Dziewczyna z fabryki (2006)
George Hickenlooper
Sienna Miller
Guy Pearce

Spadająca gwiazdka

Życie pełną piersią i bez żadnych hamulców nie może trwać długo. Życie pełne wolnego seksu i narkotyków tym bardziej, ale przecież to właśnie takie historie fascynują nas najbardziej. Wczesna śmierć paradoksalnie gwarantuje w świecie show biznesu nieśmiertelność, co widzimy na przykładzie Janis Joplin, Marilyn Monroe, Jima Morrisona czy wielu innych. Do takich osób zalicza się również Edith Minturn Sedgwick, muza Andy'ego Warhola, zmarła w 1971 roku w wieku 28 lat. Szczupła, drobna, o stylu nie do podrobienia i promieniejąca urodą nosiła ze sobą bagaż bolesnych doświadczeń, które zafascynowały artystę. O jej życiu i upadku na dno po latach imprez próbuje opowiedzieć George Hickenlooper w filmie "Factory Girl". Edie Sedgwick (Sienna Miller) w 1965 roku porzuca studia na Harvardzie i udaje się do Nowego Jorku, mekki ówczesnych artystów awangardowych. Urodzona i wychowana na ranczu wśród bezkresnych stepów w Santa Barbara, w gęstym mieście czuje się z początku nieswojo. Szybko jednak trafia na wernisaż prac ojca pop-artu, wtedy jeszcze mało znanego i niedocenianego, Warhola (Guy Pearce). Tańczy z papierosem i drinkiem w ręce, a spojrzenia wszystkich zebranych mimowolnie kierują się na nią. Tak zwraca na siebie uwagę Andy’ego, który postanawia uczynić z niej swoją muzę i gwiazdę wielkiego formatu – zabiera ją do Fabryki, pracowni gromadzącej ekscentrycznych twórców szeroko rozumianej sztuki. Kręcą razem filmy i rzeczywiście – oczarowana artystą Edie staje się gwiazdą. Nie na długo jednak. Przyjaźń z Warholem tylko jednej stronie przynosi korzyści i na pewno nie była po tej stronie Edie. Nękana depresją, wspomnieniami o bracie - samobójcy i molestującym ją ojcu wydaje resztki rodzinnej fortuny i pogrąża się coraz głębiej w uzależnieniu od narkotyków. Wszystko to na oczach zafascynowanego i bezlitosnego Warhola. "Factory girl" jest opowieścią o ”biednej bogatej dziewczynce”. Edie na rok przed śmiercią trafiła do ośrodka psychiatrycznego, gdzie usiłowała uwolnić się od nałogu. To tutaj właśnie ją spotykamy – na terapii opowiada nam swoją historię. Znamy jej dalszy ciąg i zakończenie, a mimo to ogląda się ją z przejęciem i pozostaje pod jej urokiem, ponieważ wydarzyła się naprawdę. Edie w rzeczywistości elektryzowała otaczających ją ludzi, została skrzywdzona i poddała się duchowi awangardy lat 60., który ostatecznie doprowadził ją do śmierci. Ufna jak dziecko pozwoliła wykorzystać się Warholowi, którego kapryśna łaska opuściła ją, gdy najbardziej jej potrzebowała. Te zawiłości w ich relacjach zostały znakomicie odegrane – Miller i Pearce porzucają swoje sposoby mówienia, ruchu, by stać się Edie i Andym. Aktorsko stoją oni na najwyższym poziomie, widz ma wrażenie, że ogląda dokument. Nie wszyscy jednak podołali swoim zadaniom – grający Boba Dylana (nie wymienionego chociażby raz z nazwiska, ponieważ do dziś zaprzecza on, by miał kiedykolwiek romans z Sedgwick) Hayden Christensen jest sztywny, przerysowany i nienaturalny. Postawiony obok Sienny i Guya wygląda, jakby został wycięty z innego filmu. Wraz z rozwojem akcji i rozwinięciem tej postaci coraz bardziej irytuje, i pozostaje tak już do końca. Mimo to nie niszczy on obrazu, pozostaje gdzieś w tle charyzmatycznej Edie, wirującej przy akompaniamencie psychodelicznej muzyki. Jest to kolejny plus dla twórców, ponieważ oddali wspaniale klimat tamtych lat, gdzie tak łatwo było wpaść w ciąg autodestrukcji – imprezy pełne ekscentryków, strzykawek i przygodnego seksu składają się tylko po części na tę atmosferę. Dzięki zdjęciom archiwalnym odtworzono oryginalne stroje Sedgwick i Warhola, a dzięki ich filmom aktorzy mogli doskonale odtworzyć ich sposób poruszania się czy chociażby trzymania papierosa. W latach 60. Edie Sedgwick stała się rozpoznawalna. Tak naprawdę ludzie kochali ją za to, że była sobą, bo w żadnym z filmów Warhola nie zagrała nikogo, oprócz siebie samej. Ubierała się w nieznany dotąd ludziom sposób (zapoczątkowała styl dziś znany jako unisex). "Factory girl" jest dobrym filmem biograficznym z wybitnymi kreacjami – fascynuje, ponieważ fascynowała prawdziwa Edie. Można by powiedzieć, że była sławna dlatego, że była sławna, zupełnie jak Paris Hilton w naszych czasach. Jednak o ile pragniemy by Hilton i inne gwiazdki jej pokroju nie próbowały zabłysnąć niczym innym, to patrząc na Edie ogarnia nas żal, że nie zdążyła pokazać na co ją stać.
"Factory girl" jest historią dziewczyny, która chciała być zrozumiana i lubiana, a która nie miała... czytaj więcej