już żenująco się ośmieszyłeś. Walczyła! A bitwa w okolicach Dolska? A Bitwa w okolicach Dorohuska to co? Zanim o czymś napiszesz to sobie chociaż to sprawdź, bo autentycznie nie masz pojęcia o czym piszesz.
Po tej wypowiedzi nikt poważnie zajmujący się historią nie zostawiłby na tobie suchej nitki. Ty musisz wrócić do szkoły!

polukr

""Głupoty bredzisz. nawet po przekroczeniu Bugu tworzono nowe jednostki w 100% całkowicie sowieckie które polskie były tylko z nazwy. A powód był prosty ...Brak przeszkolonych kadr. I jeszcze raz się poztaym gdzieś ty sobie ubzdurał jakiś trzeci front."

"Tak to dlaczego cała 16 Bpanc składała się w 100% z Rosjan? czemu jednostki altyleri rakietowej WP składały się w 100% z Rosjan?. czemu w wojskach lotniczych pilotów polskich można było na palcach policzyć ? czemu w pulkach szturmowych Polacy byli jedynie strzelcami w IŁ-2 ? ....powodem był brak wyszkolonych polskich kadr. łatwiej wyszkolić strzelca pokładowego niż pilota. łatwiej ładowniczego niż kierowce-mechanika itp itd. Kadra oficerska to nieco inna bajka. "

W 100 procentach? Naprawdę. Co bierzesz? Poleć dealera. Ma dobry towar.

Nieprawda. Odziały były mieszane, ale w 1 Armii piechoty Polskiego Wojska, 2 Armii piechoty i Brygadzie pancernej większość stanowili Polacy!

Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte Powsta?a na bazie 1 pu?ku czołgów na mocy rozkazu dowódcy 1 Korpusu Polskich Si? Zbrojnych w ZSRR nr. 1 z 19 sierpnia 1943 r. Sztandar Jednostki zosta? ufundowany przez ZPP.
Przysi?ga odby?a si? 11 listopada 1943 r. 1 pu?k czo?gów uczestniczy? w bitwie pod Lenino gdzie utraci? 15 maszyn. Ca?a brygada swój chrzest bojowy przesz?a na przyczó?k Magnuszewskim. Losy brygady z tego okresu opisuje pan Przymanowski w ksi??ce pt. Studzianki. To tyle na pocz?tek. I aby uzmys?owi? wam rozmiar tragedii tej?e brygady zamieszczam:

Spis poleg?ych ?o?nierzy
1 Brygady Pancernej
im. Bohaterów Westerplatte

Abakumow Aleksander, s. Dymitra, ur. 1917, kpr. dowódca wie?y 2 pcz, +12 VIII 1944
Achmadiew Miko?aj, s. Zakira, ur. 1926, sier?. ?adowniczy, + 27 III 1945
Adachowski Anatol, s. Adama, ur. 1912, szer. bpzmot, t 9 III 1945
Aleksiejenko Iwan, s. Maksyma, ur. 1924, plut. dca czo?gu 3 bez, + 13 III 1945
Andrzejczak Tadeusz, s. Kazimierza, ur. 1922, szer. bpzmot, + 5 III 1945
Ani?ko Mieczys?aw, s. Wincentego, ur. 1918, st. saper, + l II 1945
Atoryn Jan, s. Jana, ur. 1924, sier?. mech.-kier. 2 bez, + 2 IV 1945
Augustyn Tadeusz, s. Micha?a, ur. 1923, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944

_mosquito_

Bachar Wincenty, s. Stefana, ur. 1919, st. sier?.-kier. 3 bcz, + 4 III 1945
Bagi?ski Józef, ,s. Karola, ur. 1920, st. sier?. mech.-kier. 2 pcz, + 14 VIII 1944
Bajkówski Stanis?aw, s. Gawry?a, ur. 1905, szer. bpzmot, + 11 VIII 1944
Balak Fabian, s. Józefa, ur. 1924. szer. bpzmot, +24_I 1945 \
Baran Jan, s. Jana, ur. 1924, szer. bpzmot, + 16 II 1945
Baranów Georgij, s. Filipa, ur. 1926, plut. mech.-kier., +13 III 1945
Baszmakow Wasyl, s. Andrzeja, ur. 1925, sier?. dca dzia?a 3 bez, + 8 II 1945
Batiuk Jan, s. Miko?aja, ur. 1925, szer. bpzmot, + 25 I 1945
Batujew Aleksander, s. Jana, ur. 1925, plut. kaemista 3 bcz, + 13 III 1945
B?k Marian, s. Walentego, ur. 1905, radiotelegr. l bcz, + 19 II 1945
Bestler Henryk, s. Adama, ur. 1918, chor. dca czo?gu 2 pcz., + 13 VIII 1944
Biekkajew Mahomet, s. Bata?a, ur. 1912, ppor. dca czo?gu 3 bcz, + 8 II 1945
Bielak Antoni, s. Józefa, ur. 1922, sier?. dca wie?y l bcz, + 28 X 1944
Bielski August, s. Jana, ur. 1917, plut. bpzmot, +12 VIII 1944
Bil Jan, s. Joachima, ur. 1919, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 11 II 1945
Blenowski Aleksander, s. Jana, ur. 1919, sier?.-kier. 2 bcz, + 2 III 1945
Bobik Micha?, s. Stanis?awa, ur. 1912, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944
Bojko Aleksander, s. Grzegorza, 1901, chór. dca plutonu bpzmot, +11 VIII 1944
Bonatowski Jan, s. Wincentego, ur. 1919, kpr. dca wie?y l pcz, + 13 VIII 1944
Borowski Antoni, s. Józefa, ur. 1917, st. saper, + 6 III 1945
Bortnicki Antoni, s. Jana, ur. 1915, st. sier?., + 25 IV 1945
Borysow Anatol, s. Jana, ur. 1923, kpr. rppanc. l pcz. + 15 VIII 1944
Botczenko Ku?ma, s. Stefana, ur. 1925, chor. st. felczer 2 bcz, + 28 III 1945
Broszkiewicz Henryk, s. Jana, ur. 1925, kpr. dca wie?y 2 pcz, + 13 VIII 1944
Brzezick? Jan, s. Micha?a, ur. 1923, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944
Bulbak Bronis?aw, plut. bpzmot,, + 15 III 1945
Bu?kow Fatiej, s. Timofieja, ur. 1923, plut. dca wie?y 3 bcz, + 4 III 1945
Burstakow Wasyl, s. Grzegorza, ur. 1915, por. dca czo?gu l pcz, + 12 X 1945
Busz Antoni, s. Stanis?awa, ur. 1920 r. kpr. l pcz, + z ran 21 X 1943
Ca?ka Stanis?aw, s. Andrzeja, ur. 1922, st. strz. kaemista 2 bcz, + 11 II 1945
Cap Jan, s. Tomasza, ur. 1916, sier?. bpzmot, + l III 1945
Celewicz Fiodor Florian, s. Piotra, ur. 1916, sier?. ktz l pcz, + 14 VIII 1944
Cetnarowski Stanis?aw, szer. bpzmot, + 8 II 1945
Chaszczowy Edward, s. Stanis?awa, ur. 1925, szer. bpzmot, + 12 VIII 1944
Chilimo?czyk Maciej, s. Jana, ur. 1914, ppor. czo?gu 2 bcz, + 11 II 1945
Ch?opecki Marian, s. Jana, ur. 1917, st. sier?. dca czo?gu l bcz, + 31 I 1945
Chodzi?ski Lucjan, s. Kazimierza, ur. 1922, szer. bpzmot, + 11 II 1945
Chomienko Timofiej, s. Siemiona, ur. 1918, st sier?. mech.-kier. l pcz
Chrapliwy Stanis?aw, s. Ignacego, ur. 1918, szer. bpzmot, + 14 VIII 1944
Czajkowski Józef, s. Franciszka, ur. 1914, plut. bpzmot, + 14 VIII 1944
Czamecki Antoni, s. Franciszka, sier?. mech.-kier. l pcz, + 7 X 1943
Czerkulan Czes?aw, s. Józefa, ur. 1925, szer. bpzmot, + 11 VIII 1944
Czeszejko Anatol, s. Jana, ur. 1916, kpr. fizylier l pcz, + 15 VIII 1944
Czetyrko Jerzy, s. Micha?a, ur. 1921, sier?. mech.-kier. 2 pcz, + 13 VIII 1944
Czugunow Miko?aj, s. Paw?a, ur. 1926, sier?. radiotelegr. 3 bcz, + 13 III 1945
Dackiewicz Edward, s. Jana, ur. 1920, chor. dca czo?gu l pcz, + 11 VIII 1944
Damski Zygmunt, s. W?adys?awa, ur. 1918, sier?. mech.-kier. l bcz, + l III 1945
Derlatko Józef, s. Jana, ur. 1925, sier?. mech.-kier. l bcz, + l IV 1945
Dmitryjenko Miko?aj, s. Iwana ur. 1919, sier?. dca dzia?a 2 bcz, + 25 III 1945
Domalewski Kazimierz, s. Franciszka, ur. 1925, szer. dca wie?y 3 bcz, + 3 III 1945
Drozdek Józef, s. Micha?a, ur. 1925, szer. bpzmot, + 5 III 1945
Drzewi?ski Piotr, s. Aleksandra, ur. 1916, ppor. dca czo?gu 2 bcz, + 2 IV 1945
Drzygad?o Tomasz, s. Tomasza, ur. 1905, szer. bpzmot, + 12 VIII 1944
Dudek Karol, s. Karola, ur. 1923, plut. dca wie?y 2 bcz, + 3 IV 1945
Du?ski Zygmunt, s. W?adys?awa, ur. 1918, sier?. mech.-kier. l bcz, + l III 1945
Dyba W?adys?aw, s. Micha?a, ur. 1928, kpr. mech.-kier. l pcz, + 10 VIII 1944
Dworecki Stanis?aw, s. Bernarda, ur. 1923, st. strz. bpzmot, + 2 III 1945
Dziuba W?adys?aw, s. Micha?a, kpr. mech.-kier. l pcz, + 10 VIII 1944
Dziurk Jan, s. Stefana, ur. 1926, szer. bpzmot, + 14 III 1945
Edelman Aleksander, s. Jefima, ur. 1924, kpr. szofer kszt., + 14 III 1945
Fedebusz Pinkas, s. Borucha, ur. 1921, sier?. radiotelegr. 2 bcz, + 28 III 1945
Federowicz Jan, s. Leonarda, ur. 1914, ppor. adiutant 2 bcz, + 28 III 1945
Feldman Szloma, s. Abego, ur. 1918, kpr. bpzmot, + 12 VIII 1944
Fra?czak Adam, s. Micha?a, ur. 1924, kpr. bpzmot, + 11 VIII 1944
Franczuk Zygmunt, s. Józefa, ur. 1923, szer. bpzmot, + 13 VIII 1944

_mosquito_

Gajewski Zygmunt, s. Jana, ur. 1912, ppor. dca czo?gu l pcz, + 11 VIII 1944
Gawlak Marian, s. Jana, ur. 1925, kpr. bpzmot, + 16 III 1945
Gawryluk Wasyl, s. Stefana, ur. 1911, kpr. sanit. bpzmot, + 13 VIII 1944
Giert Aleksander, s. Zenobiusza, ur. 1922, szer. fizylier l pcz, + 13 I 1944
G?adilin Wasyl, s. Siemiona, ur. 1915, sier?. mech.-kier. 3 bcz, + 19 II 1945
G?owacki Marian, s. Teofila, ur. 1908, szer. szofer l pcz
Goriew Aleksander, s. Miko?aja, ur. 1914, sier?. mech.-kier. l pcz, + 10 VIII 1944
Gotsza?ek W?odzimierz, s. Stefana, ur. 1912, chor. dca plutonu bpzmot, + 5 III 1945
Górecki Adolf, s. Stanis?awa, ur. 1920, sier?. dca wie?y l pcz, + 10 VIII 1944
Grzegorczyn Antoni, s. Miko?aja, ur. 1918, kpr. bpzmot, + 29 IX 1944
Grygoriew Aleksander, ur. 1914, szer. szofer kplot, + 16 VII 1945
Grusznik Sergiusz, s. Stefana, ur. 1928, kpr. bpzmot, + 12 VIII 1944
Gubin Stanis?aw, s. Micha?a, ur. 1917, ppor. dca plutonu 2 bcz, + 11 II 1945
Gugin Jan, syn Wasyla, ur; 1904, ppor. dca plutonu 2 bcz, + 19 II 1945
Gus?awski Boles?aw, s. Antoniego, ur. 1923, chor. dca czo?gu l pcz, + 11 VIII 1944
Guzowski Leon, s. Borysa, ur. 1919, plut. l pcz, + 15 X 1943
Harmaczuk Florian, s. W?adys?awa, ur. 1918, kpr. bpzmot, + 12 VIII 1944
Henachowicz Henoch, s. Szapsy, ur. 1916, chor. dca czo?gu 2 pcz, + 15 VIII 1944
Hudilin Trofim, s. Aleksandra, ur. 1911, ppor. dca plutonu l bcz, + 19 II 1945
Ilmak Józef, s. Micha?a, ur. 1915, szer. bpzmot, + 5 III 1945
Iliuchin Aleksander, s. Siergieja, ur. 1923, sier?. dzia?onowy 2 bcz, + 2 IV 1944
I?bekow Emilian, s. Iwana, ur. 1924, sier?. dca dzia?a l bcz, + 19 II 1945
Iwaniec Sergiusz, k. Jana, ur. 1918, kpt. zca ds. polit. dcy bpzmot
Jackowski W?adys?aw, s. Franciszka, ur. 1920, sier?. dca dru?yny sap.,+ 27 III 1945
Jakiel W?adys?aw, s. Grzegorza, ur, 1908, szer. fizylier -bpzmot, + 13 VIII 1944
Jakowienko Aleksander, s. Paw?a, ur. 1920, sier?. 2 bcz, + 20 II 1945
Jakowienko Arsen, s. Afansjego, ur. 1911, sier?. mech.-kier. l bcz, + 3 III 1945
Januszkiewicz Jan, s. Juliana, ur. 1897, st. szer. kplot, + VIII 1944
Jarecki Franciszek, s. Jana, ur. 1918, szer. bpzmot, + l III 1945
Jaworski Pawe?, s. Leona, ur. 1923, kpr. fizylier bpzmot, + l III 1945
J?druszko Ludwik, s. Ludwika, st. sier?. dca czo?gu 2 bcz, + 11 II 1945
Jocz Edmund, s. Boles?awa, ur. 1919, szer. bpzmot, + 29 IX 1944
Juzyszyn Pawe?, s. Micha?a, ur. 1921, st. sier?. dca wie?y 2 bcz, + 11 II 1945

_mosquito_

Kaczurowski Kazimierz, ur. 1915, st. szer. bpzmot, + 12 III 1944
Kalinin Jan, s. Jana, ur. 1904, kpr. mech.-kier. 2 pcz, + 16 VIII 1944
Kali?ski Jan, s. Piotra, ur. 1925, plut.'mech.-kier. 3 bcz, + 13 III 1945
Kalisz Mieczys?aw, ur. 1921, szer. bpzmot, + 14 VIII 1944
Kaniewski Franciszek, s. Ignacego, ur. 1911, szer. bpzmot, + 11 II 1945
Kanunikow Piotr, s. Ku?my, ur. 1919, chor. czo?gu 3 bcz, + 8 III 1945
Kaskarzewski Feliks, s. Jana, szer. bpzmot, + 11 III 1946
Ketow Jan, s. Andrzeja, ur. 1968, chor. dca plutonu 2 bcz, +31 III 1945
K?sowski W?adys?aw, s. Jana, ur. 1918, sier?. dca czo?gu 2 pcz
Kiszul Feliks, s. Micha?a, ur. 1919, zwiadowca bpzmot, + 12 VIII 1944
Klimaszewski Antoni, ur. 1909, szer. bpzmot, + 11 VIII 1944
Koczkin Miko?aj, s. Stefana, ur. 1924, sier?. dca wie?y 2 bcz, + 19 II 1945
Koktysz Miko?aj, s. Fiodora, ur. 1919, sier?. dca czo?gu l bcz, + 5 III 1945
Ko?tun Mendel, s. Józefa, ur. 1919, st. szer.
Kondriatiew Alfred, s. Andrzeja, ur. 1906, plut. dca wie?y l pcz, + 11 VIII 1944
Koniszewski Julian, s. W?adys?awa, ur. 1923, szer. bpzmot, + 16 III 1945
Korczy?ski Ludwik, s. Micha?a, ur. 1916, plut. dca wie?y 3 bcz, + 19 II 1945
Kosowski Jan, s. Miko?aja, ur. 1920, zwiadowca kszt., + 12 III 1945
Ko?larski Kazimierz, s. Franciszka, ur. 1924, sier?. radiotelegr. l pcz, + 11 VIII 1944
Ko?leróg Kazimierz, s. Franciszka, ur. 1924, plut. bpzmot, + 10 VIII 1944
Krawczyk Miko?aj, s. Jerzego, ur. 1920, zwiadowca kszt., + 3 IX 1944
Kroszkin Sergiusz, s. Jana, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 19 II 1945
Król Tadeusz, s. Franciszka, ur. 1924, sier?. dca wie?y l bcz. + 5 III 1945
Krupiowski Mieczys?aw, s. Jana, ur. 1924, chor. l pcz, + 23 III 1944
Krupski Franciszek, s. Antoniego, ur. 1923, szer. bpzmot, + 10 II 1945
Kubisiak Apolineusz, s. Stanis?awa, ur. 1924, st. sier?. dca czo?gu. 2 bcz, + 19 II 1945
Kuczy?ski Franciszek, s. Adama, ur. 1921, szer. dca wie?y 3 bcz, +24 I 1945 r.
Kudasz Wiktor, s. Aleksandra, ur. 1919, sier?. dca wie?y 2 bcz, + 19 II 1945
Kuk Bronis?aw, s. Stanis?awa, ur. 1924, kpr. bpzmot, + 16 III 1945
Kuklin Jan, s. Marcina, ur. 1906, sier?. sanit. bpzmot, + 10 II 1945
Kulczycki Antoni, s. Boles?awa, ur. 1922, kpr. bpzmot, + 16 III 1945
Kuprowski Piotr, s. Jana, ur. 1917, sier?. radiotelegr. l bcz, + 19 II 1945
Kwasik Józef, s. Paw?a, ur. 1922, szer. bpzmot, + l III 1945
Leonow Pawe?, s. Aleksieja, ur. 1911, por. dca kcz 3 bcz, + 12 II I945
Lewa?czuk Lubomir, s. Zygmunta, ur. 1924, sier?. radiotelegr. l bcz, +5 III 1945
Lewosi?ski Jan, s. Jana, ur. 1920, sier?. dca wie?y l pcz, + 10 VIII 1944
Le?uch Bronis?aw, s. Feliksa, ur. 1918, chor. dca czo?gu l pcz, + 10 VIII 1944
Lipert Jan, s. Emanuela, ur. 1924, sier?. dca wie?y 3 bcz. + 11 II 1945
Liwszyc Leon, s. Mordkowicza, st. sier?. kszt., + 10 IX 1944
Lochkij Timofiej, s. Timofieja, ur. 1926, plut. dzia?onowy 3 bcz, + 13 III 1945
Lorek Roman, s. Jana, ur. 1919, plut. celown. l pcz, + 14 VIII 1944
?ackarzewski Feliks, s. Jana, ur. 1913, szer. bpzmot, + 2 III 1945
?a?ykin Jakub, s. Jakowa, ur. 1925, plut. radiotelegr. 3 bcz, + 8 II 1945
?agosz Stanis?aw, s. Jana, ur. 1924, st. saper kszt., + l II 1945
?odynia Adam, s. Franciszka, ur. 1924, st. sier?. dca czo?gu 3 bcz, + 23 I 1945
?oginow Jan, s. Grzegorza, ur. 1926, plut. ?adown. 2 bcz, + 2 IV 1945
?ukiewicz Jerzy, s. Jana, ur. 1913, st. saper kszt., + l II 1945
Maciejewski Kazimierz, s. Józefa, ur. 1923, st. saper kszt, + 27 III 1945
Ma?kowicz Mieczys?aw, s. Stefana, ur. 1928, szer, bpzmot, + 2 IV 1945
Magalas Fiodor, s. Jana, ur. 1912, st. szer. bpzmot, + 13 III 1945
Makarowicz Wasyl, s. Konstantego, ur. 1922, szer. l pcz, + 14 X 1943
Malinowski Grzegorz, s. Grzegorza, ur. 1917, chor. 2 bcz, + 12 II 1945
Malinowski Pawe?, s. Benedykta, ur. 1922, por. dca kdes bpzmot, + 26 I 1945
Ma?omusz Fiodor, s. Filipa, ur. 1912, ppor. dca Czo?gu 3 bcz, + 13 III 1945
Manastyrski Tadeusz, s. Józefa, sier?. strz. kaemista 2 bcz, + 19 II 1945
Mantel Marian Witold, s. Adolfa, ur. 1912, ppor. zca dcy 3 bcz, + 23 I 1945
Marcimi?ski Józef, s. Micha?a, ur. 1925, szer. bpzmot, + l III 1945
Marciszewski Jan, s. Bronis?awa, ur. 1922, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 19 II 1945
Marek Stanis?aw, s. Paw?a, ur. 1922, ppor. dca czo?gu l bcz, + l III 1945
Markiewicz Aleksander, s. Filipa, sier?. kszt., + 27 VIII 1944
Markiewicz Stanis?aw, s. Józefa, ur. 1918, kpr. l pcz, + 15 VIII 1944
Markowski Antoni, s. Paw?a, chór. dca plutonu bpzmot, + 15 III 1945
Marmura Micha?, s. Miko?aja, ur. 1919, sier?. wie?y l bcz, + 19 II 1945
Masny Stanis?aw, s. Wojciecha, ur. 1914, sier?. kszt., + 5 V 1945
Matkowski Franciszek, s. Micha?a, ur. 1919, sier?. dca wie?y 2 bcz, + 11 II 1945
Medy?ski W?adys?aw, s. Jana, ur. 1917, kpr. bpzmot, + 31 I 1945
Megskt Siergiej, s. Jefima, ur. 1924, sier?. radiotelegr. kszt., + 14 III 1945
Miakow Sergiusz, s. Piotra, ur. 1924, sier?. radiotelegr. l bcz, + 14 III 1945
Michalak Kazimierz, s. Jana, ur. 1921, szer. bpzmot, + 16 III 1945
Mieszkow Micha?, s. Piotra, ur. 1925, sier?. mech.-kier. 3 bcz, + 13 III 1945
Mierzwi?ski Antoni, s. Stanis?awa, ur. 1924, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944
Mikoluk Jan, s. Tomasza, ur. 1921, szer. bpzmot, + l III 1945
Miksza Stanis?aw, s. Mariana, ur. 1921, szer. bpzmot, +2 IV 1945
Minnicki Karol, s. Waleriana, ur. 1924, plut. radiotelegr. 3 bcz, + 8 II 1945
Mirecki Józef, s. Stanis?awa, ur. 1924, szer. bpzmot, + l III 1945
Mironowicz Stanis?aw, s. Stanis?awa, ur. 1915, st. sier?. dca czo?gu l bcz, + 3 III 1945
Misiewicz Józef, s. Mieczys?awa, ur. 1904, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944
Moinkowski Zygmunt, s. Józefa, ur. 1923, sier?. dca wie?y l pcz, + VIII 1944
Morawski Antoni, s. Boles?awa, ur. 1918, st. sier?. dca plutonu mo?dz. bpzmot, + 14 VIII 1944
Mroczek Marian, s. Józefa, ur. 1910, kpr. szofer 2 bcz, +25 III 1945
Munik Antoni, s. Andrzeja, ur. 1917, st. sier?. dca czo?gu l bcz, + 18 II 1945

_mosquito_

Narloch Józef, s. Franciszka, ur. 1923, kpr. bpzmot, + 28 IX 1944
Narloch Ksawery, s. Wincentego, ur. 1921, kpr. bpzmot, + 14 III 1945
Niemczyk Edward, s. Antoniego, ur. 1925, szer. sanit. 2 bcz, + 11 II 1945
Niemeczek Boles?aw, s. Antoniego, ur., 1919, sier?. radiotelegr. 3 bcz, + 19 II 1945
Niestieruk Rodion, s. Piotra, ur. 1913, st. sier?. bpzmot, + 24 I 1945
Nikulin Micha?, s. Dymitra, ur. 1917, sier?. dca czo?gu l bcz, + 13 III 1945
Nitarski Karol, s. Jana, ur. 1918, ppor. dca czo?gu 3 bcz, + 14 II 1945
Nosow Piotr, s. Jakowa, ur. 1918, ppor. dca czo?gu 3 bcz, + 8 II 1945
Nowak Adam, s. Marcina, ur. 1913, st. saper kszt., + l II 1945
Nowak Marian, s. Marcina, ur. 1918, kpr. kszt., + 27 VIII 1944
Nowakowaki Wincenty, s. Jana, ur. 1924, saper kszt, + l II 1945
Nurkowski Gustaw, s. Piotra, ur. 1910, ppor. instr. polit. bryg., + IV 1945

_mosquito_

Oki?czyc Jan, s. Bronis?awa, ur. 1921, chor. dca plutonu bpzmot, +24 X 1944
Okopny Emilian, s. Wasyla, ur. 1917, sier?. dca wie?y l bcz, + 19 II 1945
Olejnik W?adys?aw, s. Antoniego, szer. bpzmot, + 15 II 1945
Olszewski-Ludwik, s. Józefa, ur. 1919, szer. bpzmot, + 2 III 1945
Osipo?wicz W?adys?aw, s. Aleksandra, ur. 1922, szer. bpzmot, + 11 II 1945
Owsia?ski Micha?, s. Stanis?awa, ur. 1925, szer. bpzmot, + 12 VIII 1944

_mosquito_

Paj?k Albin, s. Antoniego, ur. 1915, plut. dca wie?y l bcz, + 19 II 1945
Paj?k W?adys?aw, ur. 1918, szer. kszt., + 19 II 1945
Paluch Kazimierz, s. Paw?a, ur. 1919, st. saper kszt., + l II 1945
Paluch Micha?, s. Teodora, ur. 1918, szer. bpzmot, + 2 IV 1945
Parys Antoni, s. Teofila, ur. 1923, ppor. dca plutonu fiz. bpzmot., + 14 VIII 1944
Paseka Józef, s. Jana, ur. 1902, saper kszt., + 13 III 1945
Paskarny Jan, s. Fomy, ur. 1920, st. szer. fiz. l pcz, + 25 X 1943
Pater Franciszek, s. Micha?a, ur. 1920, st. strz. bpzmot, + l III 1945
Pawlicki Marian, s. Adama, ur. 1923, chor. dca czo?gu 2 bcz, + 19 II 1945
Paw?ow Miko?aj, s. Iwana, ur. 1924, sier?. radiotelegr. 2 bcz, + 3 IV 1945
Piekarusz Boles?aw, plut. dca wie?y l pcz, + 9 III 1944
Pierogowski Stefan, s. Bazylego, ur. 1915, szer. bpzmot, + 12 VIII 1944
Pietkiewicz Aleksander, s. Micha?a, ur. 1915, chor. dca czo?gu l pcz, + 12 VIII 1944

_mosquito_

Pietruczyniak Józef, s. W?adys?awa, ur. 1918, kpr. bpzmot, + 2 III 1945
Piotrowski Wiktor, s. Stefana, ur. 1925, szer. bpzmot, + 2 IV 1945
Pisarek Edward, s. Serafina, ur. 1923, sier?. mech.-kier. l pcz, +10 VIII 1944
Podhajski Antoni, s. Macieja, ur. 1910, szer. bpzmot, + 2 IV 1945
Podko?zin Jan, s. Jegora, ur. 1918, szer. szofer kszt., + 4 V 1945
Poluch Micha?, s. Teodora, szer. bpzmot, + 2 IV 1945
Po?ocki Leon, s. Wasyla ur. 1918, st. sier?. 1 bcz, + 1 III 1945
Pociecha Bronis?aw, s. Piotra, ur. 1918, szer. bpzmot, + 14 III 1945
Po?toracki Miko?aj, s. Aleksieja, ur. 1926, plut. mech.-kier. 3 bcz, + 15 III 1945
Popek Tadeusz, s. W?adys?awa, ur. 1919, sier?. sanit. bpzmot, + l III 1945
Popow Pawe?, s. Jana, ur. 1913, ppor. dca czo?gu 2 pcz, + 14 VIII 1944
Popow Siergiej, s. Micha?a, ur. 1925, sier?. radiotelegr, l bcz, + 2 III 1945
Po?ydajew Miko?aj, s. Jana, ur. 1906, chor. dca czo?gu 2 bcz, + 11 II 1945
Przyszlak Micha?, s. Antoniego, ur. 1919, sier?. dca wie?y 3 bcz, + 4 III 1945
Purtow Aleksander, s. Jana, ur. 1924, plut. radiotelegr. 3 bcz, + 8 II 1945
Purzycki Henryk, s. Stanis?awa, ur. 1922, st. saper kszt., + l II 1945
Purzycki Roman, s. Stanis?awa, ur. 1922, st. sier?. kszt, + l II 1945
Pro?czuk Zygmunt, s. Józefa, ur. 1923, plut. bpzmot, +13 VIII 1944

_mosquito_

Rzeszutek Stanis?aw, s. Karola, ur. 1927, kpr. radiotel. 2 bcz, + 15 IX 1944
Samorkin Benjamin, s. Dymitra, ur. 1925, sier?. radiotel. l bcz, + l III 1945
Sarnicki Leon, s. Si?y, ur. 1919, chor. dca czo?gu 3 bcz, + 25 I 1945
Sawicki Jan, s. Antoniego, ur. 1922, st. strz. kszt., + 22 IX 1944
Sawienko Aleksander, s. Jana, ur. 1917, por. szef ??czn. sztabu bryg., +30 X 1944
Segluk Julian, s. Andrzeja, ur. 1919, kpr. bpzmot, + 14 VIII 1944
Seleszczuk Jan, s. Józefa, ur. 1919, saper kszt., + l II 1945
Serafin Jan, s. Marcina, ur. 1913, szer. bpzmot, + 2 III 1945
Sewmik Aleksiej, s. Dymitra, ur. 1920, ppor. dca czo?gu l bcz, + 29 X 1944
Sidor Dymitr, s. Antoniego (Stefana ?), ur. 1913, st. sier?. bpzmot, + 20 II 1945
Sidor Mieczys?aw, s. Stanis?awa, ur. 1919, chor. dca czo?gu l pcz
Siemieniuk W?odzimierz, s. Eustachego, ur. 1921, kpr. l pcz, + 12 X 1943
Sienkiewicz Edward, s. Jakuba, ur. 1913, sier?. dca wie?y 2 bcz, + l III 1945
Sienkiewicz Jan, s. Stefana, ur. 1926, szer. bpzmot, + 11 II 1945
Sie?ko Antoni, s. Antoniego, ur. 1922, szer. bpzmot, + l III 1945
Sinicyn Micha?, s. Grzegorza, ur. 1916, por. dca kcz 2 bcz, + 19 II 1945
Sirenko Stefan, s, Miko?aja, ur. 1918, st. sier?. mech.-kier. l bcz, + 2 III 1945
S?awi?ski Józef, s. Jana, ur. 1922, sier?., mech.-kier. l pcz., + 10 VIII 1944
Smyczków Micha?, s. Jana, ur. 1909, kpr. dca wie?y 2 pcz, + 17 VIII 1944
Smolej Sergiusz, s. Wincentego, ur. 1918, ppor. dca plutonu l pcz, + 12 X 1943
Sitarek Edward, s. Serafina, ur. 1923
Sobieszczuk Mieczys?aw, s. Feliksa, ur. 1924, plut. dca wie?y 2 pcz, + 16 VIII
1944
Sobski Stanis?aw, s. Jana, ur. 1925, szer. radiotelegr. 3 bcz, + 19 II 1945
Sorokaty Daniel, s. Anikina, ur. 1919, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + l III 1945
Sowa Bronis?aw, s. B?a?eja, ur. 1920, chor. dca plutonu bpzmot, + 24 I 1945
Sowa Stanis?aw, s. B?a?eja, ur. 1923, sier?. l pcz, + 17 VIII 1944
Stadnik Szczepan, s, Jana, ur. 1907, kpr. bpzmot, + 11 VIII 1944
Stankiewicz Miko?aj, s. Micha?a, ur. 1918, kpr. szofer ktz, + 15 II 1945
Surmacz Jan, s. Józefa, ur. 1913, plut. bpzmot, + 12 VIII 1944
Sus Edward, s. Franciszka, ur. 1924, sier?. mech.-kier. l pcz, + 10 VIII 1944
Szabajew Micha?, s. Izota, ur. 1916, por. dca plutonu 3 bcz, + 8 II 1945
Szadorski Józef, s. Marcina, ur. 1925, st. strz. dca wie?y 3 bcz, + 13 III 1945
Szafer Henryk, s. Szlomy, ur. 1915, plut. dca wie?y 2 pcz, + 14 VIII 1944
Szanygin Piotr, s. Miko?aja, ur. 1923, plut. dca wie?y 3 bcz, + 8 II 1945
Szczerbakow Aleksander, s. Paw?a, ur. 1922, plut. dca dzia?a 3 bcz, + 8 II 1945
Szenkler Zygmunt, s. Ignacego, ur. 1924, ppor. dca czo?gu 3 bcz, + 24 III 1945
Szewczenko Zachar, s. Sidora, ur. 1906, sier?. mech.-kier. l bcz, + 11 II 1945
Szewczuk Grzegorz, s. Tichona, ur. 1924, sier?. dca dzia?a 2 bcz, + 13 III 1945
Szewerdin Aleksander, s. Micha?a, ur. 1925, plut. dca wie?y 3 bcz, + 8 II 1945
Szmyt Micha?, s. Jana, ur. 1909
Szubrowski Kazimierz, s. Boles?awa, ur. 1918, sier?. dca wie?y l pcz, + 11 VIII 1944
Szyma?ski Jan, s. Józefa, ur. 1919, chor. dca czo?gu 2 pcz, + 13 VIII 1944
Szynal Franciszek, s. Micha?a, ur. 1923, st. strz. bpzmot, + 11 VIII 1944
Szynkiewicz Sergiusz, s. Grzegorza, ur. 1911, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 1945
?widerski Jan, s. Franciszka, ur. 1924, kpr. bpzmot, + 13 VIII 1944
?wierczek Józef, s. Floriana, szer. bpzmot, + 12 VIII 1944
?wietana W?adys?aw, s. Jana, ur. 1914, ppor. zca dcy 2 pcz ds. lin., + 14 VIII 1944
?winiarczuk Bogdan, s. Stefana, ur. 1912, szer. bpzmot, + 2 III 1945
Tielegin Jakub, s. Micha?a, ur. 1918, szerz, mech.-kier. l bcz, + 28 X 1944
Tarajmowicz Ro?cis?aw, s. Micha?a, ur. 1920, por. dca 3 kcz l pcz, + 10 VIII 1944
Tokarczuk Jan, s. Antoniego, ur. 1919, kpr.bpzmot, + 2 III 1945
To?maczow Miko?aj, s. Aleksandra, ur. 1925, sier?. radiotelegr., + 2 III 1945
Trepaczko Leonid, s. Eliasza, ur. 1918, sier?., + 10 VIII 1944
Trepa Józef, s. Jana, szer. bpzmot, + 16 II 1945
Tulik Wojciech, s. Wojciecha, ur. 1925, kpr. komp. fiz. l pcz, + 10 VIII 1944
Tustanowski Jan, s. W?odzimierza, ur. 1911, por. kszt., + 30 X 1944
Tymi?ski Wincenty, s. Juliana, st. saper kszt., + l II 1945
Ufnal W?adys?aw, s. Jana, ur. 1920, ppor. oficer ??czn. bryg., + 25 V 1945
Ulicz Zygmunt, s. Kazimierza, ur. 1922, szer. fiz. bpzmot, + 13 VIII 1944
Wajszczuk Kazimierz, s. Kazimierza, ur. 1925, kpr. l pcz, + 10 VIII 1944
Wanad Bronis?aw, s. Stanis?awa, ur. 1924, szer. bpzmot, + 15 VIII 1944
Weissenberg Marek, s. Marka, ur. 1913, ppor. dca czo?gu 3 bcz, + 24 I 1945
Wieliczko Jan, s. Jana, ur. 1912, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 12 II 1945
Wieliczko Micha?, s. Czes?awa, ur. 1920, st. sier?. dca czo?gu l bcz, + 19 II 1945
Wielkaniec Tadeusz, s. Józefa, ur. 1925, sier?. dca wie?y l bcz, + 28 X 1944
Wilkowski Feliks, s. Wiktora, ur. 1921, chor. dca czo?gu l pcz, + 12 X 1943
Wilusz Kazimierz, s. Jana, ur, 1918, szer. bpzmot, + 14 VIII 1944
Witruk Karol, s. Marcina, ur. 1915, szer. bpzmot, + 11 VIII 1944
Wo?oskow Micha?, s. Jakuba, ur. 1913, por. dca plutonu l bcz, + 2 III 1945
Warszawski Julian, s. Józefa, ur. 191C, sier?. radtotelegr. kszt., + 14 III 1945
Wolcza?ski Tomasz, s. Józefa, ur. 1915, sier?. bpzmot, + 28 X 1944
Zab?ocki Micha?, s. Dymitra, ur. 1919, sier?. kszt., + 25 I 1945
Zabie?ow Aleksander, s. Jana, sier?. mech.-kier.2 bcz, + 11 II 1949
Zabylski Kazimierz, ur. 1923, szer. bpzmot, + 11 VIII 1944
Zagi?ow Cha?mut, s. Szafra, ur. 1926, sier?. ?adown. 2 bcz, +4 IV 1945
Zajnytdynow Melikuzy, ur. 1918, dca czo?gu 2 bcz, + 28 X 1944
Zakrawacz Franciszek, s. Jana, ur. 1910, st. sier?. dca pl bpzmot, + l III 1945
Zapiewa?ow Gienadij, s. Leonida, ur. 1924, plut. ?adown. 3 bcz, +26 III 1945
Zapolski Konstanty, s. Konstantego, ur. 1919, kpr. dca wie?y 3 bcz, + 29 I 1945
Zarykin Jakub, s. Jakuba, plut. radiotelegr. 3 bcz, + 8 II 1945
Zasu? Stanis?aw, s. Piotra, ur. 1921, kpr. dca wie?y 2 pcz, + 13 VIII 1944
Zawilski Zygmunt, s. Józefa, ur. 1924, szer. bpzmot, + 14 VIII 1944
Ziele?cow Aleksander, s. Jana, ur. 1928, sier?. mech.-kier. 2 bcz, + 11 II 1945
Zieli?ski Stanis?aw, s. Micha?a, ur. 1919, sier?. dca wie?y, + 12 II 1945
Ziemb?a Florian, s. Stanis?awa, ur. 1925, plut, bpzmot, + l III 1945
?elisko Konstanty, c. Hilarego, ur. 1925, szer. bpzmot, + l III 1945
?ukowski Piotr, a. Antoniego, ur. 1911 kpr. kszt., + 27 X 1944
?ukow Jan, s. Micha?a, ur. 1921, sier?. mech.-kier. 3 bcz, + 8 II 1945
?urawski Józef, s. W?adys?awa, ur. 1920, por. st. felczer l pcz, + 13 X 1943
?ygalski Miko?aj, s. Ignacego, ur. 1913, ster. l pcz, + 14 VIII 1944

Zagin?li bez wie?ci

Bergier Kazimierz, s. Polikarpa, ur. 1907, szer. bpzmot, 11 VIII 1944
B?aszczykiewicz Jan, s. Idziego, ur. 1922, szer. bpzmot, 12 VIII 1944
Buczkowski Stanis?aw, s. Józefa, ur. 1921, st strz.-kaemista 3 bcz, 19 II 1945
Cieszy?ski Stanis?aw, s. Franciszka, kpr. radiotelegr. l pcz, 13 X 1943
Czapli?ski Józef, s. Józefa, ur. 1919, kpr. l pcz, 13 X 1943
Czapkiewicz Leonard, s. Boles?awa, ur. 1922, plut. radiotelegr. 3 bcz, 19 II 1945
Czechowski Anatol, s. Franciszka, ur. 1923, kpr. mech.-kier., 13 X 1943
?wik Edward, s. Andrzeja, ur .1921, sier?. mech.-kier. l pcz, 13 X 1943
Drzewi?ski Piotr, s. Aleksandra, ur. 1916, ppor. dca czo?gu 3 bcz 2 IV 1945
Duda Ludwik, s. Marcina, sier?. dca wie?y 2 bcz, 19 II 1945
Filipczuk Grzegorz, s. Aleksandra, ur. 1921, kpr. strz.-kaemista l pcz, 13 X 1943
Harasim Boles?aw, s. Andrzeja, ur. 1925, plut. strz.-kaemista l pcz, 13 X 1943
Grzeczkowicz Bronis?aw, s. Wojciecha, ur. 1920, plut. dca wie?y l bcz, 19 II 1945
Iwanicki Franciszek, s. Adolfa, ur. 1924, szer. bpzmot, l III 1945
Kizne Feliks, s. Katarzyny, szer. bpzmot, 12 VIII 1944
Jezierski Edward, s. Piotra, ur. 1918, sier?. mech.-kier. l bcz, 19 II 1945
Klimow Miko?aj, s. Micha?a, ur. 1915, sier?. dzia?onowy 3 bcz, 19 II 1945
Kimstacz Wiktor, s. Hilarego, plut. mech.-kier. l pcz, 13 X 1943
Laider Józef, s. Adolfa, ur. 1924, plut. radiotelegr. l pcz, 13 X 1943
Lansberg Grzegorz, s. Aleksandra, kpr. l pcz, 13 X 1943
?otowski Stanis?aw, s. Jana, ur. 1907 r. chor. dca czo?gu l pcz, 11 VIII 1944
?ozi?ski Edmund, s. Ignacego, ur. 1925, kpr. l pcz, 13 X 1943
Mieczkowski Antoni, s. Emila, ur. 1920, chor. dca czo?gu l pcz, 11 VIII 1944
Niemeczek Boles?aw, s. Antoniego, ur. 1919, sier?. radiotelegr. 2 bcz, 19 II 1945
Nizio? Edward, s. Wojciecha, szer. 3 bcz, 2 IV 1945
Olifer Fiodor, s. Aleksandra, ur. 1921, chor. 2 bcz, 5 IV 1945
O?dak Jakub, s. Micha?a, ur. 1915, chor. dca czo?gu 2 bcz, 19 II 1945
P?uchowski Stanis?aw, s. Jana,.ur. 1917, chor. dca czo?gu l pcz, 13 X 1943
Pulkowski Antoni, s. Micha?a, ur. 1919, sier?. mech.-kier. 3 bcz, 19 II 1945
Reczko Tomasz, s. Jana, ur. 1908, kpr. bpzmot, 12 VIII 1944
Soja Marcin, s. Józefa, ur. 1922, sier?. strz.-kaemista 2 bcz, 19 II 1945
Soszy?ski Franciszek, s. Ignacego, ur. 1914, plut. dca wie?y l bcz, 19 II 1945
Szafirsztein Chill, s. Abrahama, ur. 1920, chor. dca czo?gu l pcz, 13 X 1943
Szajdurow Wiktor, s. Aleksandra, st. sier?. dca czo?gu 3 bcz, 19 II 1945
Szarejko Alfons, s. Stanis?awa, ur. 1921, kpr. dca wie?y l pcz, 13 X 1943
Szemieniuk W?odzimierz, s. Stanis?awa, kpr. dca l pcz, 13 X 1945
Szmidt W?adys?aw, s. Konstantego, ur. 1922, kpr. l pcz, 13 X 1943
Szpichler Dawid, s. Grzegorza, ur. 1913, sier?. dca wie?y 2 bez, 19 II 1945
Szutka Roman, s. W?adys?awa, ur. 1920, chor. dca czo?gu l pcz, 13 X 1943
Szutow Leonid, s. Ignacego, sier?. dca wie?y l bcz, 19 II 1945
Szychowicz Feliks, kpr. mech.-kier. 2 bcz, 11 II 1945
Szynkarenko Grzegorz, s. Grzegorza, ur. 1912, por. dca kcz l pcz, 13 X 1945
Szynkiewicz Sergiusz, s. Grzegorza, ur. 1911, sier?. mech.-kier. 2 bcz, 19 II 1945
Tiszczenko Borys, s. Grzegorza, ur. 1921, sier?. mech.-kier. l bcz, 19 II 1945
Truszewski Julian, s. Micha?a, ur. 1908, szer. bpzmot, l III 1945
Wojatycki Zdzis?aw, s. Józefa, ur. 1918, ppor. dca plcz l pcz, 12 VIII 1944
Wojtowicz Kazimierz, s. W?adys?awa, ur. 1922, plut., 19 II 1945



CZE?? ICH PAMI?CI!

To tylko polegli i zaginieni z samej Brygady Pancernej nie licząc 1 i 2 Armii oraz artylerii.

To są tylko sowieckie nazwiska?
Nie bierz tych świństw wiecej, albo nie staraj się kłamać, bo ci nie wychodzi.

_mosquito_

No i? Łyso?

_mosquito_

Nie bo nie masz pojęcia o czym piszesz. Cyba wyraźnie napisałem ze 16 brygada pancerna była w 100% sowiecka. wiec co mi wyjeżdżasz z 1 brygadą to dwie całkiem inne jednostki.

polukr

No to chyba jednak ci łyso skoro nie potrafisz się przyznać, że nie masz racji i że nie masz pojęcia o czym piszesz próbując jeszcze do mnie wychodzić z takimi tekstami jakbym ja był tobą. Chłopie to jest jedna Brygada z PIĘCIU w dodatku nie była ona tworzona jako Polska Brygada tylko Sowiecka a do 2 Armii polskiego wojska została włączona jako wzmocnienie. Włączona.

http://pl.wikipedia.org/wiki/16_Dnowsko-%C5%81u%C5%BCycka_Brygada_Pancerna

"16 Dnowsko-Łużycka Brygada Pancerna (ros. 16 oтдельная Дновско–Лужыцкая Краснознаменная oтдельная танковая бригада) - wielka jednostka pancerna Armii Czerwonej w dniu 5 lutego 1945 r. włączona w skład Wojska Polskiego."

Czytać. Czytać! Uczyć się historii!


Także widzisz. Znów błysnąłeś totalną niewiedzą w temacie.
Zacytuję cię: "nie masz pojęcia o czym piszesz" a że nie jest ci z tym źle i wstyd to twoja sprawa.

Wybrałeś jedną brygadę w dodatku Armii Czerwonej wcieloną do Wojska Polskiego na poparcie swojej nieprawdziwej tezy jakoby w LWP dowództwo było sowieckie a nie polskie.Bardziej skompromitować się chyba już nie mogłeś.

A co do 1 Brygady to o niej jest serial i na niej szczególnie powinniśmy się skupić a była to formacja mieszana z przewagą Polaków i w dowództwie i w żołnierzach tyle tylko, że w dowództwie przewaga była mała a w żołnierzach ogromna..

_mosquito_

nie tylko sowieckie - jest na liscie - wymieniony moj stryj - zginal - spalił sie w czolgu- straszna smierc , pamietam jak moj ojciec to przezywal az do konca swoich dni , a moi kuzyni szukali jego grobu i znalezli- byl Polakiem z pod Lwowa a do wojska sam sie zglosil - sam sie zglosil po smierc- wiec szanujmy pamiec o poleglyvh bez wzgledu czy byl Rosjaninem czy Polakiem bo kazdy z nich walczyl i ginal albo przezyl i byl inwalida nie tylko fizycznie ale psychicznie- - kazdy z nich to bohater - i pytanie: czy takich chlopcow ma dzisiejsza Polska?

polukr

Przyjaźń była taka, że tow. Kola Fiedukin z Nowosybirska transportował przez Wisłę na kawałku gałęzi brata mojego dziadka, który pływać nie potrafił i nie raz, nie dwa uratował mu życie a sam w Berlinie zginął to mój krewny płakał. Tak więc nie pitol mi tu głupot skoro nie byłeś, nie znasz ludzi i w ogóle nic nie wiesz.

polukr

Oczywistą sprawą jest, że formacji było kilka. Niektóre były tworzone przed przejściem Bugu a niektóre po przejściu Bugu. Jednak realia pozostawały te same. Szlak bojowy polskiej piechoty był znacznie dłuższy od szlaku pancerniaków mimo iż obie formacje uczestniczyły w bitwie pod Lenino później długo długo nic przechodząc kolejny chrzest pod Studziankami już jako Armia a nie Pułk co mniej więcej zgadza się z fabułą serialu i oczywiście było wygodne dla twórców. Niedopowiedziane jest tylko to ile Janek jechał tym pociągiem i gdzie się zaciągnął. Wiadome jest, że gonił front, który był już za Bugiem.

_mosquito_

Szlak bojowy:
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp1A.html

Nikt nie będzie mi wmawiał innego szlaku.



Dywizje piechoty wraz z dowódcami (no gdzie ta stuprocentowa mityczna przewaga sowietów?).:

1 Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp10A.html

2 Warszawska Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp12A.html

Trzecia Pomorska DP im. Romualda Traugutta

Czwarta Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp21A.html

5. "Saska" Dywizja Piechoty
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp14A.html

6. "Pomorska" Dywizja Piechoty
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp20A.html

7. "Łużycka" Dywizja Piechoty
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp4A.html

Ósma Dywizja Piechoty im. Bartosza Głowackiego
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp25.html

9. "Drezdeńska" Dywizja Piechoty
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp8A.html

10. "Sudecka" Dywizja Piechoty
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp2A.html

Dywizje artylerii przeciwlotniczej.

Pierwsza dywizja artylerii przeciwlotniczej
Trzecia dywizja artylerii przeciwlotniczej
Czwarta dywizja artylerii przeciwlotniczej

Dywizje artylerii.

Druga Łużycka Dywizja Artylerii
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp9A.html

Piąta Dywizja Artylerii

Brygady artylerii.

Pierwsza Samodzielna Brygada Moździerzy
Szósta Brygada Artylerii Lekkiej

Brygady artylerii przeciwpancernej.

Czwarta Brygada artylerii przeciwpancernej
Dziewiąta Drezdeńska Brygada artylerii przeciwpancernej
Jedenasta Brygada artylerii przeciwpancernej
Czternasta Sudecka Brygada artylerii przeciwpancernej


Brygady saperskie.

1 Warszawska Brygada Saperów
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp27.html

2 Warszawska Brygada Saperów
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp28.html

3 Brygada Pontonowo-Mostowa
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp29.html

4 Łużycka Brygada Saperów
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp30.html

5 Mazurska Brygada Saperów
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp31.html



Dywizje kawalerii.

Pierwsza Warszawska Dywizja Kawalerii

Brygady kawalerii. Pierwsza Warszawska Brygada Kawalerii


Korpusy pancerne.

Pierwszy Drezdeński Korpus Pancerny




I teraz:

Brygady pancerne i zmotoryzowane

Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna im. "Bohaterów Westerplatte"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp16A.html

Druga Brygada Pancerna

Trzecia Brygada Pancerna

Czwarta Brygada Pancerna

Szesnasta Dnowsko-Łużycka Brygada Pancerna

Pierwsza Brygada Piechoty Zmotoryzowanej
http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp15A.html


Powtarzam. Gdzie te 100 procentowo sowieckie oddziały?
Nawet dowództwo w większości formacji jest w przewadze polskie.
Tam gdzie obecność sowietów jest większa są to najczęściej jednostki typowo specjalistyczne, do których polskiej kadry nie było.
Brakowało jej na przykład w oddziałach pancernych, bo niemal cała polska kadra była na zachodzie, gdzie znowu brakowało szeregowców. No, ale i tak było ich nawet w takich oddziałach sporo w samym dowództwie już nie mówiąc, że zdecydowaną większość żołnierzy wszystkich formacji stanowili Polacy.

_mosquito_

PS. Gdzieś w Internecie jest nawet spis wszystkich powołanych żołnierzy. Setki tysięcy nazwisk samych Polaków.

_mosquito_

"Powtarzam. Gdzie te 100 procentowo sowieckie oddziały?
Nawet dowództwo w większości formacji jest w przewadze polskie."

Tak na szybko, chociażby tutaj.

1 Samodzielny Dywizjon Moździerzy

16 Dnowsko-Łużycka Brygada Pancerna

A co do kadry dowódczej to to ze mieli polskie nazwiska to nie znaczy że byli polakami. Rosjanie specjalnie dobierali do tego celu ludzi z polskimi nazwiskami. A jak nie mogli takiego na dane stanowisko znaleźć to zmieniali ludziom nazwiska. Po zakończeniu wojny wraz z napływem nowoszkolonych w ZSRR polskich kadr ci pseudo Polacy wracali sobie do Rosji.

"uż nie mówiąc, że zdecydowaną większość żołnierzy wszystkich formacji stanowili Polacy."

bo większość związków taktycznych WP stanowiła piechota. A wyszkolenie zwykłego szeregowego piechura to nie żaden problem. Więc nic dziwnego że większość stanu osobowego to byli Polacy. Ale w sztabach czy oddziałach technicznych sprawa wyglądała już inaczej.

polukr

"Tak na szybko, chociażby tutaj. "

To strasznie dużo na kilkadziesiąt formacji. Strasznie dużo ;p

"A co do kadry dowódczej to to ze mieli polskie nazwiska to nie znaczy że byli polakami. Rosjanie specjalnie dobierali do tego celu ludzi z polskimi nazwiskami. A jak nie mogli takiego na dane stanowisko znaleźć to zmieniali ludziom nazwiska. Po zakończeniu wojny wraz z napływem nowoszkolonych w ZSRR polskich kadr ci pseudo Polacy wracali sobie do Rosji. "

Sugerujesz coś? Spójrz na to gdzie się urodzili i do jakich szkół chodzili oraz gdzie mieszkali przed wojną. W większości w Polsce. Tak, więc już się nie wybielaj. Walnąłeś wielkiego byka, bo nie masz pojęcia o czym piszesz.

"bo większość związków taktycznych WP stanowiła piechota. A wyszkolenie zwykłego szeregowego piechura to nie żaden problem. Więc nic dziwnego że większość stanu osobowego to byli Polacy. Ale w sztabach czy oddziałach technicznych sprawa wyglądała już inaczej."

W sztabach Panie to też większość dowództwa stanowili Polacy. Co udowodniłem ci linkami do źródeł. Wiem, że tego nie wiesz, ale ja znam większość biografii tych ludzi, więc tu mi kitu nie wciśniesz.

_mosquito_

"Teraz to już żenująco się ośmieszyłeś. Walczyła! A bitwa w okolicach Dolska? A Bitwa w okolicach Dorohuska to co? "

A ty wogule czytałeś to co sam podlinkowałeś ? potyczki we wspomnianym przez ciebie rejonie ciężko nazwać bitwą . Straty w okresie kilkunastu dni, związku taktycznego wielkości kilku tysięcy ludzi wyniosły jedenaście osób. no bitwa ze hoho a jakie doświadczenie zdobyli. nie ma co żołnierze sie ostrzelali :))) to już ja chyba na poligonie zdobyłem większe doświadczenie bojowe ;))

"Chłopie to jest jedna Brygada z PIĘCIU w dodatku nie była ona tworzona jako Polska Brygada tylko Sowiecka a do 2 Armii polskiego wojska została włączona jako wzmocnienie. Włączona."

Gdyby 16 brygada była włączona tylko operacyjnie to bym nic nie mówił. Ale ona w WP nie funkcjonowała jako jednostka rosyjska tymczasowo włączona operacyjnie ona funkcjonował jako jednostka POLSKA. mimo ze polaków tam nie było rosjanów przebrano w polskie mundury, na czołgach wymalowano tzw wrony a w dokumentach jednostki były polskie pieczecie a żołnierze składali polską przysięgę.

"Wybrałeś jedną brygadę w dodatku Armii Czerwonej wcieloną do Wojska Polskiego na poparcie swojej nieprawdziwej tezy jakoby w LWP dowództwo było sowieckie a nie polskie.Bardziej skompromitować się chyba już nie mogłeś."

Tak no to zajmijmy sie 1 brygadą , przeanalizujmy kadre na podstawie twojego linku.

Dowódcy:
Jan Mierzycan - ROSJANIN
ppłk (płk) Aleksander Malutin-ROSJANIN
Sokulski,-ROSJANIN
Czajnikow, -ROSJANIN
Malutin. ROSJANIN
ppłk. Wojnowski. BD

Szefowie sztabu:
- ppłk. Józef Sokulsk-ROSJANINi
- ppłk. Aleksander Malutin-ROSJANIN
-Polifiery Poliszczuk-ROSJANIN

1 Pułk Czołgów:
dowódcy:
- ppłk. Anatol Wojnowski-ROSJANIN
- ppłk. Piotr Czajnikow-ROSJANIN

2 Pułk Czołgów
dowódcy:
ppłk. Włodzimierz Truchanow -ROSJANIN
- ppłk. Teodor Rogacz- -ROSJANIN

1 Batalion Czołgów:
- kpt. Konstanty Szewczenko -ROSJANIN
- kpt. Arkadij Kałoszyn -ROSJANIN

2 Batalion Czołgów:
- kpt. Włodzimierz Makarow -ROSJANIN
- por. Wasyl Artiemow --ROSJANIN

3 Batalion Czołgów:
kpt. Fieodofij Awchaczow -ROSJANIN

Batalion Piechoty Zmotoryzowanej:
kpt. Jan Jęczmień p/o dowódcy we wrześniu 1944 POLAK
ppłk. Bazyli Kułakowski - wrzesień 1943 do sierpnia 1944 POLAK
kpt. Daniel Kulik - sierpień 1944 do końca wojny POLAK

13 SPAS:
kpt. Denisow -ROSJANIN
mjr. Michał Curoczkin - -ROSJANIN

W chwili tworzenia WP u boku ZSRR 67% kadry oficerskiej to Rosjanie. po wkroczeniu na teren polki i rekrutacji nowych kadr ten wskaźnik spadł do 40%. ale w sztabie głównym wynosił 70% a w sztabach związków taktycznych często 100%. Poadałeś linki do danych związków taktycznych. A czytałeś je pierwszy z brzegu

2 Warszawska Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego
Dowódcy:
15.08.1943 - 18.09.1944 - płk Antoni Siwicki - no jak to był polak to ja dziękuje.

5. Dywizja Piechoty
Dowódcy:
19.08.(29.07).1944 - 13.09.(03.09).1944 - płk Gawrył (Gabriel) Walikowski (p.o.) BD
04.09.(13.09)(22.09).1944 - 24(27).04.1945 - gen. bryg. Aleksander Waszkiewicz, polak jak byk od 1919 kariera w armi czerwonej do WP oddelegowany!!!!!

Szkoda mi czasu na wklejanie wszystkich po kolei. Jak sie tobie nudzi tro poszukaj wszystkich nazwisk z TWOICH linkw po kolei zobaczysz że polaków tam jak na lekarstwo.

i lektura na wiczór ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Radzieccy_oficerowie_w_Wojsku_Polskim_194 3-1968

polukr

"A ty wogule czytałeś to co sam podlinkowałeś ? potyczki we wspomnianym przez ciebie rejonie ciężko nazwać bitwą . Straty w okresie kilkunastu dni, związku taktycznego wielkości kilku tysięcy ludzi wyniosły jedenaście osób. no bitwa ze hoho a jakie doświadczenie zdobyli. nie ma co żołnierze sie ostrzelali :))) to już ja chyba na poligonie zdobyłem większe doświadczenie bojowe ;))"

Tylko, że to były bitwy Panie znafffco. Teraz próbujesz wyjść z twarzą a przed chwilą pisałeś, że od Lenino do linii Wisły nie było walk. Żałosne to trochę.

"Gdyby 16 brygada była włączona tylko operacyjnie to bym nic nie mówił. Ale ona w WP nie funkcjonowała jako jednostka rosyjska tymczasowo włączona operacyjnie ona funkcjonował jako jednostka POLSKA. mimo ze polaków tam nie było rosjanów przebrano w polskie mundury, na czołgach wymalowano tzw wrony a w dokumentach jednostki były polskie pieczecie a żołnierze składali polską przysięgę. "

Kolejny raz się ośmieszasz. Przysięgę składa się raz. Skoro wcześniej ta jednostka funkcjonowała jako jednostka Armii Czerwonej. Została później po prostu włączona w skład Wojska Polskiego i tak jak niektóre polskie oddziały na zachodzie po przejściu pod Brytyjczyków składały przysięgę dla Wielkiej Brytanii tak ten oddział składał przysięgę Polsce. Widać nie jesteś w stanie tego pojąć.

"Tak no to zajmijmy sie 1 brygadą , przeanalizujmy kadre na podstawie twojego linku."

Tym razem strzeliłeś sobie w głowę. To już nie była stopa.

"Jan Mierzycan - ROSJANIN"

Tak?

Jan Mierzycan, ros. Иван Иосифович Межицан lub Ян Межицан (ur. 14 stycznia 1910 w Dniepropetrowsku, zm. 7 czerwca 1950 w Moskwie) – Polak, generał brygady Wojska Polskiego i generał major Armii Radzieckiej.
Syn ślusarza Józefa i Emilii Węgrowicz.

Józef Sokulski? Rosjanin? Gdzie żeś to wyczytał? Tu mi czołg jedzie... ooo Ciekawe, że miał polski herb... ciekawe

Anatol Wojnowski podobnie do Sokulskiego, gdzie to wyczytałeś?

Nie zmyślaj.

A to lektura dla ciebie na noc. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Radzieccy_oficerowie_w_Wojsku_Polskim_194 3-1968

Gdzie masz Sokulskiego? Gdzie masz Wojnowskiego? To byli zwyczajni Polacy. W dodatku nie byle jacy a szlachetnie urodzeni. Mieli herby.

Także widzisz, że mijasz się z prawdą. jedynym z tych, który służył w ZSRR był Mierzycan. Był Polakiem, który urodził się na wschód od terenów jakie objęła II RP to gdzie miał służyć? W Polsce? Może w Republice Weimarskiej? Tylko, że tak czy siak też był Polakiem.

Polaków w Brygadach pancernych było mniej, bo nie było odpowiedniej kadry, ale nawet wśród samego najwyższego dowództwa 1 Brygady było dwóch 100 procentowych Polaków i jeden, który wychował się za granicą II RP, więc i służył na tamtym terenie też, więc możesz go traktować inaczej, ale Sokulski i Wojnowski to 100 procentowi Polacy!


Poza tym wklejasz coś o czym pisałem.
W piechocie natomiast mamy praktycznie 80 procent dowództwa polskiego, gdyż takowa kadra była.

_mosquito_

"Kolejny raz się ośmieszasz. Przysięgę składa się raz. Skoro wcześniej ta jednostka funkcjonowała jako jednostka Armii Czerwonej. Została później po prostu włączona w skład Wojska Polskiego i tak jak niektóre polskie oddziały na zachodzie po przejściu pod Brytyjczyków składały przysięgę dla Wielkiej Brytanii tak ten oddział składał przysięgę Polsce. Widać nie jesteś w stanie tego pojąć."

Tak to w normalnym kraju a nie w ZSRR i satelitach. 16 brygadę formalnie spolszczono. i nigdy ale to nigdy nie składa się przysięgi sojuszniczego kraju gdy się włącza jednostkę operacyjnie pod skrzydła innej większej jednostki. Czy czeski batalion walczący w składzie 1SBSK składał polką przysięgę ? czy brytyjski 129 dywizjon z polskiego 133 skrzydła składał polską przysięgę ? Czy brytyjskie jednostki czasowo działające w składzie 2 korpusu składały przysięgę ? NIE bo one były włączone w skład tylko OPERACYJNIE. Natomiast 16 brygada czy Pierwsza Samodzielna Brygada Moździerz że o lotnictwie nie wspomnę z dnia na dzień formalnie stały sie polskimi mimo że faktycznie była rosyjska. To nie było włączenie operacyjne

""Jan Mierzycan - ROSJANIN"

Tak?

Jan Mierzycan, ros. Иван Иосифович Межицан lub Ян Межицан (ur. 14 stycznia 1910 w Dniepropetrowsku, zm. 7 czerwca 1950 w Moskwie) – Polak, generał brygady Wojska Polskiego i generał major Armii Radzieckiej.
Syn ślusarza Józefa i Emilii Węgrowicz."

Człowieku to że miał rodziców Polaków nie znaczy że był polakiem. Był ROSJANINEM Polskiego pochodzenie. Jak ZSRR ogłosiło tworzenie WP to myślisz zeon i jego podobni się sami z siebie zgłosili pod wpływem patriotyzmu ? Zostali oddelegowani, wyznaczeni tacy z nich Polacy i patrioci

"Tylko, że tak czy siak też był Polakiem."
Słyszałeś o asie amerykańskiego lotnictwa Franciszku Gabreskim ? może on też był polakiem :))))))))

Zrozum człowieku ze ci wymienieni oficerowie z WP na wschodzie nawet ci z herbami toi żadni Polacy. Mieli Polskę w d***e. Sami z siebie nie wyrażali chęci służenia w WP, doistali rozkaz i tyle a przy pierwszej okazji wracali do ZSRR i służby w armi czerwonej bo

"niektóre polskie oddziały na zachodzie po przejściu pod Brytyjczyków składały przysięgę dla Wielkiej Brytanii"

który odział kiedy i gdzie składał przysięgę Brytyjczykom.

"Tylko, że to były bitwy Panie znafffco. Teraz próbujesz wyjść z twarzą a przed chwilą pisałeś, że od Lenino do linii Wisły nie było walk. Żałosne to trochę.
"

wróć sobie wyżej o odśwież sobie w jakim to było kontekscie bo już chyba zapomniałeś :) .

polukr

Bla bla bla znów się kompromitujesz...

Polscy piloci składali przysięgę dla RAF, wiem bo miałem w rodzinie pilota, Polskie oddziały saperskie składały przysięgę dla UK i Armii Montgomerego... także nie mów, że nigdy... być może u innych się to nie zdarza, ale Polacy i Sowieci godzili się na takie cyrki...

"Słyszałeś o asie amerykańskiego lotnictwa Franciszku Gabreskim ? może on też był polakiem :))))))))"

Słyszałeś o francuskim kompozytorze Frederic Francois Chopin? Może on też był Polakiem?

"wróć sobie wyżej o odśwież sobie w jakim to było kontekscie bo już chyba zapomniałeś :) ."

No właśnie twierdziłeś, że piechota nie walczyła od Lenino do linii Wisły. Tymczasem stoczyła dziesiątki bitew a teraz się jeszcze żenująco próbujesz usprawiedliwiać.

""Jan Mierzycan - ROSJANIN"

Hahaha wiedziałem, że skupisz się na Polaku z ZSRR a przemilczysz swoje kłamstwa o Sokulskim i Wojnowskim - rdzennych Polakach w dowództwie 1Brygady.

I nie mów za kogoś, bo to są twoje teorie. Mili Polskę w d. ? Skąd to wiesz? Mówili ci? A może setki tysięcy Polaków zdobywających Berlin też miały Polskę w d.? Według ciebie pewnie tak.

_mosquito_

"Polscy piloci składali przysięgę dla RAF, wiem bo miałem w rodzinie pilota, Polskie oddziały saperskie składały przysięgę dla UK i Armii Montgomerego... także nie mów, że nigdy... być może u innych się to nie zdarza, ale Polacy i Sowieci godzili się na takie cyrki..."

Bzdury opowiadasz. Polacy nigdy nie składali przysięgi Brytyjczykom. Polacy służący na zachodzie składali tylko i wyłącznie polską przysięgę. Brytyjczykom podlegali tylko i wyłącznie operacyjnie.

Znajdź pewną różnic pomiędzy Mierzycan Gabreskim a Chopinem !!!!! Ten ostatni urodził się i wychował na terenach etnicznych polski. w polskiej kulturze i obyczajach. To już Gabreski jest bardziej polski nisz Mięrzycan. Sam z siebie utrzymywał kontakty z organizacjami polonijnymi a Mierzycan wykonywał tylko rozkazy, kazano mu pełnić funkcje polaka to pełnił.

"No właśnie twierdziłeś, że piechota nie walczyła od Lenino do linii Wisły. Tymczasem stoczyła dziesiątki bitew a teraz się jeszcze żenująco próbujesz usprawiedliwiać."

Za

polukr

"Bzdury opowiadasz. Polacy nigdy nie składali przysięgi Brytyjczykom. Polacy służący na zachodzie składali tylko i wyłącznie polską przysięgę. Brytyjczykom podlegali tylko i wyłącznie operacyjnie."

Nie pogrążaj się już. Składali dwie przysięgi. W czerwcu 1940 przysięgę RAF, a dopiero w sierpniu 1940 przysięgę Polskim Siłom Zbrojnym. Co ty mi tu będzie mówił. Miałem w rodzinie lotnika i składał dwie przysięgi.

"Za

_mosquito_

""Nie pogrążaj się już. Składali dwie przysięgi. W czerwcu 1940 przysięgę RAF, a dopiero w sierpniu 1940 przysięgę Polskim Siłom Zbrojnym. Co ty mi tu będzie mówił. Miałem w rodzinie lotnika i składał dwie przysięgi"

Bo dopiero w sierpniu uregulowano prawnie status polskich sił zbrojnych. Wcześniej polacy formalnie podlegali RAFVR ( czyli ochotniczej rezerwie RAF) Więc formalnie nie podlegali rządowi polskiemu tylko Koronie Brytyjskiej. Ten okres przejściowy trwał kilka tygodni. Dopiero w czerwcu 1940 podpisano stosowną umowę i dopiero od tego okresu zaczeło się praktyczne formowanie polskich jednostek.

"
...Artykuł VI
Różne
Personel polskich sił powietrznych, służący z Royal Air Force będzie składał przysięgę na wierność Rzeczypospolitej Polskiej.

"A 60 procent oficerów stanowili Polacy."

A czy ty masz jakiekolwiek pojecie o strukturach wojskowych ? Większość polaków zajmowało stanowiska niższego szczebla których jest więcej co wynika ze struktur związków taktycznych. kluczowe stanowiska dowódcze zajmowali w wiekszoci Rosjanie.

"200 tysięcy Polaków zdobywało Berlin. Naprawdę wróć do szkoły na lekcję historii."

czy ty potrafisz rozróżniać TZW operacje berliną od szturmu berlina. to dwie różne bajki.

"Czemu super patrioci walczący na zachodzie nie przyjechali do kraju? Bo tak naprawdę mało było w dowództwie wojska polskiego prawdziwych patriotów."

HAHAHAHAHA teraz żeś rozwalił system HAHAHHAAHA Jak mieli wrócić jak kraj był pod okupacją, Jedyną drogą było wywalczenie sobie drogi do domu i to robili walczyli tam gdzie sie dało.Mieli wolna rękę mogli się wypiąć na wszytko i się rozjechać po świecie a oni postanowili jednak włączyć podjęli sie tych działań samowolnie na ochotnika. bez żadnego przymusu. Co mieli wrócić do WP na Wschodzie i co dostać kule w łeb jak ci w katyniu abo ci z procesu 16tu.

polukr

"Bo dopiero w sierpniu uregulowano prawnie status polskich sił zbrojnych. Wcześniej polacy formalnie podlegali RAFVR ( czyli ochotniczej rezerwie RAF) Więc formalnie nie podlegali rządowi polskiemu tylko Koronie Brytyjskiej. Ten okres przejściowy trwał kilka tygodni. Dopiero w czerwcu 1940 podpisano stosowną umowę i dopiero od tego okresu zaczeło się praktyczne formowanie polskich jednostek."

No i widzisz? Jednak cie oświeciło i przypomniałeś sobie, że Polacy składali też przysięgę na wierność Wielkiej Brytanii.

"A czy ty masz jakiekolwiek pojecie o strukturach wojskowych ? Większość polaków zajmowało stanowiska niższego szczebla których jest więcej co wynika ze struktur związków taktycznych. kluczowe stanowiska dowódcze zajmowali w wiekszoci Rosjanie."

A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Nic nie pisałem o strukturach wojskowych.

"200 tysięcy Polaków zdobywało Berlin. Naprawdę wróć do szkoły na lekcję historii."

Tam pisałem o operacji. Teraz dane za S. E. Ambrose.

Berlin szturmowało 495 tys. Sowietów, 90 tys. Polaków a miasta broniło 300 tys. żołnierzy niemieckich.

90 tys. Polaków w samym Berlinie to mało?

"HAHAHAHAHA teraz żeś rozwalił system HAHAHHAAHA Jak mieli wrócić jak kraj był pod okupacją, Jedyną drogą było wywalczenie sobie drogi do domu i to robili walczyli tam gdzie sie dało.Mieli wolna rękę mogli się wypiąć na wszytko i się rozjechać po świecie a oni postanowili jednak włączyć podjęli sie tych działań samowolnie na ochotnika. bez żadnego przymusu. Co mieli wrócić do WP na Wschodzie i co dostać kule w łeb jak ci w katyniu abo ci z procesu 16tu."

Trzy osoby z mojej rodziny walczyły na Zachodzie. Jedna w lotnictwie, najpierw Polskim, później w RAFie, druga we Włoszech a trzecia w Rzeszy razem z Amerykanami i jakoś wszyscy mieli odwagę wrócić do swojej Ojczyzny. Jak widać nie wszyscy tzw. Polacy mieli taką odwagę.

_mosquito_

"No i widzisz? Jednak cie oświeciło i przypomniałeś sobie, że Polacy składali też przysięgę na wierność Wielkiej Brytanii."

Zrozum człowieku ze oni składali tą przysięgę bo służyli wtedy w jednostce BRYTYJSKIEJ . Nie służyli w jednostce polskiej podległej OPERACYJNIE Brytyjczykom tylko w jednostce brytyjskiej podległej koronie brytyjskiej. Przypomnij sobie kontekst dyskusji czyli składanie przysieniom przez Rosjan z 16 brygady. Mówiąc ze ta brygada tylko zostało włączona operacyjnie do WP więc poco przysięga. Polacy służący w Polskich Siłach Pwoietrznych w Anglii nie skałdali angielskiej przysięgi tylko Polacy służalcy w RAFVR czyli strukturze czysto brytyjskiej , składali taką przysięgę.

"A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Nic nie pisałem o strukturach wojskowych."

To zdanie świadczy tylko o tym ze nie masz kompletnego pojęcia o temacie i już ci sie wszytko pomieszało , przeczytaj dyskursie jeszcze raz od początki może cię oświeci ;))

"Tam pisałem o operacji. Teraz dane za S. E. Ambrose.

Berlin szturmowało 495 tys. Sowietów, 90 tys. Polaków a miasta broniło 300 tys. żołnierzy niemieckich.

90 tys. Polaków w samym Berlinie to mało?"

Nie pisałeś o operacji bielińskiej tylko o zdobywaniu berlina to dwie różne bajki. I nie rozchodzi się czy 90tyś to mało czy dużo ale o to ze to nie są setki tysięcy. :)

"Trzy osoby z mojej rodziny walczyły na Zachodzie. Jedna w lotnictwie, najpierw Polskim, później w RAFie, druga we Włoszech a trzecia w Rzeszy razem z Amerykanami i jakoś wszyscy mieli odwagę wrócić do swojej Ojczyzny. Jak widać nie wszyscy tzw. Polacy mieli taką odwagę."

człowieku ale kiedy ?? po wojnie. czemu nie wrócili w 1944 i nie wstąpili do WP ? Bo nie mieli takiej możliwość. walczyli tam gdzie się dało. I teraz pytanko jakie stopnie i funkie miały te osoby. szeregowcy podoficerowie czy oficerowie niższego szczebla mieli szanse ułorzyc sobie spokojne życie w PRL Oficerowie wyższego szczeblinie mieli tak słodko ilu z nich zamordowano, latami więziono torturowano ilu odebrano obywatelstwo i zakazano wrócić do Kraju.

polukr

"Zrozum człowieku ze oni składali tą przysięgę bo służyli wtedy w jednostce BRYTYJSKIEJ . Nie służyli w jednostce polskiej podległej OPERACYJNIE Brytyjczykom tylko w jednostce brytyjskiej podległej koronie brytyjskiej. Przypomnij sobie kontekst dyskusji czyli składanie przysieniom przez Rosjan z 16 brygady. Mówiąc ze ta brygada tylko zostało włączona operacyjnie do WP więc poco przysięga. Polacy służący w Polskich Siłach Pwoietrznych w Anglii nie skałdali angielskiej przysięgi tylko Polacy służalcy w RAFVR czyli strukturze czysto brytyjskiej , składali taką przysięgę. "

Czyli tak jak Rosjanie, którzy złożyli przysięgę w WP, których obrzuciłeś błotem i przy których robiłeś problemy, że złożyli przysięgę polską. Jesteś niekonsekwentny jak każdy propagandzista.

"To zdanie świadczy tylko o tym ze nie masz kompletnego pojęcia o temacie i już ci sie wszytko pomieszało , przeczytaj dyskursie jeszcze raz od początki może cię oświeci ;))"

Raczej o tym, że jesteś analfabetą i nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

"Nie pisałeś o operacji bielińskiej tylko o zdobywaniu berlina to dwie różne bajki. I nie rozchodzi się czy 90tyś to mało czy dużo ale o to ze to nie są setki tysięcy. :)"

Pisałem o zdobywaniu a nie o szturmowaniu. Berlin zdobywało 200 tys Polaków a szturmowało 90 tys Polaków.

"człowieku ale kiedy ?? po wojnie. czemu nie wrócili w 1944 i nie wstąpili do WP ? Bo nie mieli takiej możliwość. walczyli tam gdzie się dało. I teraz pytanko jakie stopnie i funkie miały te osoby. szeregowcy podoficerowie czy oficerowie niższego szczebla mieli szanse ułorzyc sobie spokojne życie w PRL Oficerowie wyższego szczeblinie mieli tak słodko ilu z nich zamordowano, latami więziono torturowano ilu odebrano obywatelstwo i zakazano wrócić do Kraju. "

Wujek był kapitanem samego RAF i jak wrócił to jeszcze ziemię dostał. Nie pleć bzdur. Nie chcieli podpisać tzw. lojalki jaką podpisywali obywatele PRL to nie wrócili. Gdyby się zapisali do PPR to z chęcią by ich przyjęto.

_mosquito_

"Czyli tak jak Rosjanie, którzy złożyli przysięgę w WP, których obrzuciłeś błotem i przy których robiłeś problemy, że złożyli przysięgę polską. Jesteś niekonsekwentny jak każdy propagandzista."

Normalnie ręce opadają.Zapomiałes sedna dyskusji ? Sam pisałeś ze 16 brygada została do polskiej armii tylko WŁĄCZONA jako wzmocnienie i że działała w jej ramach jako jednostka rosyjska. Wiec jak byłą to jednostka rosyjska podległa polskiemu związkowi taktycznemu tylko OPERACYJNIE to po kiego grzyba składała polską przysięgę. Polscy żołnierze na zachodzie działając w ramach polskich jednostek ,tylko podległych Operacyjnie Brytyjczykom nie składali brytyjskiej przysięgi. Więc skoro 16 brygada taką przysięgę składała to nie podległa WP tylko operacyjnie ale formalnie była jej częścią jako niby Polska brygada. I od tego zaczęła się dyskusja walkę widzę ze ci się już miesza.

"Pisałem o zdobywaniu a nie o szturmowaniu. Berlin zdobywało 200 tys Polaków a szturmowało 90 tys Polaków."

Ty się najpierw dowiedz czym była Operacja berlińska. to że ktoś brał udział w operacji berlińskiej nie znaczy ze brał nudził w zdobywaniu berlina. Poszukaj sobie mapek taktycznych i zobacz gie był berlin a gdzie pas natarcia 1AWP i zobacz gdzie była ta armia gdzy trwały walki o berlin.

"Nie chcieli podpisać tzw. lojalki jaką podpisywali obywatele PRL to nie wrócili. Gdyby się zapisali do PPR to z chęcią by ich przyjęto."

HAHHAHA no to się dopiero nazywa patriotyczna postawa. Tylko pogratulować rodzinki współpracującej z uzurpatorskimi władzami. I ty oskarżasz ludzi o tchórzostwo bo nie chcieli podpisać lojalki i współpracować z tymi szmatami z PPR

polukr

"Normalnie ręce opadają.Zapomiałes sedna dyskusji ?"

Naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem.

"Ty się najpierw dowiedz czym była Operacja berlińska. to że ktoś brał udział w operacji berlińskiej nie znaczy ze brał nudził w zdobywaniu berlina. Poszukaj sobie mapek taktycznych i zobacz gie był berlin a gdzie pas natarcia 1AWP i zobacz gdzie była ta armia gdzy trwały walki o berlin."

Znów ta sama prośba. Wyraźnie pisałem o tym, że 200 tys zdobywało Berlin a tylko 90 tys go szturmowało!

"HAHHAHA no to się dopiero nazywa patriotyczna postawa. Tylko pogratulować rodzinki współpracującej z uzurpatorskimi władzami. I ty oskarżasz ludzi o tchórzostwo bo nie chcieli podpisać lojalki i współpracować z tymi szmatami z PPR"

Ale ty jesteś pusty. Taką lojalkę pospisywał w PRL każdy urzędnik, każdy nauczyciel i wykładowca. Dalej pluj, bo każdy polski profesor, żołnierz, urzędnik, lekarz to zdrajca narodu bo kumał się z tymi z PPR nawet tatuś Kaczyńskiego.
I zapominasz o jednym tamte władze też były uzurpatorskie. A jak mawiał Dmowski zdradzieckie. Od 1926 roku nie każdy musiał respektować rząd PPSowców.
Tchórzem jest ten co się boi o siebie i kraj opuszcza a nie ten który mimo wszystko pracuje dla kraju. Nie zapominaj o tym.

_mosquito_


"Naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem."

To ty masz z tym problemy. Spróbuje jeszcze raz jak najprościej Polacy na zachodzie niekurzący w polskich jednostkach podległych jednostką brytyjskim nie skandali przysiężeniu, Wiec skoro według ciebie 16 brygada podlegała tylko 2AWP tylko operacyjnie to po kiego grzyba przyuszne składali. Nikt nigdy nie składa przysięgi wobec sojuszniczego kraju gdy podlega tylko operacyjnie. Teraz sobie włącz tok logicznego myślenie i może do ciebie dotrze że 16 brygada była formalnie częstą WP a nie tylko jednostką rosyjską podległą WP.

"Znów ta sama prośba. Wyraźnie pisałem o tym, że 200 tys zdobywało Berlin a tylko 90 tys go szturmowało!"

1AWP nie zdobywała berlina . osłaniała skrzydło Armi rosyjskich i atakował w kierunku Łaby. W ostatnim etapie walk o berlin brały udził tylko odziały wydzielone w postaci 1 DP batalionu mostowego, brygada haubic i brygada moździerzy .


"Taką lojalkę pospisywał w PRL każdy urzędnik, każdy nauczyciel i wykładowca. "

hahah nie kardzy, no chyba zze w twojej rodiznie konfidentów. Mój ojciec ze względuna zajmowane stanowisko i pochodzenie społeczne był przynajmniej raz w miesiącu wzywany do SB i nakłaniany groźba i prośbą do wstąpienia do partii . I jakoś nic nie podpisał do żadnej partii nie wstapił.

"Tchórzem jest ten co się boi o siebie i kraj opuszcza a nie ten który mimo wszystko pracuje dla kraju. Nie zapominaj o tym."

Tchórzem jest ten co dobrowolnie poddaje sie woli władzy uzurpatorskiej. Ile w okresie stalinowskim wymordowano ludzi którzy chcieli sobie spokojnie żyć i pracować ale zaszczuci wiezieni mordowani w imię chorych zasad uzurpatorskich władz.

"Tchórzem jest ten co się boi o siebie i kraj opuszcza a nie ten który mimo wszystko pracuje dla kraju. Nie zapominaj o tym."

które tamte ?

polukr

"hahah nie kardzy, no chyba zze w twojej rodiznie konfidentów. Mój ojciec ze względuna zajmowane stanowisko i pochodzenie społeczne był przynajmniej raz w miesiącu wzywany do SB i nakłaniany groźba i prośbą do wstąpienia do partii . I jakoś nic nie podpisał do żadnej partii nie wstapił. "

Wróć na lekcje historii, bo jesteś żałosny. Jak twoi rodzice nie mieli wyższego wykształcenia to nie musieli niczego podpisywać. Tak zw. lojalkę podpisywał każdy student, bo jakby nie podpisał to by go wyrzucili na zbity pysk i by miał postudiowane. Dlatego nie było w tym kraju inżyniera, naukowca, nauczyciela, profesora, czy lekarza, który by takowej lojalki nie podpisał. Lojalki mogli nie podpisywać ludzie słabo wykształceni... i robotnicy a nie intelektualiści. Intelektualiści co do jednego musieli, chyba, że tacy z nich intelektualiści co studiów nie pokończyli.

"Tchórzem jest ten co dobrowolnie poddaje sie woli władzy uzurpatorskiej. Ile w okresie stalinowskim wymordowano ludzi którzy chcieli sobie spokojnie żyć i pracować ale zaszczuci wiezieni mordowani w imię chorych zasad uzurpatorskich władz. "

Czyli poddający się dobrowolnie Władysławowi Sikorskiemu, Stanisławowi Mikołajczykowi, Tomaszowi Arciszewskiemu i innym zakałom z PPS uzurpujących sobie takową władzę nad Polakami też.

"które tamte ? "

Te.

_mosquito_

"Czyli poddający się dobrowolnie Władysławowi Sikorskiemu, Stanisławowi Mikołajczykowi, Tomaszowi Arciszewskiemu i innym zakałom z PPS uzurpujących sobie takową władzę nad Polakami też."

A kiedy to oni uzurpowali sobie władze ?

"I zapominasz o jednym tamte władze też były uzurpatorskie. A jak mawiał Dmowski"

jakie tamte ?

polukr

"A kiedy to oni uzurpowali sobie władze ?"

Słyszałeś o czymś takim jak Przewrót Majowy i Dyktatura Piłsudczyków?

"jakie tamte ?"

Piłsudczycy, PPS, Sanacja, Zdrajcy Polski i Bandyci (jak mawiał Dmowski) - jakby tego nie nazywać.

_mosquito_

A czy ty wyczuwasz subtelną różnice pomiędzy polskimi władzami z dwudziestolecia miedzy wojennego a przejrzejeciem władzy przez komunistów po 2WŚ. To co robiono przed wojom to był nasz własny syf, nasze własne polityczne bagno tworzone przez często miernych ,ale naszych własnych polityków. Natomiast to co zrobili komunisci po wojnie było nam nazucone przez obce państwo na podstawie aktów prawnych napisanych w Moskwie i redagowanych przez Stalina a wykonali to ludzie wybrani przez tegoż Stalina używając jako argumentów siły armii czerwonej i terroru NKWD. To tak jakbym ja sobie sam napisał i wydrukował akt własnościowy twojego domu i powiedział ze to jest obowiązujący akt prawny a twój dokument to nic nie wart śmieć a jak się nie zgodzisz to mój kolega zawlecze cię do lasu i da ci kulkę w łeb. Tak mneijwiecej wyglądało przejecie władzy w Polsce przez komunistów.

"Zdrajcy Polski i Bandyci (jak mawiał Dmowski)"

To samo dzisiaj mówi ten śmieszny kurdupel Kaczyński o tym półgłówku Tusku. Ale to nie żaden dowód że Tusk jest zdrajca , co najwyżej nierobem i karierowiczem. Ale to wszytko jest nasz własny polityczny syf a nie jak w przypadku PPR(PZPR) narzucony przez wrogi kraj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones