PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 173 991
ocen
8,4 10 1 173991
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie
ocenił(a) serial na 10
realdonjon

Tak jedno.

Po co założyłeś taki temat? Umiem czytać, sprawdzę sobie jak będę potrzebowała wiedzy.

ocenił(a) serial na 9
Selene91

nie wiem, bylem pijany

ocenił(a) serial na 10
realdonjon

Hahahahahahahaha :)

Teraz rozumiem.

realdonjon

Jak się nie umie pić, to się nie pije :D

realdonjon

skoro tak wszystko wiesz, to powiedz mi czy Wikingowie naprawdę w tak późnych czasach nadal nie wiedzieli, że istnieją inne lądy poza Rosją na wschodzie ? o.O a przecież ponoć to oni przed Kolumbem dotarli do Ameryki aż ! ...

ocenił(a) serial na 9
aniaquepaso

o jakich czasach piszesz ? jeśli czasy "serialowe" to jeszcze wszystko przed nimi....
nie wiem czy wiesz ze to waregowie są założycielami państwa zwanego Ruś/Rosia.
W swoich podbojach dotarli do ameryki pólnocnej , do Rzymu i Bizancjum.

ocenił(a) serial na 9
marcin1488

w czasach serialu dotarli do gdzies 1/4 - nawet nie do regionu moskwy. Nie chodzi o jakies geograficzne podboje ale o zysk i oplacalnosc. To wlasnie obiecywal Ragnar- nowy kraj gdzie sa wielkie skarby. Idac dalej w lad w Rosji nie wiedzieli co ich czeka, czy cos zyskaja, a ryzyko roslo. Wikingowie nie lubili opuszczac swoich ludzi, tym bardziej daleko od nich odchodzic.
Zloty okres i zrodlo wszelkich legend europejskich na temat Wikingow (nie ich wlasnych) wlasnie mamy pokazany w tym serialu. Dlatego nalezy patrzec na to wszystko z przymruzeniem oka. Mysle ze wiele osob daje zle oceny wlasnie dlatego ze mysla ze to juz Wikongowie z armiarmi po 50,000

ocenił(a) serial na 9
realdonjon

Tak,Wikingowie byli ludżmi,tylko ludżmi i też dostawali w.i.e.o..l . Czytałem książkę jakiegoś duńskiego autora, w której było napisane,że Duńczycy byli niewolnikami na słowiańskiej Rugii. I nie chodzi mi gloryfikowanie czy hołubienie słowiańszczyzny. Miedzy sobą się napierniczali.
Jak doszło do wspólnego sasko-duńskiego sojuszu przeciwko słowianom połabskim, i podczas oblężenia jednego z ich grodów, Połabianie urządzili wycieczkę,której efektem było zdziesiątkowanie duńskich oddziałów. Doszło do kłótni pomiedzy Sasami a Duńczykami.Sasi oskarżyli Dunczyków o tchórzostwo ,a Duńczycy Sasów o kunktatorstwo.
Poprostu Vikingowie szybko napadali,rabowali i spadalii. Zanim przeciwnik się ockną to zuchów już nie było.

ocenił(a) serial na 9
myster_A

no ale o to wlasnie chodzi. jezeli ktos mysli ze to bylo jakies imperium to jest po prostu glupi. Imperium to Europa

realdonjon

Rzym był imperium, Osmanowie byli imperium. Europa to kontynent. Nie w tym rzecz. Wku...a mnie wikingocentryzm.

ocenił(a) serial na 9
myster_A

Imperium to Europa- meaning??
No wiem o co chodzi, idiotyczna rzecz.
Wikingowie byli jak gangi. Ale pokazne armie tez mogli zebrac.

"Poprostu Vikingowie szybko napadali,rabowali i spadalii. Zanim przeciwnik się ockną to zuchów już nie było." - no tak, i co?

realdonjon

Sam napisałeś że imperium to Europa ??
I nic.
Po prostu wku...a mnie bezrefleksyjny wikingo-centryzm.

realdonjon

Co zrobili by, gdyby wiedzieli jaki żenujący serial nakręcą o nich za kilkaset lat?

ocenił(a) serial na 9
adam_1909

nie wiem, dla mnie serial dobry ale trzeba podejsc do niego z <smark> pusta glowa jak cop robo. Postac Ragnara moze na pewno odpychac widzow ale trzeba miec na uwadze kim on jest i skad jest.

ocenił(a) serial na 10
ocenił(a) serial na 9
realdonjon

Jak myślisz ? Ragnar czy Regnar ?
Spotkałem się w kilku książkach z tym drugim imieniem
Dodatkowo ostatnio natknąłem się na jego przydomek w takiej formie - KOSMATE PORTKI :-)
Pozdrawiam z Gdańska
Marcin

ocenił(a) serial na 9
marcin1488

Wersji jest mnostwo, nawet jest mnostwo wersji kim on naprawde byl. Kosmate portki to doslowne tlumaczenie :)

ocenił(a) serial na 8
realdonjon

Jaki taki kozak jesteś to odpowiadaj na parę pytań:

1. Czym się Wikingowie różnili od Normanów? (lub z czego wynikała różnica jeśli chodzi o nazewnictwo)
2. Jakie kontakty mieli Wikingowie z Słowianami?Zwłaszcza z plemionami Słowiańskiej z dzisiejszej Polski.
3. Dlaczego Wikingowie porzucili stare wierzenia (Odyn,Thor itd) na rzecz Chrześcijaństwa?
4. Dzisiejsze dziedzictwo po Wikingach. Czyli co zostało po dzień dzisiejszy po skandynawskich wojowników.

Ja osobiście znam odpowiedzi na te pytania. Ale ciekaw jestem czy ty je znasz :).

ocenił(a) serial na 9
Sterstox

1. semantyka, pozniejsi wikingowie mimo ze wczesniej tez byli ludzmi z polnocy. po osiedleniu sie oficjalnie normanowie.
2. byli dobrym przeciwnikiem, szczegolnie nasze rejony. znasz jomsvikings?
3. durne pytanie.
4. tez durne i ogolne pytanie. jakbym mial postawic na jedna rzecz powiedzialbym - Anglia.
Skoro znasz odpowiedzi to po co pytasz? czemu na tym forum ludzie sie atakuja, na imdb mam normalne rozmowy z ktorych mozna sie czegos tez dowiedziec :(

ocenił(a) serial na 8
realdonjon

"Skoro znasz odpowiedzi to po co pytasz? "
Bo robisz z siebie kozaka - eksperta od wiedzy historycznej ds. wikingów, więc wolałem ciebie sprawdzić.

Tak jak domyślałem, dupa wołowa jesteś a nie żaden eksper, historyk od Wikingów ;) co widać po odpowiedziach na moje pytanie.

ocenił(a) serial na 10
Sterstox

To napisz swoją odpowiedź. jesteśmy ciekawi...

ocenił(a) serial na 9
Sterstox

Czekam na twoje odpowiedzi :-)

z mojej strony polecam to -
http://iskry.com.pl/historia-literatura-faktu/287-czy-wikingowie-stworzyli-polsk e.html
http://echaswantewita.blogspot.com/2014/05/adam-ruszczynski-mieszko-i-skandynaws ki.html
http://libron.pl/katalog/czytaj/id/44
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/22740/rus-wikingow

Bardzo ciekawi mnie odpowiedz na 3cie pytanie i z niecierpliwością czekam na oświecenie - bo wierze ze Ty wiesz dlaczego to zrobili?

Pozdrawiam Marcin

ocenił(a) serial na 9
Sterstox

odpowiedzi sa prawidlowe.
odnosnie 3 i 4 - pytania bardzo ogolne, conajmniej na 2 strony a4 zeby zrozumiec a nie chce mi sie tego pisac.
Porzucili wiare bo taki stal sie swiat i to bylo oplacalne.
Mniej jadu czlowieku, szkoda zdrowia
Jak chcesz to podrzuce dobre teksty do tych tematow

realdonjon

1. Normanowie to nazwa dla średniowiecznych mieszkańców Skandynawii a wikingowie to członkowie wypraw o celu rabunkowym (czyli ich stosunkowo małej części. Normanów bardziej od rabunku interesował handel i kolonizacja).
2. Na nasze tereny wikingowie zapuszczali się głównie by łowić niewolników. Podobno to od Słowian pochodzi słowo "slave".

Taką wiedzę wyniosłam z liceum. Jeśli są tu błędy, będę wdzięczna za naprostowanie ;)

ocenił(a) serial na 9
Spirralka

1. Nie do konca, bylo tak jak napisalem. Normanami byli poczatkowo takze wikingowie (chociaz doslownie teraz powiedziec tak nie mozna)
2. To jedna czesc ale wieksze znaczenie mieli pozniejsi wojownicy. Wikingowie troche sie u nas zapuszczali (w sensie terytorium). Bylo kilka slynnych band w ktorych duza czesc odgrywali wojownicy slowianscy.

ocenił(a) serial na 10
Spirralka

,,Normanowie to nazwa dla średniowiecznych mieszkańców Skandynawii". - z tego co ja się uczyłam i w szkole i na studiach, to nazwa Normanowie wcale nie odnosiła się do mieszkańców północy, tylko określała mieszkańców Normandii (z francuskiego ,,Normands"), którzy na czele z Williamem Zdobywcą podbili Anglię - choć może byli oni jakimiś potomkami Wikingów.

Selene91

Tak, byli :) Ta część Francji zyskała swoją nazwę (Normandia), gdy oddano ją we władanie Normanom (ponieważ i tak się w niej zadomowili i nie było sposobu, żeby się ich pozbyć). Stamtąd właśnie podbili Anglię. Ponieważ byli już wtedy technicznie rzecz biorąc poddanymi króla Francji, ten zażyczył sobie prawa do Angielskiego tronu, rozpoczynając tym samym wojnę stuletnią. Tak, wiem, strasznie upraszczam :p
Spotkałam się z rozróżnieniem tych dwóch krain w postaci normański / normandzki.

ocenił(a) serial na 10
Spirralka

Można powiedzieć, że podbój Williama Zdobywcy był pośrednim powodem wojny stuletniej, ale czy ją rozpoczął? Edward nie chciał złożyć hołdu Filipowi i ogłosił się prawowitym królem Francji, więc chyba o to głównie chodziło, ale masz rację korzeni konfliktu można szukać już za czasów Williama:)

A co do nazewnictwa normański/ normandzki, to czytałam (chyba w "The Vikings in Brittany"), że problemy wynikły ze względu na zły przekład.:)

Spirralka

do dnia dzisiejszego w języku niemieckim mamy:
Slawe - Słowianin
Sklave - niewolnik

niby jest różnica ale jednak daje do myślenia...

ocenił(a) serial na 4
Kwiiik

nie znam łaciny - ale w internetowych słownikach jako "niewolnik" tłumaczą "servus" lub "sclavus"

ocenił(a) serial na 9
Spirralka

Ja z kolei słyszałem, że słowo Polanie- to oznacza niebo nordyckie, wiele źródeł, również podania z innych krajów kojarzy nas z Wikingami. Proszę- obejrzyj ten materiał, bardzo ciekawy http://www.youtube.com/watch?v=yOQDs1HUciU

Spirralka

Normanowie to właśnie wikingowie - czyli część Skandynawów, która osiadła w Normandii (Francja) i Sycylii (Włochy).
Normański i normandzki to jest to samo.

realdonjon

ha, ha odpowiem na wszystkie pytania - 'durne pytanie i kolejne te durne', koles żałość.

użytkownik usunięty
realdonjon

Fryzura Ragnara jest "kanoniczna" czy twórcy serialu chcieli go odróżnić od reszty ?

ocenił(a) serial na 9

z tekstow historycznych wynika ze mogli nosic takie fryzury (problem nazewnictwa)

ocenił(a) serial na 4
realdonjon

Realdonjon: "z tekstow historycznych wynika ze mogli nosic takie fryzury (problem nazewnictwa)"
++++++++++++
czyli... nosili jakieś dziwne fryzury - wiadomo jak się nazywały, ale nie wiadomo jak wyglądały?

PS.
w Polonii1 leci współczesny serial "Klub Hawaje" ("Les gareons de la plage", Francja 1994) dzisiaj był odcinek 61 - od paru odcinków pokazują tam parę gości hotelowych - duży zapaśnik Roger chorobliwie zazdrosny jest o swoją dziewczynę - nosi fryzurę podobną do Ragnara - mocno podgalana po bokach, z tyłu bardzo długie włosy spięte w kok (w dzisiejszych czasach długie włosy spięte w warkocz byłyby tak "pedalskie", że nawet geje włosów chyba nie spinają w warkocz)
hmm... a swoją drogą... duży warkocz na karku mógłby być jakimś zabezpieczeniem karku od uderzenia mieczem - w każdym razie na pewnym forum przeczytałem takie uzasadnienie dla pruskiego harcapa

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

jak ktoś chce obejrzeć fryzurę zapaśnika - to polecam dzisiaj Polonia1 godz. 18:35 - ta para pokazywana jest od paru odcinków i w każdej chwili może zniknąć (większość gości kurortu pojawia się na jeden odcinek)

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

jest też film "Pogoda na jutro' (Polska 2003 r.) - akcja dzieje się współcześnie - koniec lat 90-ych lub początek 2000-ych. Chłopak młodszej córki głównego bohatera (Stuhr senior) nosi fryzurkę a'la Ragnar: mocno podgalana po bokach, kucyk z tyłu - z przodu trochę krótsza niż u Ragnara -ale podejrzewam, że to "wysokie czoło" aktora)

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

FRYZURA RAGNARA po raz trzeci:
Dr. Kucho! & Gregor Salto - Can't Stop Playing
https://www.youtube.com/watch?v=wmoSYU4swlI
na teledysku Murzynka nosi "fryzurę Ragnara" - mocno podgalane boki i warkoczyk z tyłu...

WIĘC... jeśli ktoś jeszcze chodzi do szkoły, to i tak nie powinien naśladować "fryzury Ragnara",
bo może mieć we współczesnych czasach opinię "niemęskiego"...

ogólnie zdaje się, że kobiety, które na serio zajmują się:
1) boksem
2) kick-boxingiem
3) MMA
na czas treningów i walk albo spinają włosy w kok z tyłu głowy, albo zaplatają w warkoczyk z tyłu głowy
zdaje się, by włosy nie zasłaniały widoku podczas walki
tak mogli robić też Wikingowie i mężczyźni z innych nacji - bo długie włosy u mężczyzn w średniowieczu to był chyba standard...

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

w uzupełnieniu:
ogólnie jak przypuszczam w średniowieczu i wikingowi wojownicy i wikingowie wojowniczki NA CZAS WALKI spinali swoje długie włosy z tyłu głowy, tak jak to dzisiaj kobiety sportsmenki:
wątek: "Serial maksymalnie przereklamowany. Szkoda czasu."
http://www.filmweb.pl/serial/Wikingowie-2013-659055/discussion/Serial+maksymalni e+przereklamowany.+Szkoda+czasu.,2423493#post_13706179

ale podgalanie głowy po bokach + dlugie włosy z tyłu - to chyba współczesna moda męska:

pierwszy sezon "Wikingów" to 2013 rok

serial "Cearzowa Ki (Korea 2013)" - jeden facet z warkoczykiem
http://couch-kimchi.com/2013/11/21/empress-ki-recap-week-4/
serialowy "Yuan" to Chiny z dynastii Yuan - rządzone przez Mongołów
potomków Dżyngis Chana i jego dowódców
ten facet z warkoczykiem i podgalaną głową po bokach jest właśnie Mongołem


serial paradokumentalny "Idiota za granicą" ("An Idiot Abroad", W. Brytania 2010) sezon I, odcinek 4 "Meksyk"
Meksykanin prowadzący do meksykańskiej wsi (w dżinsach i koszulce z krótkimi rękawami i kołnierzykiem)
ma podgalane włosy po bokach i warkoczyk
warkoczyk jest mały (tak jak w serialu "Cesarzowa KI")
bo włosy są w 100% jego własne


film "Wpadka" (USA 2007)
http://www.filmweb.pl/person/Jay+Baruchel-128105/photos/131577
jeden z kolegów głównego bohatera ma podgalane włosy po bokach
a z tyłu włosy dochodzą do kołnierzyka koszuli
BYĆ MOŻE schował swoje długie włosy za kołnierzykiem,
bo w 2007 roku taka fryzura była zbyt "postępowa"
:-)

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

fryzura Ragnara po raz kolejny: polski serial "Szkoła" (2015-2016) odcinek 268 powtórka będzie w poniedziałek o 12:00 ( i na PLAYER.PL) - licealistka ("prawdziwa kobieta") ma fryzurę Ragnara - podgalane boki - jednego dnia włosy gładko uczesane spięte z tyłu, drugiego dnia spięte w warkocz
film FANTASY "Król Skorpion", USA, 2002) - zły król Memnon ma fryzurę Ragnara - inne "prorocze" motywy z tego filmu - dziewczyny dorywczo walczą jako wojowniczki - w walce "wymiatają" pełnoetatowych żołnierzy złego króla, Murzyn jest u władzy, Murzyn "bzyka "białą" dziewczynę (i bardzo jasną Mulatkę)

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

fryzura Ragnara jeszcze raz:
film "Jump Street 21" ("21 Jump Street", USA 2012) komedyjka kryminalno-licealna
pod koniec filmu na parterze hotelu odbywa się bal maturalny, na piętrze w pokoju ma odbyć się transakcja narkotykowa - w pewnym momencie gangsterzy z gangu motocyklowego zaczynają uciekać z pokoju (gonić torbę z pieniędzmi) od tyłu widać, że jeden z nich ma fryzurę jak kolega głównego bohatera z filmu "Wpadka", a inny ma "fryzurę Ragnara"

czyli.. współczesna moda nawet w polskim "Top Model" 2016 w pierwszym odcinku Michał Piróg miał malutką kitkę z tyłu głowy (a'la Bjorn), jak obejrzałem kilka odcinków później fragment innego odcinka, to kitki już chyba nie miał

więcej o włosach w czasach Wikingów na wątku:
"Serial maksymalnie przereklamowany. Szkoda czasu."
http://www.filmweb.pl/serial/Wikingowie-2013-659055/discussion/Serial+maksymalni e+przereklamowany.+Szkoda+czasu.,2423493

ocenił(a) serial na 4
Wladca_Piersicieni

fryzura Ragnara, ciąg dalszy:
"Kroniki Riddika" 2004 rok
http://www.filmweb.pl/Kroniki.Riddicka/photos/278347
http://www.filmweb.pl/Kroniki.Riddicka/photos/278403

"Czyngis Chan" 2007 rok
http://www.filmweb.pl/film/Czyngis-chan-2007-210609/photos/120033
ten z irokezem na głowie to filmowy Dżamuka - "brat krwi" Temudżyna (przyszłego Dżyngis Chana)

pozostali Mongołowie w filmie mają długie włosy, więc irokez wygląda na "gwiazdorzenie" chińskiego aktora...
http://www.filmweb.pl/person/Honglei+Sun-100994

ocenił(a) serial na 9
realdonjon

Jaki procent mniej więcej stanowili wojownicy słowiańscy w drużynach wareskich(wikińskich)? Czy byli to Słowianie zamieszkujący tereny waregów, czy może awanturnicy i poszukiwacze łupów?

ocenił(a) serial na 9
doliwaq

w jakich czasach? Wojownikow slowianskich bylo sporo 200 lat po obecnych czasach w serialu.
2. tak i nie, zalezy jakie czasy. Gdy wikingowie sie osiedlili to byli slowianami? Awanturnicy bym nie powiedzial, czytalem kiedys o tych tematach to ponoc byli bardzo zorganizowani ale nie mieli szans z postepem- chrzescijanstwo i armie (dokladnie jak w Anglii)

ocenił(a) serial na 7
realdonjon

Słyszałem tu i ówdzie plotki, że wikingowie tak naprawdę byli społeczeństwem matriarchalnym. Czy to prawda? Jeśli nie prawda to jaka właściwie była pozycja kobiet w społeczeństwie wikingów.

ocenił(a) serial na 9
Jaboll252

Duzo wyzsza niz w pozniejszej europie. Oczywiscie nie doslownie. Kobiety czesto podejmowaly wazne decyzje, byly nawet dowodcami, ich opinie byly wazne. Fajnie jest w serialu pokazana postac Lagerthy (ale tez ma problemy ze wzgledu na plec)- w koncu cos takiego w kinie.

Rola kobiet z czasem oslabla przez chrzescijanstwo, nowa kulture.

Ludzie moga miec obraz kobiety siedzacej w domu albo wychowujacej dzieci ale tak samo bylo z mezczyznami (w sensie przydatnosci). Byli wojownicy i byli niewolnicy. A to ze bylo wiecej mezczyzn wojownikow to inna kwestia. Jesli kobieta sie sprawdzila nikt jej nie mowil nie rob tego bo jestes kobieta.

Ale to tak tylko mowiac na podstawie tekstow.

Technicznie- mialy ograniczone prawa i mialy zajmowac sie domem podczas wyjazdow mezczyzn. I tutaj mamy sporo wyjatkow - takich jakich nie bylo w kulturach europejskich. Byly wojowniczki, byly bogate nadzorczyni, byly powazane kaplanki.

Krotko mowiac- mialy duzy szacunek.

ocenił(a) serial na 4
realdonjon

1) czy to prawda, że jak Wiking podejżewał swoją żonę o zdradę małzenską, to zmykał jej głowe w dybacha, a jej warkocze były rozpięte na boeki - Wiking rzucał toporkami, jak udało mu się odciąć jej warkocze -to była
jak mu się nie udało odciciąć warkoczów - to ostani toporek trafiał w jej głowę ?
2) w związku z 1 - czy to prawda, że kobiet yWikingów musiały nosić dwa warkocze?
3) czy do Walhalli dostawały się też dusze poległy w walce kobiet-wojowniczek?
czy tylko mężczyzn?
4) czy do Valhalli dostawały się dusze kobiet pochowanych razem z wojownikiem
(tak jak taka wiara jest pokazana w serialu "Wikingiwe" odcinek 6,
czy to jest tylko fantazja niedbałego (w wielu sprawach) scenarzysty ???)

ocenił(a) serial na 10
Wladca_Piersicieni

Nie jestem realdonjon, ale pozwól że odpiszę

Ad 1) Kompletna bzdura. Taką idiotyczną scenkę przedstawiono w starym filmie z 1958 r "Wikingowie", a ma tyle wspólnego z prawdą co rogi na hełmach Wikingów ;-) Nie ma o tym ani słowa w sagach, w Eddach, w kronice anglosaskiej czy przekazach skaldycznych. Filmy z Kirkiem Douglasem nie są dobrym źródłem wiedzy historycznej ;-)

Ad2) W związku z tym, że pkt 1 to zwykła filmowa fantazja - nie musiały. Co więcej z zachowanej ikonografii (tkaniny), czy z opisów w sagach staroislandzkich - wiadomo, że nosiły różne fryzury.

Ad3) Pytanie ciekawe i niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wg Eddy Poetyckiej (tzw "Starszej") do Walhalli trafiali wyłącznie mężczyźni - a jedyne kobiety jakie miały tam wstęp to Walkirie. Kobiety-wojowniczki trafiały do siedziby bogini Freji - Folkvang. Wg skalda Snorriego Sturlusona (autora Eddy Młodszej), nie było podziału na płeć. Część wojowników i wojowniczej zabierał Odyn za pośrednictwem Walkirii do Walhalli, a część trafiała do Folkvang. Za mało jest źródeł żeby ustalić to jednoznacznie, czy chociażby odpowiedzieć na pytanie na jakiej zasadzie odbywała się "segregacja"

Ad4) Jak pisałem w pkt3 - ponieważ źródła skandynawskie nie są jednoznaczne w tej sprawie (i nie ma ich zbyt wiele), nie ma tu 100% pewności i zgodności historyków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones