PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119650}

Rzym

Rome
8,0 46 474
oceny
8,0 10 1 46474
7,9 8
ocen krytyków
Rzym
powrót do forum serialu Rzym

Dużo czasu minęło od produkcji serialu, jednak teraz trafiłem na niego. CUDO!!! Dokładnie czegoś takiego poszukiwałem o tematyce rzymskiej. Dziś skończyłem serial, który obejrzałem niemal jednym tchem, pochłonął mnie bez reszty.
Gra aktorska wspaniała- Atia, Serwilia, Cyceron, Antoniusz, Oktawian (ten drugi), Pullo, Worenus... no nie ma się do kogo przyczepić. Moim zdaniem najlepsza aktorsko odegrana scena to scena śmierci Cezara. W ogole odcinek 12 był niesamowicie mocny. Widziałem narzekania na zmianę aktora grającego Oktawiana Augusta (wiem, że wtedy jeszcze nie Augusta) ale ten drugi był właśnie fantastyczny. Oktawian był wyważony, wyrachowany, cwany i chyba jeden z niewielu, który swoje czyny motywował dobrem Rzymu, później przecież rządził do 14r. n.e. zostawiając cholernie solidne państwo, doskonale zorganizowane po wojnach domowych. Oktawian został np. kompletnie inaczej przedstawiony w "Ja, Klaudiusz", gdzie był on zawadniaką, grubaskiem.
Co mi się podobało historycznie bardzo, Kleopatra wreszcie nie jest mega laską. Możliwe, że była brzydka jak na dzisiejsze standardy urody, przede wszystkim warto pamiętać, że była Greczynką, a nie Egipcjanką. Cezara i Antoniusza mogła bardziej uwieść swoim charakterem, na pewno miała niesamowite zdolności uwodzenia lecz badania wskazują, że bardziej przypominała tę z serialu niż Monicę Belucci. Świetnie wpleciono jej wątek, nie było jej za dużo, a wystarczająco, choć szkoda, że serial w drugiej serii został przyspieszony i dużo wątków np. wojna z synem Pompejusza została pominięta.
Świetnie też wpleciony wątek żydowski. Moja ulubiona scena to jak ten gościu od wiadomości prosił, aby żarty z Żydów "ograniczyć do stosownego minimum" podczas obecności Heroda :P
Pullo i Worenus- genialnie, genialnie wpleciona w politykę historia dwóch przyjaciół, powiem szczerze, że niesamowicie wczułem się w postać Worenusa i autentycznie byłem zafascynowany jego losami. Mimo, że historia ich jest zmyślona, mam nadzieję, że gdzieś teraz jest już pogodzony ze swoimi dziećmi.
Co tu gadać więcej, jako kontynuację "Rzymu" można uznać "Ja, Klaudiusz" ;) Szkoda jednak, że HBO nie zabrało się za kolejne serie, można byłoby je umieścić właśnie w czasach oktawiańskich np. podczas kampanii Druzusa w Germanii czy po śmierci Augusta gdy do władzy dobierali się kolejni cesarze (Kaligula byłby z pewnością ciekawym wątkiem) ale to wszystko było już w "Ja, Klaudiusz". Tak naprawdę do początku wieku V, mamy w Europie nudną dominację Rzymian, może wojna wewnętrzna przed Konstantynem? Poza wojenkami z Partami, nie działo się już wiele.
Ach, zapomniałbym o wspomnieniu, jak na dzieje Imperium wpłynęły kobiety i uczucia. Może i nie ma na to dowodów, ale kobiety mogły mieć większy wpływ na historię świata niż nam się zdaje, to one rządziły mężczyznami w ich politycznych osiągnięciach, Serwilia namówiła Brutusa do zabójstwa Cezara w imię swojego odrzucenia. Niesamowicie dobrze twórcy serialu wykorzystali to pole i umieścili je w serialu. Bosko, 10/10.

Caesar27

"Tak naprawdę do początku wieku V, mamy w Europie nudną dominację Rzymian, może wojna wewnętrzna przed Konstantynem? Poza wojenkami z Partami, nie działo się już wiele."

Oj, nie masz racji. Ciągle wybuchały wojny domowe np. Rok czterech cesarzy w 69, a cały III wiek to był wielki chaos. Na początku burzliwe rządy dynastii Sewerów, a w latach 235-285 przewinęło się kilkudziesięciu cesarzy i uzurpatorów, co zakończył dopiero Dioklecjan. Potem mamy bardzo ciekawą historię Juliana Apostaty, ostatniego poganina w purpurze i walki z barbarzyńcami. Spokojne dałoby się z tego zrobić kilka seriali, ale późne Cesarstwo Rzymskie nie jest niestety obecne w świadomości przeciętnego widza.

ocenił(a) serial na 10
NikKlik

Oczywiście, że wojny domowe trawiły Cesarstwo po Sewerze, ale prawdę mówiąc gdyby zrealizować serial na podstawie tej historii, to widz by się pogubił. Moim zdaniem ciekawa byłaby historia Majoriana, który jako ostatni przywrócił blask, no może, odrobinę blasku Zachodniemu Rzymowi. Z pewnością ciekawy byłby serial o II wojnie punickiej.
Właśnie chodzi o to, by serial mógł porwać publiczność, czyli albo odkopanie ciekawego wątku, albo zrealizowanie fabuły na podstawie obecnej w świadomości części historii. Minęło już tyle lat od produkcji serialu, nic się później nie pojawiło. Może koszta odstraszyły od kolejnej serii w realiach Starożytnego Rzymu?
Prawdę mówiąc, po obejrzeniu "Ja, Klaudiusz" wiele wątków z Cesarstwa nadaje się na realizację, tam były intrygi dworskie podczas Pax Romana i serial jest fenomenalny. Ale wciąż pozostaje to w świecie fikcji i naszych rozważań. A szkoda, wyczerpano historię IX legionu, a wiele wątków leży i czeka.
Co do serialu dodam jeszcze, że Atia w serialu wygląda na prawdziwą pogańską Rzymiankę z krwi i kości. Mściwa, bezskrupułowa i brutalna. To jedna z najlepszych postaci w serialu obok moim zdaniem Antoniusza i Oktawiana (drugi aktor).

ocenił(a) serial na 10
Caesar27

Ciekawe podsumowanie serialu. Ja dodam od siebie, że kocham 'Rzym' za kompletny brak moralności i sztucznego podziału na 'dobro i zło'. Oglądam także 'Grę o Tron' i ten serial jest momentami wręcz żałośnie sztuczny, część bohaterów jest słuszna i nieskalana, a inni to skończeni szubrawcy i zbrodniarze. W 'Rzymie' bohaterzy to po prostu ludzie z krwi i kości, mają swoje wady i słabości, ale też konkretne motywy które nimi kierują. Podoba mi się to, że konflikty Cezar - Pompejusz, Atia - Serwilia, Cezar - Brutus \ Serwillia, Oktawian - Antoniusz są przedstawione jako... konflikty, a nie mityczną walkę dobra ze złem, bez wybielania i oczerniania żadnej ze stron. Twórcy 'Gry o Tron' wyglądają jak dzieci w piaskownicy jeżeli porównać ich intrygi do tych w 'Rzymie'.

ocenił(a) serial na 9
Caesar27

jestem po 5 odcinkach i mam mieszane uczucia .
W serialu praktycznie nic się nie dzieje coraz bardziej wątek glówny Cezar vs Pompejusz zostaje przysłonięty zdradą żony Worenusa .(Taki prosty wątek niczym z telenoweli nie powinien miec miejsca w serialu , ktory nazywasz arcydziełem natomiast zabiera on prawię połowe czasu odcinkow.)
Postacie sa w miare dobrze zagrane przde wszystkim Atia,Aureliusz ,Cezar i Pompejusz za to Takie jak Oktawiusz troche mnie smieszą bo robią z dzieciaka postac madrzejszą od Cezara pompejusza czy ludzi z senatu. Muzyki w serialu praktycznie nie ma może to i dobrze to tego klimatu ,reżysersko też nic nie zwrociło mojej uwagi.Jesli chodzi o intrygi to narazie też nic specjalnego w porownaniu do np. walki o władze w House of Cards.
Mam nadzieję ,że szybko to wszystko się zmieni i po obejrzeniu całosci zmienie zdanie i wystawie ocenę ale na 10 nie ma co liczyć

ocenił(a) serial na 9
YourMind

oczywiscie chodziło mi o Antoniusza:P

ocenił(a) serial na 10
YourMind

Serial wszakże skupia się na losach rodziny Worenusa i przygód Pullo, więc w dalszych odcinkach losy bardziej koncentrują się na nich i ich wątkach. Cd Oktawiana, takie wykreowanie postaci ma swoje oparcie w historii Rzymu, Oktawiusz będąc nastolatkiem został spadkobiercą Cezara. Obracając się od samego początku w kręgach arystokratycznych, znał zasady i zdobywał wiedzę dostępną w tym środowisku.
Nie mniej życzę udanego seansu w kolejnych odcinkach ;)

ocenił(a) serial na 10
YourMind

Celem twórców było ukazanie życia w mieście przed ponad 2000 lat, jego mieszkańców i ich uniwersalnych problemów. To właśnie nadaje serialowi rytm i wyjątkowy rys, poza precyzyjnym odzwierciedleniem zwyczajów, kostiumów, religii, całej zbudowanej na potrzeby filmu scenografii. Polityka jest ukazana w stopniu minimalnym i a jednak wiele osób nie radzi sobie ze śledzeniem tak "zawilej" akcji. Vorenus i Pullo, to prawdziwi legioniści wymienieni w "Wojnach galijskich " Cezara. Gajusz Oktawiusz był wyjątkowo inteligentny, czego dowiódł całym swym życiem i dlatego twórcy starali sie tę wyjątkowość uwypuklić. Nie jest jakimś przypadkowym dzieciakiem, ale został z pewnych powodów wybrany przez Cezara, jako jego spadkobierca. To, że w danym momencie historii udało mu się Rzym utrzymać w całości , jest swego rodzaju cudem, a raczej majstersztykiem. Jako 19latek wyrolował Cycera, cały Senat, a przed 30tka Marka Antoniusza i jego rodzinę ( niestety), a ostatecznie Kleopatrę i rządził długo i szczęśliwie.
Zdaniem specjalistów, po latach raczyli przyznać, że jest to najlepsza rzecz, jaka powstała na temat starozytnego Rzymu w telewizji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones