PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=503501}

Sprawiedliwi

7,2 3 192
oceny
7,2 10 1 3192
Sprawiedliwi
powrót do forum serialu Sprawiedliwi

Co wolicie - Prawde Historyczna Czy Gloryfikacje?

użytkownik usunięty

Co to jest prawda historyczna ? Czym się różni od prawdy ?

użytkownik usunięty

tym czym krzeslo od krzesla elektrycznego

UWAGA SPOILER......................................................................... .............................nie wszyscy w serialu byli tacy sprawiedliwi. nawet główna bohaterka w pewnej sytuacji o mało się nie złamała. Choć prawdą jest też to że niemało było szuj gotowych sprzedać człowieka za pęto kiełbasy. ALe chamstwo, głupota i prostactwo nie mają narodowości, koloru skóry ani orientacji. Tacy ludzi zawsz ebyli, są i będą.

achytysz

Czyli chwilowe wykazanie słabości to już bycie niesprawiedliwym. Ciekawe jakim ty byłbyś bohaterem.

Sprawiedliwych trzeba gloryfikować!!! i prawdę też.! Tak dla przykładu: "Ida" mieści się w realiach. Tak było ! szuje i szumowny, a i zwykli zastraszeni wydawali, a zdarzało się, że i sami mordowali Żydów. Ale nigdy nie było takiej sytuacji, jak w "Pokłosiu", tj. by Polacy oficjalnie i gromadnie, całą wsią -mniejako publicznie i bez nadzoru Niemców - mordowali Żydów. Nie ma ŻADNEGO takiego przypadku! W Jedwabnem i innych miejscach na Podlasiu doszło do haniebnych pogromów, po dewastacji moralnej środowisk przez KGB i czerwonych Żydów, a oberwali zwykli - ale tam też byli Niemcy. Więc nie pieprz o "prawdzie historycznej", bo widać, że nic o niej nie wiesz a ulegasz antypolskiej propagandzie. Nie myl też polskiego antysemityzmu (jakże często głupawego) z zimną niemiecką fabryką śmierci. A Żydzi dość często to utożsamiają.

użytkownik usunięty
Alior01

Nie ulega wątpliwości, że kilkakrotnie więcej żydów zginęło z rąk polskich, niż zostało przez nich uratowanych. To prawda historyczny, więc kiedy będzie film o np: szmalcownikach?

ocenił(a) serial na 9

Widzę że swoją wiedzę historyczną opierasz na Gazecie Wyborczej. Owszem byli wśród naszego narodu sk....syni nie godni nazywania ich Polakami. A o udziale Polaków w ratowaniu ludzi narodowości żydowskiej świadczą drzewka w Yad Vashem. Wśród Żydów, byli także ludzie który mordowali swoich (żydowska policja w Gettcie Warszawskim), a także udział Żydów w komunistycznym aparacie terroru w latach 1945-56

użytkownik usunięty
maciekd_filmweb

Na ok. 1,5 mln Żydów przed wojną 6 tys. drzewek w YV – przecież to żenada. Za to zachowały się archiwa świadczące o ponad 120 tys. aktów wrogich przeciw mniejszości żydowskiej ze strony polaków w okresie II WS na terenach okupowanych. Po wojnie natomiast Polacy zdołali zgładzić jeszcze ok. 2,5 tyś do 1948 roku. No to czym tu pisać?

Trzon MBP stanowili oficerowie rosyjscy. Z badan wynik że w okresie powojennym osób pochodzenia żydowskiego znalazło się w strukturach aparatu bezpieczeństwa w województwach: szczecińskim (18,7 proc.), wrocławskim (18,7 proc.), katowickim (14,6 proc.), łódzkim (14,2 proc.), warszawskim (13,6 proc.), gdańskim (12,0 proc.) i lubelskim (10,1 proc.). W pozostałych województwach odsetek ten wynosił średnio ok. 7 proc., osiągając najniższy poziom w woj. zielonogórskim (3,5 proc.)

Okulista się kłania.

ocenił(a) serial na 9

Tak a Bauman, Bergman, Różański to według ciebie Rosjanie czy Żydzi, byli oni żydami. W Polsce jako jedynym kraju okupowanym przez Niemców, za pomoc Żydowi, groziła kara śmierci( za pomoc już było traktowane zwykłe poczęstowanie szklanką wody, kromką chleba, czy poczęstowanie papierosem). Ty swoimi wpisami, obrażasz pamięć wielu tysięcy Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali ludzi pochodzenia żydowskiego. Widzę że swoją wiedzę o historii czerpiesz z Gazety Wyborczej, TVN, czy filmu Nasze matki nasi ojcowie.

użytkownik usunięty
maciekd_filmweb

Za przynależność do organizacji podziemnej tez groziła kara śmierci, a jednak prawie milion polaków zdecydowało się na to. Za kradzież na terenie okupowanej Francji również groziła kara śmierci, a jednak nastąpił prawie 10 wzrost tego typu przestępstw. Podajesz wyjątki: Bauman, Bergman, Różański jako reguły co jest zwykłym sofizmatem i jedynie dowodzi twojej ignoranci w temacie na który się wypowiadasz. Twoje argumenty o kant d**y.

Nie oglądałam Nasze matki, nasi ojcowie, nie czytam GW. TY swoimi wpisami obrażasz polski system edukacji i jego pracę.

ocenił(a) serial na 9

Raczej tacy imbecyle jak ty obrażają Polskę, pomawiasz Polskę a wiedzę o historii to masz na poziomie pewnego posła który Powstanie Warszawskie umiejscowił w 1988r, a Stan Wojenny w 1989r.

użytkownik usunięty
maciekd_filmweb

To Ty jesteś "Polska"? :D Wasi posłowie, są tylko tacy jakie wasze społeczeństwo, czyli między innymi TY, skoro jesteś Polakiem.

Z historii to Cię właśnie zagniotłam jak ciasto misiu, stąd twoje ad personam z racji braku argumentów do dyskusji. Cieniasy tak mają.

ocenił(a) serial na 9

hahaha dobre gimnazjalistka mnie zagniotła. Śmieszna jesteś dziewuszko

A Ty jesteś Żydówką?

Cyt.: "Na ok. 1,5 mln Żydów przed wojną 6 tys. drzewek w YV – przecież to żenada."- a znasz kryteria jakie obowiązują przy sadzeniu owych drzewek? Na terenie Francji być może obowiązywała kara śmierci za kradzież ale nie stosowano jej oraz odpowiedzialności zbiorowej za ukrywanie Żydów. A żydowskie bandy rabunkowe ukrywające się w lesie (bracia Bielscy i nie tylko) współpracujące z komunistami ramię w ramię? To była sprawiedliwość dziejowa? Bauman, Bergman, Różański to tylko przykład z samej góry a nie wyjątki. A policja żydowska w gettach, prowokatorzy żydowscy współpracujący z Niemcami i wydający tak swoich rodaków (Hotel Polski) jak i Polaków którzy im pomagali? Podałaś procentowy udział żydów w powojennym aparacie bezpieczeństwa a jaki był w tym samym czasie udział procentowy polaków?
Cyt.: " Po wojnie natomiast Polacy zdołali zgładzić jeszcze ok. 2,5 tyś do 1948 roku. " a konkretnie?

użytkownik usunięty
draczkowski

- Znam.

- śmierć w wyniku odpowiedzialności zbiorowej za pomoc żydom poniosło ponad 800 polaków znanych z nazwiska. szacuje się że być może liczba ta jest dwukrotnie większa odnośnie osób o których nie wiadomo - pójdźmy na całości i zaokrąglijmy to do 2 tys. Przy 200 tys ofiar cywilnych samego Powstania Warszawskiego to już nawet nie żenada, to dowód na tezę o obojętności społeczeństwa polskiego do zagłady rodaków narodowości żydowskiej

- tzw "żydowskie bandy rabunkowe" - oczywiście lepiej żeby umarli z głodu, prawda? polskie podziemie również żyło z kontrybucji i jakoś nikt oprócz komunistów i nazistów nie nazywał ich bandytami

- współpracowali z tymi od kogo mogli oczekiwać pomocy i szansy na przeżycie - logiczne chyba?

- Bauman, Bergman, Różański - to wyjątki i to nie z samej "góry" - pogódź się faktem. Na 30 tys funkcjonariuszy MBP w latach 1945-53 Polacy narodowości żydowskiej stanowili niecałe 10% w latach 45-47 i stosunek ten sukcesywnie malał.

- co cię interesuje policja żydowska? ona zajmowała się żydami, a nie polakami więc nie ma to nic wspólnego z tematem. zainteresuj się szmalcownikami, ich liczba była 100 razy większą od najwyższej liczby żydowskich współpracowników z niemiecka służbą bezpieczeństwa.

- "a konkretnie?" - to masz do tego literaturę na necie


Skoro znasz to napisz o zasadach sadzenia drzewek.To ważne. Być może wyjaśni to dlaczego tych drzewek jest tak mało.....
Polska tuż przed wojną przyjęła do siebie ok. 20 tys. Żydów niemieckich którzy nawiewali przed Hitlerem.
2000 ofiar odpowiedzialności zbiorowej to nie jest pójście na całość, to jest wielkość zaniżona. Przypominam, że palono całe wsie za ukrywanie Żydów przez jednego z gospodarzy.
Piszesz o 1,5 mln. populacji Żydów ( w rzeczywistości było ich 3 mln.) w przedwojennej Polsce a ilu zostało zagarniętych po 17 września? Ilu zginęło w sowietach?
Argument głodu w kontekście żydowskich band rabunkowych ma na celu wywołanie współczucia do nich? Polskie podziemie (AK, BCH) owszem, żyło ze wsi ale były to kontrybucje dobrowolne a to co wyprawiały bandy żydowskie i komunistyczne to woła o pomstę do nieba.
Współpraca o której piszesz band żydowskich i komunistycznych polegała tylko na zwykłej bandyterce. Jak żyły te bandy i jak dobrze im się powodziło można znaleźć nie tylko w necie ale i w książkach. To nie była współpraca która miała zapewnić przeżycie tylko dostatnie życie!
Poczytaj trochę o braciach Bielskich i ich "dokonaniach"...Ciekawa lektura.
Leszek Żebrowski ostatnio wydał książkę "Zatruwanie pamięci" i tam opisuje działania tzw."partyzantki żydowskiej" braci Bielskich.
Co do Baumana, Różańskiego etc....zależało mi na tym abyś podała procentowo cały skład narodowościowy UB.
Co mnie interesuje policja żydowska? Ano dlatego, że nie tylko brała udział w eksterminacji swoich rodaków ( ilu Żydów dzięki niej straciło życie? ilu Żydów zamordowali sami żydowscy policjanci a ilu wydali na śmierć? ilu okradli?) ale też donosiła na Polaków pomagającym Żydom. Niemcy stworzyli w tym celu specjalne komanda które pod pozorem przejścia na stronę aryjską szukali wsparcia wśród Polaków a następnie ich denuncjowali. Mało tego z polecenia Niemców przechodzili na tzw. aryjską stronę i aktywnie poszukiwali ukrywających się swoich rodaków aby ich zadenuncjować. To też jest logiczne? To też dawało im szanse na przeżycie? A akcja "Hotel Polski"? Ten wątek pokazano w "Czasie Honoru".
Co do szmalcowników. Nie wiem czy ich liczba była " 100 razy większą od najwyższej liczby żydowskich współpracowników z niemiecka służbą bezpieczeństwa." ale wiem, że Polskie Państwo Podziemne stojąc na stanowisku, że każdy Żyd jest pełnoprawnym obywatelem Rzeczypospolitej i należy mu się od tego Państwa ochrona, karał śmiercią za szmalcownictwo.
Trzeba jeszcze wspomnieć o morderstwach dokonywanych na Żydach przez tzw."komunistyczną partyzantkę" (czyli komunistyczne bandy) i przez takich ludzi jak gen. Grzegorz Korczyński czyli Stefan Kilanowicz ( działacz PPR i PZPR, poseł do komunistycznego sejmu!) a później przypisującej swoje zbrodnie AK-owcom lub NSZ-towcom.

użytkownik usunięty
draczkowski

Jest taki wiersz Milosza. „Campo di Fiori” - warto przeczytać, bo przedstawia rzeczywistość.

1. 1,5 mln to liczba Żydów którym Polacy mogli pomóc od konferencji w Wannsee, czyli po 1942, a nie całość populacji przedwojennej.

2. Zasady przyznawania tytułu Sprawiedliwych nie mają większego znaczenia bo tylko PROMIL Polaków pomagał Żydom i nic tego już nie zmieni - stąd tak mała liczba drzewek.

3. "2000 ofiar odpowiedzialności zbiorowej" - ocena polskich historyków, więc do nich pretensje jeśli twierdzisz że są to liczby zaniżone. Masz prawo im udowodnić, że się mylą. Chętnie poczytam.

4. "Dobrowolne kontrybucje"...żart? Coś jak dobrowolna choroba. Nie ma czegoś takiego, więc nie skomentuję.

5. MBP - 1953 rok 32 tys etatów - 6% polaków narodowości żydowskiej, 0,9% ukraińskiej, 3% pozostałych mniejszości, w tym rosyjskiej. Ok 90-89% pozostałych to "czyści rasowo Polacy" :D

6. Ilu szmalcowników zlikwidowano? Wiesz? Ja wiem ile wydano wyroków, wiem tez ile z nich zrealizowano i dlatego spokojnie mogę napisać, że było ich 100 razy więcej niż żydowskich. Do tego dochodzą jeszcze Polacy, tajni współpracownicy np Gestapo w liczbie kilkunastu tysięcy. Po wojnie przejęła ich Bezpieka jako swoja agenturę i włos im z głowy nie spadł za to co robili podczas wojny.

7. O Tym jak Państwo Podziemne chroniło swoich obywateli widać na przykładzie powstania warszawskiego i liczbie ofiar 3 mln polaków pochodzenia żydowskiego zgładzonych podczas Holocaustu. Ja bym za taką ochronę podziękowała. Hasła hasłami, real realem.

8. Podajesz cały czas jakieś pojedyncze przykłady jako reguły obejmujące całość zagadnienia, co jest ewidentną próbą wypaczenia obrazu rzeczywistości tamtego okresu.

9. Wiesz ilu żydów witało Armię Czerwoną we wrześniu we Lwowie? 67. I to ma wg ciebie tłumaczyć obojętność jaka dotknęła społeczność żydowską w Polsce ze strony polaków podczas okupacji? Obok tych 67 żydów witało wtedy krasnajarmiejców ponad 300 komunistów Polaków i Ukraińców.



Fakty są takie:
1. Pomoc żydom ze strony społeczeństwa polskiego była epizodyczna.
2. Liczba polaków niewspółpracujących z okupantami była przygniatająca w stosunku do tych którzy pomagali żydom.
3. Po wojnie ci żydzi którzy przeżyli byli zastraszeni mordami, pogromami i ograbieni z prawa do mienia pożydowskiego.
4. UB i żydokomuna to mit, mający za zadanie znieść z polaków poczucia winy za ich postawę w stosunku do żydów w czasie II WS i po niej. Podobnie w III Rzeszy lansowano nastawienie społeczeństwa do żydów przedstawiając ich jako szkodników, morderców, patologię itp. by tym łatwiej Niemcom przyszło wyzbyć się odruchów człowieczeństwa i skrupułów w stosunku do tej mniejszości. Socjotechnika, nic więcej.


Zdradzasz krańcowy brak obiektywizmu więc z ciekawości zapytam: Jak się ustosunkujesz do faktu że pierwsze obozy koncentracyjne w Europie budowali Polacy dla sowietów w czasie wojny 1919-20. Zostało w nich zamordowanych od kilku do kilkudziesięciu tysięcy jeńców radzieckich.


Poezja to nie rzeczywistość. A Miłosz to polakofob. Wystarczy prześledzić jego wypowiedzi na temat Polaków. O jego "romansie" z komunizmem nie wspomnę.
Ad.1. Przecież to Ty podałaś liczbę 1,5 mln. Żydów w przedwojennej Polsce.
Ad.2. Zasady przyznawania tytułu Sprawiedliwych ma znaczenie. I to duże. Możesz ją przytoczyć czy nie?
Ad.3. 2000 ofiar odpowiedzialności zbiorowej? Niemcy to byli jednak aniołki....Podaj mi proszę źródło i autorów tych danych.
Ad.4. Tak. Dobrowolne kontrybucje. Tak chłopi wspierali Wojsko Polskie. Można o tym poczytać w książkach Chodakiewicza, Żebrowskiego czy Musiała.Ten ostatni napisał zresztą książkę o partyzantce sowieckiej. Ciekawa lektura.
Ad.5. Podajesz stan na rok 1953 gdzie wycofano już z UB znaczną liczbę tzw."popów". Należało by podać dane z lat 1944-1953.
Ad.6. Jak możesz pisać, że było ich 100 razy więcej nie znając skali i form współpracy samych Żydów z Niemcami?
Ad.7. Co do Powstania Warszawskiego to można to uznać za błąd który wyniknął być może z odejścia od zasady stania z bronią u nogi. Ale pisanie przy tym, że holokaust to wina Polski jest nie tylko nadużyciem ale zwykłym sk...m!
Ad.8. Tych przykładów są tysiące a cyt.: "ewidentną próbą wypaczenia obrazu rzeczywistości tamtego okresu." jest twierdzenie cyt.: " współpracowali z tymi od kogo mogli oczekiwać pomocy i szansy na przeżycie".
Ad.9. Poszukaj fotografii ze Lwowa z tamtego okresu i spróbuj policzyć.A Brześć,Białystok, Wilno i setki jeśli nie tysiące innych kresowych Polskich miast, miasteczek?
Co do "faktów":
Ad.1-2. Pomoc Żydom była adekwatna do sytuacji i możliwości społeczeństwa. U niektórych może budzić niedosyt ( u Polaków zapewne również) ale nie zmieni to faktu, że gdyby społeczeństwo Polskie odwróciło się od nich to wojny nie przeżył by żaden Żyd.
piszę to ze świadomością, że wśród Polaków znalazły się kanalie. Ale to były wyjątki.
Ad.3. Masz rację! pytanie tylko przez kogo i dlaczego?
Abyś mogła czegoś się na ten temat dowiedzieć proponuję wysłuchać wykładów prof. Iwo Pogonowskiego. Można znaleźć na YT.
Ad.4. Skoro tylu Żydów przeżyło to oznacza, że Polacy tej socjotechnice nie ulegli.

A jak mam się ustosunkować do bzdur?
Na tyle publikacji które się ukazały w ostatnich latach naprawdę żadnej nie przeczytałaś?
Możesz mi podać lokalizację tych rzekomo "pierwszych obozów koncentracyjnych w Europie dla żołnierzy sowieckich"? Gdzie mordowano te tysiące "jeńców radzieckich" (prawidłowo powinno być sowieckich)?
Skoro zarzucasz mi brak obiektywizmu pozwolę sobie również na pewien komentarz:
Skąd wytrzasnęłaś te lewackie bzdury? Czy cytowanie lewackich bzdur to według Ciebie jest obiektywizm?
Dlaczego pomijasz odpowiedzi na wszystkie kwestie poruszone przeze mnie?

Piszesz o Polakach jako antysemitach. Antysemityzm w Europie był od zawsze. Nie zastanawiałaś się dlaczego w Polsce mieszkało tylu Żydów? I to od wieków! Nie twierdzę, że przed wojną w Polsce nie było antysemityzmu. Był.
Czy potrafisz zdefiniować jaki rodzaj antysemityzmu był w Polsce na przykładzie Niemiec i Związku Sowieckiego?

użytkownik usunięty
draczkowski

1. Tak, podałam. Czego nie zrozumiałeś? Populacja przedwojenna ~3,5 mln, a 1,5 mln przedwojennych żydów(czyli polskich obywateli) od 1942 w zasięgu akcji bezpośredniej pomocy po rozpoczęciu endlosungu.
2. http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/kryteria-yad-vashem/
3. IPN
4. Absurd - bez komentarza.
5. 1945 r. - ok. 21-23 tys funkcjonariuszy, 9% żydów. Polacy stanowili większość.
6. A nie znam?
7. Gdzie napisałam, że holocaust to wina Polski lub Polaków? Kłamstwo.
8. Gdzie są te "tysiące" przykładów? Cały czas powołujesz się na garstkę przypadków i nigdzie więcej nic nie ma.
9. Co to za brednie? Na podstawie fotografii mam rozpoznać kto jest komunistą, kto Żydem, kto Polakiem, kto Rosjaninem, kto przechodniem, kto ukraińskim nacjonalistą? O czym ty w ogóle piszesz? Są raport NKWD z sytuacji na tym obszarze i zadają one kłam o tezie na powszechne poparcie ze strony jakichkolwiek mniejszości dla armii czerwonej. Żydzi doskonale wiedzieli jak Stalin odżydził ZSRR, chociaż by po to by móc się dogadać z Hitlerem.

Co do "faktów":
1. "Pomoc Żydom była adekwatna do sytuacji i możliwości społeczeństwa." - była adekwatna do chęci niesienia pomocy. Powstanie w Getcie, liczba 6 tys sprawiedliwych, powojenne mordy i pogromy dowodzi, że takiej chęci nie było. Polacy, delikatnie mówiąc, byli kompletnie obojętni na zagładę żydów.

2. 120 tys udokumentowanych aktów wrogości ze strony polaków nazywasz "wyjątkami"? Jaja sobie robisz?

3. Przez Polaków.

4. IPN podaje liczby ponad 2 tys ofiar powojennych mordów na tle rasowym, to dla ciebie pikuś?


Moje pytanie było papierkiem lakmusowym. Skoro jesteś wstanie zaprzeczac i negowac FAKTY HISTORYCZNE to ta dyskusja nie ma sensu.

Ad.1. Treść Twojej wypowiedzi: cyt." ...na ok. 1,5 mln Żydów przed wojną..."- wyraźnie napisałaś "przed wojną.". Od 1942 następuje tzw. "ostateczne rozwiązanie" niemniej eksterminacja narodów podbitych przez Niemców następuje już na początku okupacji.
Ad.2. Cyt.: " O przyznanie honorowego tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej mogą występować Ocalali oraz ich krewni." - A jeśli Ci którym niesiono pomoc zginęli? A jeśli zginęli razem z tymi którzy im tę pomoc nieśli?
Ad.3. Coś bliżej?
Ad.4. Nie. To nie jest absurd! Podałem ci historyków którzy w swych publikacjach to opisywali, zresztą nie tylko oni. We wspomnieniach dowódców oddziałów jak i szeregowych partyzantów są tego liczne przykłady. Samo stwierdzenie "absurd-bez komentarza" tu nie wystarczy.
Ad.5. Miałaś podać stan procentowy wszystkich narodowości. Samo podanie stanu procentowego Żydów i stwierdzenie, że Polacy stanowili większość jest nadużyciem.
Ad.6. Nie. Nie znasz. Gdybyś znała odniosłabyś się do tego co napisałem o policji żydowskiej działającej w gettach jak również o komandach które zorganizowali Niemcy do ścigania uciekających Żydów i pomagającym im Polaków.
Jaki był współudział Żydów w holokauście własnego narodu?
Ad.7. Nie. To nie kłamstwo.
Cytat z Twojego wpisu: " O Tym jak Państwo Podziemne chroniło swoich obywateli widać na przykładzie powstania warszawskiego i liczbie ofiar 3 mln polaków pochodzenia żydowskiego zgładzonych podczas Holocaustu. "- No to w końcu miało Państwo Podziemne swój udział w holokauście czy nie?
Ad.8. Odsyłam do lektur wspomnianych już autorów.
Ad.9. A można zwłaszcza jeśli fotografie pochodzą z wydanych wspomnień i są opisane przez autorów. Warunkiem dogadania się Stalina z Hitlerem wcale nie było "odżydzenie". Hitlerowi wcale na tym nie zależało. Sowieccy Żydzi wcale nie stanowili dla Hitlera przeszkody w podpisaniu Paktu. Jeśli tak sądzisz to jesteś trochę, że tak powiem naiwna. Gdzie można znaleźć treść tych raportów NKWD?
Fakty komentarz:
1.Nawet jeśli była ta pomoc adekwatna do chęci to biorąc pod uwagę okoliczności i ogólną sytuację można to zrozumieć.
2. Nie, gdzież bym śmiał. Tylko samo stwierdzenie "akt wrogości" nie wystarczy. Ile z tych "aktów wrogości" było lub nie uzasadnionych zaszłościami i zachowaniem samych Żydów. Nie chcę tu oczywiście nikogo usprawiedliwiać ale należałoby to przeanalizować również pod tym kątem.
3. Skoro tak ciężkie zarzuty wytaczasz Polakom proszę o podanie miejsc i czasu tych pogromów.
4. Ponawiam propozycję obejrzenia wykładów na You Tube prof. Iwo Pogonowskiego.
To co przytaczasz to nie fakty a lewacki bełkot.
Dlaczego tak piszę?
Dlatego, że poza odesłaniem do strony "sprawiedliwi" nie pokazałaś lektur ani autorów na przykładzie których można by było zweryfikować to co piszesz. Samo odesłanie do IPN-u nie wystarczy.
Ponawiam pytanie:
Czy potrafisz zdefiniować rodzaj przedwojennego polskiego antysemityzmu na tle Niemiec i Sowietów? Tak czy nie? Twoje pytanie (bo i które?) nie jest i nie było "papierkiem lakmusowym" tylko lewackim bełkotem.
Gdzie były te obozy koncentracyjne dla sowietów w 1920r?
Co jesteś w stanie powiedzieć o współpracy żydowskiej policji i Judenratów z Niemcami w Holokauście?
Co napiszesz o akcji "Hotel Polski"?
"FAKTY HISTORYCZNE"...Dobre sobie! Bełkot lewacki nazywają faktami historycznymi! O tempora! O mores!

użytkownik usunięty
draczkowski

1- brak zrozumienia tekstu
2- nie dowodzi się ad silencio
3- wszystkie dane znajdują sie w biuletynach IPN do których jest otwarty dostęp poprzez net. Poniżej publikacje spoza IPN.
a) "Those who helped. Polish Rescuers of Jews during the Holocaust." Warszawa: GKBZpNP-IPN, 1997, s. 133. ISBN 978-83-7629-043-0 - nazwiska 704 polaków.
b) Stefan Korboński: Polacy, Żydzi i Holocaust. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2011, s. 68. ISBN 978-83-7629-270-0 - 2300 polaków.
c) dane PZBWP mówią o ok. 2500.
4- nie komentuję absurdów.
5- "Miałaś podać stan procentowy wszystkich narodowości."
a) po pierwsze niczego nie miałam, ani nie musiałam, wiec przestań konfabulować jakieś roszczenia
b) nie ma dokładnych i pełnych danych na ten temat. Wiadomo, że na 24 tys funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polacy stanowili ponad 70%, Żydzi zaś mniej niż 10% ogólnej liczy do 1947 roku, ale do tego należy też doliczyć tajnych funkcjonariuszy i współpracowników która liczyła kilka tys osób, więc procentowy udział powinien się zmienić. Dane dla 1953 sa pełniejsze,
6. Raul Hilberg. "The Destruction of the European Jews." Quadrangle Books, Chicago, 1961, s. 310.
Liczba żydowskich współpracowników(w tym Jüdischer Ordnungsdienst)- 5 tys os.
7 - brak zrozumienia tekstu
8 - liczby liczby liczby. Gdzie są opracowania problemowe? Rzuciłeś pojedyncze przykłady, a gdzie są dane?
9-
a) masz metodę udowodnienia, że dane zdjęcie jest z Września 1939? Że nie dotyczy innego okresu, miejsca i sytuacji? Raporty NKWD kłamią? Są w rosyjskich opracowaniach dotyczących polityki ZSRR przed II WS i kwestii narodowościowych.
b) Gdzie pisałam że Hitler stawiał taki warunek - co ty człowieku sobie tworzysz cały czas?

Reszty nie komentuje bo nie widzę sensu. Ty nawet nie masz przecież świadomości o tym, że Sprawiedliwi na których się powołujesz, byli szykanowani i podlegali ostracyzmowi społecznemu w Polsce za pomoc jaka udzielili.

Nie chce mi się z tobą dalej dyskutować. Przeinaczasz fakty, wymyślasz jakieś tezy, kto re jakoby stawiam, konfabulujesz jakieś moje wypowiedzi, nie rozumiesz tego co czytasz. Szkoda mojego czasu.

1.-To nie brak zrozumienia tekstu tylko Twoja manipulacja.
2.- Więc dane dotyczące sprawiedliwych mogą być zaniżone.
3.- Oto przykładowe teksty odnoszące się do tematu z pod litery a:Those who helped. Polish Rescuers of Jews during the Holocaust." Warszawa: GKBZpNP-IPN, 1997, s. 133. ISBN 978-83-7629-043-0. Strona: naukowy.pl
Cyt.: "„Panuje u nas pogląd, że antysemityzm znacznie się wzmógł w okresie wojny, że Polacy w swej większości są zadowoleni z nieszczęścia, które spotkało Żydów w miastach i miasteczkach Polski itp. Uważny czytelnik naszych materiałów znajdzie setki dokumentów świadczących o czymś wręcz przeciwnym. W niejednym sprawozdaniu z miasteczka przeczyta on, jak serdecznie odnosiła się ludność polska do żydowskich uchodźców. Dowiecie się o setkach wypadków, kiedy chłopi w ciągu długich miesięcy ukrywali i dobrze karmili żydowskich uchodźców z okolicznych miasteczek”. – „Notatki z getta” Emanuel Ringelblum Warszawa 1943."
A to drugi fragment z tej strony:
"- Liczba Polaków straconych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom nie została dotąd precyzyjnie ustalona. W publikacji „Those Who Helped: Polish Rescuers of Jews During the Holocaust”, wydanej przez GKBZpNP–IPN w 1997 roku, znalazły się nazwiska 704 Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Owa lista nie jest jednak zamknięta, gdyż w liczbie 704 zamordowanych nie uwzględniono m.in. Polaków zamordowanych we wsiach spacyfikowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych oceniał liczbę zamordowanych na ok. 2500. W publikacji „Martyrs of charity” autorstwa Wacława Zajączkowskiego (Waszyngton: Fundacja im. Maksymiliana Kolbego, 1988) podane zostały nazwiska 2300 Polaków straconych za pomoc Żydom (zebrane przez autora). Z kolei Anna Poray-Wybranowska w swojej pracy zatytułowanej „Those Who Risked Their Lives” (Chicago, kwiecień 2008) zamieściła ponad 5 tys. nazwisk Polaków zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów".
Warto przeczytać z tej strony więcej!
4.- Nie komentujesz bo to kłoci się z Twoją tezą, że Polacy to antysemici?
5.- Skoro nie ma pełnych danych to skąd tak kategoryczne sądy? A udział sowietów? Jakie stanowiska zajmowali Żydzi w UB?
6.- Czy ich ofiary idą na konto Niemców czy Polaków?
Żydowski autor Baruch Milch tak pisał w przejmującej relacji o losach Żydów na byłych wschodnich kresach Rzeczypospolitej (woj. lwowskie i tarnopolskie):
"W każdym razie Judenrat stał się narzędziem w rękach gestapo do niszczenia Żydów, a jak sami członkowie później się wyrażali, są 'Gestapem na ulicy żydowskiej'. Powołali Ordnungsdienst [służbę porządkową - J.R.N.] jako organ wykonawczy składający się z najgorszych elementów (...) w gruncie rzeczy Judenrat zaczął prowadzić politykę rabunkową w celu napełnienia własnych kieszeni, by tymi pieniędzmi przekupić władze i gestapo, ale tylko w celu zabezpieczenia losu swoich i najbliższej rodziny. Nie znam ani jednego wypadku, żeby Judenrat bezinteresownie pomógł któremuś Żydowi (...). Do wykonania swoich niecnych czynów, jak ściąganie ogromnych podatków i nałożonych kontrybucji, łapanie do łagrów i napadów na domy żydowskie, Judenraty używały swojej Ordnungsdienst, której dawali procent z łupu, a ci ludzie w liczbie dziesięciu-piętnastu napadali na ludzi, bijąc w okrutny sposób, niszcząc i rabując, cokolwiek się dało, i to ze straszną bezwzględnością". (Por. B. Milch: "Testament", Warszawa 2001, s. 106-107).
W tejże książce Milcha czytamy na s. 126-127: "(...) Judenrat załatwił z tymi mordercami, że do trzech godzin dostarczy im żądane trzysta osób. Sami Żydzi musieli łapać i wydawać braci i siostry w ręce katów, którzy stali na placu folwarku, obok naszego mieszkania, i przyprowadzonych przyjęli pałkami albo nahajkami, a później wywieźli na rzeź do Bełżca (...) Judenratowcy i Ordnungsdienst, przy pomocy ukraińskiej policji i kilku Niemców, którym jeszcze zapłacono, by prędko pracowali, gonili po ulicach, jak wściekłe psy czy opętańcy, a pot się z nich lał strumieniami (...). Straszny to był widok, jak Żyd Żyda prowadził na śmierć (...)"
7.- Nie to nie brak zrozumienia tekstu tylko Twoja manipulacja.
8.- Dane zawarte są w książkach M.Chodakiewicza, B. Musiała, L. Żebrowskiego.
9.- A ty masz metodę która dowiedzie, że zdjęcie jest z innego okresu niż w opisie a autor we wspomnieniach konfabuluje?
Cytat z Twojego wpisu: " Stalin odżydził ZSRR, chociaż by po to by móc się dogadać z Hitlerem." Po co to było potrzebne Stalinowi skoro Hitler nie stawiał takich warunków?
Dowodzi to braku zrozumienia i założeń podpisanego przez nich Paktu.
Czy potrafisz zdefiniować jaki rodzaj antysemityzmu był w Polsce na przykładzie Niemiec i Związku Sowieckiego?
Skoro tak ciężkie zarzuty wytaczasz Polakom proszę o podanie miejsc i czasu pogromów.
Akcja "Hotel Polski"......na czym polegała?
Lonek Skosowski- szef żydowskiej siatki na usługach warszawskiego Gestapo. Wywabiono z kryjówek i zamordowano około 3500 ukrywających się Żydów. Ich mocodawcy z alei Szucha zostali za tą akcję nagrodzeni odznaczeniami i zasłużonymi awansami. Takie sobie pokłosie z Pokłosia...
Rzeczywiście szkoda Twego czasu......

użytkownik usunięty
draczkowski

Człowieku, co ty z tymi Niemcami, Rosjanami, Żydami etc? To ich sprawa i oni rozliczają się ze sobą.

Na 30 mln Polaków jest 6 tys drzewek - 0,02%. Dotarło? Tak Polacy pomagali.

A to, że wszyscy wymienieni mieli udział w najnowszej historii Polski. Negatywny udział.
To ich sprawa jeśli dotyczy spraw bez udziału Polaków.
To masz rację. Niech rozliczają się między sobą. Ale nie w sprawie dotyczącej holokaustu.
A 6 tys. drzewek nie jest wykładnią pomocy jakiej udzielali Żydom Polacy.
6 tys. drzewek jest tylko częścią udokumentowaną tej pomocy.
Stawianie tezy, że te drzewka świadczą o skali pomocy jest niedopuszczalne. One stanowią tylko o tym, że wśród Żydów są uczciwi ludzie którzy mieli odwagę wbrew naciskom mówić prawdę.

Jednak jesteś Żydówką a co najmniej rzeczniczką tej nacji.

"2 tys. Przy 200 tys ofiar cywilnych samego Powstania Warszawskiego to już nawet nie żenada, to dowód na tezę o obojętności społeczeństwa polskiego do zagłady rodaków narodowości żydowskiej"

A kto mi k. zabroni być obojętnym? To jakaś zbrodnia, że w czasie wojny dbam o swoją polską dupę. Przysięgałem coś Żydom? Polacy się mają płaszczyć przed Żydami. Pomaga się przyjaciołom bez względu na nację a nie z jakiegoś obowiązku. Ja bym w czasie wojny nie pomagał Żydom i nic nikomu do tego. Mam w dupie Żydów i ich ustanawianie kto był sprawiedliwy a kto nie.

użytkownik usunięty
filozof71

Równie dobrze możesz napisać że nie pomagałbyś grubej babie, gdyby potrąciło ją auto bo jest gruba i tyle.

A jaka jest dla ciebie różnica między polakiem... powiedzmy protestantem, a polakiem wyznania prawosławnego, lub mojżeszowego? Możesz to wytłumaczyć w jakiś konkretny sposób?

Pomoc nie jest niczyim obowiązkiem. Szczególnie jeśli wymaga narażania własnego życia i zdrowia. Pomoc jest aktem odwagi, na który może być kogoś stać w danych okolicznościach lub nie. Jeśli tego nie rozumiesz to wypier...

Dalej: pomagając komuś, jeśli pomoc wymaga poświęcenia, moimi motywacjami może kierować mniejsza lub większa sympatia do danej osoby i jest to ludzkie i naturalne, że chętniej narażamy się dla kochanych osób, rodziny, przyjaciół niż dla obcych ludzi.

Jeśli chodzi o Żydów jak nazywasz "polaków wyznania mojżeszowego" nie przepadam za nimi, nie pomagałbym im i uważam, że nikt nie ma mnie prawa z takiej postawy rozliczać - ani żadne żydowskie instytuty ani taka wesz na forum.

użytkownik usunięty
filozof71

Więc skąd oburzenie na słowa, że Polacy nie pomagali żydom podczas wojny, a wręcz przeciwnie? Taka jest prawda i Ty ją potwierdziłeś.

Skąd oburzenie? Stąd, że nikt nie ma prawa zakładać instytutów i osądzać innych ludzi czy pomagali Żydom czy nie. Wynoś się do Izraela jak Ci u nas źle. Dlaczego nie interesuje cię zakładanie instytutów ds pamięci pomordowanych Tutsi lub Kurdów?

użytkownik usunięty
filozof71

Piszesz bez sensu i nie na temat. Prawdopodobnie masz coś z głową.

użytkownik usunięty
filozof71

A wyzwiska i obelgi zachowaj dla swojej matki, skoro cię tak wychowała.

ta "prawda historyczna" to pewnie z GW? O tym co robili Polacy w czasie wojny i dowodem na to że pogrossie to kłamstwo świadczy ilość drzewek w instytucie Yad Vashem- najwięcej ich mają Polacy

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

W odpowiedzi kiedy powstanie film o niesprawiedliwych.
Może jak go zrobisz? Napisz scenariusz traktując fakty w sposób tak wybiórczy jak powyżej z lekka je zmanipuluj- pamiętaj tylko o jednej zasadzie złych żydów nie było; byli tylko dobrzy - ofiary Szoa. Żagiew lub "trzynastka" to wymysł- wiadomo kogo... Kalumnie głoszone przez ksenofobicznych i prymitywnych Polaków. Zgłoś się do PISF o dotacje, następnie udaję się na Czerską, do Niusłika i do Polityk w celu uzyskanie potężnych arbitrów- mecenasów. A potem już tylko spijaj śmietankę, pławiąc się w sławie i bogactwie.

użytkownik usunięty
BazylSpecjalista

Trochę się spóźniłeś - "Ida" już powstała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones