PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=339345}
7,9 47 342
oceny
7,9 10 1 47342
7,7 7
ocen krytyków
Odwróceni
powrót do forum serialu Odwróceni

Pomóżcie rozszyfrować.
1.Blacha (R.Więckiewicz) - to oczywiście Masa vel.Jarosław Sokołowski (został świadkiem koronnym)
2.Skalpel (Sz.Bobrowski) - to chyba Kiełbasa (przez wiele lat nieodłączny kumpel Masy)czyli Kiełbiński (zamordowany w porachunkach mafijnych)
3.Ptasiek (R.Dziędziel) - to napewno Dziad (uznawany za szefa Wołomina) czyli Henryk Niewiadomski (odsiaduje w więzieniu kilkuletni wyrok i grożą mu kolejne)
4.Mnich (A.Zieliński - GRA TĄ ROLĘ BEZNADZIEJNIE) - to Słowik czyli S.Zieliński (odsiaduje wyrok w więzieniu)
5.Kowal (A.Grabowski)- nie mam pewności, ale głównymi wrogami Masy w zarządzie Pruszkowa byli Słowik, Parasol, Malizna, czyli to któryś z dwóch ostatnich (cała trójka odsiaduje wyroki w więzieniu)
6.Szybki (M.Kozłowski- TAKI NIBY ZNAWCA TEMATÓW MAFIJNYCH, A GRA TĄ ROLĘ JAK SZMACIARZ) to Pershing czyli A.Kolikowski (zabity w porachunkach mafijnych)
7.kogo gra też w zarządzie Pruszkowa ten aktor z małym pieskiem???
8.Jest też w serialu Anna Sarnecka (zgwałcona kelnerka w filmie) - która odpowiada szefowej organizującej skok i zamordowanie dwóch dilerów sieci Era (osiaduje karę więzienia).
9.a cha jest jeszcze Sikora (A.Żmijewski) - to sławny policjant który prowadził Masę jako świadka koronnego, najpierw zrobiono z Niego wielkiego bohatera, a później bezterminowo zawieszono w obowiązkach Policyjnych i ostatecznie chyba wyrzucono z Policji....
Kto jeszcze rozpoznał jakieś osoby??? Podpowiadajcie wasze typy.

ocenił(a) serial na 8
bella2006

Takich Cyg było pare, ale np. sytuacja z tymi znaczkami to był "Barabasz".
Barabasz odzyskiwał klaser z Kwiatkiem który według relacji Masy - pomylił numer domu - weszli do innego bloku, jakiś Bogu ducha winny dziadek w szlafroku otworzył drzwi - po łupnięciu pięscią w czoło zrobił fikołka, wytarmosili babcie, a roztrzęsiony wnuczek słysząc, że chodzi o klaser przyniósł swój. Japończyk gdy dostał klaser szalał w ściekłości - "Kurwa, co to jest?" A tam statki motylki, małpki. Wszystko w seriach.

piter_man

Znałem tę historię dużo wcześniej. Inne postacie w serialu też miały przypisane cechy czy wydarzenia, które w rzeczywistości należały czy były udziałem innych osób.
Chodziło mi o to czy Cyga (zresztą bardzo dobrze zagrana postać - mistrzostwo w odcinku 13) był odwzorowaniem rzecywistej postaci, ochroniarza?, bezpośredniego podwładnego ze Żbikowa?

bella2006

No to jak z tym Cygą?? Orientuje się ktoś??

ocenił(a) serial na 8
bella2006

Myśle że Cyga to postać łaczaca cechy młodych wilków. Nie ma jakiegoś konkretnego odpowiednika, prędzej pokazanie znaku czasu. Chłopak szybciej robił niż myślał, jak grupy z Ożarowa czy młody Pruszków.

ocenił(a) serial na 9
Pablo_25

Czytałem obie te książki... W obu zarówno dziad (filmowy Ptasiek) jak i Słowik (w filmie Mnich) opisują siebie jako uczciwych obywateli. Każdy z nich w swojej książce opisuje własne drobne machlojki (zwykle takie które uległy już przedawnieniu lub takie za które nie można ich oskarżyć). Słowik w swojej książce "Skarżyłem się grobowi" mocno stara się oczerniać Masę (w filmie Blachowskiego), opisując go jako: pijaka, mięczaka, narkomana, gwałciciela itp. i przedstawia się jako głęboko wierzący katolik odbywający regularne pielgrzymki do ziemi świętej, przyjaźniący się z znanym księdzem i znanym aktorem.
Dziad opisuje jak z wielkiej biedy doszedł do pozycji majętnego obywatela mającego poszanowanie w środowisku w Wołominie. Opisuje też nieudolne zeznania świadka oskarżenia w Jego procesie i przypisywanie mu przestępstw brata (pseud Wariat) którego sam nazywa Dziadem.
Dobrą książką jest też "Alfabet mafii" rozszerzona w porównaniu do serialu wersja (opisanych jest więcej postaci), częściowo też tematyki dotyka książka byłego ministra spraw wew. M.Biernackiego "Polska bez mafii", z opisem kulisów takich spraw jak morderstwa: M.Papały, J,Dębskiego, A.Kolikowskiego (czyli Pershinga)...
Jest też film pt. "Dziad domniemany" T.Lengrena, to film dokumentalny taka trochę spowiedź Dziada. Swego czasu napisanie książki zapowiadał też Masa (nie wiem czy powstała).

ocenił(a) serial na 9
cpiotr1

Uniewinnić Piotra Wróbla (serialowego Sikorę). Po zwerbowaniu Masy (w serialu Blachy) który został najsłynniejszym polskim świadkiem koronnym, został: oskarżony, usunięty z policji i spędził 6mcy w areszcie. Do dzisiaj nie został uwolniony z zarzutów i tak Polska Policja podziękowała mu za swój największy sukces w ostatnich kilkunastu latach.

ocenił(a) serial na 10
cpiotr1

w rzeczywistosci był napad na konwój (lewar i spolka w filmie) ale kto naprawde za tym stał to nie pamietam - w Alfabecie Mafii było to wyjasnione, a co do Jana Frycza to wydaje mi sie ze to był Generał Papała a Sikora to naprawde Piotr Wróbel, strasznie pokrecili watek kradziezy papieru na banknoty, w filmie - gang pruszkowa 5 ton (to sie zgadza) ale nie było to euro tylko ruble i naprawde zrobiła to grupa wołomińska, duzo pomieszanych faktów jest jak np. spotkania filmowego Ozgi ze Skalpelem w rzeczywistosci wcale takiego czegos nie było. Rowniez nasłanie killera przez mnicha na 5 osob grupy wołominskiej w barze "nie pamietam jak sie nazywa" to tez bujda, bo bylo to porachunki miedzy wołominem, tak samo zabojstwo Skalpela - prawdziwe przezwisko Kiełbasa, został on postrzelony z serii karabinu maszynowego a nie jak filmie z obrzyma, jakos nigdy sie tym nie interesowałem ale po zobaczeniu Odwróconych zaczełem o tym duzo czytac i ogladac odcinki Alfabet Mafii :) bardzo polecam.

ocenił(a) serial na 9
vindiesel555

- Napad na konwój zrobiła grupa Rympałka (obecnie w więzieniu).
- Papier do produkcji rubli oczywiście ukradła grupa Wołomińska z swoim szefem Dziadem (umarł kilka tygodni temu w więzieniu) w serialu było pokazane,że to Pruszków
- morderstwo 5 gangsterów miało miejsce w restauracji Gama, i były to wewnętrzne porachunki wewnątrz grupy Wołomińskiej
- morderstwo Skalpela (w rzeczywistości Kiełbasy) miało miejsce przed sklepem spożywczym. Zastanawia mnie wątek wspólnego spotkania w serialu Ozgi (dziennikarza) i Skalpela (najbliższego przyjaciela Blachy). Pierwowzorem Ozgi był dziennikarz śledczy "Polityki" Piotr Pytlakowski. Był On również konsultantem reżysera przy produkcji serialu. Jaki cel miał wątek tego spotkania (Skalpela i Ozgi)? Czy do takiego spotkania na krótko przed śmiercią tego pierwszego naprawdę doszło?

ocenił(a) serial na 1
cpiotr1

Skąd te informacje? Rympałek nie siedzi w więzieniu. Od blisko dwóch lat jest przecież na wolności. Obecnie znaczy dużo więcej w mieście niż przed 10 laty.

Zbikowski

Rympałek, Bolo, Kajtek... wolni ludzie.
"Odwróceni" stracili już na aktualności.
Dziś znalazłoby sie parę nowych wątków do drugiej części serialu...
Skatuły, Wadimy, Rympałki, Pietie

bella2006

a ja zapytam tak bo widzę że użytkownik Żbikowski jak i reszta posiadają duża wiedzę której gratuluje

jak dzisiaj wyglądają stosunki miedzy "Korkiem" "Rympałkiem" i "Bolem"?
obrali wspólne interesy czy szykuje sie nam wojna o wpływy?
Korek jeżeli wierzyć internetowi i środkom masowego przekazu siedzi w areszcie ale to nie jest dla niego problem chyba aby dalej kierować poczynaniami grupy
czy jest to prawdą co opisuje Super Express ze Bolo szuka za wszelką cenę Jarosława S.?
bo co do tej gazety nie mam przekonania

ocenił(a) serial na 9
sicguy

Nikt nie szuka Jarosława Sokołowskiego pseudonim Masa (w filmie Blacha). Odnaleźć jest Go stosunkowo prosto, gorzej dopaść ale gdyby ktoś chciał to nie nastręcza to większych trudności. Sam Masa bardzo zdziwaczał w odosobnieniu, przez długi czas nosił długą niechlujną brodę, przytył jeszcze mocniej niż kiedyś, znowu poważnie nadużywa alkoholu. Przed kilkoma laty będąc już świadkiem koronnym zaczął prowadzić biznes w branży spożywczej który Mu nie wyszedł. Obecnie jest pogrążony w dużych długach. Nie potrafi przystosować się do roli "szarego" obywatela Pieniądze które dostaje jako świadek koronny nie wystarczają dla Niego przyzwyczajonego do braku oszczędzania. Przez wiele lat nie mógł też sprzedać swojego byłego domu (nie sprzedał go chyba do dzisiaj) w Komorowie. Stracił pieniądze za dwa mercedesy które zostały po Jego zatrzymaniu wstawione do komisu na śląsku, komis zbankrutował, a Masa od lat nie może odzyskać pieniędzy. Dwa lata temu z powodu nie możności sprzedania domu i ciągle narastających długów które wtedy wynosiły ok 80tys PLN, planował nawet z powrotem zamieszkać w swoim domu w Komorowie co całkowicie ujawniło by Jego kryjówkę.
Gadanie o poszukujących Go przez te latach płatnych mordercach należało by włożyć między bajki. Prawdziwi fachowcy niewielkim nakładem pracy odnaleźli by Go w szybkim tempie.

cpiotr1

Kowal to na bank Parasol. A ten z pieskiem to albo Szwarc, albo Raźniak, albo Budzik albo Krzyś

cpiotr1

Generał Potocki to pewnie Rapacki.

ocenił(a) serial na 10
seybr80

Polecam Wam książkę "Polska mafia" Sylwestra Latkowskiego. Dowiecie się z niej np tego że gangi takie jak Pruszkow, Wołomin to tak naprawdę nie byli tymi "najgroźniejszymi"". Zresztą sam Masa też to powiedział w jednym z wywiadów.

ocenił(a) serial na 8
cpiotr1

Jak już coś to A. Zieliński a nie S. Zieliński.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones