PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=427194}

Zakazane imperium

Boardwalk Empire
8,1 47 963
oceny
8,1 10 1 47963
7,2 8
ocen krytyków
Zakazane imperium
powrót do forum serialu Zakazane imperium

O polski serial historyczny

użytkownik usunięty

Ponieważ zbliża się finalny odcinek finalnego sezonu kapitalnego serialu telewizyjnego, stąd nasuwa
się pytanie następujące: czy można wskazać na jakiś wątek w historii Polski, który stałby się kanwą
do nakręcenia serialu takiego choćby, jak "Boardwalk Empire"? Czy ktoś mógłby podać jakiś pomysł?
Nie muszą to być te sama lata, w których toczy się akcja BI. Faktem przy tym pozostaje, że w Polsce
trudno by znaleźć pieniądze na serial dorównujący BI, to jednak można by pominąć na razie ten
problem. Czy ktoś miałby jakieś propozycje? Czy może postawienie takiego pytania jest mało
sensowne? Czy może Polska nie jest przygotowana na seriale pełne brutalności, wulgaryzmów,
zabójstw, łamania tabu? Choć w tym ostatnim wypadku, moglibyśmy z historii Polski czerpać
garściami inspiracje do kręcenia seriali telewizyjnych czy filmów

Może nie o Polsce, ale na podstawie polskiej literatury - serial o Eberhardzie Mocku, niemieckim detektywie z Breslau. Chyba nawet coś ma powstać pod okiem A. Holland.

Krajewski popełnił też kilka książek o lwowskim policjancie Popielskim.

np biograficzny o Witkacym

ocenił(a) serial na 8

Nie musi to być serial gangsterski. Ale uważam, że przydałby się serial rozgrywający się przed wojną, bo tematy wojenne przerabiamy bez przerwy i w filmach i serialach, a dwudziestolecie międzywojenne jest kompletnie pomijane.

użytkownik usunięty
domino

Uważam podobnie, tzn. o międzywojniu jako zakresie chronologicznym i o tym, że nie musi to być serial gangsterski. Robiący furorę "Boardwalk Empire", czy w podobnym klimacie - "Peaky Blinders" wskazują, że lata tuż po pierwszej wojnie światowej są niezwykle atrakcyjne dla scenarzystów, w związku z czym sądzę, że nakręcenie serialu, którego akcja rozgrywałaby się w Polsce np. po 1920 roku byłoby z pewnością strzałem w dziesiątkę. Można by usadowić akcję np. na wieloetnicznych Kresach. W takim razie, klimat byłby bardzo bliski klimatowi z "Boardwalk Empire" - tygiel narodów: Polacy, Białorusini, Ukraińcy, (albo Rusini - wiadomo wszak, że jeszcze wówczas te dwa narody nie ukształtowały się w pełni), Żydzi. Tłem mogłoby się stać wiele wątków, np. wpływ agitacji komunistycznej na ludność ruską, napady terrorystyczne UWO na Polaków czy Rusinów, protesty chłopskie, kryzys gospodarczy (sytuacja w Polsce była nawet bardziej beznadziejna niż w świecie zachodnim). To jeden z wielu przykładów. Można by oprzeć scenariusz na którejś z powieści Sergiusza Piaseckiego. Wg mnie osadzenie akcji np. na wieloetnicznych Kresach mogłoby być świetnym pomysłem na porządny serial. Pomysłów nie brakuje, tak, jak i świetnych speców od spraw filmowych, zdolnych aktorów. Przeszkodą mogłyby być tylko (a raczej aż) brak pieniędzy na serial z prawdziwego zdarzenia i niewykluczone utyskiwania w mediach na to, iż serial mógłby kogoś urazić.

Na pewno nakręcenie serialu, na miarę np. "Boardwalk Empire", ale produkcji polskiej, którego akcja toczyłaby się na tle wydarzeń z historii Polski byłoby na pewno spełnieniem niewypowiadanych, jak na razie, oczekiwań polskch widzów

domino

Pogranicze w ogniu.

ocenił(a) serial na 9

Kochanek wielkiej niedźwiedzicy - zbeletryzowany dokument przemytniczo-przestępczych środowisk polsko-sowieckiego pogranicza z lat dwudziestych. Sex, przemoc, ciekawa oparta na faktach historia, tylko rock n rolla brak.Ucieczki, pościgi, kobiety, łatwe pieniądze, morze wypijanego alkoholu , tak wygląda codzienne życie przemytników w latach 20-stych XX w. na pograniczu polsko-białoruskim. Sentymentalnp podróż na Kresy Rzeczpospolitej, charakterni mężczyzni i twarde dziewczyny, których do działania nie zmusza tylko chęć zysku, ale przede wszystkim adrenalina i zew wolności. Aż dziw bierze, że nikt jeszcze w Polsce tego nie zekranizował, choć Machulski się kiedyś wypowiadał, że o tym myśli;).

ocenił(a) serial na 9
bonhart22___

Wszedłem w ten temat tylko po to, by zaproponować tę właśnie pozycję. Niepojętym dla mnie jest, że nikt jeszcze tego nie nakręcił, chociaż z drugiej strony - patrząc na kondycję współczesnego polskiego kina - może to i lepiej.

ocenił(a) serial na 8

Serial rozgrywający się w latach 1908-1939. Opowieść o największym polskim, a w zasadzie litewskim karierowiczu - Józefie Piłsudskim (pierwowzorze Nikodema Dyzmy). Prawdziwa kopalnia motywów. Początki to jego działalność terrorystyczna przeciwko carskiej Rosji. Współpraca z polskim ruchem niepodległościowym. Działalność agenturalna na rzecz państw centralnych. I wojna światowa, nieudana próba wywołania powstania. Konflikt z Zagórskim. Potem internowanie przez Niemców. Układanie się z Kesslerem. Wreszcie oddanie mu przez Niemców władzy w odradzającej się Polsce. Konfrontacja z przeciwnikami politycznymi. Można wpleść mnóstwo ciekawych postaci drugoplanowych. Spiski i skrytobójstwa, sekowanie najwybitniejszych polskich dowódców - Rozwadowskiego, Hallera, Dowbór-Muśnickiego, Szeptyckiego. Wojna polsko-bolszewicka. Układ w Mikaszewicach. Potem załamanie się frontu. Uratowanie Polski przez gen. Rozwadowskiego. Powrót Piłsudskiego do dowodzenia, ale następnie po zakończeniu wojny, wycofanie się z polityki. Udział w spisku na życie pierwszego prezydenta Polski. Spiski w armii, zabójstwa i sprytne intrygi kompromitujące niewygodnych wojskowych i polityków. Zamach majowy. Pozbycie się niewygodnych ludzi. Wykończenie gen. Rozwadowskiego i gen. Zagórskiego. Bezpardonowe zwalczanie opozycji. Działalność siepaczy Piłsudskiego takich jak Beck, Wenda, Miedziński, Dąb-Biernacki, Kostek Biernacki, Wieniawa-Długoszowski. Brześć. Szpiegowanie we Francji. Nawiązanie kontaktów z III Rzeszą. Tajny protokół dołączony do układu o nieagresji z Niemcami z 1934 roku, mówiący o wspólnym zaatakowaniu Sowietów. Wreszcie śmierć Piłsudskiego i przeorientowanie polityki na sojusz z Francuzami i Anglikami. Serial kończyłaby napaść Niemców na Polskę sanacyjną, czyli tę zbudowaną przez Piłsudskiego.

ocenił(a) serial na 9
rycerz1984

Pan endek, jak mniemam.

ocenił(a) serial na 8
_surreal_

Tak, endek, faszysta, komunista i mason w jednym, aha jeszcze antyglobalista, po prostu żałosne. Czy doprawdy każda próba powiedzenia prawdy o tym "złotym cielcu" zawsze musi się spotkać z tak prymitywnym atakiem? Czy zawsze ten, kto mówi prawdę o pierwowzorze Nikodema Dyzmy musi być nazywany endekiem albo komunistą?

ocenił(a) serial na 9
rycerz1984

Czy aby nie przesadzasz? A może samo określenie kogoś endekiem jest dla Ciebie obraźliwe? Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post, składa się tylko z czterech słów i dwóch znaków interpunkcyjnych. Czy gdzieś w tym gąszczu znaków dopuściłem się "prymitywnego ataku" na Ciebie? Zapytałem, bo wydaje się oczywiste, że neoendecy nie przepadają za Piłsudskim, a więc uznałem, że to najbardziej prawdopodobna opcja. Komunista odpada, bo nie pisałeś nic o "pańskiej Polsce" i "niesprawiedliwości spolecznej". Faszysta również odpada, bo skrytykowałeś autorytarne rządy człowieka z ludu. A więc został mi endek (chociaż wstawka o "pierwszym prezydencie Polski" mi tu niezbyt pasuje, bo wszak wiadomo, że wybrany został głosami mniejszości). Bo drugiego monarchisty w tym temacie się nie spodziewam.

ocenił(a) serial na 8
_surreal_

Chodziło mi o zaszufladkowanie. Niestety, ale prawie zawsze krytyka Piłsudskiego spotyka się z nazywaniem krytykującego endekiem albo komunistą. Ja nie utożsamiam się z żadną partią polityczną. Weźmy taką endecję. Wiele jej postulatów uważam za słuszne (nie bez powodu w międzywojniu cieszyła się największym poparciem), ale inne kategorycznie odrzucam. O Piłsudskim mam złe zdanie, bo znam historię II RP. Nie tę propagandową, tworzoną po zamachu majowym, ale wcześniejszą, kiedy nie obowiązywała ustawa o nienaruszaniu czci marszałka.

ocenił(a) serial na 9

Łódź okresu międzywojennego i jego świat przestępczy w dużej mierze opanowany przez żydów. To mogłoby być coś i to na podstawie prawdziwych realiów historycznych.

ocenił(a) serial na 9
mefek

Menachem Bornsztajn zwany "Ślepym Maksem", mówią że był królem przestępczego półświatka w Łodzi. Polecam poczytać.

Świetny byłby serial, gangsterskiej Polski lat 90tych tak jak w BI pojawiały by się postacie fikcyjne ( Narcis, Rosetii, Chulky czy Richard ) Jak i historyczne (Al Capone czy Luciano) w Polskiej wersji pojawili by się między innymi Pershing, Masa czy Wariat.

użytkownik usunięty
GaduBT

Propozycji, jak widać, podano tu wiele. Jednak zawężają się one do XX wieku (międzywojnie, a nawet lata 90. XX wieku) i to przeważnie do tematyki gangsterskiej albo biograficznej (bohater miałby mieć charakter wybitnie niejednoznaczny). Warunkiem do nakręcenia polskiego serialu opartego na faktach nie musi być osadzenie do w realiach ostatniego stulecia. Spróbuję tutaj zaproponować coś innego. otóż można zauważyć, że nikt jeszcze nie zainteresował się np. osiemnastowieczną Polską: rozbiory, reformy państwa z finalnym aktem w postaci drugiej konstytucji na świecie, reakcja ze strony tzw. targowiczan, wojna z Rosją, insurekcja kościuszkowska. Można by nakręcić serial o Tadeuszu Kościuszce. W końcowym sezonie Kościuszko zostałby wzięty do niewoli. Historia życia Kościuszki w latach 90. XVIII wieku mogłaby nasunąć wiele retrospekcji z jego życia (np. pobyt we Fracji, udział w rewolucji amerykańskiej). To jeden z przykładów i jednocześnie dowód na to, że można czerpać pomysły na polski serial historyczny z innych epoko, niż z epoki współczesnej. To także dowód na to, że potrzeba na polski serial historyczny jest nagląca. Musimy zrobić kolejny wyłom w tworzeniu seriali czy filmów historycznych, w których role złych grają nierzadko Niemcy, a nie Rosjanie (kwestia współczesnej polityki nie ma tutaj znaczenia, chodzi o to, że istnieje pewna ciągłość w polskim dorobku filmowym, mająca początek po 1945 roku)

Powyżej - dodam - powstaje kłótnia wokół Piłsudskiego i jego największych adwersarzy (choć niejedynych). Wiadomo, że i Dmowski miał ciekawą biografię. Jego życie także może się stać kanwą do nakręcenia niebanalnego serialu historycznego: podróż do Tokio, udział w konferencji pokojowej, po 1919 roku schowanie się w zaciszu z dala od polityki, inspirowanie młodych w obozie endeckim. Choć w przeciwieństwie do Piłsudskiego, Dmowski to raczej polityki gabinetowi, niż wojskowy czy konspirator. Dmowskiemu bliżej do Nucky'ego. Piłsudskiemu do Darmody'ego

GaduBT

Przecież masz "Odwróconych" ;)

Według mnie najbardziej burzliwe okresy wewnątrz Rzeczypospolitej przypadały na okres rozbicia dzielnicowego oraz czasy około rozbiorowe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones