PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 173 873
oceny
8,4 10 1 173873
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

Dziwne to mnie, tym bardziej że w czołówce widzimy tonącego wikinga, któremu spada hełm z głowy...
Jednak serialowi wikingowie nie noszą ich nawet w walce. Posiadają tarcze i hełmy, jednak brak jakiegokolwiek uzbrojenia ochronnego. Powinni nosić kolczugi i hełmy. W tych czasach były już powszechne, w przeciwieństwie do starożytności. Jedynie Ragnar nosi "coś" (przypis) na wzór kolczugi. <Coś, ponieważ w tym serialu stroje są tworzone chyba przez jakichś współczesnych nam projektantów.>
To nie jest kwestia budżetu, ponieważ hełmy można zrobić na potrzeby serialu, przynajmniej dla głównych postaci i przywódców.

Hełmy wikingów przypominały wcześniejsze wersje saskie, które z kolei były wzorowane na późnych hełmach rzymskiej kawalerii.

Przykłady hełmów wikingów:

http://24.media.tumblr.com/559af40682c0f3821238fb42e932d50f/tumblr_mugj4mStGu1r4 1w71o3_1280.jpg

http://37.media.tumblr.com/0060aced0eeb57dd7b61d8d3f305e5ff/tumblr_mugj4mStGu1r4 1w71o2_1280.jpg

A tak wyglądały hełmy saskie:

http://th03.deviantart.net/fs70/PRE/f/2010/249/2/8/saxon_helmet_2_by_lughofthelo ngarm-d2y5s86.jpg

http://www.medieval-weaponry.co.uk/acatalog/AB0521-1000.jpg

No i najbardziej znany w kulturze masowej (jarl mógł na niego sobie pozwolić i klimatycznie byłoby zobaczyć w tym Ragnara):

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Sutton_Hoo_helmet_reconstruct ed.jpg


Nie chcę być zaraz obrażany jak to się przyjęło na filmwebie. Hełmy na głowach dodałyby większego klimatu, zwłaszcza że to serial na History Channel i nieraz czytałem, że serial odtwarza wiernie realia epoki.

ocenił(a) serial na 9
KLAssurbanipal

to ciekawe co piszesz, nie zastanawiałam się nad tym, powiem szczerze
może zaczęli nosić hełmy później, kiedy już pobijali Europę i widzieli uzbrojenie swoich przeciwników?
może ktoś na forum to rozsądnie wyjaśni...

irlandia28

Co do faktów historycznych to mam wiedzę na ten temat. Nosili już wcześniej. Bez hełmów to oni nie ruszyli na Europę. :)
Tylko zastanawia mnie, dlaczego w serialu ich nie noszą. Dodałoby to rewelacyjnego klimatu, gdyby twórcy postanowili dać im hełmy, które pokazałem, ponieważ hełmy wikingów były bardzo specyficzne.

KLAssurbanipal

Masz taką wiedzę na ten temat jak Gall Anonim. Bez urazy, tak naprawdę gówno wiadomo o wikingach z tamtego okresu. Hełmy jakie można spotkać w muzeach Dani czy Norwegii są z okresu późnego średniowiecza, w Moesgård Museum jest malowidło przedstawiające wikingów właśnie bez hełmów.
Jak byście uważniej oglądali serial to zauważyli byście kilka hełmów na głowach odsyłam do 01-02 odcinek.
Serial to nie rekonstrukcja wydarzeń, moim zdaniem bardzo dobrze oddaje klimat tamtej epoki i z braku konkretnych dowodów reżyser słusznie podszedł do tematu.
Bzdur typu hełmy z rogami nie zdzierżę. Okres w którym się toczy serial jak najbardziej się broni od tego typu insynuacji, okres 1410 na przykład jest przez nas w minimalnym stopniu naświetlony a co dopiero 700-600 lat wcześniej.
Także darujmy sobie udawanie historyków (tym bardziej znających fakty) a bardziej zaufajmy naszej wyobraźni wnioskując, że tak właśnie mogło by być.

ocenił(a) serial na 6
Ybor

Jak Kadłubek!

Chrobry vs. Aleksander Wielki pod Krakowem. <3

Ybor

''Masz taką wiedzę na ten temat jak Gall Anonim. Bez urazy, tak naprawdę gówno wiadomo o wikingach z tamtego okresu. Hełmy jakie można spotkać w muzeach Dani czy Norwegii ''

Może czytałeś jakieś dawne publikacje. Jest wiele hełmów wikingów z VIII wieku np. słynny okular używany w wielu formach.
http://img526.imageshack.us/img526/3760/vik20b.jpg

''Bzdur typu hełmy z rogami nie zdzierżę.''

Gdzie ja napisałem o hełmach z rogami. Przepraszam, ale ja naprawdę siedzę w temacie i mam o tym wiedzę...

''okres 1410 na przykład jest przez nas w minimalnym stopniu naświetlony a co dopiero 700-600 lat wcześniej. ''

Z okresu 1410 jest do dziś zachowanych akurat setki zbroi, hełmów i innych źródeł potwierdzających ich wygląd. Uzbrojenie XV wieku jest dziś doskonale znane. Radzę trochę poczytać, zainteresować się bronioznawstwem, rekonstrukcją historyczną.
I tak się składa że okres 600-700 lat wcześniej też jest całkiem dobrze znany, a też zależy to od konkretnego regionu.
Znane są zbroje sprzed 3000 lat w niektórych armiach a co dopiero 1200. Tak się składa, że np. okres hellenistyczny, Cesarstwa Rzymskiego pozostawił po sobie tysiące elementów uzbrojenia.

KLAssurbanipal

Nie no poważnie nie udawaj greka byłem w Malborku nie raz i jakoś się nie dopatrzyłem nic z tamtego okresu
za to kupa replik i broni późno średniowiecznej, proponuje obejrzeć film pana Boguszańskiego na ten temat,
Odnośnie zbroi z przed tysięcy lat, znane są tylko wybrane egzemplarze a i tylko dla tego, że znale zostały w grobowcach, sarkofagach a i one nie są wytyczną ogółu tylko wybranych pojedynczych ludzi jak królowie itp.
Tu cyt. "Choć obraz ten jest w popkulturze często powtarzany, nie ma nic wspólnego z danymi historycznymi czy badaniami archeologicznymi. Wikingowie najczęściej jako nakrycie głowy nosili wełniane lub skórzane czapki, a w walce – żelazne hełmy, które nie miały żadnych elementów choćby przypominających rogi. Powstania mitu o rogatych wikingach upatrywać można w XIX-wiecznej operze Wagnera, a także
w błędnym datowaniu części odkrytych „rogatych” hełmów, które pochodziły z okresów wcześniejszych. "
I coś ci powiem, to tak jakby się przyczepić do filmu o IIWŚ widzisz 10 Niemców idą bez hełmów, i ktoś powie eee to fikcja Niemcy zawsze nosili hełmy. To teraz wiedz a wiem to od byłego przyjaciela z wermachtu, ściągali często hełmy i walczyli bez a wiesz dlaczego? bo z dużej odległości nikt wtedy nie strzelał do nich bo nie był pewien do kogo strzela, i stosowali takie wybiegi dość często . Także widzisz nie ma reguły a czepianie się szczegółów jest tak bez sensowne, że szkoda tego komentować.

Ybor

''Nie no poważnie nie udawaj greka byłem w Malborku nie raz i jakoś się nie dopatrzyłem nic z tamtego okresu
za to kupa replik i broni późno średniowiecznej''

To że byłeś w Malborku czyni Cię ekspertem w tej dziedzinie i możesz sobie tak arogancko pisać? Dla Twojej wiadomości - ze 20 lat interesuję się historią wojskowości - publikuję (moje artykuły są m.in. w specjalistycznym magazynie "Ancient Warfare"), obecnie piszę książkę o uzbrojeniu Greków I Rzymian, biorę udział w licznych rekonstrukcjach więc trochę mam do powiedzenia w temacie.
Muzeum w Malborku nie jest żadną wytyczną. W Bawarii widziałem setki oryginalnym zbrój niemieckich z XV wieku.

''Odnośnie zbroi z przed tysięcy lat, znane są tylko wybrane egzemplarze a i tylko dla tego, że znale zostały w grobowcach, sarkofagach a i one nie są wytyczną ogółu tylko wybranych pojedynczych ludzi jak królowie itp.''

Jest znane tysiące egzemplarzy. Zaprezentuję poniżej zdjęcie, jakie zamieściłem na Facebooku z Muzeum w Olimpii.
Są to hełmy korynckie wyłącznie z jednego okresu, w dodatku to nie jedyny regał z nimi. Jest ich tam więcej.
http://images65.fotosik.pl/898/3cdd2505df24788e.jpg
To wyobraź sobie że są to hełmy greckie tylko z jednego okresu, w jednym miejscu i w tym samym stylu. Samych korynckich jest więcej. Widziałem też w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji całkiem bogate zasoby. Pozostałe np. frygijskie, trackie, attyckie także są w olbrzymiej ilości. Samych hełmów greckich jest tysiące, a co dopiero rzymskich.
I nie wytyczną nie są królowie. W starożytności i sredniowieczu królowie bardzo często nosili to co zwykli rycerze, hoplici itp. jedynie bardziej ozdobne np. pióropusze, korony. Rzadko kiedy mieli odrębne hełmy, chyba że paradne.

''I coś ci powiem, to tak jakby się przyczepić do filmu o IIWŚ widzisz 10 Niemców idą bez hełmów, i ktoś powie eee to fikcja Niemcy zawsze nosili hełmy. To teraz wiedz a wiem to od byłego przyjaciela z wermachtu, ściągali często hełmy i walczyli bez a wiesz dlaczego? bo z dużej odległości nikt wtedy nie strzelał do nich bo nie był pewien do kogo strzela, i stosowali takie wybiegi dość często .''

Nie można porównywać tak odległych epok, poniewaz to inne style walki, inne rodzaje broni, amunicji itp. Niżej napisałem więcej o tych Niemcach.

''Także widzisz nie ma reguły a czepianie się szczegółów jest tak bez sensowne, że szkoda tego komentować.''

To nie jest taki szczegół. Mocno wpływa na ochronę wojownika a piechota walcząca w natarciu często nosiła hełmy chroniąc się przed wojownikami miotającymi. Bez hełmów ponieśli by większe straty.
Szczególem byłoby gdyby hełmów mieli za mało, bądź za dużo. Jednak tu oni w ogóle ich nie mają, w ogóle nie noszą. Jakby się uczepić przykładu jaki podałeś, to przykład Niemców był nietrafiony, ponieważ jak sam stwierdziłeś - mieli hełmy. Czasem je zdejmowali, czasem walczyli w nich, co było zależne od sytuacji. W czasie bombardowania głupotą byłoby ich zdejmowanie. Tak samo z wikingami - są sytuacje które wymusiłyby nałożenie przez nich hełmów, jednak w serialu w ogóle ich nie mają - ani w bitwach, ani w domostwach.

KLAssurbanipal

Ja nie wiem co chcesz udowodnić, głupotę w serialu czy swoje mniemanie nad mistrzostwem wiedzy w archeologii? Temat mnie zaczyna nudzić gdyż to jest jak rzucanie o ścianę grochem. Czy ty w ogóle czytasz ze zrozumieniem?
Pokazujesz jakieś greckie hełmy co one mają wspólnego z wikingami? Dziwię się ,że łapiesz się jakichkolwiek publikacji bo mylisz epoki, kultury etc.
1.Malbork nie jest wytyczną to co może te setki zbroi pochowanych jest w muzeum Kołobrzegu? jakoś tam się nie dopatrzyłem.

2. Co wiemy na przykład o Inkach tyle co nam bajek na wstawiali Hiszpanie i to od XV wieku a co wcześniej 1000 lat ?
bolsze gówno do tej pory nikt nie może odczytać kipu.

3.To samo wikingowie nie byli pisemni, jedyne znaki które znamy z tamtego okresu to runy i marne przekazy znając historię dobrze wiemy, że co 100 lat są masakrycznie ubarwiane więc do momentu zainteresowania kulturą wikingów przez kogokolwiek kto by zechciał opisać ich życie nie zdziwiłbym się że żyły w tamtych czasach smoki.

4. Co wiemy o wikingach podbijających Amerykę Pn. kompletnie nic a jakiekolwiek dowody w postaci wykopalisk sa tylko domniemaniem archeologów.

5.Co wiemy o izraelitach przed pojawieniem się Chrystusa ? nic bo nikogo nie obchodziła historia w takiej mierze jak ją obecnie pojmujemy.

6.Atlantyda mity czy zaginiona kultura ile mam jeszcze wymieniać nie wiedzy obecnej cywilizacji? To co ktoś kiedyś raczył zapisać a udało się temu jakimś trafem dotrwać do naszych czasów to jedyna wiedza na ten temat.
I na koniec bo naprawdę nie chce mi się dalej ciągnąć tej dyskusji Odcinek drugi pierwszego sezonu wikingów 33. minuta i 47 sekunda naliczyłem 5 hełmów na głowach wikingów, proszę oglądaj uważnie ten serial.

Może w dalszych odcinkach zaczną upodabniać się do anglików jak widzimy Rangara sporo interesuje rzeczy nie związanych tylko z walką i rabunkiem, może zaczną naśladować angoli i nosić hełmy wszyscy, na razie wiedzą tyle że mają lepszą stal.

I na tym kończę ten temat!

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Podsumowując - historię piszą zwycięzcy, póki nie wymyślimy maszyny do przenoszenia się w czasie nie możemy być pewni co do realiów. I według mnie twój oponent chyba niezbyt uważnie oglądał serial, bo hełmy i kolczugi pojawiły się na ekranie, ale nie były to wersje stricte rycerskie, które były wręcz powszechne w XIII wieku.

diana6echo

Tym bardziej, że historia serialu dzieje się w latach 700, więc czego tu oczekiwać od społeczeństwa z tego okresu ?
Moim zdanie "Vikings" bardzo dobrze oddaje klimat czy był autentyczny nie dowiemy się ale , mi przybliża tamtą epokę i nie będę wnikał w szczegóły nawet w złote zęby Flokiego, a mógłbym, przecież wtedy nie było dentystów ;)

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Ja rowniez musze dopisac sie do twego klubu. Barzo sobie cenie realia w filamch, ktore jakoby opowiadaja o wydarzeniach historycznych (dzieki czemu zreszta wiele sie dowiedzialam o historii Europy - czytajac czy takie a takie cos naprawde mialo miejsce) i wiem, ze Wikingowie owszem mogli uzywac helmow, ale na przedstawieniach, ktore sa nam dostepne sa pokazani walczac rowniez bez helmow. Co do kolczug, to, ze ich nie maja w 8 wieku Wikingowie nie powinno zupelnie dziwic. Z tego co czytam naprawde powszechne staly sie dopiero jakies 200 lat pozniej.

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

'' sa pokazani walczac rowniez bez helmow.''

Słowo klucz to RÓWNIEŻ. Są pokazanie w hełmach i bez hełmów, zależnie od sytuacji. Ja akurat ich bez hełmów widziałem tylko w czasach polowych np. przygotowywanie się do wyprawy, służba na statkach itp.
W serialu w ogóle ich nie mają, w jakiejkolwiek sytuacji co jest błędem. Jeśli film ma odtwarzać realia to chociaż część powinna mieć hełmy.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

"Ja akurat ich bez hełmów widziałem tylko w czasach polowych np. przygotowywanie się do wyprawy, służba na statkach" - widziales ich na zywo? Moze jeszcze masz zdjecia/video?
Tak sie sklada, ze jest bardzo niewiele materialow historycznych dot Wikingow pochodzacych z akurat tego okresu. Wszystko co jest (niemal) to materialy archeologiczne, opowiesci z drugiej, trzeciej reki itd.
Co to znaczy? Proste: zwyczajnie NIE WIEMY jakie mieli Wikingowie zwyczaje.
Mnie sie rowniez wydaje, ze noszenie helmu byloby sensowne, ale skadinad wiem, ze rowniez ogranicza widocznosc. Byc moze Wikingowie przedkladali lepszy przeglad pola walki ponad bezpieczesntwo, szczegolnie, ze mowi sie, ze akurat oni smierci sie nie bali.
Po drugie: jesli ten film mialby przedstawiac realia, wogole by nie powstal, bo postac Ragnara jest legendarna i nie ma zadnych dowodow, ze kiedykolwiek zyl. Tak wiec, nie ten film nie jest filmem dokumentalnym.

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

Skoro nie wiemy jakie mieli zwyczaje to może w ogóle nie kręćmy serialu? Jeśli traktujemy to wybiórczo to jest nie fajnie. Jesli nie dajemy hełmów bo są be, bo niepewne a zwyczaje tak samo nie pewne to czemu tych pierwszych nie ma w serialu a drugie są? Poza tym KLA pokazał wykopaliska z hełmami i gadaj sobie co chcesz. Mów do ręki.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Alex - jakie: "my"? Ja nie mialam nic wspolnego z robieniem tego filmu, moze ty miales? Jesli tak, to ok. Wytlumacz komu trzeba swoje stanowisko.
Mow do reki.... loool Ja naprawde proponuje, abys sprobowal znalezc na wlasna, nomen open, reke jakies dowody na istnienie kolczug w Skandynawii w VII wieku.
I..... jestem dosyc mocno przekonana, ze KLA jest na tyle duzy, aby bronic sie samemu. Moze wiec, dla odmiiany (bo do tej pory tylko powolujesz sie na kogos innego) cos od ciebie, jakis naprawde rzeczowy wklad do rozmowy?

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

My - jako ludzie mający ogólną wiedzę o świecie.
Taaaaa.... jak ja mam znaleźć dowody na istnienie kolczug w VIII n.e. to ty mi znajdz dowody na istnienie wszystkich zwyczajów przedstawionych w serialu.
Wg mnie serial by w ogole nie powstal po odjęciu zwyczajow, więc po co odejmować zbroje.

Alex_Tyler

Tu cytat mega trolla:
"Ja akurat ich bez hełmów widziałem tylko w czasach polowych np. przygotowywanie się do wyprawy, służba na statkach itp. "
Ludzie spadłem ze śmiechu z krzesła on ich widział, zapewne z nimi jeszcze pił i gadał.
alexie-trollu daruj sobie bo od tego trolowania zaczną ci rosnąć rogi jak Pinokio tylko, że tobie z boku może staniesz się zamiast trolla film webowego wikingiem z rogami.

ocenił(a) serial na 7
Ybor

@Ybor
To jak z pierdołami typu skrzydła Husarii. Dobrze prawisz i z sensem starasz się wszystko interpretować. Chylę czoła do klawiatury :) Pzdr.

ocenił(a) serial na 6
jest_jak_jest

Ybor głupoty prawi. Nikt z nas nie twierdzi że wikingowie nosili rogi. Ybor sam to sobie wymsylil zeby robić z nas idiotów (że niby pisaliśmy o rogatych hełmach) po tym jak się wczesniej skomrpomitował. My pisaliśmy że wikingowie w serialu nie noszą hełmów (a nie hełmów z rogami).

ocenił(a) serial na 7
Alex_Tyler

Interpretował dość ciekawie i z sensem, ale faktem jest, że nie wiem co tam wie. Sam też nie czytałem całego wątku, jedynie pobieznie. Także nie mogę się odnieść w tej chwili do wiedzy osób, tym bardzie, że sam w kwestiach "północnych" znam tylko powiedziałbym zarysy.

jest_jak_jest

Co miałeś na myśli pisząc o skrzydłach husarskich?
Fakt, że takie podwójne zakrzywione na górze były używane dopiero w XVIII wieku głównie na paradach, turniejach, pokazach i konduktach pogrzebowych, ale takie skrzydła były i jest to udokumentowane. Wcześniej w XVI i XVII wieku Husaria używała przeważnie skrzydeł pojedynczych instalowanych z tyłu siodła albo do tylnej blachy zbroi husarza. Przez pierwsze 6 - 7 dekad od powstania tej formacji mocowano skrzydła przy siodłach. Przy czym taka moda dominowała do lat 30. XVII wieku. Przez cały XVII w. mocowano skrzydła na plecach (przeważnie skrzydło pojedyncze i proste, bez zakrzywienia na końcu). W epoce Sobieskiego ten sposób był dominujący (jeżeli nie wyłączny) w Koronie. Na Litwie mocowanie skrzydeł przy siodłach przetrwało aż do XVIII wieku.

Jeśli chodzi o pojedyncze skrzydła, których Husaria używała m.in. pod Wiedniem, Kłuszynem czy Chocimiem to można o nich poczytać w listach i opisach z XVII wieku a także oglądać na przeróżnych obrazach z tamtej epoki np. "Bitwa pod Kłuszynem" (Szymona Boguszewicza, namalowany w 1620 roku) albo np. siedemnastowieczny obraz "Bitwa pod Chocimiem" (Józefa Engertha, znajdujący się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki), na którym widać husarzy z pojedynczym skrzydłem na plecach. Ozdoby nie były z góry narzucone. Każdy dobierał to sobie wedle własnego uznania co potwierdza list króla Stefana Batorego do Stefana Bielawskiego na zaciąg roty husarskiej, w którym napisał: "Zaś pióra i inne ozdoby dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela zależnie od upodobania każdego". Wiemy, że lubili się stroić a strój ten był niezwykle kosztowny dlatego towarzyszami husarskimi byli ludzie bardzo zamożni tj. bogata szlachta. Mieli skrzydła, skóry lamparcie i tygrysie, złocone rzędy, kopie z proporcami, bardzo wytrzymałe polerowane zbroje, a nawet farbowane konie. Towarzyszyła im muzyka trąb i kotłów, a także zapasowe ("powodne") konie na które narzucono kosztowne dywdyki. Husarię podziwiano tak za jej wygląd, jak i wysoką wartość bojową.

Znanym źródłem jest Rolka Sztokholmska, powstała około 1605 roku:

http://culture.pl/sites/default/files/images/imported/sztuki%20wizualne/opisy%20 dziel/rolka%20sztokholmska/rolka%20sztokholmska%20husaria_6241681.jpg

Serdecznie polecam książki i opracowania historyka Radosława Sikory, który specjalizuje się w temacie Husarii. Na przykład książka "Husaria pod Wiedniem 1683". Pozdrawiam.

http://www.wydawnictwoerica.pl/upload/cms/160/Husaria%20pod%20Wiedniem%20800.jpg

bellsomni

"Z tego co czytam naprawde powszechne staly sie dopiero jakies 200 lat pozniej."

Legioniści rzymscy używali kolczug na długo przed wikingami i rycerstwem średniowiecznym. Nazywało to się lorica hamata.

ocenił(a) serial na 8
Destr0

Owszem uzywali, ale - jak wczesniej napisalam - potem nastapil upadek Cesarstwa Zachodniego, jak mozesz wiedziec wyjatkowo paskudny w skutkach. W jego wyniku wiekszosc warsztatow zostala zniszczona, kowale wymordowani. Zanim wyuczono kolejnych, zanim odbudowano nowe kuznie, zanim technologia sie rozpowszechnila minelo duzo czasu.
To bylo Sredniowiecze. Na dodatek wczesne.
A druga rzecz: to byla technologia wojskowa. Nikt, po dzien dzisiejszy, nie dzieli sie chetnie wojskowymi technologiami dajacymi znaczaca przewage na polu bitwy. Myslisz, ze Wikingowie przyplyneli do jakiegos portu Merowingow i tak wypalili: "Ej, wy tu macie takie fajne zrobione z kolek. Jak to sie robi?" Kolczuga dawala olbrzymia przewage. Skoro wiesz, ze uzywali jej Rzymianie to pewnie tez wiesz jaka. Myslisz, ze ci, ktorzy ja posiadali tak chetnie by sie podzielili z sasiadami ta wiedza?

bellsomni

''Owszem uzywali, ale - jak wczesniej napisalam - potem nastapil upadek Cesarstwa Zachodniego, jak mozesz wiedziec wyjatkowo paskudny w skutkach. W jego wyniku wiekszosc warsztatow zostala zniszczona, kowale wymordowani. Zanim wyuczono kolejnych, zanim odbudowano nowe kuznie, zanim technologia sie rozpowszechnila minelo duzo czasu.
To bylo Sredniowiecze. Na dodatek wczesne. ''

Bizancjum przetrwało i kultywowało tradycje Cesarstwa Zachodniego. Jeszcze w pierwszych wiekach średniowiecza katafrakci bizantyjscy mieli zbliżone zbroje do tych sprzed upadku Rzymu.

''A druga rzecz: to byla technologia wojskowa. Nikt, po dzien dzisiejszy, nie dzieli sie chetnie wojskowymi technologiami dajacymi znaczaca przewage na polu bitwy. Myslisz, ze Wikingowie przyplyneli do jakiegos portu Merowingow i tak wypalili: "Ej, wy tu macie takie fajne zrobione z kolek. Jak to sie robi?" Kolczuga dawala olbrzymia przewage. Skoro wiesz, ze uzywali jej Rzymianie to pewnie tez wiesz jaka. Myslisz, ze ci, ktorzy ja posiadali tak chetnie by sie podzielili z sasiadami ta wiedza?''

W starożytności obok Rzymian kolczugi używali Kartagińczycy, Galowie, bogatsi Germanie, a nawet Grecy na krótko przed rzymskim podbojem.
Wikingowie to Germanie, a w czasie upadku Rzymu wiele plemion germańskich było uzbrojone w kolczugi i hełmy na wzór rzymski. Wiadomo, że były bogatsze i biedniejsze armie np. Goci byli lepiej uzbrojeni niż Frankowie.

ocenił(a) serial na 8
KLAssurbanipal

Ale co z tego, ze Goci i Wikingowie to Germanie? (niemniej dziekuje za przypomnienie) Czy z tego powodu podzieliliby sie wartosciowa technologia ze soba? Szczegolnie, ze zdarzalo im sie walczyc ze soba?
Polacy i Rosjanie to Slowianie, a ciezko mowic o jakiejs wielkiej przyjazni miedzy nami.

Poza tym, jak gdzie indziej wspomnialam: nie ma zadnych dowodow, ze Wikingowie w VIII wieku mieli dostep do takiej technologii (co nie oznacza koniecznie, ze nie mieli - po prostu nie mozna tego udowodnic). Mogli co poniektorzy posiadac kolczugi, nabyte droga kupna lub jako lup. NIemniej jak gdzie indziej napisalam pierwsze takie znalezisko pochodzi z X wieku, a tutaj mowimy o wieku OSMYM.

bellsomni

Odpowiadam tylko na Twoje pytanie, więc nie wiem skąd oburzenie. Pisałaś że Rzymianie trzymali technologię kolczugi raczej dla siebie to odpowiedziałem, że wiele innych ludów, im nieprzyjacielskich także używało kolczugi.
Nigdzie nie pisałem o żadnej przyjaźni. Z terenów "ścisłej" Germanii kolczuga mogła przeniknąć do Danii. Wpływy jednych plemion na drugie były od zawsze. Np. Celtyckie hełmy przeniknęły do Germanii, a nawet na Bliski Wschód.

ocenił(a) serial na 8
KLAssurbanipal

Skad mysl, ze jestem oburzona? Czemu mialbym byc?
I, nie, nie napisalam, ze "Rzymianie trzymali technologie dla siebie". Stwierdzilam, ze wszyscy chronia swoje istotne technologie.

Oczywiscie, ze wplywy i przenikanie technologii mialo i ma iejsce, ale to byl proces bardzo czasochlonny, nia dzialo sie to wciagu roku czy 10 lat. Zreszta teraz technologie tez jakos nie wedruja wciagu krotkiego czasu (spojrze chociazby ile kombinacji zabiera budowa broni jadrowej, a technologia jest znanana od kilkudziesieciu lat) albo rakiety balistyczne - rowniez nie kazde panstwopotrafi je robic. Moglabym tak dosyc dlugo.

Nie odmawiam ci ani wiedzy (bo widze, ze ja masz) ani fascynacji, mysle tylko, ze w swoich zalozeniach idziesz za daleko.

Jestem pewna, ze Goci po dobroci by Wikingom nie wytlumaczyli jak robic kolczugi.

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

Takie matrony jak ty często są oburzone byle czym. Lepiej poczytaj coś o historii a potem się wypowiadaj bo to z lekka irytuje ludzi jak się czyta takie dyrdymały.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Uwielbiam personalne argumenty. Brawo |Alex, zaimponowales mi :)

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

jak jesteś prosta to jakich argumentów mam użyć?

ocenił(a) serial na 9
Alex_Tyler

Z Waszej dwójki uważam, że jesteś większym prostakiem. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że ośmielasz się używać wobec innych podobnych inwektyw. Ludzie, powiedzmy, "nie-prości", powinni raczej stronić od tego typu PROSTEJ pseudo-argumentacji.

ocenił(a) serial na 9
kondor82

*pomińmy przecinek po "nie-prości" :)

ocenił(a) serial na 8
bellsomni

Ale... Wiking bez hełmu... jakieś przekłamanie po prostu zupełnie bez sensu

Ybor

Tak gwoli ścisłości to akcja drugiego sezonu toczy się w IX wieku

ocenił(a) serial na 6
diana6echo


'' I według mnie twój oponent chyba niezbyt uważnie oglądał serial, bo hełmy i kolczugi pojawiły się na ekranie, ale nie były to wersje stricte rycerskie, które były wręcz powszechne w XIII wieku.''

Jego oponent zna historię. Poczytaj inne jego posty. Gdzie napisał o rycerskich z XIII wieku? Pokazał obrazki z kolczugami z VIII wieku, a nawet takich nie mamy w serialu.
Dla twojej wiadomosci kolczuga była używana już przez Rzymian, Greków, Karytagińczyków i Galów. W dodatku Persowie używali ich na całe ciało jak rycerze z XIII wieku.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

No rzeczywiście, na logikę, każdego rolnika i chłopa stać było na super wyprawkę i całą kolczugę, mhm :>

ocenił(a) serial na 6
diana6echo

I dlatego kobiety powinny nie wypowiadać się na temat serialu gdzie są męskie walki. Lepiej mów o ksieżniczce Auslag bo wojna to nie twoja materia.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Nie, on pokazal wyobrazenia kolczug przez wspolczesnych artystow. Nie zas kolczugi Wikingow z VIII wieku.
Ale skoro chcesz zdjecia zbroi, to prosze:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vikinghjelm,_Gjermundbu.jpg - to jest JEDYNY helm Wikingow, jaki udalo sie do tej pory odnalzesc. I pochodzi z Xw.
A tu inny link, zeby nie bylo: Wiki nie mozna ufac.... ;)
https://www.google.co.uk/url?q=http://www.vikingrune.com/2009/01/viking-helmet/& sa=U&ei=5B5aU_KvJ-TE7AaeoYHQCw&ved=0CD8QFjAI&sig2=ODhXZpVcmsfVhvkkSe9zLw&usg=AFQ jCNGtrHEBM9lTrnWICwR8htQTEpAAzQ

To samo dotyczy kolczugi: jedyna znana nam pochodzi z tego samego wykopaliska: Gjurmbundu (Norwegia):
https://www.google.co.uk/url?q=http://www.angelfire.com/wy/svenskildbiter/armsan darmour/mailshrt.html&sa=U&ei=oB9aU8zQAane7Ab64oHYBw&ved=0CCAQFjAA&sig2=CIpLsgYK fYuvWEW40rd2mg&usg=AFQjCNHvBovsPOMSV4PkITeeA72e30koqg


Jesli ci sie nie chce czytac, to pozwol, ze wytlumacze dlaczego kolczugi byl rzadkie we wczesnym sredniowieczu: skladaly sie z tysiecy kolek, ktore trzeba bylo laczyc recznie, co oczywiscie bylo niezmiernie placochlonne i wymagalo nie lada umiejetnosci. Stad byly one BARDZO rzadkie i NIEZMIERNIE drogie.

Latwo o tym poczytac na necie. Zachecam. Pisuja na takie tematy i amataorzy fascynaci i profesorowie uniwerstytetow.

NIE MA ZADNYCH dowodow, ze w VIII wieku naszej ery kolczugi wogole byly w Skandynawii.

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

Kiedy te linki znalazłaś? Na poczekaniu. Ciekawe, ciekawe. Szkoda że dziś tak zatarczywie piszesz a jutro zapomnisz i pójdziesz dalej słuchać Justina Biebera.
Nie ma dowodów? A wiesz co to analogia? Nie znaleziono zadnej kolczugi w Kartaginie a doskonale wiemy że Kartagińczycy je nosili. Minie trochę zanim to pojmiesz jak badaniami sie dochodzi jakie armie co nosiły.

ocenił(a) serial na 8
Alex_Tyler

Uroczy jestes, skarbenku..... i jak tak bardzo na serio biore twoje wypowiedzi. Slodziutki chlopczyk wkleil sobie zdjecie twardziela i sie denrwuje :) Muaaaaa :)

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

Taaaa... najlepiej tak sobie to tłumaczyć.... a nie przyszło ci do głowy że po prostu jesteś irytująca? Ty zgrywasz jakąś damulkę, ale takie pozerstwo to tylko łykną tobie podobni.

ocenił(a) serial na 6
bellsomni

Jedyny hełm? A znaleziony w Vendel w grobie z VII wieku? Alex cię obraził, nie powinien, ale twoje teksty i ybora zdradzają gruntowną niewiedzę!
Przepraszam, za włączenie, ale nie wytrzymałem, jak widzę takie głupoty.

Ybor

I dobrze że kończysz, niepotrzebnie wdawałeś się w dyskusję, zamiast wiedzy oferując ogólniki i własne odczucia.

soplic68

Jasne ogólniki bo fakty mojego konkurenta w tej dyskusji były mniej jak ogólniki, za to pewnie również kipisz wiedzą na ten temat. Sporo filmów o wikingach przedstawia ich bez zbroi i hełmów ale ty zapewne jesteś historycznie mądrzejszy od ich konsultantów historyków scenarzystów etc. Szkoda, że my Polacy nie nakręciliśmy realistycznego filmu o wikingach mając takich fachowców jak co po niektórzy się uważają na tym forum.
Nie mogę zaoferować większej wiedzy niż ta która jest ogólna dla wszystkich z tym że jeszcze korzystam z logiki.
Wielu za pewne wierzy Macierewiczowi i jego pseudo dowodom o spisku i wybuchu tupolewa w Smoleńsku mi natomiast logika nakazuje zupełnie co innego myśleć.

ocenił(a) serial na 6
Ybor

''Jasne ogólniki bo fakty mojego konkurenta w tej dyskusji były mniej jak ogólniki, za to pewnie również kipisz wiedzą na ten temat. ''

Tylko ze twój oponent przedstawił wiele konkretnych argumentów, nazwy hełmów z tamtych czasów, dużo zdjęć znalezisk, współczesnych rekonstrukcji robionych przez znawców np. Pan McBride jest powszechnie znanym rysownikiem w tej materii wśród osób które chociaż trochę wiedzą o militariach. Ty raczej do nich nie należysz.
Ty pisałeś same ogólniki, w ogóle nei związane nawet z tematem. Podaj jakiś konkret jak KLA. Cokolwiek.

''Sporo filmów o wikingach przedstawia ich bez zbroi i hełmów ale ty zapewne jesteś historycznie mądrzejszy od ich konsultantów historyków scenarzystów etc.''

Jakie to filmy? Długie łodzie wikingów nie mające nic wspólnego z historią? Czkema na informacje o tych filmach robionych przez konsyultatntów historycznych. Bzdury piszesz i to sa ogólniki bez pokrycia, bez dowodu.

''Szkoda, że my Polacy nie nakręciliśmy realistycznego filmu o wikingach mając takich fachowców jak co po niektórzy się uważają na tym forum.''

A wiesz ze sama wiedza fachowa nie wystarczy? Polskie kino nie stać na takie produkcje.

''Wielu za pewne wierzy Macierewiczowi i jego pseudo dowodom o spisku i wybuchu tupolewa w Smoleńsku mi natomiast logika nakazuje zupełnie co innego myśleć.''

Najlepiej Maceirewicza, Smoleńsk itp. wmieszać wszędzie nie mając arguemtnów. To kompletna żenada. Zamiast merytorycznie odpowiadać to zaczynasz o Smoleńsku. Najlepiej zakryć brak wiedzy zmianą tematu.

Alex_Tyler

Powiedz mi jedno trolu gdzie masz dowód , zdjęcie etc że wikingowie w okresie 700 - 800 roku nosili obowiązkowo hełmy ? Dzidziusiu Pan McBride rysownik ? to ma być autorytet historyczny? chyba sobie jaja robisz z poważnych ludzi to tak jakby Jan Matejko miałby być autorytetem ubioru i wyglądu rycerzy z Pod Grunwaldu, ja ci tylko powiem dorośnij bo wizje Matejki są tylko fantazją malarską wzorującą się na kilku może elementach złożoną w całość ale może to dla ciebie wygląda jak namalowane zdjęcie z tamtego okresu? Nic tylko współczuć.

Ybor

Nie ma co porównywać Matejko do Angusa McBride. Matejko to artysta mający przybliżyć dzieje. Wiele elementów z jego obrazów to tylko wizja, wiele rzeczy nie zgadza się z historią. Angus McBride przez blisko 40 lat malował rekonstrukcje historyczne a nie fantazje. Był cenionym rysownikiem historii wojskowości. Jego ilustracje zdobiły niejedną profesjonalną publikację na temat uzbrojenia np. Seleucydów, Ptolemeuszy, Celtów itp. Obok Petera Connollego i współczesnego Igora Dzis McBride był jednym z najlepszych historycznych rysowników.
http://2.bp.blogspot.com/-rFxxHHA6q40/Ty2AztcwMvI/AAAAAAAAUIk/Ln9E-9Kwq5k/s1600/ escanear0132.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-c5SBxZ2trQo/Ty2A3V0IDcI/AAAAAAAAUI0/oMKa2A2qbjk/s1600/ escanear0317.jpg

KLAssurbanipal

Matko Boska, KLAssurbanipal daj już spokój bo wychodzi off topic. Ja nie rozumiem , że nie potraficie odczytać przenośni z tylu podanych przykładów.
Muszę wrócić do początku albo przyczyny tego tematu.
A mianowicie i tu twój cytat:
"Dziwne to mnie, tym bardziej że w czołówce widzimy tonącego wikinga, któremu spada hełm z głowy...
Jednak serialowi wikingowie nie noszą ich nawet w walce."
Raczyłem ci odpowiedzieć ,że się mylisz podałem pierwszy z odcinków gdzie nosili hełmy, potem naświetliłem, że to nie kanon w tamtych czasach noszenia hełmów itp.
Nie przekonały mnie blogi i wstawione rysunki bo to nie są żadne prace historyczne ani namacalne dowody z tamtego okresu tylko wizje i przypuszczenia, więc nie możemy pisać o konkretnych faktach.

Czepianie się serialu że było tak a nie inaczej, jest co najmniej śmieszne bo to nie dokument historyczny a film fabularny.
Udowadnianie faktów bez namacalnych dowodów brzmi dla mnie jednoznacznie z faktem przepowiadania przez synoptyków w styczniu, pogody na lato będzie upalnie a drudzy twierdzą że będzie bardzo zimno.
Proszę nie żartuj już więcej, nie chciałbym uwierzyć w to, że skłonny jesteś dawać wiarę w tezy.
Tak się składa, że miałem w swym życiu okres kiedy fascynowałem się (prawie profesjonalnie) historią okresu Napoleońskiego i wiem co to jest dowód rzeczowy, fakt przedstawiony przez świadka wydarzenia ( a i to czasami może być mało wiarygodne ze względu na okolicznościach w jakich powstał)

http://www.straightdope.com/columns/read/2189/did-vikings-really-wear-horns-on-t heir-helmets

Zachęcam do przeczytania ze zrozumieniem a dowiemy się skąd wikingowie mogli brać wzorce do noszenia hełmów.

Ybor

Odpowiedziałem na Twój post. Nie zacząłem nic nowego bo offtop zacząłeś o Matejce. Ja się do tego ustosunkowałem.

''Nie przekonały mnie blogi i wstawione rysunki bo to nie są żadne prace historyczne ani namacalne dowody z tamtego okresu tylko wizje i przypuszczenia, więc nie możemy pisać o konkretnych faktach.''

1. Rysunki McBride były często tworzone we współpracy z autorytetami takimi jak prof. Sekunda, który jest jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie historii wojskowości (masa książek, artykułów, badań, wykopaliska w kilkunastu krajach od 40 lat).

2. Uzbrojenie jest takim samym przypuszczeniem jak obyczaje, życie wikingów przedstawione w filmie. Tym sposobem mógłbyś się przyczepić do scenariusza w tym serialu, ponieważ 90% tego to przypuszczenia.

''Udowadnianie faktów bez namacalnych dowodów brzmi dla mnie jednoznacznie z faktem przepowiadania przez synoptyków w styczniu, pogody na lato będzie upalnie a drudzy twierdzą że będzie bardzo zimno.''

Namacalnymi dowodami są znaleziska archeologiczne.

''Proszę nie żartuj już więcej, nie chciałbym uwierzyć w to, że skłonny jesteś dawać wiarę w tezy.''

Nie podoba mi się sposób prowadzenia dyskusji przez Ciebie. Ja podchodzę do tematu poważnie i chcę pisać tylko merytorycznie i nie jest to żartowanie. Trzymajmy się wyłącznie tematu bez ocen wartościujących.

''Tak się składa, że miałem w swym życiu okres kiedy fascynowałem się (prawie profesjonalnie) historią okresu Napoleońskiego i wiem co to jest dowód rzeczowy, fakt przedstawiony przez świadka wydarzenia ( a i to czasami może być mało wiarygodne ze względu na okolicznościach w jakich powstał)''

To inne epoki. z Okresu napoleońskiego znajdą się nawet dowodu w starych domach na strychach i piwnicach. Dużo więcej się zachowało.

Historia w dużej mierze opiera się na poszlakach. W szkołach starożytność czy średniowiecze ogranicza się często do przekazów kronikarzy, które nie są w 100% wiarygodne.

Podchodząc do danego źródła bada się je. Nie jest tak, że znajdzie się hełm i mówi to z tego i tego okresu, należał do tego i tego. To się dokładnie bada. Analizuje się laboratoryjnie. Szuka się śladów wskazujących na okres pochodzenia, sprawdza się skąd pochodził ten stop itp. Potem biorąc pod uwagę inne znaleziska, źródła pisane i wszystkie inne próbuje się ustalic do czego hełm służył, jak bardzo był popularny, czy używali go bogaci czy był pospolity itp. To są dokładne badania trwające długo.

KLAssurbanipal

Brawo zaczynasz potwierdzać moje tezy w punkcie 2 a mianowicie tu wycinek z twojego cytatu "Uzbrojenie jest takim samym przypuszczeniem jak obyczaje" słusznie napisałeś przypuszczeniem i tego słowa powinni używać archeolodzy w dużej mierze swoich odkryć.
Jak mylna jest nauka i borykająca się nie widzą chciałem tobie udowodnić swoimi przykładami.
90% społeczeństwa bazuje na czyiś przypuszczeniach czy twierdzeniach bo jakże inaczej skąd tak babcia ma znać prawdę o Chrystusie, tylko z biblii i przekazu kościoła ten z kolei też kieruje się interpretacją biblii, skąd mamy mieć informację o pogodzie jak nie od meteorologa który ją nam przekazuje na podstawie utartych schematów, które notabene pozyskał od swoich kolegów mógłby tak wymieniać w nieskończoność.
Kiedyś zrobiono test wiarygodności rysunku sprawcy na podstawie zeznań świadków i to w naszej telewizji. Rysownik policyjny szkicował sprawcę ( podstawionego dziennikarza ) opis był prawie idealny niestety wynik rysunku był tak zaskakujący, że stojąc koło tego rysunku ten dziennikarz i osoba postronna mogli by się zastanawiać długo kogo on przedstawia.
I wcale mi nie chodziło o ludzką złośliwość w stosunku do ciebie tylko uświadomienie , że pewne rzeczy są absurdalne i należy spojrzeć na nie z punktu widzenia logiki. Po drugie fikcji filmowej nie ocenia się jako autentyku, to jest kino fabularne i skoro sobie reżyser tak wyobraził wikingów a z pewnością na jakiś przypuszczeniach to tak ma być w tym serialu.
Bo inaczej będzie tak że po każdym odcinku setki ludzi będzie zaśmiecało forum filmwebu próbując udowadniać tezy autentyczności wyglądu tamtych czasów jeden powie oni nosili czerwone paski drugi że nie jedli szczurów itd.
I na koniec jeszcze jeden ciekawy link http://www.historycy.org/historia/index.php/t8298.html
Wywody na temat wikingów to nie pierwszyzna może jakieś argumenty z tych wypowiedzi uzmysłowią tobie fakt jak to wszystko funkcjonuje jeżeli chodzi o pogląd historyczny na każdą prawie sprawę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones