PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 163 486
ocen
8,2 10 1 163486
7,6 17
ocen krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Będę chyba odosobniony w ocenie, ale nie dołączę się do gremialnych oklasków odnośnie filmu:)

Fajny pomysł, fajny klimat, fajna muza itd., ale zakręcili go później trochę za mocno.

No i ogólnie, za dużo, jak dla mnie, film ma obrazów/scen-zagadek, które się nijak ogląda:
- Jakiś starszy koleś, gania po lesie, ma jakąś maszynę , potem jest w hotelu - coś tam robi, ale nie wiadomo co
- co chwilę scena jak jakiś starzec mamrota 'można to zmienić' itd - też nie wiadomo o co kaman
- co jakiś czas obraz jakiegoś pustego wejścia i pustej piwnicy
- jakiś ksiądz się pojawia, z kimś gada, i znika..
itd itd..

Rozumiem, że później się to wszystko częściowo wyjaśnia, ale przez dużą część filmu po prostu się to ogląda i nie wiadomo co się ogląda :)

Dodatkowo dochodzi zagadka znikających dzieciaków i tajemnice poszczególnych osób.
Mimo, że kilku rzeczy można się domyślić (że znaleziony dzieciak to Mads, że samobójca to Mikkel itd itd), jak też (jak wspomniałem) później wyjaśniają niektóre tajemnice, to w późniejszych odcinkach dochodzą kolejne zakręty - gdy zaczęli przenosić się w czasie.
Pojawiło się u mnie zbyt wiele, nowych pytań i już zwyczajnie nie chciało mi się szukać odpowiedzi - zmęczyło mnie to. Nie sprawiało mi przyjemności śledzenie z uwagą wszystkiego dalej.

ocenił(a) serial na 10
Payap

Przyklasnę Ci, ja się w pewnym sensie pogubiłam, dobry koncept ale mi za dużo się poklikało to wszystko i najbardziej zawiodłam się, ze nie pokazali tej maszyny w użyciu, już już myślałam, że przetestują to na młodym Joansie, a ten się teleportował w czasie i dlaczego do przyszłości... a nie przeszłości, żeby z Helge się zamienić miejscem... ten gość co chodził w kapturze, to byłam na 99% pewna po którymś odcinku, że to starsza wersja Joanasa :)
Czy są jakieś plotki na temat kontynuacji, bo ja bym w sumie chciała, żeby już nie było nic, bo jeszcze bardziej pomieszają fabułę :) Biedny Jonas chciał dobrze, a wyszło jak wyszło...winna jest ta kobieta?

ocenił(a) serial na 10
JOANNA108

maszyna jaka miał Jonas została użyta,doprowadziła do pętli czasowej,ksiadz ze swoim pomagierem czuwaja zeby wszystko odbylo sie bez zakłócen,śmierć dziecka w tym pokoju w trakcie wybuchu jest kluczowa by nie przerwac ciągu zdarzeń,w opozycji jest klaudia która podrzuca ciała chlopców by zakłocic bieg zdarzeń co sie udało dlatego jonas trafił w przyszłosc.

ocenił(a) serial na 10
MeloVix_EDM

Ale pętla jest taka, że "Stary" Jonas już odbywał tą rozmowę, to jak młody Jonas trafia do przyszłości, po prawdopodobnie wybuchu elektrowni, to co się dzieje wtedy ze starym Jonasem? "Kasuje" się czy istnieje dalej tylko sobie skacze między latami?

ocenił(a) serial na 9
illpadrino

Ej no wlasnie illpadrino!

ocenił(a) serial na 10
jesuischloe

No i bądź tu mądry :D

JOANNA108

O ile 1 sezon był spoko to już końcówka 2 to porażka. Córka policjantki jest jej matka hahhah. Końcówka kolejna nowsza maszynka do przenoszenia się w czasie. Już widać, że chcą walić kolejne sezony , aż zrobi się z tego totalny shit. I jestem pewny , że tak jak w lostach autorzy nie mają pojęcia co robią.

ocenił(a) serial na 10
Zbych13

To już nie przeskoki czasowe a przeskoki międzygwiezdne - zalatuje tu si-fi :) co do drugiego sezonu, poklikali jeszcze bardziej ale co z tego... ja i tak zachwycam się tym serialem i nawet oko przymykam na język niemiecki. I widzę, jak moja ocena co do tego serialu się zmieniła po dwóch latach ;)

ocenił(a) serial na 7
Zbych13

Zgadzam się. Końcówka drugiej serii doprowadziła mnie do łez, tak się śmiałem z pomysłu wprowadzenia nowej maszynki że mi się płakać chciało. Że tak powiem zepsuli to co było w tym serialu dobre i mam nadzieję że już nie będą kontynuować.

Payap

Też tak uważam. Serial jest dobry, ale zbyt chaotyczny. Wydaje mi się też że to jest tak jak w Lostach, scenarzyści nakombinowali, a teraz siedzą i czytają jak społeczność dorabia teorie. Plus kilka takich głupawych scen, jak np. Jonas z odpadów promieniotwórczych wydobywa cez, i jeszcze umieszcza go w takiej zgrabnej fiolce.

ocenił(a) serial na 7
damianyk

o tak, porównanie do Lostów jest 10/10
z tym, że ja w Lostami byłam bardziej zainteresowan niż Dark

hasacz13

Tak, ja też, przede wszystkim w Lostach akcja była przedstawiana wolniej, i się człowiek tak nie gubił w postaciach i zdarzeniach. Tutaj w 10 odcinkach upchnęli tyle treści ile w Lostach przez 6 sezonów.

ocenił(a) serial na 10
damianyk

Wlasnie Dark i Lost to dwa moje ulubione seriale :)

ocenił(a) serial na 5
Payap

Ja dałem 5, więc jeszcze niżej niż Twoja Payap cena :)
Ale do piątego odcinka było super!
W mojej opinii za bardzo zagmatwany i nie wyjaśniający wielu kwestii, nie wspominając o całkowicie nielogicznym podejściu typu "gdybym nie otrzymał danych do budowy maszyny to nie potrafił bym jej w przyszłości zbudować" (zegarmistrz).
I jeszcze jedno ogólne stwierdzenie. Jeśli serial na końcu niczego nie wyjaśnia a jedynie dodaje nowe wątki (ostatnia scena i przeniesienie Jonasa do 2052 roku) to w mojej opinii oznacza, że scenarzyści sami nie wiedzą jak to ugryźć, więc jeszcze bardziej mieszają...
Ale to oczywiście wyłącznie moje zdanie.

PS: z drugiej strony to takie podejście kina europejskiego - zostawić całkowicie otwarte zakończenie (lub wątki) a widz jako istota inteligentna sam się domyśli lub dośpiewa (to czego scenarzysta nie potrafił, nie wymyślił).

ocenił(a) serial na 10
b_mol

W każdym poważniejszym filmie Masz tak, że nie do końca Masz wszystko wyłożone jak na tacy, możesz mieć kilka alternatywnych zakończeń lub samemu sobie "dokończyć film". Scenarzyści już przed samym kręceniem serialu wiedzieli co chcą nakręcić i mieli do tego fajny pomysł, wszystko mieli przemyślane i dograne, dlatego ten serial jest aktualnie w czołówce. Logiczne dla mnie jest, że nie wszystko jest wyjaśnione do końca ponieważ na 90% powstanie kolejna część, która będzie czerpać jakieś zagadnienia z sezonu pierwszego więc furtka musi być lekko uchylona do sezonu poprzedniego.

Mam coraz większe wrażenie, że osoby, którym nie do końca się podoba taki typ serialu o takiej tematyce, oceniają go nisko, nie chce im się dociekać, ani wysilić mózgu to oceniają słabo bo "zagmatwane" / "pomieszane" / "za dużo tego" itd.

Wszyscy Macie podobne negatywne argumenty przeciwko temu serialowi.

ocenił(a) serial na 5
illpadrino

Zgadzam się z Tobą. Można to i tak interpretować.
Jednak zbyt wiele niewiadomych = brak możliwości rozwiązania (matematyka).
Pozostanę wiec przy swoim zdaniu.

ocenił(a) serial na 10
b_mol

Dla porównania zobacz sobie film Predestination. Tym razem film a nie serial o podobnej tematyce. Zobaczysz co było dla Ciebie lepsze. Możesz odpisać tutaj jak obejrzysz. Chodzi mi o to, czy po prostu nie lubisz takich filmów czy może akurat Dark Ci nie podszedł. Bo oba mają bardzo podobną tematykę a ja trochę zgłupiałem oglądając finał filmu predestination.

ocenił(a) serial na 5
illpadrino

:)
kilka minut wcześniej odpisałem pod inną Twoją odpowiedzą.
Chyba jednak Dark mi nie podszedł bo Predestination dałem 8 (ale już dawno go oglądałem więc nie do końca teraz pamiętam szczegóły).
Tak jak pisałem wcześniej, do 5 odcinka rewelacja, potem namnożenie wątków mnie dobiła. Może po prostu "nie ogarniam" tak złożonych seriali :)
Pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 10
b_mol

Co kto lubi :)

Pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 9
b_mol

A dla mnie dopiero od 6-7 zaczęło coś sie dziać. Z perspektywy całego sezonu ciężko mi uwierzyć że chciałem ten serial zarzucić.

ocenił(a) serial na 2
illpadrino

sensu w tym co wysilasz się napisać nie ma - jeden wielki bełkot plus argumenty ad personam ...

ocenił(a) serial na 7
b_mol

Nie no, dla mnie jest ewidentne, że powstanie kolejny sezon. Otwarte zakończenie otwartym zakończeniem, ale tu jest zbyt dużo wątków niewyjaśnionych, zbyt dużo rzeczy niedopowiedzianych i - mam wrażenie - stąd tak wiele rozczarowań, bo część osób pewnie sądzi, że to zamknięta całość. Absolutnie nie. Jestem pewna, że ten serial i jego koncept został pomyślany na kilka sezonów, stąd nie wszystko jest wyłożone w finale.

ocenił(a) serial na 8
Diana

Serial od początku planowany był na 3 sezony, za trzy tygodnie premiera ostatniego, w którym wszystko zostanie poskładane do kupy i żadnej kontynuacji już nie będzie.

ocenił(a) serial na 7
Payap

Nic dodać, nic ująć. Ja boję się, że w kolejnym sezonie pójdą jeszcze dalej i ten fajnie zapowiadający się serial pogrąży się totalnie w oparach absurdu :/

Payap

Wątpię żeby cokolwiek było zbyt zakręcone - może tylko dla Twojego umysłu? Wszak to nie kolejny papkowy serial dający odpowiedzi na talerzu do jakich jesteśmy przyzwyczajani. Produkcja niemiecka, to według mnie scenariusz też precyzyjnie po niemiecku skonstruowany. A to że niektóre postaci zachowują się dziwne, no cóż, w życiu tak właśnie jest.

ocenił(a) serial na 6
Arganthe

typowa wypowiedź na filmwebie

Arganthe

wlasnie nie jest precyzyjny. Scenarzysci pogubili sie w polowie i zaczynaja wedle uznania wciskac tam rozne sprzeczne ze soba paradoksy podrozy w czasie. Juz sama podroz w czasie albo zaklada ze to juz sie zdarzylo lub ze podrozujac w czasie tworzymy nowa linie czasu. Gdyby podroz w czasie wystepowala z persoektywy 1 bohatera jak w filmie 12 malp scenarzysci mogliby ladnie to ograc. Niestety tutaj pol wioski podrozuje w czasie i przez to scenarzysci sami pogubili sie w chaosie ktory stworzyli.

ocenił(a) serial na 6
Arganthe

Jednego jestem pewien. Na pewno scenariusz nie jest bez dziur. Jak ktoś napisał: ""gdybym nie otrzymał danych do budowy maszyny to nie potrafił bym jej w przyszłości zbudować" (zegarmistrz)", czy Regina mówiąca, że Mads zaginął, po tym jak Ulrich z Catheriną przywiązali ją do drzewa i Mads ją odprowadzał, gdzie w przeszłości się okazuje, że Madsa nie ma na długo przed tą sytuacją. Może faktycznie nie potrafię sam wywnioskować wielu rzeczy, ale mimo, że lubię czasem obejrzeć bardziej złożone produkcje, tutaj zdarzały się absurdy i było zbyt dużo zagmatwania. Moim zdaniem oczywiście. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 10
Payap

Sprawdź sobie film pod tytułem Predestination. A później porównaj do tego serialu.

ocenił(a) serial na 5
illpadrino

W mim odczuciu Predestination to inna półka - bardziej przemyślana i sensownie poukładana.

b_mol

dokladnie, w Dark scenarzysci pogubili sie w swojej histori w polowie sezonu

Payap

Zdecydowanie za bardzo zakręcony.... Dodatkowo po prostu nudny... Dobrze zrealizowany, ok z tym się zgodzę... Pomysł ciekawy , to prawda ale te dłużyzny są masakryczne ... Ujęcia w zwolnionym tempie w każdym odcinku... Moja ocena jest subiektywna ale ja go ledwo zmęczyłem...

marzasz

Dłużyzny? Prawdziwe dłużyzny są w trzecim sezonie "Twin Peaks". W "Dark" to w porównaniu są mega krótkie sceny :D

ocenił(a) serial na 9
paulinakopczynska

Oj tak, oglądając ten serial skojarzyło mi się z Twin Peaks - różnica jest tylko taka, że w Twin Peaks pewne sceny w ogóle były bezsensu i przedłużano je na siłę, a w Dark sceny też się ciągną, ale jednak mają sens ;)

ocenił(a) serial na 9
Payap

jak najbardziej sie zgadzam, już mnie to irytuje w tym serialu, zbyt szybkie przedstawienie kolejnych postaci i zbyt duże zagmatwanie fabuły plus kompletnie fikcyjne wątki, które trzeba przyjąć sprawiają, że nie dość, że nie wczułem się w skóre bohaterów, troche pogubiłem się w tej historii i w chwili obecnej dla mnie ten serial jest wyssany z palca, dobre zdjęcia i aktorzy, ale przegięcie z fabułą wymusiło u mnie odrzucenie i teraz jeszcze ten powtarzający się w kółko ten sam motyw muzyczny i niekończące się, przedłużane zbliżone ujęcia... odechciało mi się oglądać..

Payap

Zaczęliśmy z żoną oglądać z pasją , pierwsze trzy odcinki wciągające bardzo , kolejne 3 nieco rozczarowały a odcinek 7 tak zakręcił,że 8 już nie oglądaliśmy, co nie znaczy,że nie zobaczymy do końca-na razie nie mamy presji:)
Dla mnie przekombinowane i zakręcone jak kilometr sznurka w kieszeni.Szkoda bo zaczynało się świetnie.
A fanom "mrocznych klimatów" polecam oglądać większy fragment odcinka na minimalnej głośności z napisami,wtedy już taki mroczny nie jest:)
Całą "robotę" robi nagle podgłaśniająca się muzyka w tle,bez niej jest tyle "mroku" ,że hej:):)

areq1971

Ja na razie obejrzałem połowę i nie do końca rozumiem z czego bierze się cały zachwyt nad serialem.
Po połowie sezonu stwierdzam, że jest po prostu nudny. Fabuła niewiele posuwa się na przód, pojawia się coraz więcej pytań, na które niestety nie chce się szukać odpowiedzi, bo ani postacie nie są ciekawe, ani historia nie jest wciągająca. Klimat jest ... brudny i smutny. Szare miasto, szarzy ludzie. Nic ciekawego.
Niektórzy zachwycają się dźwiękiem/muzyką... szczerze nawet nie zwróciłem na niego uwagi. Np. w Utopii byłem urzeczony stroną dźwiękową serialu, tutaj jakoś mi umknęła - ale nigdy nie był to dla mnie element kluczowy.
Kolega wyżej przytacza tu film Predestination, który oglądałem w 2015 i dałem 8. Tamten oglądałem z zaciekawieniem, a tutaj ziewam i spoglądam na zegarek, a żona dopowiada, że jeszcze tylko kilka odcinków to zmęczymy do końca.

Payap

Podpisuję się w pełni. Rozumiem, że zamysł był taki i to twórcy chcieli pokazać, że niezależnie od tego, ile osób chce wpłynąć na bieg wydarzeń przenosząc się w czasie, to wszystko jest tak zapętlone i tak się zazębia, że oni w zasadzie ten bieg wydarzeń (wywołany tymi zapętleniami ) podtrzymują.
Tyle że moim zdaniem fabuła jest tak chaotyczna, że ta teza nie została dobrze udowodniona.
Ja w zasadzie dalej nie wiem, po co pastor chciał chronić dziurę w czasie. I dlaczego wykorzystywał do pomocy Helge?
Niektóre wątki są pourywane. Np nie wiem, jak i dlaczego Klaudia zaczęła wpływać na bieg wypadków.

ocenił(a) serial na 8
Payap

mnie zastanawia jeszcze fakt,że Ulrich cofnął się do 1953 roku, został zatrzymany i podejrzany o morderstwo 2 chłopców +3 (Helgego, gdzie przyznał się,że coś mu zrobił), więc idąc tym tropem raczej nie wrócił do swoich czasów, więc nie mógł spłodzić Mikkela ,więc Mikkel nie mógł cofnąć się do 1986 i poznać matki Jonasa...co oznacza,że Jonas w ogóle się nie urodził , no chyba,zę zrobią 2 sezon i w magiczny sposób Ulrich wróci do 2019 roku. Kup się to nie trzymało do końca jak dla mnie.

ocenił(a) serial na 9
agent1135

W 1953 roku babka Urlicha [Agnes] z młodym Tronte [ojcem Urlicha] wprowadzają się do Winden. Urlich z 2019 roku nie musiał wracać do swoich czasów, bo spłodził go później Tronte.

agent1135

Przecież w 2019 Mikkel juz dawno był spłodzony i zaginął..

ocenił(a) serial na 8
agent1135

A ja się zastanawiam dlaczego Ulrich z 2019 cofnął się do 1953 skoro starszy Jonas mówi, że można tylko 33 lata do przodu i 33 lata do tyłu? Coś przeoczyłam?

ocenił(a) serial na 8
Pam815

ponieważ przejście otworzyło się w 1986 kiedy jak twierdzili był wybuch w elektrowni, dlatego mógł się cofnąć do 1953 :)

ocenił(a) serial na 8
agent1135

dzięki :)

ocenił(a) serial na 5
Payap

Zgadzam się z tobą. Ten serial to doskonały dowód na to, że filmy/seriale o podróżowaniu w czasie są denerwująco głupie, bo są pełne paradoksów, których nie ogląda się przyjemnie a na końcu widz i tak do końca nie wie o co chodziło, tak samo zresztą jak twórcy.

ocenił(a) serial na 8
Xilentraz

Są denerwująco głupie dla ludzi, którzy nie rozumieją paradoksów podróży w czasie.

ocenił(a) serial na 5
Geist00

Paradoksów nie da się zrozumieć, dlatego nazywa się je paradoksami. Jeśli da się dana sytuację w końcu zrozumieć, to nie jest to paradoks. Ludzki umysł nie toleruje sprzeczności.

ocenił(a) serial na 8
Xilentraz

A czego nie da się zrozumieć np. w popularnym paradoksie dziadka?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks

Tutaj masz linki w temacie działania pętli czasu przyjętej w serialu:
Od sekcji "Czy przy­czy­na musi być wcześniejsza od skutku?" (dwie ostatnie)
https://filozofuj.eu/istnieje-wiele-roznych-pojec-przyczynowosci-wywiad-z-prof-c hristopherem-hitchcockiem/
https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2019/06/21/dark-podroze-w-czasie-jak-to-dzial a-serial-netflix/

Angielskie terminy: Causal loop, Bootstrap/Ontological Paradox

ocenił(a) serial na 5
Geist00

A znasz taki termin jak pseudonauka?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pseudonauka

ocenił(a) serial na 8
Xilentraz

To pewnie znasz też inny termin?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_myślowy

Paradoksy są używane (także w nauce) w celach edukacyjnych, więc chociażby z tego względu MUSZĄ być zrozumiałe.

ocenił(a) serial na 5
Payap

W punkt kolego, w punkt

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones