PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=736614}

Pakt

7,6 45 076
ocen
7,6 10 1 45076
6,4 12
ocen krytyków
Pakt
powrót do forum serialu Pakt

Zadziwia mnie i poważnie martwi ilość wypowiedzi na forum świadczących o tym, że ludzie oglądają filmy i seriale coraz mniej uważnie. Coraz częściej wszystko jest mówione/pokazane wprost, dla urozmaicenia może z zaburzeniem chronologii czasu, ale jednak dosadnie dla widza "idioty". A mimo to z większości wypowiedzi (nie tylko przy tym serialu) przebija ewidencja ignorancja, brak zmysłu obserwacji i łączenia faktów... czy Wy, drodzy pytający, na pewno oglądaliście ten serial?

Wstrzymam się od oceny fabuły, ponieważ jest kalką serialu norweskiego. Pojawia się kilka błędów fabularnych. Ale zasadniczo jest dobra. Bardzo dobry jest natomiast dźwięk, obraz i montaż. Dlatego zastanawiam się czy Wasze braki do ignorancja czy pirackie wersje w kiepskiej rozdzielczości powielone tosterem.

Dla zainteresowanych wyjaśnienie kilku wątków:
- grupa najwybitniejszych, młodych ekonomistów spotkała się i zaczęła rozwijać pod opieką prof. Strojnowskiego 25 lat przed wydarzeniami z serialu;
- zawiązali wówczas pakt o wzajemnym wsparciu i pomocy;
- ustne zobowiązanie nie wystarczyło, ponieważ jeden z nich - Tomasz Nawrot - miał inną wizję biznesu;
- jeżeli pakt miał istnieć, grupa musiała zostać zdyscyplinowana;
- Daniel Grodecki, wychowywany surowo przez ojca wojskowego, a zarazem dewota, skonfliktowany z nim, wymyślił poręczenie; najprawdopodobniej zainspirowany obrazem z sali spotkań, z nienawiści do ojca i w poczuciu braku ojcowskiej miłości zaproponował poręczenie w postaci pierworodnych;
- trudno powiedzieć czy wówczas miał pojęcie co robi, sami zainteresowani nie mieli wtedy jeszcze dzieci, ale pakt został zawarty;
- w lipcu 2013 roku jeden z biznesmenów zrobił coś (nie wiadomo co, ale nie jest to istotne dla fabuły), co zaburzyło istnienie paktu; Nikt nie brał na serio starego przyrzeczenia. Wtedy Werenda (jako jeden z członków paktu - nie było go na zdjęciu bo filmował całe zajście) postanowił wcielić przyrzeczenie w życie. Porwali i spalili synka biznesmena na oczach wszystkich członków paktu. Zrozpaczony ojciec wyrwał się trzymającym go zamaskowanym napastnikom i wbiegł do płonącego budynku. Zarówno chłopiec jak i jego ojciec zginęli;
- od tego czasu wszyscy zostali zastraszeni. Do niedawna nie wierzyli, że ktoś będzie zdolny wyegzekwować zawarty pakt;
- Daniel jako pomysłodawca czuje się winny, dlatego w akcie pokuty w środę popielcową przynosi do kościoła obraz - replikę tego z sali spotkań. Jest na nim też data śmierci dziecka i ojca;
- kiedy układ biznesowy zaczyna się sypać Daniel ma do wyboru, ale zginie on albo zabiorą się za jego syna Jakuba. Zakładam, że to imię to nie przypadek. Abraham (ojciec) gotów był poświęcić (tu: poświęcił) syna Izaaka (tu: Daniela) w imię wiary. Historia zatacza koło kiedy poświęcony ma zostać Jakub syn Daniela (w Biblii synem Izaaka był właśnie Jakub);
- Skalski negocjuje jakąś ważną umowę energetyczną dla Polski;
- próba przekupienia go przez Bogusza i Nawrota nie powodzi się;
- próbują skompromitować go obyczajowo (romans z żoną Bogusza) co się nie udaje; na tym etapie trudno już powiedzieć kiedy wycofują się kolejni, ale to nie ma znaczenia, ważne, że pętla zaczyna się zaciskać;
- montują taśmę z nieudanej próby przekupstwa; wiedzą, że media łase na sensacje obrzucą ministra gównem, a zanim się oczyści to już go nie będzie;
- Nawrot publikuje prawdziwe nagranie i obwieszcza, że teraz będzie się działo - łamie pakt (nie ma dzieci) i ratuje ministra oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju; właśnie dlatego ginie;
- zdymisjonowany minister dostaje w między czasie propozycje od grupy, której zależy, żeby negocjacje nie powiodły się po myśli Polski - mają w tym swój interes; niezłomny minister odrzuca tę propozycję, dlatego ma wypadek samochodowy;
- Werenda, zwany przez niektórych hotelarzem, przejął siłowo władzę nad paktem poprzez morderstwo z 2013 roku; rozumiem, że nestora rodziny Hiltonów czy Ritzów, też nazwali byście zwykłym hotelarzem? nie wiemy kim jest, i co dokładnie robi. My go poznajemy jako właściciela jakiegoś prestiżowego hotelu. Ale nie jest sam, co najmniej 4 innych biznesmenów wspiera go w działaniach (aresztowani);
- Werenda przez Pawła Bogusza zostaje dotkliwie pobity; Zastrzeliła go kobieta na kierowniczym stanowisku z CBŚ (w prawej dłoni trzymała srebrny rewolwer, a w windzie Bogusz słyszał strzał); najprawdopodobniej zrobiła to za Weronikę, która z nieznanych nam powodów była jej bliska;
- najpewniej za to zostaje zaraz po wywiadzie zatrzymana przez dwóch przewijających się przez cały serial policjantów;
- Chabior gra dżentelmena reprezentującego układ; nie ma znaczenia kto jest układem, Chabior jest jego twarzą; Don nigdy się nie ujawnia, ma swojego consigliere, który załatwia oficjalne interesy i negocjuje. Otwarta pozostaje kwestia czy grupa trzymająca władze została rozbita (Werenda + 4 aresztowanych) czy macki biznesowe sięgały dużo dalej np. poza granice naszego kraju;

proste jak obsługa cepa i wszystko bezpośrednio wyłożone, a wy macie problem ze zorientowaniem się o co chodzi... serio?

ocenił(a) serial na 7
zurmik

w takim razie, jeśli to wszystko proste to powstaje w mojej głowie dodatkowych kilka pytań:
- kto był informatorem Piotra Grodeckiego? (kto podsyłał mu informacje, zostawił pendrive i współrzędne u notariusza)
- dlaczego żona Bogusza miała romans ze Skalskim?
- po co Nawrot przyszedł do Weroniki? (która przed nim uciekała z mieszkania)
- dlaczego nikt nie zabił Piotra Grodeckiego?

ocenił(a) serial na 7
a_gnieszka

Spieszę z wyjaśnieniem :)
- Piotr miał co najmniej dwóch informatorów:
>>> "Sara", z którą kontaktował się tylko poprzez komunikator internetowy, która ponaglała go z wyjaśnieniem sprawy i podesłała ostatecznie kwity to jego brat Daniel. Weronika zaraz po pogrzebie mówi Piotrowi, że sprawdziła połączenia i Sara to Daniel.
>>> Merta. Rzekomy list i pendrive od Daniela, nie był od Daniela. Weronika sprawdziła metadane plików i powiedziała, że daty zostały sfałszowane. Do kłamstwa przyznał się też notariusz. Merta bał się o własne dzieci. Ostatecznie pogrążyła go rozmowa przez telefon w czasie balu biznesowego, gdzie mówił o szczegółach zbrodni. Kiedy Grodecki bierze go pod włos żądając rozmowy i szantażuje go tym, że pójdzie na policję z nagraniem spalenia biznesmena i jego syna, które Merta mu podesłał ten pęka. To jednoznaczne potwierdzenie, że Merta nie dawał już psychicznie rady. Ostatecznie wie, że pogrążenie "kolegów" z paktu sprowadzi śmierć na jego dzieci, dlatego popełnia samobójstwo. Człowiek z kamerą jest dowodem na to, że Merta po tej rozmowie został zastraszony.
>>> napisałem przynajmniej dwóch, bo Nawrot też chciał Grodeckiemu powiedzieć coś na cmentarzu. Ktoś też wysłał Grodeckiemu zaproszenie na bal.
- dlaczego żona Bogusza miała romans ze Skalskim? z tego samego powodu co miliony innych osób mających romans ;-) czuli się źle w swoich związkach i zakochali się w sobie. Skalski zresztą proponuje wdowie, że zostawi dla niej swoją żonę. Zresztą na koniec ona na to przystaje. Przyjeżdża do niego. Przytuleni jadą w samochodzie, w który za chwilę uderza ciężarówka.
- Tak naprawdę nie ma na nie bezpośredniego wyjaśnienia w serialu, ale na podstawie detali możemy dedukować z dużym prawdopodobieństwem. Weronika jest w mieszkaniu kobiety, która dowodzi służbami CBŚ. Tylko Grodecki i ta kobieta wiedzą o Weronice. Kobieta daje Weronice obstawę (agenci siedzą w samochodzie przed domem). W chwili gdy przychodzi Nawrot (ale czy przychodzi? widzimy jedynie film w wideodomofonie) agentów już nie ma, a Kobieta już po śmierci Weroniki (pod kostnicą) rozmawia z kimś przez telefon mówiąc, że nie taka była umowa, że ona nie miała zginąć i ten ktoś zapłaci jej za to. Krótko mówiąc to wszystko było ustawką, żeby przechwycić dowody. Kiedy Grodecki grozi Kobiecie bronią ta przyznaje się do układu z kimś z Paktu - wymiana informacji itd.;
- ależ próbowali go zabić. Bomba pod samochodem Grodeckiego, kiedy Ewa była przesłuchiwana. Wyszli z komisariatu i Ew została przy aucie a Piotr odszedł po tym jak zadzwonił telefon. Ponadto wg mnie Werenda był sadystą. Czerpał przyjemność z zastraszania, z poczucia władzy (pobili Grodeckiego, porwali bratanka, zabili Weronikę). Poza tym czuł się pewny. Skąd niby Grodecki miałby mieć twarde dowody skoro każdy z uczestników paktu ręczył za nie własnym potomstwem? Pewnie zgubiła go pycha. Podobnie jak w przypadku Nawrota, który od jakiegoś czasu szedł pod prąd. Kiedy okazało się, że Grodecki jest już dalej niż myślał było już za późno. Nieudany zamach został przysłonięty przez próbę wrobienia Piotra w morderstwo. Nie zapominajmy, że cała fabuła serialu to zaledwie 7 dni.

Pozdrawiam :)

zurmik

Tu sie nie ma co orientować, fabuła jest glupia i bezsensowna, bzdury i tyle ten cały serial znaczy

ocenił(a) serial na 7
mariouszek

Glupia i bezsensowna jest Twoja wypowiedz :) jesli uwazasz, ze serial jest slaby, to wytlumacz logicznie Twoj punkt widzenia

corsa90

jak mam logicznie wytłumaczyć brak logiki w scenariuszu, niepotrzebne dłużyzny, które mają za zadanie naśladować poziom gównianego HBO itd. No chyba, że to jest logiczne wytłumaczenie;p

ocenił(a) serial na 7
mariouszek

teraz jestem usatysfakcjonowany ;p

ocenił(a) serial na 8
zurmik

Co z Szycem i Chabiorem?

zurmik

Powiedz mi tylko kim jest Andrzej Duda? JAKĄ ON MA ROLĘ W TYM WSZYSTKIM!

zurmik

Werenda nie został pobity przez Bogusza tylko przez Piotra Grodeckiego.

lenaaa

Dokladnie

ocenił(a) serial na 9
zurmik

Odkop :D Czemu Bogusz zabił się samochodem rajdowym i skąd Merta wiedział, że wjedzie dokładnie w dane drzewo danego dnia o danej godzinie ? Bo to on wysłał współrzędne notariuszowi?

ocenił(a) serial na 8
Yanush_79

to jest dobre pytanie! podbijam

ocenił(a) serial na 5
zurmik

Czy tylko ja zauważyłem poważne niedopatrzenie w 2 odcinku tego serialu kiedy to Grodecki przyszedł do Weroniki z pendrive którego nie mógł odczytać a ona go zlewała mówiąc że już się tym nie zajmuje ? W tej scenie Grodecki kręcił pendrivem na swoim palcu a nie otrzymawszy pomocy wyszedł wraz z pendrivem; pod koniec tego odcinka jednak Weronika odczytała zawartość pendrive i poinformowała Grodeckiego o jego zawartości. Czy tylko ja zauważyłem tutaj dość poważne niedopatrzenie czy sam przegapiłem jakąś scenę ?

ocenił(a) serial na 7
matrix2020

Też to zauważyłam

ocenił(a) serial na 8
matrix2020

Powiesił jej go na drzwiach. Było ot widoczne gdy poszła je zakluczyc, a potem w jeszcze jednej scenie.

zurmik

Nie, dla.mnie nie było wszystko takie jasne. Musisz mieć praktykę w układach skoro tak Ci się to wyświetliło klarownie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones