PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=703445}

Tutanchamon

Tut
6,9 2 559
ocen
6,9 10 1 2559
Tutanchamon
powrót do forum serialu Tutanchamon

Zawiedziony

ocenił(a) serial na 4

Starożytny Egipt na modę współczesną pozbawiony ducha starożytności. Nawet kostiumy i dekoracje nie zdziałają cudów, jeśli to jest grane bardzo współcześnie. Gdzie podziały się ceremonie, rytuały etc. Pierwszy, lepszy z ulicy rozmawia z faraonem jak z kolegą. Ech... Panie Kawalerowicz, wróć Pan i naucz ich jak zrobić dobry film historyczny o starożytnym Egipcie.

Myszkin_filmweb

Nie do końca mogę się zgodzić z tym zarzutem, bo to nie był stricte film historyczny, ale film przygodowy osadzony w realiach historycznych. Wiele rzeczy jest tu niezgodnych z historią, ale w ogólnym rozrachunku jak na film o Egipcie nie wypadło to źle. Nie wiem o jaką sytuację Ci chodzi gdy ktoś pierwszy lepszy z ulicy rozmawia z faraonem- możesz powiedzieć? Ja niczego takiego nie dostrzegłem. Faraon rozmawia tylko z najbliższymi poplecznikami (no chyba, że akurat udaje kogoś innego lub w sytuacjach zagrożenia). Należy jednak podkreślić, że mówimy tu o okresie przejściowym w Egipicie i wiele zwyczajów nie było przestrzeganych. Ceremonie i rytuału dopiero się odnawiały, a i tak trochę tej kultury pokazano jak na tak króki serial. Echnaton zburzył część boskości faraona, co widać w podejściu doradców do jego syna. Nie chciano sobie pozwolić na kolejne wybryki Faraona i osiągnięcie przez niego władzy absolutnej. Moim zdaniem to najlepiej zrobiony do tej pory film przygodowy o Starożytnym Egipcie i mimo wielu niedoróbek (zwłaszcza historycznych- wydarzenia histryczne są tu w 90% wymyślone, a dekoracje i stroje nie ustrzegły się wielu błędów) dostrzegam światełko w tunelu jeśli chodzi o tego typu produkcje.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Powiem Ci szczerze, że ja nie wiem jaka jest różnica między filmem historycznym a filmem osadzonym w realiach historycznych, niezależnie od tego czy jest przygodowy, psychologiczny etc...
Co do tego mojego stwierdzenia "pierwszy lepszy z ulicy rozmawia z faraonem" to chodziło mi o to, że tam każdy: żołnierze, kapłani, wojskowi, słudzy, niezależnie od kasty, rozmawiają z nim jak z kolegą. Ok, może moje rozczarowanie wynika z faktu, że wiedzę o starożytnym Egipcie ukształtowałem sobie na podstawie filmów dokumentalnych i "Faraona" Prusa. Zdaję sobie sprawę, że to obraz bardzo niepełny.

Myszkin_filmweb

Ja bardzo interesuję się historią, a starożytnośc to mój konik. Bardzo się cieszę, że lubisz Faraona Prusa, bo to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich filmów. Tam pomimo znikomej wiedzy o Starożytnym Egipcie (w porównaniu do czasów dzisiejszych) starano się wszystko odwzorować jak najlepiej. Dzięki temu do dzisiaj wiele scen z Faraona trafia do współcześnie kręconych filmów dokumentalnych. Trudno jednak nazwać go typowym filmem historycznym, bo nie przedstawia prawdziwych zdarzeń, a nawet postaci. Odpowiednią klasyfikacją dla Faraona jest dramat kostiumowy, a dla Tuta przygodowy film kostiumowy. Tut nie różni się zbyt wiele od np Trzech Muszkieterów. Jedna różnica jest taka, że zmieniono osadzenie wydarzeń w czasie.
Co do rozmawiania z faraonem to jak już mówiłem były to czasy przejściowe. Nie wiadomo kto mógł bezpośrednio rozmawiać z bogiem na ziemi a kto nie. Na pewno nie było to wiele osób i na pewno tu się z Tobą zgodzę faraon nie rozmawiałby osobiście z osobą spoza Egiptu. A tu mamy taką scenę jak przybywa poseł a faraon osobiście z nim rozmawia. Nie do pomyślenia..Bo Egipt i dwór to był troszkę teatr dla mas i ościennych państw. Chodziło o to aby inni się bali majestatu boga..Dwór jednak raczej normalnie traktował faraona. Nie wyobrażam aby nie rozmawiał ze swoimi nałożnicami, strażnikami, bliskimi sługami. Należy też pamiętać, że to faraon wymazany z dziejów. Do końca nie wiadomo dlaczego, ale musiał być tego powód. Przez większość swojego życia nie miał realnej władzy, a jego boskie pochodzenie zostało znacznie podważone przez religijną rewolucję ojca. To taki chichot historii, bo to jeden z tych faraonów, za czasów którego doszło do największych zmian w Egipcie, a jednocześnie faraon, który miał bardzo niewiele do powiedzenia w czasach swoich rządów.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Czy starożytność to taki sam Twój konik jak twórczość Marii Dąbrowskiej? :)

Myszkin_filmweb

Nie, bo przeczytałem jedynie kilka książek i opowiadań Marii Dąbrowskiej. Niektóre jej książki lubię bardziej, inne mniej, ale nie wiem skąd takie pytanie na forum o serialu Tutenachamon?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Problem w tym, że nie czytałeś Dąbrowskiej co udowodniłeś

Myszkin_filmweb

Noce i Dnie musiałem przeczytać bo to lektura szkolna, czytałem także kilak jej opowiadań. Więcej jednak przyznaję się bez bicia nie czytałem. No ale chyba nie musiałem? Prawda? Bardzo fajny tekst pod tematem o faraonie Tutenchamonie;). hahaha

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Nic nie musiałeś,. Oglądałeś paprotki.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Tam pomimo znikomej wiedzy o Starożytnym Egipcie " jakiej znikomej? przeciez film byl konsultowany z profesorem Karolem Myśliwcem i .... największym polskim egiptologiem Kazimierzem Michałowskim. To dlatego Faraon Kawalerowicza jest doskonałym filmem, Perfekcyjnym. Ale taki dyletant jak ty powie, że tam jest znikoma wiedza, za to takie badziewie jak Tut, to dla ciebie "swiatelko w tunelu" i najlepsza produkcja o starozytnym Egipcie. Dostrzegasz juz, że jestes skonczonym nieukiem?

Myszkin_filmweb

Komentarz poniżej krytyki..cytuję: " Tam pomimo znikomej wiedzy o Starożytnym Egipcie (w porównaniu do czasów dzisiejszych) starano się wszystko odwzorować jak najlepiej. Dzięki temu do dzisiaj wiele scen z Faraona trafia do współcześnie kręconych filmów dokumentalnych." Sens wypowiedzi zrozumial każdy i każdy zauważył odwołanie do czasów dzisiejszych, ale nie Myszkin filmweb (czy może Rodion Roskolnikow- gubię się już, który nick jest Twoim pierwszym..a może jeszcze jakiś inny?). Do tego jak zwykle wyzwiska..Skąd się tacy ludzie biorą..Polecam poczytać jego komentarze- wszędzie są wyzwiska (chyba, że już zablokowane zostały przez Filmweb), ataki na religię, wyzywanie mieszkańców wsi (to jest dopiero nieuctwo bez wsi niemiałby co jeść, rolnictwo to kolebka ludzkości..), ba nawet wyzwiska dotyczące posiadania dzieci (kim trzeba być aby wyzywać kogoś w tym temacie?), a i jeszcze nienawiść do filmó dla dzieci..ogólnie pełno nienawiści..czasami myślę, że lubi tylko sam siebie, a reszty nienawidzi..

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Należy jednak podkreślić, że mówimy tu o okresie przejściowym w Egipicie i wiele zwyczajów nie było przestrzeganych. Ceremonie i rytuału dopiero się odnawiały," Skąd bierzesz takie farmazony? Było wręcz odwrotnie. Przecież kapłani byli wtedy bardzo potężni, dlatego Echnaton wprowadził tzw reformę amarneńską. To była zagrywka polityczna. Wszelkie ceremonie i rytuały były w rozkwicie. Po obaleniu Atona ceremoniami politeistycznymi i niszczeniem wizerunków przywracano dawne wierzenia. Piszesz też " jego boskie pochodzenie zostało znacznie podważone przez religijną rewolucję ojca.". Jak to, przecież reforma Amenhotepa wywyższała faraona, był jedynym łącznikiem z Atonem, z pominięciem kapłanów. Sposób przedstawiania władcy, miał znaczenie stricte religijne — upodabniał faraona, do wprowadzonego przez niego bóstwa, które nie było ani mężczyzną, ani kobietą. Po obaleniu reformy powrócił na poprzedni "stołek". Co to ma być?!

Myszkin_filmweb

Przy takich odpowiedziach zawsze piszę, ale o co chodzi? Nie chcę się spierać o historię, bo widzę, że czepiasz się wszystkiego. Przy tak małej wiedzy jaką mamy na temat tych czasów i tak wielu opracowaniach spieranie się o takie szczegóły jest po prostu śmieszne. Wygląda to tak jakbyś specjalnie chciał mi dokopać. Zrobiłem Ci coś? Wiesz co to merytoryczna dyskusja, wymiana wiedzy i poglądów? Mówiąc o odnawianiu się ceremonii i rytuałów miałem na myśli czasy Tutenchamona! Tutenchamona powtórzę to jeszcze raz. To właśnie wtedy trwała wojna o wpływy w Egipcie. Echnaton pozbawił władzy duchowieństwa, zakazał obrzędów związanych ze starymi bogami. To chyba niepodważalna wiedza historyczna. Tak naprawdę niewiele więcej wiadomo, a nowe odkrycia przynoszą coraz większą wiedzę. Kapłani dopiero po czasach Echnatona ponownie stali się potężni i tak naprawdę wespół z możnymi Egiptu sprawowali władzę. Właśnie wtedy wróciły stare zwyczaje zakazane przez Echnatona. Po tym jak Echnaton wywyższył się do roli jedynego kapłana i łącznika, to kapłani nie chcieli od razu doprowadzić do kolejnego przewrotu i chcieli mieć bezpośredni wpływ na decyzje farona. Dlatego napisałem, że Echnaton wpłynął na pozycję (osłabił ją) Tuta. Czasu Tutenchamona były czasami przejściowymi gdy tak naprawdę nikt nie miał pełni władzy. Czy moja odpowiedź Cię satysfakcjonuje? Wydawało mi się jednak, że wszytko było oczywiste..

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Brak jest precyzji. Wcześniej pisałeś o okresie przejściowym, teraz zawężasz to do Tuta... no ale ok. Misz masz. Stawiasz naiwne tezy na podstawie drugorzędnego serialu np. doradcy odnosili się inaczej do Tuta, bo Echnaton osłabił boskość faraonów. To jest poziom przedszkola. A może odnosili się tak jak do jego dziada Amenhotepa III?! Skąd w ogóle takie bzdury! Ja zarzuciłem na początku, że faraon nie był traktowany jak faraon, a Ty wymyśliłeś infantylną teorię opartą o zachowanie aktorów serialowych. Kuriozum. No ja rozumiem przewrót religijny etc. Ale Twoje wnioski są ułomne. NIKT NIE WIE jak traktowano Tuta w rzeczywistości, należy przypuszczać, że jak faraona! Z całymi honorami! w serialu jest traktowany jak koleżka z podwórka. Ja zarzuciłem kłamstwo serialowi, a Ty zbudowałeś teorię opartą o zachowanie aktorów.... Dżizas.... i brniesz dalej. Powtarzam po raz ostatni, że przewrót religijny raczej nie sprowadził pozycji faraona do takiej jaka jest w serialu. No ale jak ktoś się zachwyca Znachorem, Hoffamnem, zamiast Hasem i Różewiczem oraz Munkiem, to i będzie serialem Tut... Ciao bambino.

Myszkin_filmweb

Spoko..mówiąc o okresie przejściowym pod serialem o Tutenchamonie, opisywałem jedynie Echnatona..no coment;). . Chyba większej prezycji nie trzeba jak temat pod którym wystawia się komentarz. Druga część wypowiedzi też wyssana z palca i to bardzo. O Tutenchamonie wiadomo bardzo niewiele, przecież to faraon wymazany z dziejów. Nie wysnuwałem żadnych teorii z przedszkola, ale napisałem prawdę. Echnaton osłabił boskość faraona. Tutenchamon na pewno nie posiadał władzy absolutnej- pod tym względem serial nie kłamie. Nie uważam, że do Tutenchamona zwracano się inaczej niż do innych faraonów, nigdzie tego nie napisałem. Napisałem jedynie, że twórcy mogą się obronić okresem wielu zmian i słabej władzy faraona. Wytknąłem jednak ten sam błąd co Ty twórcom serialu, że faraon nie rozmawiał osobiście z posłami, osobami spoza dworu. Także czego się czepiasz? Tego, że mam inny gust jak Ty? Poza tym jak już mówiłem to nie jest serial typowo historyczny, ale bardziej przygodowy i tak go oceniałem. No i nie zachwycałem się nim, ale jedynie subiektywnie oceniłem. "No ale jak ktoś się zachwyca Znachorem, Hoffamnem, zamiast Hasem i Różewiczem oraz Munkiem"- tekst poniżej krytyki. Jeśli tak traktujesz ludzi i uważasz, że jedynie Twój gust jest dobry współczuję. Poza tym skąd wiesz, że nie lubię Hasa i Munka? Co? Skąd wiesz, że ich twórczością się nie zachwycam? Gdybyś poczytał moje komentarze wiedziałbyś, że bardzo lubię filmy Hasa..no ale co lepiej ocenić że jak się lubi jedno to się nie lubi drugiego..Nie, ja po prostu nie jestem ograniczony. Dla mnie kino to nie tylko kilka gatunków, kilka spojrzeń, wizji reżyserskich, ale niezliczone możliwości. Nie oceniam ludzi na podstawie ich gustu, ale go szanuję. Nie spoglądam na kino jednowymiarowo i nie oceniam filmów z nurtu popularnego gorzej tylko dlatego bo są znane i passe. Ja nie idę za modą jestem szczery ze sobą..Poza tym jestem człowikiem i raz wolę obejrzeć lżejszy raz cięższy gatunkowo film i uważam, że jesli i jeden i drugi film spełnił moje oczekiwania, to czemu mam ten lżejszy ocenić niżej? Nie wiem o co Ci chodzi, ale wyraźnie chcesz się kłócić, ale po co? Nacisnąłem Ci gdzieś na odcisk?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

5 z lania wody. 1 z treści.
#bekazignorantow

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"90% wymyślone" jak to wyliczyłeś specjalisto?

Myszkin_filmweb

?? Normalny jesteś??

ocenił(a) serial na 4
TomasT

No jak to wyliczyłeś. Wartość 90% to z księżyca epimetejski filozofie?

Myszkin_filmweb

Hahaha no coment..

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Ale co jest w tym smiesznego? Dlaczego 90, a nie np 70 albo 40? Skąd te dane, jak to wyliczasz? Śmiejesz się z tego, że wysysasz z palca i nie umiesz tego wytłumaczyć? ej, przecież to twój konik :(

Myszkin_filmweb

Śmieję się bo jak trzeba być upartym i szukającym jakiegoś puntu zaczepienia aby dokopać, żeby czepiac się tego, że napisałem, że 90% wydarzeń historycznych nie jest prawdziwa w tym serialu. Hahaha
No ale odpowiem Ci czemu tak napisałem, bo wojna, którą toczył Tutenchamon była fikcją, bo wydarzenia o zaginięcu Tutenchomona były fikcją, fikcją są też jego predyspozycje fizyczne, fikcją jest też barwa skóry Horemheba. Prawdą był natomiat jego brak potomstwa, rodzaj odniesionej śmierci, wiek w jakim umarł, wymazanie z dziejów. Natomiast z rzeczy możliwych są relacje na dworze. Tak mógłbym jeszcze długo wymieniać..Rzeczy nieprawdziwych i ich waga fabularna jest tyle więcej, że podkreśliłem to w swojej wypowiedzi procentami, a dokładniej 90;). Miłego dalszego czepiania się..Tyle, że mi się już nie chce dyskutować gdy Ty szukasz tylko tego jak mi dokopać. NIe masz jak? Uuu przykro mi. Przepraszam, że zwróciłem uwagę kulturalnie na Twoje błędy i braki w historii i teraz na siłę chcesz się zemścić..Nie zejdę do Twojego poziomu i nie będę robił tego samego.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Przejawiał bardzo niewielkie zainteresowanie posiadłościami egipskimi w Syrii, Palestynie i Fenicji, gdyż za jego panowania ludy z tych krain zrzuciły zwierzchnictwo Egiptu." to z wikipedii. O jakim błędzie mówisz?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Wymyślasz liczby, piszesz bzdury, rodzice nie zainwestowali w naukę, podpierasz się drugorzędnymi serialami. Tak, to jest skazane na klęskę. NIE ZROBIŁEM BŁĘDU HISTORYCZNEGO. EPIMETEUSZU

ocenił(a) serial na 4
TomasT

A może 87%, e?

TomasT

No i czarni Mitanijczycy. Huryci to nie negrzy raczej.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"nie był stricte film historyczny, ale film przygodowy osadzony w realiach historycznych" o co tu chodzi, w jednym zdaniu, błagam w jednym czym się różni film historyczny od filmu przygodowego osadzonego w realiach historycznych #bezazignorantów. W JEDNYM.

Myszkin_filmweb

To proste film przygodowy osadzony w realiach historyznych to np Indiana Jones czy Trzej Muszkieterowie. Pisałem już o tym wyżej. Film historyczny natomiast opowiada o prawdziwych zdarzeniach. Czy to takie skomplikowane? No i serio chyba Ci nacisnąłem na odcisk każdego słówka się chcesz przyczepić?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Należy jednak podkreślić, że mówimy tu o okresie przejściowym w Egipicie i wiele zwyczajów nie było przestrzeganych. Ceremonie i rytuału dopiero się odnawiały" sorry, ale tu mówisz o okresie przejściowym, a nie tylko o Echnatonie i Tucie, odnosisz sytuację do Okresu Przejściowego. No wiem, że się z tegom tłumaczyłeś, co nie zmienia faktu, że nie umiesz budować precyzyjnych wypowiedzi. #bekazpodludzi

Myszkin_filmweb

Przecież wypowiadałem się pod filmem o Tutenhamonie, a potem formułowem wypowiedź dopiero o Echnatonie..nikt się nie przyczepił oprócz Ciebie..Nie uważasz, że przeginasz?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Przeginam, biorę poprawkę, że dyskutuję z Epimeteuszem.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Echnaton zburzył część boskości faraona, co widać w podejściu doradców do jego syna" gdzie widać?a, na filmie, w którym 90% wg wyliczeń jest wymyślone, ok... #bekazignorantow

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Nie wiem o co Ci chodzi, ale wyraźnie chcesz się kłócić, ale po co? Nacisnąłem Ci gdzieś na odcisk?" #bekazbeki

Myszkin_filmweb

#skończwaśćjuż

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Mówiąc o odnawianiu się ceremonii i rytuałów miałem na myśli czasy Tutenchamona! Tutenchamona powtórzę to jeszcze raz. To właśnie wtedy trwała wojna o wpływy w Egipcie. " cały okres charakteryzuje się walką o wpływy, Błąd

Myszkin_filmweb

To prawda, że cały okres okres charakteryzuje się walką o wpływy, ale w czasach Tuenchamona było to nasilone. Więc co jest tu błędem?

ocenił(a) serial na 4
TomasT

jak to nasilone w okresie Tut, gdyby nie byly nasilowe w okresie Echnatona, to nie wprowadzałby reformy. Bzdura!

Myszkin_filmweb

Bduzry to Ty wypisujesz, już wiem o co chodzi, na innym forum delikatnie zwróciłem Ci uwagę, że się mylisz i teraz szukasz jak mnie dopaść. Nieładnie..A chodzi dokładnie o to: Piszesz o Tutenchamonie: "W polityce zagranicznej odnosił prawie same klęski, Przejawiał bardzo niewielkie zainteresowanie posiadłościami egipskimi w Syrii, Palestynie i Fenicji, gdyż za jego panowania ludy z tych krain zrzuciły zwierzchnictwo Egiptu." Ja odpowiedziałem kulturalnie:Co do ścisłości to nie za Tutanchamona utracono zwierzchnictwo nad Syrią i innymi ziemiami w Azji, ale za jego wujka i ojca jednocześnie- Echnatona (nie wiem skąd masz informacje, że za Tutanchamona). Mądry generał Horemheb opanował politykę zagraniczną Egiptu, ale nie mógł pozwolić sobie na wojnę poza obszarem Egiptu (mówi Ci to coś o wymyślonej wojnie w serialu i nieopuszczeniu przez armię Egiptu?). Armia i gospodarka była zbyt słaba, a samo centrum władzy przechodziło duże zachwianie. Walka między kapłanami toczyła się już wcześniej, Horemheb chciał ją załagodzić. Nastąpił więc powrót do starych bogów i dogadanie się zwłaszcza z upokorzonymi kapłanami Amona. Czyli reasumując: za Tutanchamona powstrzymano rozpad polityki zagranicznej, odbudowano gospodarczo kraj, uporządkowano sytuację religijno/społeczną w kraju oraz przywrócono praworządność (jak na starożytność)."
Co do Twojej wypowiedzi to co napisałem wyżej chyba daje i na to odpowiedź. Nieładnie oj nieładnie..

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Myszkin_filmweb

Nawet nie umiem zrozumieć Twojej wypowiedzi. Ja Ty kto korzystał w wikipedii? Ja nie..mimo iż czasami wiedza tam zawarta jest bardzo szeroka. A co do reszty hahahahahaha...No coment:) Czemu nie przyznasz się do błędu, że to za Echantona Egipt utracił faktycznie wpływ na Syrię, Palestynę i Fenicję. Korespodencja w Listach z Amarna ani chwilę temu nie podważa;). Wręcz przeciwnie udowadnia przejścia wasali Egiptu na stronę Hetytów;). No i myślisz, że skąd mam wiedzę o czasach Echantona jak nie z historycznych opracowań Listów z Amarna? Ja Ci mogę zacytować fragmenty, bo posiadam opracowanie na ten temat;). Jednak najpierw chcę się dowiedzieć skąd Ty masz takie informacje, że to Tutenchamon utracił Syrię, Palestynę i Fenicję. Cytaty i źródła proszę, skoro Ty mnie chcesz tak za słówka łapać;)

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Błędem jest to, że okres przejściowy CAŁY to intensywna walka o wpływy i żadne źródło cię nie upoważnia (podkreślam ŻADNE) do stwierdzeń, że za Tuta było bardziej intensywnie niż np za jego dziada. To tobie tak się wydaje. Wystarczy sobie wyobrazić co się tam musiało dziać u samego szczytu, że Amenhotep III a póxniej Echanon wprowadził tak drastyczne posunięcie jak reforma religijna. No ale do tego potrzeba wyobraźni. Nie wiem czy to jest jasne. I nie przepisuj mi oczywistych oczywistości o Tut, tylko dedukuj.

Myszkin_filmweb

Hmm wybitni historycy twierdzą, że to za czasów Tutenchomona była jedna z największych walk o wpływy. Nie trzeba wielu dowodów- wystarczy jeden. Aż 3 osoby z otoczenia Tutenchamona zostały faraonami. Więcej dyskutować nie mam ochoty, Tobie chodzi tylko o to gdzie tu mi dokopać bo raz zwróciłem Ci uwagę, że popełniłeś błąd w historii Tutanchamona.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

Nie popełniłem błędu, podałem Ci źródło!!! Odnieś się wszechwiedzący do tego.

Myszkin_filmweb

Świetnie źródło- wikipedia. Odniosę się do tego- uwaga: hahahaha. Wikipedia czasami posiada wiele fajnych i ciekawych artykułów, ale z racji, że jest pisana przez samych użytkowników zawiera błędy. Ot co;). To jest błąd i dlatego wskazałem Ci znacznie lepsze źrodła wiedzy historycznej niż wikipedia..I Ty mówisz, że jestem ignorantem..hahahaha

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Po tym jak Echnaton wywyższył się do roli jedynego kapłana i łącznika, to kapłani nie chcieli od razu doprowadzić do kolejnego przewrotu i chcieli mieć bezpośredni wpływ na decyzje farona." Decyzja: do szkoły nauczyć się szyku zdania, masło maślane.

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"Co do rozmawiania z faraonem to jak już mówiłem były to czasy przejściowe. Nie wiadomo kto mógł bezpośrednio rozmawiać z bogiem na ziemi a kto nie." ???????????????????????????????? Ahahahahaahahhaah "Starożytnośc to mój konik"

Myszkin_filmweb

To akurat prawda, że nie wiemy na 100% kto mógł a kto nie rozmawiać z faraonem. Wiadomo jedynie kto nie mógł..Poza tym to faraoni wymazani z dziejów i niewiele o nich wiadomo. Także widać, że chcesz mi dokopać bo szukasz na siłę. No ale wiem jak już pisałem o co chodzi. Wypomniałem Ci delikatnie błąd jak wyżej pisałem. Ty się widocznie obraziłeś, że miałem rację i szukasz czegoś czym mnie możesz zaatakować. Szukałeś kilka tygodni jak widać..u u u...Prosze o to o co mi chodzi i pokaz tego jak ja zwracam uwagę, a jak Ty. Wudocznie kultury nie da się nauczyć..
Twoje słowa o Tutenchamonie:"uż sam fakt, że zasiadł na tronie mając 10 lat, a umarł w wieku 19 lat może świadczyć, że był tylko marionetką w rękach wezyra Aj i generała Horemheba. W polityce zagranicznej odnosił prawie same klęski, Przejawiał bardzo niewielkie zainteresowanie posiadłościami egipskimi w Syrii, Palestynie i Fenicji, gdyż za jego panowania ludy z tych krain zrzuciły zwierzchnictwo Egiptu. Cofnięcie Egiptu z momoteizmu znów na politeizm też raczej powodowało zamieszanie, walka między kapłanami. Egipt był w wewnętrznym chaosie. "
Moja odpowiedź: "Co do ścisłości to nie za Tutanchamona utracono zwierzchnictwo nad Syrią i innymi ziemiami w Azji, ale za jego wujka i ojca jednocześnie- Echnatona (nie wiem skąd masz informacje, że za Tutanchamona). Mądry generał Horemheb opanował politykę zagraniczną Egiptu, ale nie mógł pozwolić sobie na wojnę poza obszarem Egiptu."

ocenił(a) serial na 4
TomasT

"uż sam fakt, że zasiadł na tronie mając 10 lat, a umarł w wieku 19 lat może świadczyć, że był tylko marionetką w rękach wezyra Aj i generała Horemheba. W polityce zagranicznej odnosił prawie same klęski, Przejawiał bardzo niewielkie zainteresowanie posiadłościami egipskimi w Syrii, Palestynie i Fenicji, gdyż za jego panowania ludy z tych krain zrzuciły zwierzchnictwo Egiptu. Cofnięcie Egiptu z monoteizmu znów na politeizm też raczej powodowało zamieszanie, walka między kapłanami. Egipt był w wewnętrznym chaosie. " WIKIPEDIA, A Twoje źródło?!!!!!!!!!!!!!!??????????????

Myszkin_filmweb

Moje źródło to m.in. Listach z Amarna;) i książki historyczne na temat tych czasów. Mogę się czasami coś pomylić pomieszać, pamięć jednak to rzecz ludzka i może mi nawalać, ale to pamiętam idealnie:). Wikipedia jako dowód w sprawie to zakrawa o hmm no przepraszam:) ignorancję, o tą samą, którą Ty mi tak często zarzucasz:).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem