PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=796689}

Waco

7,7 2 169
ocen
7,7 10 1 2169
Waco
powrót do forum serialu Waco

Refleksja po 4 odcinkach

ocenił(a) serial na 8

Nie wiem czy taki był zamiar twórców serialu, ale po obejrzeniu pierwszych czterech odcinków moja i tak nie mała niechęć do rządu wzrosła jeszcze bardziej. W USA pewnie będzie nie inaczej i zwolenników ludzi takich jak David pewnie przybędzie- lub chociaż ludzi którzy będą chcieli całkowicie odłączyć się od władzy federalnej.
P.S.
Co do samego serialu. Mimo kilku małych- acz w moich oczach dość istotnych- nieścisłości ogląda się spoko.

ocenił(a) serial na 7
Kabul

Mam dokładnie takie same odczucia, w serialu te ich rządowe agencje to zwykła patologia. Mają okazje złapać gościa dobrowolnie ale nie, trzeba sobie postrzelać i robić "nalot", bo jak to inaczej, bez nap@#$#alanki się nie da. A największe przegięcie to zastrzelenie psów :D

Ja do serialu mam mieszane uczucia, troche irytujący główny bohater, ale może tak miał grać, denerwujące działanie tego ich ATF i FBI, ale może też tak miało być, może taką patolę mają w rzeczywistości, nie wiem. Póki co się wstrzymuję z oceną, ale takie 6,5/10, oceniając dałabym 7, zobaczymy jak będzie dalej.

ocenił(a) serial na 8
inkawa

Nie zgadzam się z tym że mogli aresztować Koresha jak biegał, a to że serial Ci sugeruje, że to przez niską medialność, nie musi być prawdą i nie powinieneś wszystkiego co Ci mówią brać za fakt.
Jaki był cel nalotu? Przeszukanie i skonfiskowanie nielegalnej broni.
Gdyby aresztować Davida jak biegał co Ci to daje? Daje siedzącym w środku ponad stu osobom żeby się zabarykadować, chwycić za broń, ukryć albo zniszczyć nielegalne przedmioty itp.
Chodzi o przeszukanie posiadłości a nie aresztowanie przywódcy. A skąd wiesz jak zachowa się reszta sekty, o której myślisz że jest anarchistyczne antyrządowa i o której wiesz, że posiada nielegalną broń (granaty które zgłosił kurier raczej musiały być nielegalne, bo inaczej by tego nie zgłosił, albo nikt by nie kiwnął palcem w sprawie legalnych granatów).

ocenił(a) serial na 7
szkola__oczy

chcą przeszukać? ok robią "puk puk, mamy nakaz przeszukania, podobno macie tu wchu broni, może nam pan to wytłumaczyć" XD czy lepiej robic podchody i zacząć rozpierduche i zabijać ludzi?

ocenił(a) serial na 8
inkawa

No na siedziby gangów w LA też tak robią. Puk puk, podobno macie tu fabrykę narkotyków. Chyba po prostu masz problem z policyjnymi nalotami samymi w sobie.

ocenił(a) serial na 7
szkola__oczy

mam problem z idiotami którzy chcą wszystko załatwiać strzelaniną

ocenił(a) serial na 8
inkawa

A z sektą która się zbroji na potęgę już nie?

szkola__oczy

I co do przeszukania terenu w poszukiwaniu POTENCJALNEJ nielegalnej broni wysyła się czołgi?

ocenił(a) serial na 8
TakaPakaBaka

A oglądałeś ten serial w ogóle? Najpierw wysłano funkcjonariuszy. Po strzelaninie w której kilku z nich zginęło i dniach oblężenia wezwano czołg, ale nie po to żeby strzelać do ludzi tylko po to, żeby taranować samochody. Czołgiem próbowano wyciągnąć ich żywcem!

inkawa

Pokazywanie Koresha jako wporzo chłopaka-to dopiero patologia

Kabul

W Waco służby ostro dały ciała i sprawa miała liczne reperkusje włącznie z tym że mogła mocno zaszkodzić nawet prezydentowi USA - Clintonowi. Mam nadzieję że serial pokaże też pokłosie tej akcji.

Niewierny_Tomasz

Serial jest na jakichś faktach? Mógłbyś nieco przybliżyć temat?

perun_6

https://pl.wikipedia.org/wiki/David_Koresh

andrzej_2007

Dzięki. Obejrzałem już serial i poczytałem na wiki o tym zdarzeniu.

ocenił(a) serial na 9
perun_6

Jeżeli temat Cię zainteresował, to polecam też szukać na YT - jest dokument z tłumaczeniem PL z prawdziwymi nagraniami ze szturmu, są wykłady Koresha z tej kaplicy, nawet jego utwory muzyczne.

ocenił(a) serial na 7
Kabul

Niom, niom, niby tak.
Zauważ, jak są prane mózgi. Jedynym sprawiedliwym jest negocjator z FBI. I miejscowy szeryf, całkiem wybielony, hał słiiit.

Serial w porzo, po 2 odcinkach nienawidzę rządowych, nienawidzę sekciarza, nikt mnie nie oderwie od ekranu, szlag mnie trafia jak zmanipulowani są szeregowi rządowi, jak zmanipulowani są szeregowi żołnierze i szeregowi "wierni" i żony w we wspólnocie... Po 4 odc. ludzi którzy zostali w domu sekty już mi nawet nie szkoda - mają, co chcieli, wkurza mnie tylko, że się ich traktuje jak bydło i szlag mnie trafia na naruszanie ich praw... doskonale skonstruowany film, czekam z oceną na finał i specjalnie się nie zapoznaję z faktami na temat zdarzenia dostępnymi w sieci.

Wg mojej wiedzy żadna osoba, ani nawet agencja federalna na terenie Teksasu nie ma prawa wejść na czyjąś posesję z widocznym uzbrojeniem i bez widocznego nakazu. Tzn każdy ma prawo gwarantowane wolności poruszania się, ale jeśli ma bez "laurki" widoczną albo używaną właśnie broń to ryzykuje odpowiedź ogniem od gospodarza i kulkę w łeb bez tłumaczenia.
Tu im ATF wjechało bez nakazu, z widoczną i używaną bronią. Bo ciśnienie "z góry".

Każdy sąd w Teksasie uniewinnia właściciela posesji... Więc nie do końca mi się rozwój akcji podoba. W normalnym działaniu w Teksasie jeśli widzisz ludzi którzy włażą ci bez POKAZANIA papierka z sądu na teren i strzelają w drzwi twojego domu, to masz prawo odpowiedzieć ogniem i zabić wszystkich, choćby artyleryjskimi pociskami - kamieniami, brzytwą, kozimi bobkami etc, legalność broni do ustalenia post factum, ryzykujesz paragraf coś z 1 rok w zawieszeniu za nielegalną broń, ale za zastrzelenie agresora nie odpowiadasz.
17 dni mija, a nikt nie ruszył tematu? Gdzie media, lokalne gazety, gdzie sąsiedzi?

Żadne prawo w USA nie przewidywało wówczas sytuacji zbrojnego wystąpienia rządu przeciw obywatelom US, o ile nie zostali wcześniej uznani za terrorystów. Zwłaszcza najazdu przez agencję do spraw akcyzy, jak byśmy na nasze mogli przełożyć kompetencje ATF...

W obliczu filmowego faktu, że grupa Koresha miała podobno broń za ówczesne 200 tys dolarów, coś słabo się ostrzeliwali tymi 5 karabinami.

Albo goście z ATF byli debilami - albo byli zmanipulowani - bo musieli znać lokalne prawo i odgórnie liczyć się ze strzelaniną i ofiarami wliczając to w "koszta pozyskania sukcesu", albo sąsiedzi z Teksasu nie lubili jednak Koresha tak bardzo, jak nam się pokazuje. Inaczej stanęliby zbrojnie w jego obronie, zwłaszcza po akcji, gdy wystawiono czołgi przeciwko "farmerowi"...
Teksańscy lokalesi by w 3h te czołgi zmietli z powierzchni ziemi w majestacie prawa... Po prostu żeby pokazać, gdzie rząd i rządowe "regulacje" mogą się schować, wobec 2 i 3 Poprawki. Teksas to stan wrażliwy na ruchy rządu łamiące konstytucję, zważywszy, że przez ostatnie 180 lat ostatnie ingerencje "z Waszyngtonu" skutkowały wg nich wyłącznie postępującą utratą niepodległości stanu, który jako pierwszy tę niepodległość sobie - zbrojnie - wywalczył.

ocenił(a) serial na 8
Holy_Ghost

Skończyłem właśnie serial. Teraz zabieram się za czytanie i oglądanie o Waco w sieci. Jak i Ty nie robiłem sobie spoilerów zakończenia w szczegółach- bo jak to się skończy wiedziałem. Serial mocny- pokazuje co może jeśli chce zrobić z nami rząd i nigdy za to nie odpowiedzieć.

ocenił(a) serial na 7
Kabul

Ja skończę jutro, już mam ozór do pasa... Potem sobie poczytam.

Antyrządowa się chyba urodziłam, więc tym bardziej doceniam tę stronę serialu. A żeby ktoś usłyszał, jak się darliśmy w trakcie wjazdu ATF i jakimi słowami lżyliśmy urzędników państwowych, to w niektórych reżimach ze 2 lata murowane...

Taka refleksja mję naszła, że w sumie banie wyprane i wypłukane z wirowaniem równo mają i jedni i drudzy. Czym się zatem różni urzędnik od sekciarza z etycznego punktu widzenia?

ocenił(a) serial na 8
Holy_Ghost

"Czym się zatem różni urzędnik od sekciarza z etycznego punktu widzenia?"
Sekciarz zazwyczaj do sekty wstępuje sam z własnej woli i nie czyni nikomu w ten sposób krzywdy-co mu zrobi później z głową guru to inna sprawa. Urzędnik zaś swoimi decyzjami wpływa często na życie tysięcy lub nawet milionów- i jeżeli ta decyzja jest zła to pokrzywdzeni nie mają się jak bronić.

ocenił(a) serial na 7
Kabul

Ano właśnie. Władza. Władza narzucona, nie nadana przez społeczność.
I prawo, tworzone przez urzędników dla urzędników.

Wychodzi na to, że sekta to jednak rzecz moralnie właściwsza, niż skarbówka...

ocenił(a) serial na 8
Holy_Ghost

"[..]sekta to jednak rzecz moralnie właściwsza, niż skarbówka"
Podpisuje się pod tym rękami i nogami!

Kabul

Byłem ciekaw czy mnie coś zaskoczy w komentarzach pod tym serialem i jest perełka. Złoto istne. Miód i wędzone ogórki.

Sekta moralnie właściwsza niż skarbówka.

W nagrodę autor powinien dostać jakiś błyszczący medal, kanał na YT, udzielić wielu wywiadów a nawet poprowadzić własne show w telewizji publicznej. Może jak będzie mieć dużo zajęć to przestanie pierdoły po internetach wypisywać. ;]

Arnaud_Amaury

no i co minął rok , rzady okazały sie przykrywką , tera skarbówka i inne urzedy to przedstwiociele nwo, przy których sekty to miłe owieczki, ,potwieerdzisz czy obudzisz sie jak ci bahora zaczepia i stanie sie czipionkowym warzywkiem ;) ?

Holy_Ghost

tym, ze urzednik chce chronic niepełnoletnie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, a taki guru-sekciarz przez wiele lat był pedofilem i zniszczył psychike wielu nieletnim osobom, ktore były ubezwłasnowolnione.

ocenił(a) serial na 9
Holy_Ghost

"Więc nie do końca mi się rozwój akcji podoba." tylko ten rozwój akcji jest oparty na faktach... inaczej, tak było! ATF wjechało a wyznawcy skopali im dupy... rządowi USA nie spodobało się, że ktoś im podskakuje, wiec nasłali na nich FBI i wojsko, które pozamiatało.

ocenił(a) serial na 7
Humalien91

Wiem, wiem, doczytałam sobie po obejrzeniu całości.

Moim zdaniem zostali zrobieni w bambuko, a państwo się skompromitowało całkowicie.

ocenił(a) serial na 9
Holy_Ghost

Ta to właśnie dzięki takim wydarzenia nie mam szacunku do Ścierw z USA. Mam nadzieje że blondas (Donald Trump) coś u nich zmieni.

ocenił(a) serial na 8
Holy_Ghost

Czyli takie policyjne naloty w Teksasie robi się tak, że wcześniej wysyła się gościa z nakazem, dopiero potem wchodzi grupa uderzeniowa?

Rozumiem też że w każdym innym stanie, policja może wyważyć Ci drzwi i wbić do środka a w Teksasie nie?

No bez jaj, takie prawo na pewno nie dotyczy funkcjonariuszy prawa.
A jak w Teksasie odwiedza Cię szeryf, to broń zdejmuje z paska i chowa w samochodzie, żebyś broń boże nie widział broni bo dostanie kulkę w łeb. Na pewno to nie dotyczy policji itp.

ocenił(a) serial na 8
Holy_Ghost

Nie tylko szeryf i negocjator są dobrzy.
Zapominasz o tym agencie "pod przykrywką" który infiltrował ranczo.
Ale zobacz, że głównodowodzący akcją od początku wspierał pomysły negocjatora, bo chciał to rozwiązać w miarę możliwości pokojowo. David złamał umowę, ale to drobiazg bo głównodowodzący dalej był po stronie negocjatora. Tylko na niego naciskali kongresmeni, prezydent, i szeroko pojętą opinia publiczna. To kolesie z Waszyngtonu wymagali szybkiego zakończenia sprawy.
A gościu z grupy uderzeniowej też ma swoje racje. Kiedy mówi że tu nie chodzi o tę pojedynczą sprawę, ale o wizerunek, że nie mogą sobie pozwolić na pobłażanie przestępcom, bo inni kretyni zrobią się zuchwali jeśli będzie im się zdawać, że służby są słabe. On wyraźnie powiedział, że muszą udawać silniejszych niż są. Nie chce mi się dyskutować w tym momencie czy to przez zbyt dużą ilość broni itp.
Weź pierwszą scenę, w Red Creek chyba Idacho czy coś, gdzie oni się obawaliali czy okoliczne wiesniaki nie zbiorą się w grupę i nie przyjadą im wpier****ć. Każdy ma swoje racje.
Niektórzy się czepiają o tą "muzykę" i światła, ale jak dla mnie to jest lepsze wyjście, spróbować ich wykurzyć w ten sposób, niż robić szturm na ten budynek, gdzie na pewno część ludzi w środku zginie. Skoro mieli presję czasu z góry z Waszyngtonu, to nawet szanuję to, że nie chcieli się tam wpie***ć i wystrzelać wszystkich, tylko mimo wszystko próbowali alternatywnych metod, kontrowersyjnych, ale próbowali ich wyciągnąć żywcem.
Jasne, że było popełnione kilka błędów. Z jednej i drugiej strony. Ale to jest tak, my możemy sobie siedzieć na kanapie i godzinami analizować co było dobre a co złe, a oni tam na miejscu nie mieli tego komfortu.

ocenił(a) serial na 7
Kabul

Naprawdę? U mnie przede wszystkim wzrosło poparcie co do zakazu posiadania broni lub większej kontroli zakupów. No i tego, co religia robi ludziom z głowami.
Nie, żeby poszczególne służby nie były bez winy, bo bez wątpienia nastąpiło przegięcie. Jednak zbrojenie służb jest pochodną tego, że obywatele mają taki arsenał. Więcej broni po jednej strony wymaga więcej broni od drugiej strony i tak bez końca (jak przed '89 rokiem Wschód - Zachód). A ja masz tyle broni, to aż cię świeżbi, żeby jej użyć. Gdyby sekta miała nie miała broni, to nie musiałoby przyjeżdżać żadne ATF - wystarczyłby jeden policjant i pracownicy socjalni. Jakoś nie wydaje mi się, żeby ATF/FBI wjeżdżało z czołgami, gdyby w środku mogli się spodziewać co najwyżej jakiegoś pistoletu. Więc to nie tak.

No a, że akcja została źle przeprowadzona, to akurat wiadomo. Tyle, że jak wyżej napisałem, gdyby nie to, że sekta zgromadziła więcej broni niż powstańcy warszawscy, to wyglądałoby to zupełnie inaczej.

ocenił(a) serial na 9
Miela

ALE MIELI DO TEGO PRAWO! Texas zezwala na posiadanie wielu egzemplarzy różnorakiej broni. Niech teraz przypadnie po 1-dnym AK i jednej berettcie na osobę to już mamy ponad 260 sztuk broni LEGALNEJ ale w jednym miejscu co wystraszyło rząd a dalej to już wiadomo.

ocenił(a) serial na 7
Humalien91

No tak, czyli mogli się spodziewać takiej reakcji na wejście, więc musieli czołgami. Służby dały ciała, ale tylko mówię dlaczego musiały użyć takiej siły.
Nie wiem po co komuś normalnemu taka ilość broni...

ocenił(a) serial na 9
Miela

Nie.... właśnie że nie musieli czołgami. Wystarczyło wysłać mały oddział z przedstawicielem, który by rozmawiał i nie był obwieszony Ciężkim sprzętem. To zwiększyło by o 200% zaufanie do nich zwłaszcza że Koresh wyszedł i chciał się dogadać.

ocenił(a) serial na 9
Miela

Koresh codziennie z rana biegał wokół posesji i można było go zglebować używając TRZECH agentów, ale jest to nawet powiedziane w serialu: Jakie to będzie medialne, gdy zgarniemy jednego typka i to bez wysiłku (przepraszam, bo nie pamiętam już dokładnie tego dialogu). ATF chciało krwi, chciało przy okazji pokazać swój "profesjonalizm" i jak to oni ratują te biedne kobiety i dzieci z rąk fanatyka/ów. Jakby to pięknie wyglądało we wszystkich najważniejszych stacjach w USA, a nawet w reszcie świata: "genialna, brawurowa akcja agentów ATF, którzy uratowali te wspomniane osoby" - zresztą wg pierwszej oficjalnej narracji tak to było przedstawiane, a skoro nie dopuszczali tam mediów, rodzin ofiar itp, to po co to było - zabić jak najwięcej wyznawców, szczególnie mężczyzn i przedstawienie siebie jako wybawicieli. I żeby nie było - nie popierałem czynów Koresha, ale paradoksalnie to on złamał prawo tylko w kilku przypadkach: poligamia, z tą pedofilią to też taki paradoks Texasu, że dopuszcza małżeństwa dzieci w wieku lat 14 za zgodą rodziców. Oczywiście wiem, że to też złamał, bo "żenił" się z 12 latkamim ale od tego jest chyba opieka społeczna. Z bronią było tak, że zakupowali jej duże ilości, co automatycznie włącza u wujka Sama procedurę: "grożą naszemu amerykańskiemu stylowi życia ;)", niestety modyfikowali ją na full automatic (co też już nie pamiętam, czy zostało udowodnione), ale dobra - masz zarzuty/dowody, jest możliwość załatwienia tego szybko i bez rozlewu krwi, ale nie - amerykańscy kolesie w mundurach uwielbiają sobie postrzelać. Tylko to nie "gościnne wypady" w Iraku, czy Afganie, ale wewnątrz USA. To jak ma się czuć ten obywatel? Jak ma ufać władzy, gdy jest inwigilowany na wszelkie sposoby, odmawia mu się podtawowych praw, a do tego stosuje się tortury psychiczne, głodzenie itp. A więc tak wygląda bronienie tych dzieci? Hmmm...
Miałem taką refleksję kiedyś, że oni ich chcieli wybić w pień po to, by po 1.

ocenił(a) serial na 9
Pyrogenus

Cd:

Miałem taką refleksję kiedyś, że oni ich chcieli wybić w pień po to, by:
po 1. Nie było świadków, bo zmarli nie mogą się bronić, a ci, którzy przeżyli "to przecież debile i zwyrole", więc nie można ich słów brać za wiarygodne.
po 2. Opieka medyczna, zwłaszcza psychologiczna dotycząca dzieci zabrałaby z budżetu kolejne sporo kasy.
po 3. Załóżmy, że te dzieci dożywają później dorosłości, są w miarę ogarniętymi obywatelami i
zaczynają walkę na drodze prawnej o dojście do prawdy i odszkodowania - kolejna kasa i zły PR dla służb.
Poza tym wszystkie podobne sprawy, gdzie doszło do impasu kończyły się identycznie: CS Gas, pożar, wszyscy martwi. I FBI z niby taką wiedzą, technologią, wyszkolonymi agantami standardowo daje dupy, aha...

Sorki za mój przydługi post, (musiałem rozbić na 2), pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale każdy ma prawo do własnego zdania, zresztą ta sprawa podzieliła Amerykanów praktycznie po dziś dzień, pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
Miela

Bo prawo w Texasie na to pozwala. Nie zezwala za to na modyfikację broni, by zrobić z karabinka półautomatycznego w pełni automatyczny prujący ogniem ciągłym, a podobno ci goście to robili, chociaż za powód podałbym raczej "rząd nie cierpi konkurencji" i budowania sobie na terenie USA własnego mikropaństwa.

ocenił(a) serial na 8
Pyrogenus

Nie zgadzam się z tym że mogli aresztować Koresha jak biegał, a to że serial Ci sugeruje, że to przez niską medialność, nie musi być prawdą i nie powinieneś wszystkiego co Ci mówią brać za fakt.
Jaki był cel nalotu? Przeszukanie i skonfiskowanie nielegalnej broni.
Gdyby aresztować Davida jak biegał co Ci to daje? Daje siedzącym w środku ponad stu osobom żeby się zabarykadować, chwycić za broń, ukryć albo zniszczyć nielegalne przedmioty itp.
Chodzi o przeszukanie posiadłości a nie aresztowanie przywódcy. A skąd wiesz jak zachowa się reszta sekty, o której myślisz że jest anarchistyczne antyrządowa i o której wiesz, że posiada nielegalną broń (granaty które zgłosił kurier raczej musiały być nielegalne, bo inaczej by tego nie zgłosił, albo nikt by nie kiwnął palcem w sprawie legalnych granatów).

ocenił(a) serial na 9
szkola__oczy

Nie wiem jakby zachowała się reszta sekty, ale często jest tak, że gdy ludzie tracą przywódcę to wszystko się sypie. A jeszcze ATF miało tam swój podsłuch (co nie znaczy, że wiedzieli wszystko), wydaje mi się, że mieliby więkze możliwości działania po wyeliminowaniu Koresha.

ocenił(a) serial na 8
Pyrogenus

Nie ATF miało podsłuch, podsłuch miało FBI i to już dosyć późno bo po 20 dniu jak nie później. Dalej uważam, że aresztowanie jednej osoby i danie sygnału całej bandzie potencjalnych fanatyków, uzbrojonych, to nie jest dobry pomysł.

ocenił(a) serial na 9
szkola__oczy

Ja też twierdze, że aresztowanie było by lepszym pomysłem niż najechanie budynku. Wiedzieli, że są tam CYWILE i DZIECI. Zresztą co się dziwić skoro mimo "Konwencji genewskiej" amerykanie używają biały fosfor, co im szkodzi zabić paru "świrów". Po za tym do niedawna można było znaleźć sporo archiwalnych wiadomości w sieci, gdzie redaktorzy skrupulatnie wyśmiewali sektę i samego Koresha. Niestety owe filmiki, wycinki są coraz trudniej dostępne. Wszystko tylko po to by publicznie zniechęcić ludzi do jego "kościoła" i zmniejszyć powagę sytuacji. Mogli aresztować Davida, przetrzymać go po cichu (federalni tak lubią) przez miesiąc a sekta sama by się rozpadła.

Humalien91

Albo by wybrała nowego przywódcę, jeszcze bardziej świrniętego niż David.

ocenił(a) serial na 8
Humalien91

Ale zaczęło od paczki granatów zgłoszonej przez kuriera. Gdyby były legalne to nikt by nie kiwnął palcem. A skoro mieli nielegalne granaty, to przeszukanie posiadłości wydaje się logiczne.

ocenił(a) serial na 9
szkola__oczy

Z tymi granatami też nie jest to pewne. Pracownik poczty twierdził, że widział !coś! i było to ciężkie. Dopiero po całej aferze z ATF w wywiadach pojawiła się informacja o "paczce pełnej granatów".... mi tu śmierdzi trochę propagandą. Bo na coś winę trzeba było zwalić.

Kabul

I bardzo dobrze!

Kabul

"Niechęć do rządu" - bo padnę :) Rozumiem że niechęci do oszalałego guru sekty w tobie nie ma?

ocenił(a) serial na 8
paw_2

Za co mam czuć do niego niechęć? Siłą ich tam trzymał? Nikogo do niczego nie zmuszał.

Kabul

Pewnie, za nic :)

Kabul

Obejrzałam serial i teraz "we mnie siedzi", co jest wg mnie najwyższą pochwałą :)

Jak bardzo jesteśmy zmanipulowani przez propagandę na temat Waco i jak dobrze się ona trzyma niech świadczy fakt, że do tego serialu żyłam sobie błogo w przeświadczeniu, że w Waco zginęli jacyś tam sekciarze śmiercią samobójcza. Ta narracja jest najbardziej popularna i najczęściej powielana, co świadczy niestety o sukcesie rządu usańskiego.
Ze wstydem przyznaję, że nie znałam nigdy innej wersji, na swoje usprawiedliwienie mam jedynie to, że nigdy się tym specjalnie nie interesowałam, bo wszelkie religijne odjazdy są mi z gruntu obce.

Z tym że sprawa Waco nie jest religijna. Myliłam się.

Mnie ten serial przeraził. Do czego zdolny jest rząd, do czego zdolny jest ktoś, kto ma cała władzę w rękach, jak bardzo osobiście traktuje wszelki konflikt, jak bardzo musi sobie coś udowodnić, WYGRAĆ, choćby po trupach. A najbardziej przerażającym momentem w całym serialu nie była śmierć tych ludzi, choć może zabrzmię tu jak bezduszny oglądacz :) Najbardziej poruszył mnie wywód pana taktycznego z FBI, dlaczego muszą wygrać. Jego wyliczenia ilu stróżów prawa przypada na obywateli i jak ta relacja obywatel-stróż prawa wygląda. Cały jego wywód sprowadza się do tego, że on tych obywateli nie widzi jako żywych ludzi, jego pobratymców, do których ochrony został powołany. Nie, on ich widzi jako WROGÓW. Potencjalnych MORDERCÓW jego i jego kolegów z pracy. W swoim wywodzie zachowuje się jak dowódca na wojnie, oblicza zasoby swoje i przeciwnika, dywaguje o psychologii wojennej, mówi o narzucaniu narracji, kto jest silniejszy, kto ma rację, kto musi w tym "konflikcie" dominować... To jest po prostu straszne! Jakby nie widział w cywilach osób, których ma strzec, pomagać, którym jakby nie było powinien SŁUŻYĆ, bo jego zawód, to właśnie SŁUŻBA. Jednak on i jego koledzy z góry zakładają, że obywatel chce go zabić i jedyne o czym myślą, to jak uprzedzić atak.

Nasuwa się pytanie: co trzeba mieć z głową, jak bardzo trzeba nienawidzić ludzi, jak bardzo trzeba ich dehumanizować, żeby podjąć decyzję o ich gazowaniu, o wypuszczeniu na nich uzbrojone po zęby zmilitaryzowane jednostki szkolone do zabijania, nie do ochrony, żeby nasłać na nich czołgi, żeby niszczyć ich mienie, żeby ich wykańczać psychicznie dzień po dniu, noc po nocy. Nikomu nie zadrgała powieka, nikt się nie zatrzymał, decyzje były podejmowane oparte tylko na tym, że musimy WYGRAĆ, na tej WOJNIE, bez refleksji, empatii, współczucia, wzięcia winy na siebie, przyznania się do błędu. Wnioski wyciągnięte z suchych faktów, czyli że ci ludzie nie wyjdą, że ci ludzie wierzą, że się boją, że nie mogą myśleć będąc pod ciągłym atakiem są całkowicie olewane.. Ci ludzie, te matki, te dzieci były WROGIEM. Nie byli widziani jako obywatele, jako rodacy. To był WRÓG. Którego trzeba było zwyciężyć za każdą cenę.

Wróg. Wojna. Broń. Gaz. Konwencja genewska. Czołgi. Wojna psychologiczna. Snajperzy. Tortury.
Serial o Wietnamie? II WŚ? Nie. O farmie w Teksasie.

Polecam też serial dokumentalny o Flint, dostępny na Netfliskie. Tam też mieszkańcy - i niektórzy policjanci - mówią, że Amerykanie na linii stróże prawa-obywatele "rozjechali się" i traktują się nawzajem jak wrogowie. Obie strony coraz bardziej się zbroją, coraz bardziej się siebie boją, najmniejsza pierdoła prowadzi do eskalacji przemocy.

Tak sobie myślę jakby wyglądało Waco w dzisiejszych czasach smartfonów, dronów itd. Pewnie niczym by się nie różniło. Internet roi się od filmików przerażonych policjantów, którzy zabijają niewinnych (głównie czarnych) obywateli. Były zamieszki, jest potępienie.
I nic się nie zmienia. Tak samo wyjeżdżają czołgi na protestujących, tak samo wychodzą na nich uzbrojeni jak na wojnę policjanci. Znałam opinię na temat rządu tzw. rednecków amerykańskich, mieszkańców pasa biblijnego itp. Tak szczerze to ten serial uświadomił mi z pełną mocą, skąd się on wziął. Nawet książki (np. Elegia dla bidoków), czy artykuły nie pokazują tego tak wyraźnie, jak te 6 odcinków.

Dlatego masz rację co do wrażenia wyniesionego z tego serialu :)

ocenił(a) serial na 9
emo_waitress

Bo tam niestety tak jest... Jeżeli nie jesteś z klasy wyższej, czy średniej-wyższej to się pillnuj, bo możesz zginąć "przypadkowo" choćby podczas kontroli drogowej. Niektórzy z ich "stróżów prawa", a w niektórych stanach duża ich część to naelektryzowani goście z bronią, którzy ze strachu i przez ten system szkolenia "to ty masz pokazać, kto tutaj rządzi" traktują właśnie większość obywateli jako potencjalnych wrogów i nie raz puszczały im nerwy z błahego powodu, co kończyło się tragedią. Oczywiście z drugiej strony mamy wysoki wskaźnik przestępczości, który moim zdaniem powstał dzięki tyglowi różnych narodowości/kultur itp. Sytuacji też nie poprawia fakt, że np czarna społeczność USA wiele złego przeszła w tym kraju i nie mówię tu o niewolnictwie, tylko choćby o czasach segregacji rasowej itd. Wielu z nich nie ma szans na dobry start, broń jest łatwo dostępna (chociaż jestem zwolennikiem legalnej broni) i przez słaby system szkolnictwa dla biedoty oraz wpływ otoczenia wolą obrać łatwiejszą ścieżkę. Na tym kończę, bo temat jest b. obszerny, polecam też przeczytać kilka moich przemyśleń kilka postów powyżej jeżeli chodzi o sprawę WACO, pozdrawiam.

emo_waitress

Bardzo mnie zachęciłaś do tego serialu:D Dzięki!

nan_s

Serdecznie polecam :) Napisz potem, czy Ci się podobało!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones