_Soledad_

nie podano imienia i nazwiska

Wpis został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz ten wpis

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować wpis

Blog został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz tego bloga

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować bloga

Jan Paweł II
| 16 zdjęć | 50 komentarzy
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.

Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach ,,Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

Publikuje m.in. Miłość i odpowiedzialność, Osobę i czyn, dramaty Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera, a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).

Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.

Ważnym wydarzeniem roku 2002 były dla Papieża niewątpliwie XVII Światowe Dni Młodzieży oraz późniejsze pielgrzymki do Gwatemali i Meksyku.


Udostępnij

komentarze

Super nocia:* Bardzo kochałam Papieża szkoda ,że go nie m wśród Nas
P.S:Zapraszam do mnie nowa nocia!

[*]

Witaj ;D wiem że u Ciebie notka ;** zauważyłam jak byłam u koleżanki ale nie pamiętałam hasła ;>>> fantastyczna notka, cóż ja się mogę wypowiedzieć o tym Wspaniały Wielkim Człowieku, cokolwiek powiem będzie za mało, ale powiem tyle, jestem dumna, że na świecie był Taki Człowiek ;)) buziaki ;*

dziękuje za zaproszenie:)a co do notki to niewiele mogę pod nią napisać gdyż tego co czuje nie da się wyrazic słowami. myśle,że dla każdego z nas Jan Paweł II będzie wielkim człowiekiem i tak już zostanie.
świetna notka:))
pozdrawiem

miało być"jest wielkim człowiekiem"
jeszcze raz pozdrawiam:D

Karol Wojtyła to był wielki człowiek i jestem dumna z tego, że był Polakiem. Szkoda, że umarł..:(

Hej
Ja jestem dumna z tego, że Jan Paweł II był Polakiem. Największy Polski autorytet

tez go uwielbiam ;)) zgadzam się, gdyby zakończył się inaczej, byłby kolejna ''głupią komedyjką romantyczną''...a tak, coś po tym filmie w sercu zostało ;)) a no i gdyby zakończył się inaczej, nie byłby pisany na podstawie książki ;))
a co do Twojej notki; Jan Paweł II -Wielki Człowiek ;)) ciągle jest w moim sercu ;))
dodaję do ulubionych ;)
:*

To wielka osobistości i chyba jednyna z którą liczyli sie najpotężniejsi władcy świata , a do szarych zwykłych ludzi potrafił przemawiać tak jakby znał ich potrzeby, wielu uważało go za swojego przyjaciela. Jest był i będzie wielki chociaż już nie zyje na zawsze pozostanie w sercu zapewne nie tylko moim ale też innych.
Szkoda że odszedł, ale tylko fizycznie, wierze że duchowo wciąż jest z nami
piękna notka
pozdrawiam i dziękuje za zaproszenie zapraszam ponnownie :)

[*] Nasz kochany Karol.
On był wspaniały to, że umarł było szokiem !
Wiadomo można było się tego spodziewać, ale tak szybko odszedł ;(.

Fajna notka. Dołaczam się do reszty i też uważam, że Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem i papieżem. Szkoda, że tak szybko umarł.
Pozdrawiam i dziękuje za komentarz.

Moja mama rodzila brata i mnie w latach, w kotorych papiez byl w Polsce czyli 79 i 83. W 79 chciala nawet pojsc na spotkanie z papiezem ale juz lezala w szpitalu.
Pozdrawiam.

[*]
Jaka ja byłam załamana, gdy się dowiedziałam o jego śmierci ;(
No ale wiadomo - każdego kiedyś to czeka, a nasz Papież i tak się długo trzymał - 85 lat.
R.I.P.

Buziaki ;**

ja go bardzo kochałam i ceniłam
bardzo przeżywałam jego śmierć
był naprawdę Wielkim Polakiem

fajnie,że zrobiłaś o nim notkę :)

fajny avek :D
Buziaki :*:*:*:*

Wiadomo że był to wielki człowiek. Taki dobry i tolerancyjny... A przy okazji bardzo ciekawa postać:) Fajnie że o nim napisałaś:)No a w szkole jak w szkole. Już mam troche dosyc, pewnie jak wiekszosc:):) Lenia mam wielkiego, a to ostatnia klasa gimnazjum i sie trzeba przyłożyc:)

Buziaki:***

zapraszam do mnie:)

Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem. szanuję go i podziwiam.
pzdr.

temat :)
pozdrawiam

Co słychać u Ciebie?
U mnie nowa nocia. Pozdrawiam.

hej:)
fajnie że napisalas o Janie Pawle II byłem dziś w kinie na "Świadectwie" naprawde warty uwagi film:) polecam Tobie i innym również.

ps: ładny avek z Phoebe;) luxxx:*

Sorki, że tak późno, ale brak mi czasu ;(
na FilmWebie jestem gościem niestety!
Chcę wakacje!!!!!!
Ale postaram się nadrobić to i owo :)
Byłam i ślad obecności zostawiłam :*

zapraszam na notke :**

Ja jestem z Wadowic :D Hihi :D Świetna nocia :)
Buzii :**

Co tam u Ciebie słychać?
Zapraszam do mnie na nową notkę.
Pozdrawiam.

Zapraszam na nową notkę ;] ;**

zapraszam na notkę :*:*:*

Wielki człowiek, wielka osobowość. Oby był przykładem nie tylko dla mnie, ale także dla innych ludzi na całym świecie. [*]

zapraszam na nową notke:))

pozdrawiam :)

zapraszam do mnie na dwie suuper notki

Mam 3 nowe notki wpadnij :*

na nową notke
pozdrawiam :)

U mnie nowa notka ;] ;**

zapraszam
pozdrawiam :)

wyniki sondy zapraszam. ;***

zapraszam na nową notke ;*:*

Jan Pawel II był wspaniałym papieżem..

;)

pozdrawiam :)

nowy
temat
pozdrawiam :)

Co tam u Ciebie?
Zapraszam na nową notkę. Pozdrawiam.

nowa notka, zapraszam.

pozdrawiam
Wesołych świat ;)

______$$
_____$_$$
____$__$$$_____$
____$__$$______$$
______$_______$_$$
__$$$_$_$$$$_$__$$$
__$$___§§_$$__$_$$
__$$____§_$$___$__
__$$______$$$$_$_$$$$
__$$______$$____§§_$$
__$$______$$_____§_$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$____$___$
__$$______$$_______$$____$$$$$
$_$$______$$_______$$_$_$$$$$$
$$$$_$____$$_______$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$__$$_______$$$$$$$$$$$
$$$_$$$$$_$$_$$____$$$$$$$$$$$$$
$$$_$$$$$_$$_$$$__$$$$$$_$$$$$
_$$$_$$$$$$$_$SSSSS$$$__$$$$$
$$$$$$_$$$$$SSS$$SSS$_$$$$$$$
_$$$SSSSSS$$SS$$$SSSS$$$$$$$$
$$$SSS$$SSS$SS$$SSSS$$$$$$$$
__$$$SSS$§§SSS$SSSS$$$$$$$
_$$$$$$$§§§§$$$SS$SSS$$
____o§§§§§§§§§& sect;§o_SSS.SSS
__o§§§._§§§§§§& sect;§§§o.SSS_SSS
_§§§" _§§§§§§§§§§ ;§§§_SSS_SSS
§§§"__§§§§§&sec t;§§§§§§§§.SSS_SSSS
§§§__§§§§§§&sec t;§§§§§§§§.SSS_SSSS
"§§§__§§§§§&sec t;§§§§§§§§.SSS_SSSSS
_"§§§__§§§§§&se ct;§§§§§§"_SSSS
__"§§§§.§§§§&se ct;§§§§§"___SSSS
_____"§§§§§§§§& sect;"______SSSSS

Lawiny radości,
potopu miłości,
lampek migania,
kolęd śpiewania.
Prezentów bez liku,
wielu kolędników
oraz Sylwestra do rana
z lampką szampana!

Wesołych Świąt!! ;**

zapraszam do mnie na nowy temat
pozdawiam :)

Fajnie wszystko opisałas o Janie Pawle II byłam na Swiadectwie bardzo wzruszajacy dokument
Pozdrawiam i zapraszam na bloga

U mnie nowa nocia wpadnij:*

zapraszam
pozdrawiam :)

może tyle: niesamowity Człowiek,
świetna notka, buźk ;*

U mnie nowa notka :)

Zapraszam na nową notke ;)

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:

Wpis został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz ten wpis

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować wpis

Blog został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz tego bloga

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować bloga

dodaj komentarz