PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 173 979
ocen
8,4 10 1 173979
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

zgodność historyczna

ocenił(a) serial na 9

Zrobiłem mały "research" i z tego co wywnioskowałem to: król Egbert i król Aelle żyli, a raczej
panowali w innych czasach (około 50 lat różnicy z tego co pamietam). Ergo: Ragnar wcale nie
poznał króla Egberta (Aelle poznał na pewno [wg legendy, rzecz jasna] i dość przykro dla niego
zakończyła się ta znajomość). Po drugie, podczas pierwszego najazdu na ten klasztor w Nortumbrii
w 793r., królem tejże krainy musiał być ktoś inny niż owy Aelle. Wątpliwe również czy udział w tym
wypadzie brał sam Ragnar.

Z uwagi na późną porę nie przychodzi mi teraz więcej rzeczy do głowy, a coś na pewno jeszcze
chciałem napisać. Więc pewnie jutro będę edytował tego posta lub popełnię kolejnego.

ocenił(a) serial na 8
makak88

Tak czy siak 2 sezon duzo lepszy od pierwszego

ocenił(a) serial na 9
CichyMorderca

Wiesz co, nie za bardzo pamiętam pierwszy sezon, ale chyba podobał mi się na równi z obecnym :)

ocenił(a) serial na 9
makak88

Longbrook był postacią na poły mityczną, znaną bardziej dzięki panującym później synom. Poszukaj gdzieś wywiadu z tworcami filmu (po angielsku). Napisali, że musieli dokonać pewnych skrótów, by uczynić historię spójną, realną i ciekawą. Natomiast realia życia, wierzenia i stosunki są podobno oddane bardo dokladnie wg. najnowszej wiedzy.

makak88

Wiadomym jest że powinien mieć jeszcze jedną żonę i trzech synów. Poza tym jego latorośle wyrosną na przyszłych królów i jarlów.
Więcej na jego temat można znaleźć w Eddzie Starszej.

ocenił(a) serial na 10
makak88

Równie dobrze można się oburzać że aktorzy mówią po angielsku a nie po staronordyjsku. To jest serial TV nastawiony na przychód z masowej widowni, a nie podręcznik historii.

Chomone

Jednak to serial, z którego można się wiele nauczyć :-) o wierzeniach, zwykłym życiu, walkach, wyglądzie (nie hełmy z rogami :P) topory znane z materiału archeo, a nie te z popkultury, pogrzebach itd.
Twórcy pod tym względem czerpią z literatury i źródeł historycznych :)

ocenił(a) serial na 9
Chomone

Ale ja nie zarzucam im tego, tylko zastanawiam się czy ktoś jeszcze to zauważył a może i coś więcej. Dla mnie serial jest bardzo dobry i wydaje się mocno wiarygodny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones