Senność (2008)
Magdalena Piekorz
Małgorzata Kożuchowska
Michał Żebrowski

Zapis niemocy

Po drugim filmie Magdaleny Piekorz wielu sobie bardzo dużo obiecywało, zwłaszcza, że i tym razem pod scenariuszem podpisał się Wojciech Kuczok, a w jednej z głównych ról wystąpił Michał Żebrowski. Kolejny raz widz miał spotkać się z ludzkimi dramatami przedstawionymi w nieszablonowy sposób. Czy tak się stało? Czy widz otrzymał to, czego miał się prawo spodziewać? Niezupełnie, ponieważ to, co zostało pokazane na kinowym ekranie, okazało się wielowątkową opowieścią o... niczym. W zamyśle miał być przejmujący zapis niemocy, w której drzemią główni bohaterowie, w efekcie wyszedł niewyraźny (a raczej wyraźny) zapis niemocy twórców filmu. Scenariusz zmierzający donikąd, niemrawa reżyseria i gra aktorów... czy to, co zaserwowali widzom KożuchowskaZawadzki i Żebrowski (zwłaszcza Żebrowski!), można jeszcze nazwać grą? A teraz po kolei; trzy fabuły (niestety każda potraktowana po macoszemu, może z braku czasu, a może z braku pomysłu na jej rozwinięcie na etapie zdjęć), każda o ludzkiej słabości, która uniemożliwia walkę o lepszy los. Młody lekarz nie potrafi zamanifestować przed rodzicami swej niezależności. Cierpiąca  na narkolepsję  aktorka,  jej dobrowolne osamotnienie w wygodnym domu i jej drętwy mąż. Osaczony przez żonę i jej rodziców leniwy literat. W miarę rozwoju akcji okaże się, że lekarz jest gejem, który zwiąże się z młodym przestępcą (jedyny wątek godny rozwinięcia został nieumiejętnie i bezdusznie przycięty do roli egzotycznej odskoczni od banału dwóch pozostałych historyjek), kobieta jest zdradzana przez męża, mimo że z fantazją gotuje mu miłosne potrawy, a literat, któremu „zmęczyły się słowa”, umiera na raka. Oczywiście każdy z bohaterów zmierzy się na swój sposób ze swoim losem i każdy na swój sposób odniesie zwycięstwo. Zanim jednak nastąpi finał, trzy historie będą musiały się zazębić, oczywiście, jak wszystko w tym filmie, w sposób nieudolny i nieprzekonujący. Wrzucenie do jednego worka różnych dramatów i różnych osobowości nie jest przepisem na interesującą relację z ludzkich losów. Konieczna jest jeszcze wizja przedstawienia ich widzowi interesująco i przekonująco. Wymaga to odrobiny pracy, ale dla naszych „twórców”, widać, to czasem za dużo. Wygodniej liczyć na legendę poprzedniej produkcji. Wygodniej skroić nudny banał i trzymać kciuki za to, by kawałek męskiego penisa i pośladka przykleił do produkcji metkę skandalu. A kiedy się nie uda, zawsze można zrzucić winę na widza, który nie potrafił dostrzec artystycznego geniuszu twórców filmu.
Czekano na porażkę drugiego filmu Magdaleny Piekorz, czy się doczekano? Na ostatnim festiwalu w Gdyni... czytaj więcej