PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=534068}

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth
7,7 17 168
ocen
7,7 10 1 17168
Filary Ziemi
powrót do forum serialu Filary Ziemi

Miniserial, bazowany na powieści Kena Folleta o tym samym tytule, jest według mnie ogromnym niewypałem. Patrząc na naprawdę wysokie noty na filmwebie (chwilowo 7,8) moja ocena zapewne jest iście subiektywna, ale zabrałam się za seans jakieś 2 miesiące po skończeniu trylogii Folleta i muszę powiedzieć, że w tym (mini)serialu sprzeczność goni sprzeczność. Nastawiam się na to, że posypią się komentarze w stylu "to adaptacja, reżyser miał prawo wykreować własną wizję powieści". Ciekawi mnie tylko, czy te wysokie oceny wiążą się z tym, że wystawiający jej nie czytali, czy też polubili adaptację. W każdym razie ja pokochałam literacki pierwowzór i oglądając dzieło na ekranie krzyczałam co chwilę "To nie było tak!". Nie można przyczepić się do gry aktorskiej, który była zniewalająca, cudowna wprost, do kostiumów, muzyki i montażu, z tego względu mogę polecić serial osobom, które nie zaznajomiły się do tej pory z trylogią.
Niestety dla mnie klapa, klapa i jeszcze raz klapa, bo od serialu, czy filmu opierającego się na czyimś pomyśle, czyjejś książce i podpisującego plakaty nazwiskiem właśnie pisarza - wymagam przedstawienia zgodnej z treścią powieści wizji.

elena_1028

Właśnie chodzi o to, że nie wymaga i nie musi byc dokladnym odwzorowaniem książki. Ja uwielbiam i książkę i jej adaptacje. A dlaczego nie powinna ? Gdyż jesli cos na podstawie książki lub wydarzenia historycznego jest świetnie zrobione i wciąga to zaciekawi odbiorce do poszukiwania. I tak widz Filarow, jeśli nie czytał książki to sięgnie po nią i co ważne, zainteresuje się tez sredniowieczem. Oto w tym chodzi ;)

ocenił(a) serial na 8
elena_1028

Ekranizacja nigdy nie przeniesie w 100% zawartości książki. O jakich sprzecznościach piszesz (tylko nie względem książki)? Bo jeśli jedynym zarzutem jest odmienność od książki, to imo oceniłaś Filary zbyt nisko.

ocenił(a) serial na 4
Dirbaa_2

Jak się domyśliłaś, chodzi mi o sprzeczność względem książki, niektóre wątki istotnej w fabule powieści nie pojawiły się w ogóle (pomijając własną adaptację reżysera) całości. Być może za nisko, ale przeszkadzało mi to w seansie.

ocenił(a) serial na 4
Dirbaa_2

Powieści mają to do siebie, że każdy wyobraża sobie ich wizualną oprawę zupełnie inaczej. Dlatego każda, nawet pozornie najwierniejsza ekranizacja będzie dyskusyjna.

ocenił(a) serial na 4
elena_1028

Na noty Filmwebu nie ma co patrzeć. Tu się dzieją różne (czasami mam wrażenie, że aż paranormalne) rzeczy.

SylviaBlack

Pewnie tak, ale regułą jest zaniżanie oceny :-) W przypadku "Filarów ziemi" imdb podaje ocenę... 8,2, a Rotten Tomatoes jeszcze wyżej: 86 proc. Przeciętny filmwebowicz lubi się pokrzywić i raczej znajdzie minusy niż pozytywy produkcji...

ocenił(a) serial na 9
elena_1028

Z tego, co wiem autor powieści (trylogii) Ken Follet współpracował przy scenariuszu, więc w czym rzecz? Nawiasem mówiąc oglądałem film dokumentalny gdzie bardzo chwalił ten serial był na planie cały czas więc miał wgląd we wszystko. Skoro autorowi się podoba to mi też :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones