PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=556595}

Rodzina Borgiów

The Borgias
7,8 36 791
ocen
7,8 10 1 36791
5,8 4
oceny krytyków
Rodzina Borgiów
powrót do forum serialu Rodzina Borgiów

Neil Jordan wypuścił e-booka, ''The Borgia Apocalypse'' napisanego na podstawie oryginalnego
scenariusza na finał serialu.

http://www.amazon.com/The-Borgia-Apocalypse-Screenplay-ebook/dp/B00EHJMWHO/

Lepsze to, niż nic ;)

Pigwus_

Jednak lepsze było nic ;D
W temacie dlaczego "Ciąg dalszy" napisałam dlaczego ;))

Melting

Dopiero biorę się za czytanie, więc nie chcę czytać Twoich spoilerów ;)

Pigwus_

Pisałam o tym e-booku w innym temacie, ale jest tam dużo powtórek i początkowo pomyliłam jedną kwestię, bo zginęły mi ostanie dwie strony scenariusza. Pozwolę sobie wkleić tu moje posty - z tym, że będą uporządkowane i już bez pomyłki :) Jakby ktoś przeczytał e-booka i chciał pogadać, to może w tym temacie będziemy pisać :)



**** UWAGA *** MEGA SPOILER E-BOOKA *****






Przeczytałam scenariusz i się zastanawiam, czy Showtime puściła fake, żeby fanom nie było żal serialu ;))

Na plus - sceny Cesare i Micheletto. Killer lojalny do bólu i chyba skrycie kochający swego pana :-) :-) Szybko wraca. Rufio nic nie wniósł. Ginie w pojedynku z Micheletto. Też szybko.
Na plus – Machiavelli i jego materiały do książki ;)

Minus - Lukrecja i jej fochy. Ten wątek dokumentalnie zniszczył fabułę. Zrobiono z niej ofiarę rodzinnych intryg. Boi się Cezara, a jednocześnie ma chęć na nowego kochanka. Jeszcze nie jest żoną trzeciego męża, choć jest o nim mowa. Baba nie wie, czego chce, ciągle fochuje i nie chce być Borgia. Choć prawdę mówiąc, trudno załapać, o co jej chodzi ;) Ja nie wiem.
"Najśliczniejszy" jest finał. Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, bo mamy tylko skrypt, ale można wywnioskować, ze Lukrecja otruła papieża i ... prawie otruła Cezara (ten jakoś z tego wyszedł). Zamiast Della Rovere (na którego miały spaść podejrzenia). Scena Rovere z Lukrecja i dodatkowe didaskalia sugerują, ze to ona była trucicielka. Wygląda to tak, jakby scenariusz pisała inna osoba, bo w 3 sezonie Lu była prowadzona w kierunku dark side, a tu nagle znowu ofiara losu. Jak rozwydrzony bachor ;)) Raz bóg siedzi z nią i Cezarem, a za chwile chowa kochanka przed bratem. Bo oczywiście mamy kolejny nudny romans.

Wątek Cezara i Lukrecji…totalnie położony. Niewinność i człowieczeństwo Lukrecji – przereklamowane. Najpierw sama włazi do lóżka Cezara, chodzi za nim jak wściekła, brakuje jej tchu w 10 odcinku, gdy wyznaje mu, co czuje, a w końcu wbija nóż w plecy, bo... niby teraz może być happy z kochankiem ...? WTF
Maja trzy sceny. Pierwsza jeszcze ma klimat. W drugiej ukrywa kochanka przed Cezarem, dodając, że Cezar nie może znieść myśli, ze ona może być szczęśliwa bez niego (o, really?). Trzecia scena po nieudanym otruciu, Cezar leży chory, a ona sugeruje, ze truciznę podał Della Rovere. Pocałunek na koniec, ale to jak pocałunek śmierci.

Nikt nie spodziewał się happy endu C/L. To musiało się skończyć dramatycznie. Ale tutaj w sekundę zniszczyli dwa lata budowania wyjątkowej relacji, w którą wielu uwierzyło.

Rozczarowaniem jest tez postać Cezara, a raczej niewykorzystany potencjał, który miały ostanie odcinki 3 sezonu. Za mało księcia w księciu. Skupienie uwagi na głupotach, ZADNYCH walk, jak w Forli. Wszyscy mówią o strachu przed Cezarem, ale ja się pytam, czym go wzbudza? Gdzie jest książkę z kart Machaviellego? Postawiono na bezwzględność, liwidowanie wrogów i to wszystko. A gdzie do wafla podziały się podboje? Gdzie Cezar - strateg? Gdzie jego militarna potęga? Gdzie podbój Romaniii? (o której łaskawie wspomniano w jednym zdaniu).
Otrucie Neapolu, rozprawa z bękartami i motyw z ustami Katarzyny to ciągle prywatne zemsty i wojenki;) Inaczej sobie wyobrażałam tę postać w 4 sezonie. Nawet relacje z Michelleto czasem są dziwne - ktoś chciał przemycić fascynacje gejowską ;>

Za dużo trucizny :-) Katarzyna chce otruć, lukrecja truje, cezar truje wioche. Jakby nie było innych możliwości. No i della Rovere ukladajacy się z francuskim królem tez juz był, w 1 sezonie.

Jeszcze małe streszczenie fabuły:
W sumie są tu 3-4 akcje.
- Katarzyna próbuje otruć Aleksandra, pomaga jej Rufio. Spisek wykryty, Rufio idzie na odstrzal. Wyczekiwany pojedynek z Micheletto, na oczach Cezara i Katarzyny. Fajna aluzja Rufia do cezara. Rufio mówi, ze oboje maja słabość, a Katarzyna always be mine :-)
- Della Rovere to nowy ambasador francuski
- Cezar zatruwa Neapol
- Czwórka bękartów knuje spisek. Chcą wykorzystać Lukrecję jako zakładniczkę, bo to jedyna słabość Cezara. Ta przebywa w zakonie. Spisek oczywiście wykryty i zemsta jest słodka. Machiavelli patrzy i wnikliwie notuje :-)
- w przerwach fochy Lukrecji, jej nowy kochanek i wizja, ze może się uwolnić od rodziny by być z nim... Jeszcze raz muszę napisać, ze strasznie potraktowano te postać. Wyszła nie tylko na schizofreniczkę ale tez niewdzięczna bitch. Bo przed bękartami oczywiście ochronił ja znów Cezar przy pomocy Micheletta.
- Aleksander i Cezar próbują wybadać Della Rovere. Wysyłają Lukrecje jako pośredniczkę. I tu najpewniej dochodzi do nowego sojuszu.
- kolacja z della Rovere, trucizna, wymioty krwią, domniemana lukrecja killer i inne dyrdymaly
- Krótka migawka ze śmierci Cezara w bitwie. Micheletto biegnie na pomoc, przebijany strzałami. Lojalny do bólu, ginie z Cezarem. A fochowata księżniczka imprezuje z kochankiem i Vanozza w Ferrarze. Na koniec Della Rovere jako nowy papież.

Melting

***SPOILER C.D. ****


Przeczytałam skryp jeszcze raz i jest... jeszcze gorzej ;))
Za pierwszym razem najbardziej mnie zirytowała Lukrecja i jej schizofrenia.
Teraz nie mogę pojąc, co się stało z Cezarem. Zamiast księcia-stratega mamy brutala-lunatyka, który zawdzięcza pozycję ojcu i Micheletto, a zostawiony sam sobie staje się nieporadny. Taka brutalność menela, wzięta z czapy, nie pasuje do ewolucji postaci. Oczywiście, nie o samą bezwzględność chodzi, a o to, że tu ona staje się celem samym w sobie. W ogóle mało który bohater zachował tożsamość z serialu. Wygląda to tak, jakby Jordan napisał ten scenariusz dawno temu, dokleił teraz parę cytatów i puścił w obieg. Zapomniał przy tym, co tworzył w serialu i jak prowadził swoich bohaterów. Za dużo tu tez ukrytego moralizatorstwa. Tak, jakby w usta Lukrecji wkładał informacje, jaki to zły ród. Paradoksalnie - ta, którą chciał ocalić, stała się największym monstrum. I to ona będzie najbardziej irytować.

Cezar w "Borgias" zawsze był łagodniejszy niż w innych ekranizacjach/powieściach. Ale miał też złożony charakter, za który polubili go widzowie. Zreszta, Jordan prowadził fabułę tak, byśmy sympatyzowali z bohaterami i im kibicowali, a nie potępiali to, co robią. A w skrypcie jakby próbował krzyczeć, że wszystko było złudzeniem i teraz patrzycie, jakie to potwory. Z bohaterów zrobił karykatury, które nie mają nic wspólnego z tym, co działo się w 3 sezonie i we wcześniejszych. Della Rovere też słabo wykreowany. Zupełnie nie przypomina człowieka, który sięgnął po władzę i przechytrzył Cezara. Jedynie Micheletto warty zapamiętania - jego lojalność wobec Cezara. Skrypt zaprzecza serialowi. Tak jakby był napisany NIEZALEŻNIE od serialu.

Cezar zabija dla rozrywki lub prywatnych wojenek (bo znowu trzeba ocalić Lukrecję, bo Neapol był zły dla Lukrecji), nie ma absolutnie NIC o jego wojskowej karierze. Nic o AMBICJI. Lukrecja niczym arystokratyczna pinda traci rozum dla przypadkowego kochanka. I jej olśnienie, że Cezar zabija wszystkich, którzy są jej bliscy. O, proszę, nagle okazuje się, że Sforza i Juan byli jej bliscy ;) Już nie wspominając, kto naprawdę zadźgał stajennego.
No i Jordan stanowczo powinien pojechać na love parade, by tam dac upust swoim fantazjom. Lesbijska scena Lukrecji, D'Este gej, aluzje gejowskie między Micheletto i i Cezarem. Lepiej dać dyrdymały, zamiast pokazać, w czym tkwiła potęga tego rodu.

ocenił(a) serial na 8
Melting

A gdzie znaleźć ten e-book? Szukam ale nigdzie go nie ma;//

Backy17

Po wyjściu e-booka od razu był przeciek do sieci. Teraz rzeczywiście te linki już nie działają.

ocenił(a) serial na 8
Melting

Dzięki za odp. Czytałam fragment ale teraz rzeczywiście nie moge tego nigdzie już znaleźć.

ocenił(a) serial na 8
Backy17

Gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany to mogę podesłać link - nie chcę go tutaj wklejać z powodu tych blokad.

ocenił(a) serial na 8
Aquailla

Chciałabym... jestem na etapie czytania Puzo..i biografii Cezara ;) Wiec na priv?

Aquailla

Czy ja też mogłabym poprosić o podzielenie się ebookiem?

ocenił(a) serial na 8
Aquailla

Wiem, że już trochę czasu minęło, ale może jeszcze załapię się na ebooka? :D

Melting

Przeczytałam i chyba cieszę się, że tego nie obejrzę. Niech zostanie mi w głowie zakończenie serialu gdzie Cesare zwycięża:)

alien_2

Tu nawet nie chodzi o smierć Cezara, na którą oczywiście trudno byłoby patrzeć ;)) Zmarło mu się młodo i nie był w stanie odzyskac pozycji po śmierci Aleksandra. Trudno. Razi fabuła skryptu. Banalne (Rufio nic nie wniósł, a można było zrobić ciekawą intrygę) lub idiotyczne (niemal wszytskie wątki, na czele z "niewinną", "dobrą" Lukrecją, która morduje swoją rodzinę) rozwiązania. Straszne moralizatorstwo, tak, jakby Jordan pisał to dla przedszkolaków, którym łopatologicznie trzeba wyjaśnić, co jest dobre, a co złe, bo inaczej nie zrozumieją. Na deser schizofreniczka Lukrecja i psychopata Cezar :) Ona nie wie, czego chce i strzela fochy, a on nie jest w stanie sam podjąc żadnej decyzji (potrafi tylko obciąć usta lub wywiercić dziurę w brzuchu), we wszytskim wyręcza się ojcem lub Micheletto ;> Być może to miała być parodia serialu. W tej kategorii skrypt jest nawet zabawny ;))

ocenił(a) serial na 10
Melting

Fakt, liczyłam na ciekawsze rozwiązanie. Popieram w 100% Twoją ocenę. Jednocześnie chciałabym zobaczyć 4 sezon, ale w innej wersji. Może to tak wygląda ze względu na czas trwania (2h?), a w serialu wszystko potoczyłoby się inaczej... Przynajmniej mam taką nadzieję...

Wszystkie, dosłownie wszystkie, postacie pokazane...nijako. Jeżeli są to irytują (Ces, Lu, nawet Aleksander...) albo nic nie wznoszą. Totalna klęska...
Ogromna przepaść między skryptem a serialem - każdym sezonem, ale mając przed oczami szczególnie 3 serię - tylko imiona mają wspólne. Gdzie ambicja, dążenie do władzy, podboje, relacje rodzinne oraz Jego rozmowy z Machiavellim?! To są zupełnie inne postacie niż te które przez 3 lata były kreowane przez Neila Jordana...

Melting

Wiem, że post już dość stary, ale serial obejrzalalam dopiero rok temu, a aktualnie czytam sobie książkę Puzo i wróciły wspomnienia rodzinki. Kurcze jak tak to czytam, to cieszę się, że serial się skończył, tak jak się skończył, bo ten skrypt to jakiś żart. Lukrecja, znajduje sobie kochanka, chce pokazać Cezarowi, że umie, żyć bez niego? Przecież to kompletnie przeczy temu co było pokazane w 3 sezonach. Cezar psychopata? Słów mi brak. Mam wrażenie, że wypuścili to tylko po to, żeby fani mieli cokolwiek, a sam ten skrypt był pisany na kolanie.

Melting

Proszę o informację w którym odcinku Katarzyna Sforza-Riario podejmuje próbę otrucia papieża.

ocenił(a) serial na 10
Pigwus_

Cieszę się, że ten serial się skończył tak jak się skończył. Wielki triumf Cesare. Mi się podobało :)

Pigwus_

Czytam właśnie książkę Puzo i przez to myślę o serialu. Jaka szkoda, że go nie dokończyli:(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones