PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12159}

Polskie drogi

7,6 7 931
ocen
7,6 10 1 7931
Polskie drogi
powrót do forum serialu Polskie drogi

Mistrzostwo1

ocenił(a) serial na 10

Przyznam się szczerze, bez bicia (co najwyżej we własne piersi), że nigdy nie widziałem wcześniej w całości tego serialu (nie licząc fragmentów w TV jeszcze za PRL), jako że temat niemieckiej okupacji zawsze był dla mnie jakoś trudny…
W końcu jednak postanowiłem się przemóc i obejrzeć serial od dechy do dechy. Można w sumie powiedzieć, że moja filmowa ignorancja zadziałała tu na plus, bo miałem okazję obejrzeć serial ‘na świeżo’, z perspektywy nowego widza.
Cóż można powiedzieć… Serial totalnie wciska w fotel! Znakomita fabuła, gra aktorska, świetne przedstawienie tamtych realiów, scenografia… Jak ktoś wcześniej napisał - ma się nieodparte wrażenie że samemu się znalazło w okupowanej Polsce lat 40. W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że sporo grających aktorów oraz sam reżyser dobrze pamiętali czasy okupacji, zatem zagrali w serialu zapewne tak, jak rzeczywiście to wszystko wyglądało pod niemieckim butem.
Odnośnie rzekomej propagandy, to takowej specjalnie tutaj nie zauważyłem. Owszem, jest bardziej wyeksponowany wątek AL w stosunku do AK, niemniej jednak nie odniosłem wrażenia, żeby Ci drudzy byli przedstawieni w negatywnym świetle. Są natomiast chyba nieliczne nieścisłości, dotyczące głównie chronologii. W Palmirach nie byli rozstrzeliwani przypadkowi ludzie z łapanek, a inteligencja. Rzeczone rozstrzeliwania z łapanek, z tego co pamiętam, co chyba zaczęły się za Kutschery na jesieni 1943, a tego okresu serial już nie obejmuje. Jest również scena na dworcu gdy przyjeżdża pociąg z ‘rąbanką ze wschodu’. Major Heynckess zapytany o postępy na froncie wskazuje na rannych i mówi: ‘sam pani widzi’. Akcja tej sceny dzieje się w 1941 lub 1942 r., a więc jeszcze przed spektakularnymi porażkami Niemców pod Stalingradem i Kurskiem.
Niemniej jednak dla mnie serial-arcydzieło i bez wahania daję 10/10.

ocenił(a) serial na 10
Papa_Ratzi

I jeszcze jedna rzecz: gdzieś czytałem że twórcy serialu "Czas honoru" narzekali, że nie mają takiego budżetu na swój serial, jaki miały "Polskie drogi". Z całym szacunkiem, ale do wykreowania dobrej fabuły czy świetnej gdy aktorskiej wysoki budżet nie jest potrzebny, a niestety, "Czas honoru" nawet nie umywa się do "Polskich dróg".

ocenił(a) serial na 9
Papa_Ratzi

a daj Pan spokój... Czas Honoru to Na Wspólnej czasów okupacji :D choc Polskie Drogi technicznie trochę kulały (montaż mógłby być lepszy), historycznie również (z wiadomych względów) to jest to absolutna czołówka polskiej kinematografii w ogóle. Troszkę szkoda że fabuła kończy się w już '43. Takiego aktorstwa i klimatu już chyba nie będzie, teraz to tylko pocałunki pod gradem kul w kształcie serca :|

ocenił(a) serial na 10
mikhael91

Ja nie ukrywam, że z pewnym rozbawieniem oglądam czasami dzisiejsze wojenne produkcje. Od jakiegoś czasu bowiem w polskiej kinematografii męską część aktorów stanowią wypacykowane gogusie, których główna rola polega na szeptaniu czułych słówek i oklepanych frazesów w telenowelach (bo proszę zwrócić uwagę, że aktorzy w telenowelach głównie szepcą). I kiedy przychodzi do realizacji jakiegoś tematu wojennego, to przecież tych SS-manów ktoś musi zagrać. Wówczas na ekranie pojawia się taki szczypior w mundurze, oficerkach i trupią czaszką na czapce i z przestraszonym wzrokiem zaczyna coś tam modzić tym swoim ledwo słyszalnym głosikiem. Taka parodia sama w sobie.

Papa_Ratzi

Mnie w Polskich Drogach,wbija w fotel,egzekucja Kurasia.Za każdym razem, jak oglądam,wyciska mi łzy z oczu :(

mala_ja_filmweb

Zgadza się.Mnie nieodmiennie od lat również. Zresztą podobnie scena na cmoentarzu i zaraz potem pod szpitalem z maleńkim pogrobowcem

kox69m

To samo.I jeszcze...,,graj Noemi,,...aż ciarki przechodzą... :(

ocenił(a) serial na 9
mala_ja_filmweb

Oj, tak. Wątek z Noemi wstrząsa psychicznie człowieka. Wielkie dzieło mistrza Morgensterna.

ocenił(a) serial na 9
pd_beatle

Podobnie jak i wcześniejszy serial Kolumbowie rocznik 20ty ... swoją drogą, ciekawe kiedy pokolorują wreszcie ten serial.

pd_beatle

Z tym kolorowaniem to trochę przesadzają ... owszem ładnie to wygląda ale zabiera cały urok filmowi. Niedługo jak powiesz swoim wnukom czy prawnukom że filmy były czarno białe to się popukają w czoło i wezmą cie za wariata / wariatkę.
Kolorowanie filmów uważam że zabija ich duszę ... jakoś teraz ciężko mi jest patrzeć na kolorowych Samych Swoich ... :(

ocenił(a) serial na 10
pd_beatle

"swoją drogą, ciekawe kiedy pokolorują wreszcie ten serial". Oby nigdy.

pd_beatle

Kolumbów,muszę w końcu obejrzeć.Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 9
mala_ja_filmweb

Oj, koniecznie. Pozycja obowiązkowa w rodzimym kinie wojennym. Pozdro

pd_beatle

I ja pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 8
mala_ja_filmweb

Jak zauważyłem, to "Kolumbów" wyświetlają zazwyczaj w sierpniu, z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Andrzej_Krakowiak_2

Wiem,trzeba bedzie poszukac w internecie.

ocenił(a) serial na 10
pd_beatle

Właśnie po raz pewnie 50-ty czy 60-ty oglądam scenę z Sommerem w restauracji.

Genialne to jest po prostu.


ocenił(a) serial na 9
andre_

Tylko dużo i tłusto, żeby po brodzie spływało...

ocenił(a) serial na 10
mikhael91

Mnie tam montaż w PD w ogóle nie przeszkadza, nawet nie chciałbym nowocześniejszego, natomiast historycznie, co tam "kuleje"?

Papa_Ratzi

czas honoru sie nie umywa do Polskich drog nawet po wzgledem populistycznego tytulu- nie mowiac juz o liczbie 76 czy wiecej odcinkow...kiedy zeby opowiedziec historie Wladka Niwinskiego i Leona Kurasia wystarczylo 11....

ocenił(a) serial na 10
Papa_Ratzi

W gruncie rzeczy jakiś większy rozmach realizacyjny , wymagający nakładów miał tylko odcinek 1, potem jeszcze w 10 była scena pacyfikacji wsi i odwet partyzantów, poza tym PD to serial kameralny, więc jeśli prawdą są narzekania twórców CzH na budżet, to oni tylko się ośmieszają.
Zwłaszcza jeśli porównać liczbę odcinków... :)

Papa_Ratzi

A najlepsze to są szczerzące białe zęby Nataszy Urbańskiej wychylającej głowę z okopu w Bitwie Warszawskiej. Nic nie widać tylko te zęby!! Sztuczność sceny jakich mało.

Papa_Ratzi

Rostrzeliwania w Palmirach zaczely sie juz w 1939 (grudzien)i trwaly do lipca 1941 roku kiedy egzekucje wt ym miejscu przestaly byc tajemnica...serial dokladnie pokazal jak sie to odbywalo...

ocenił(a) serial na 8
Papa_Ratzi

Oglądam teraz "Polskie drogi", po raz pierwszy od czasu, kiedy widziałem premierę w TV. Ten serial się absolutnie broni po latach. Zacząłem oglądać ot tak, przy codziennej kawie. Wciągnął mnie, świetnie zagrany. Myślę, że gdyby wrzucili na Netflix, ludzie by oglądali.

ocenił(a) serial na 8
Papa_Ratzi

Jeżeli chodzi o scenografię to są znaczące błędy w umundurowaniu SS.
Mundur Sturmbannführera gestapo Kliefhorna ma czarne podkładki pod pagonami kiedy to SD miało kolor broni jasnozielony, po awansie na Obersturmbannführera jest kolejny błąd - na patkach kołnierzowych; pod czterema "pinami" powinna znajdować się jedna belka a nie dwie jak w serialu.

ocenił(a) serial na 8
Nadzorca_harema

Gestapo i SD nie miało na prawej patce kołnierzowej run SS tylko patka była pusta.

ocenił(a) serial na 8
Nadzorca_harema

Prawidłowe umundurowanie Obersturmbannführera ma Lars Rainer w Czasie Honoru, można sprawdzić.

Nadzorca_harema

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wykaz_stopni_w_SS
Wg Wikipedia są dwie belki

ocenił(a) serial na 8
Andre1974

To jest jedna wąska belka która składa się z dwóch cieńszych, możesz porównać patkę Hauptsturmfuhrer'a która ma dwie belki i stopień niżej - obersturmfuhrera gdzie jest jedna. Zobacz na mundurze Adolfa Eichmann'a - Obersturmbannfuhrer też.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones