PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=698875}

Głos serca

When Calls the Heart
7,6 1 253
oceny
7,6 10 1 1253
Głos serca
powrót do forum serialu Głos serca

Czy na filmwebie jest ktoś, kto zna się na strojach i stylizacjach z początków 20 w.? W pierwszym sezonie wszystko mi pasowało, ale w drugim chwilami miałam wrażenie, że łapali statystów na ulicy i kazali im przychodzić we własnych garniturach. W trzecim i czwartym wydawało mi się, że jest trochę lepiej (chociaż może się tylko przyzwyczaiłam), ale fryzury i makijaże to chyba jednak nie były z tego okresu... Ale może się nie znam, może rzeczywiście szybko rozwijające się miasteczko, początkowo "zacofane" mogło być światkiem takich nagłych zmian? Bo nagle zaczęły tam napływać nowinki modowe? Z drugiej strony Elisabeth w pierwszym sezonie też wyglądała zupełnie inaczej niż w poprzednich, a ona powinna być "na czasie".

Czy jest tu ktoś, kto zna się na temacie i mógłby się odnieść?

mam_rysia

Cześć, trochę interesuję się modą tego okresu i generalnie WCTH nie jest jedyną produkcją, która nieraz upraszcza pewne modowe schematy, by były strawniejsze dla współczesnego widza :)
Pierwszy sezon ma chyba najwięcej wspólnego z ówczesną modą niż kolejne. Wyznacznikiem nowoczesności niech będzie tu Elizabeth, jako ze miała w sumie najwięcej styczności ze światem mody. Więc, na początku mamy w zasadzie większość elementów kreacji odpowiadającej początkowi XXw. - duże, ozdobne kapelusze (moda szła w kierunku maksimum, wiec musiały być one bogato zdobione, co wiązało się z tym ze były po prostu ciężkie), wysoki kołnierzyk w sukniach (sięgający przynajmniej nad linię obojczyków, nierzadko sięgający pod brodę - celem było przede wszystkim wysmuklenie szyi, co mieściło się wtedy w kanonie piękna), włosy powinny być upięte w kol żeby razem z kołnierzykiem podkreślać szyję. Jedyne odstępstwo jakie można tu zauważyć to brak gorsetu, ale może to i lepiej - niestety te konstrukcje na początku XXw nie wpływały zbyt korzystnie na zdrowie fizyczne kobiet.
W kolejnych sezonach serial trochę odszedł do ówczesnych kanonów modowych. Zaczynają nam się pojawiać dekolty, które w modzie codziennej na początku wieku nie były mile widziane - kobiety uznawały dekolt tylko w wypadku sukni wieczorowych i większych bali, gdzie mogły pozwolić sobie na nieco więcej śmiałości. Makijaż tez nie był pożądany na salonach - według kanonu piękna z początku wieku kobieta powinna być jak najbardziej naturalna, tolerowana była jedynie odrobina różu na policzkach. Włosy tez raczej preferowano upięte, głównie ze względów praktycznych i do wyeksponowana szyi.
Generalnie moda początku XXw nie zmieniła się aż do wybuchu wojny w 1914 roku, więc moda z okresu, gdzie toczy się nasza historia raczej nie podlegała większym zmianom między 1910 - 1914 roku - nadal królowały gorsety, wielkie kapelusze i ładne parasolki (żeby utrzymać równowagę z wielkim kapeluszu), wiec teoretycznie kostiumowo serial powinien był zachować schematy z pierwszego sezonu :)

Mam nadzieje, ze chociaż trochę odpowiedziałam na Twoje wątpliwości :)

Dagmara_Wos

Dzięki za super obszerną odpowiedź :)
Wspomniałaś o tym, że "upraszcza się modowe schematy, by były strawniejsze dla współczesnego widza". Skojarzyło mi się to artykułem na temat księżniczek Disneya, który kiedyś czytałam. Autorka (kostiumolog) porównywała stroje księżniczek z tymi, które obowiązywały w czasach, kiedy (mniej - więcej) dana baśń miała się wydarzyć. I ostatecznie stwierdziła, że na podstawie ubioru księżniczek można trafnie wydedukować kiedy powstał dany film, niż w jakich czasach był osadzony.

ocenił(a) serial na 6
mam_rysia

Najlepsze, że w pierwszym sezonie tańczą walca do piosenki z filmu "co się zdarzyło Baby Jane?", który wyszedł w latach 60. XX wieku. Niestety realia z każdym sezonem są coraz gorzej oddane, szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones