PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35860}
7,8 25 315
ocen
7,8 10 1 25315
8,7 3
oceny krytyków
Kariera Nikodema Dyzmy
powrót do forum serialu Kariera Nikodema Dyzmy

Na miejscu Dyzmy:

ocenił(a) serial na 10

przyjęlibyście stanowisko premiera?

swoj_ze_swaja

Ja nie, za duże ryzyko wpadki z angielskim

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

a ty byś nie przyjął, takiej fuchy

ocenił(a) serial na 10
maciekd_filmweb

Na miejscu Dyzmy nie, za dużo miał do stracenia. A tak między nami co to za fucha - kasa średnia, dziennikarze na karku, nawet d... nie bzykniesz na boku, bo cię wyśledzą... to jednak nie dla mnie

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Wtedy była to jednak lepsza fucha, no i nie istniał internet.

Ale będąc na miejscu ustawionego życiowo Dyzmy nie przyjąłbym.

ocenił(a) serial na 10
andre_

Dokładnie

swoj_ze_swaja

Wszystko miał już elegancko poukładane - po co mu to stanowisko?

ocenił(a) serial na 10
Andy_Meet

No właśnie, ale ta presja żony i kumpli ... nie chciałbym być na jego miejscu

andre_

Ja też nie, w Koborowie święty spokój, a kaska leci

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Skąd. Ma ogromny majątek, stosunki, spokojne życie. Po zdemaskowaniu z pewnością straciłby wszystko, łącznie z zoną.

ocenił(a) serial na 10
Agi_i_Mis

Dokładnie. Za dużo do stracenia

ocenił(a) serial na 8
ocenił(a) serial na 9
swoj_ze_swaja

Tak, aczkolwiek nie

ocenił(a) serial na 10
niwrok_2015

No właśnie...

swoj_ze_swaja

Ależ wiele na to wskazuje że ją przyjął.
Śmiech Żorża śmiechem Żorża, wystraszył w ostatniej scenie Nikusia, ale raczej poszedł na całość ;)

ocenił(a) serial na 10
peterson78

Ale wiedział czym ryzykuje... kurde...

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Muszę zauważyć, że w powieści Dołęga-Mostowicz temat zakończył jasno i pewnie. Dyzma przestraszył się wpadki z brakiem znajomości angielskiego, która by się wydała podczas dyplomatycznych spotkań, więc definitywnie odmawia i dyktuje Krzepickiemu uzasadnienie odmowy. Zebrani wokół zastanawiają się, o co chodzi i co kieruje Dyzmą, stawiają różne wnioski Wtedy Żorż wybucha śmiechem i mówi im, kim naprawdę jest Dyzma, po czym wychodzi, ale wyjaśnienie hrabiny Przełęskiej, że jej siostrzeniec jest niespełna rozumu sprawia, że nikt nie bierze Żorża na poważnie. Poza tym elita wolała takie wyjaśnienie niż przyjęcie do wiadomości faktu, że się po prostu ośmieszyła. Nawet więc, jeśli uwierzyli, to udawali, że jest inaczej.

kronikarz56

Zakończenie jest super, Dyzma się ustawił, więc po co mu to stanowisko premiera ? Nie powinien przyjmować. Nieznajomość języka angielskiego tu nie ma znaczenia. Nawet obecnie politycy jeżdżą do różnych państw w towarzystwie tłumaczy. Chyba, że język angielski jest taki uniwersalny. Mnie przez ten serial nie podoba się imię NIKODEM.

ocenił(a) serial na 10
AnkaJ_3

W sumie jest w tym sporo racji. Ostatecznie Dyzma ustawił się już do końca życia, więc cóż... Po co pchać się wyżej? Nie warto brać na siebie zbyt wiele. Obowiązek zbyt wielki, podobnie jak i odpowiedzialność za duża. No i o wiele mniej czasu dla bliskich. Choć Dyzma ostatecznie zrezygnował z powodu braku znajomości języka angielskiego, co go by zdemaskowało. W sumie ja też nie jestem miłośnikiem imienia Nikodem, które kojarzy mi się z Dyzmą :)

AnkaJ_3

Angielski wtedy nie był tak uniwersalny.
Językiem prestiżowym i dyplomacji był francuski.
Niemniej Dyzma naściemnial, że był w Anglii więc wszyscy uznali, że zna angielski.

użytkownik usunięty
mahu1986

Dokładnie. Studiował z Żorżem w Oxfordzie a tu nagle brak angielskiego?

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

To było wygodne rozwiązanie w sumie dla wszystkich

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Nie inaczej. W końcu elita polityczna nie ośmieszyła się, że dała się oszukać prostakowi, którego sama wyniosła na piedestał, a Dyzma mógłby sobie spokojnie siedzieć w Koborowie jako dziedzic i jaśnie pan. Nina zaś miała swego "księcia z bajki", że tak powiem. Wszyscy więc zadowoleni. No, może poza Żorżem, ale cóż... Trudno dogodzić wszystkim :) Tak czy siak jeśli nawet elita uwierzyła w jego słowa o Dyzmie, to nabrała wody w usta uważając, że tak jest lepiej.

swoj_ze_swaja

Hrabia Żorż Ponimirski będzie językiem, a Zygmunt Krzepicki umysłem i się kręci;-)

ocenił(a) serial na 10
Chunk

Tylko ze Żorz był kurcze nieobliczalny

swoj_ze_swaja

Nawet jak prawdę mówił brali go za wariata:) także dałoby radę go okrzesać;-) konia by dostał do jazdy i byłby zadowolony:)

ocenił(a) serial na 10
Chunk

W sumie fakt, ale jakby jednak zaczął gadać i ktoś dla żartu zagadałby Dyzmę po angielsku...

swoj_ze_swaja

Dyzma zawsze mówił: w Polsce mówię po polsku ;-) a w Niemczech po niemiecku;-)

ocenił(a) serial na 10
Chunk

To wyobraź go sobie jakby do tej Anglii po kredyty pojechał:)

swoj_ze_swaja

HAHA :-) szkoda, że nie powstał 2 sezon;) Pan Tadeusz Dołęga-Mostowicz mógłby puścić wodze fantazji:)

ocenił(a) serial na 10
Chunk

Co prawda to prawda!:) A najgorsze, że taki genialny pisarz tak głupio zginął...

swoj_ze_swaja

Chyba nie wiadomo dokładnie jak zginął?

ocenił(a) serial na 10
Chunk

Postrzelony przypadkowo w czasie ewakuacji, tak czytałem

użytkownik usunięty
Chunk

Wspaniale, że nie powstał sezon drugi. Dzisiaj kręcą po kilka sezonów i co jeden to gorszy.

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Nie. Za dużo wpadek a gdyby się wszystko wydało...

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

To wszystko głupstwo,gdyby się wydało. Ale by się nie wydało, tylko co zrobić z tą nieznajomością angielskiego. Ja bym się zgodziła, tylko szybki kurs j.ang, niby po to, żeby sobie przypomnieć.

ocenił(a) serial na 10
AnkaJ_3

No tak, ale pamiętaj, że Nikodem gigantem intelektu nie był i raczej zbyt wiele by z tego kursu nie zapamiętał:) Pamiętasz, jak przedstawiał "swoje" idee, które mu Kunik wypisał. Nawet nie potrafił się tego po polsku nauczyć:)

swoj_ze_swaja

Żeby to było tak łatwo: przyjąć, albo nie przyjąć. Można sobie rozważać, czy skompromitowałby się tym, czy tamtym. Ale w pewnych kręgach, a zwłaszcza w dyplomacji, gdy jest się człowiekiem ogólnie cenionym, i wychodzi propozycja od prezydenta... to jest to propozycja nie do odrzucenia. Posłuchajcie uważnie przemowy wysłannika prezydenta, który kilkakrotnie już go tytułuje panem premierem. Kto pracuje w korpo, ten czuje namiastkę tej sytuacji. Jeśli Dyzma by odrzucił, to myślę, że wyobcowanie ze środowiska spowodowałoby, że wróciłby do rynsztoka. Gdyby przyjął - tak jak ktoś napisał, ryzyko wpadki jest za duże. W warszawskim marginesie z kilku powodów nie miałby życia. W elitach po kompromitacji również. Podał się do dymisji jako prezes banku zbożowego, rząd się rozsypał, więc kto mu zaproponuje coś ciekawego? Prowadziłby sobie tartak po Kunickim? Po tym jak wszystkich nabrał, nie miałby łatwo z nowym rządem i kooperantami. Zakończenie jest o tyle świetne, że ten człowiek jest całkowicie pod murem.

rallycan

Podobno z każdej sytuacji jest wyjście, więc można by zastosować manewr typowo dyplomatyczny: przyjąć stanowisko, a później podać się do dymisji. Tylko że są lata dwudzieste, wielki kryzys. Nie wiem czy nawet Krzepicki dałby radę wymyślić powód, dzięki któremu Dyzma nie straciłby notowań. Jego dotychczasowi przyjaciele, którzy przez niego znaleźli się na bruku, przynajmniej w części pozostaliby w dyplomacji, więc utrudnialiby mu jak mogli. Pewne jest jedno: te rozważania najlepiej dowodzą, że ten serial jest chyba arcydziełem :)

ocenił(a) serial na 10
rallycan

Dokładnie. Pat idealny!

użytkownik usunięty
rallycan

Gadasz głupoty. Miał Ninę, Koborowo i tartaki, grube miliony. Nic już nie musiał.

Dla głupiego nawet największa mądrość to głupota...

ocenił(a) serial na 9
swoj_ze_swaja

A taki Misiewicz by przyjął

ocenił(a) serial na 10
giovanni50

Wiaodmo:)

swoj_ze_swaja

Ja bym się wykręcił, w Koborowie kasa i spokój

swoj_ze_swaja

Z tego co pamiętam w książce Dyzma go nie przyjął i wszyscy mówili, że widocznie uznał że jeszcze nie czas i że podejmie się tej funkcji dopiero kiedy Polska będzie tonąć i to on ją uratuje

ocenił(a) serial na 10
swoj_ze_swaja

Dyzma może nie był za mądry, ale nie był idiotą ...

ocenił(a) serial na 8
mak65

Zdecydowanie nie był głupi

swoj_ze_swaja

Z punktu widzenia historii opłacało się przyjąć funkcje premiera.
1939 do Koborowa weszli by Sowieci i Dyzma jako ziemianin i pan ma włościach wylądowałby na Syberii.
A pałac przejęli by komuniści.
Natomiast jako premier miałby szansę zwiać za granicę razem z rządem powiedzmy do UK i tam doczekać końca wojny.
Ogólnie z punktu widzenia historii sytuacja trudna.
Niemniej, wiadomo, że w chwili wyboru Dyzma nie mógł wiedzieć o przyszłych wydarzeniach więc wybrał racjonalnie - zamiast ryzyka politycznego i kompromitacji pozostanie w Koborowie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones