Zabiłem moją matkę (2009)
Xavier Dolan
Xavier Dolan
Anne Dorval

Wszystko o moich relacjach z matką

Debiut Xaviera Dolana "Zabiłem moją matkę" to film ukazujący skomplikowane relacje między matką a synem. Relacje matka-syn to dość częsty temat filmowych rozważań, za przykład można podać "Wszystko o mojej matce" Pedro Almodóvara czy idąc "Dzień świra" w którym to 47-letni Adaś podobnie jak 16-letni Hubert nie potrafi znaleźć porozumienia z matką. Lecz młody reżyser pokazuje nam owe relacje w zupełnie inny, charakterystyczny dla siebie sposób. Już w pierwszych minutach prezentuje nam motto filmu i prowadzi nas zgodnie z nim przez całe 96 minut. Nie chodzi jednak o wyłożenie widzowi na tacy przekazu, reżyser podkreśla raczej jego wartość, mając po prostu mocno ukierunkowany cel. Jasno sprecyzowany przekaz filmu wyróżnia młodego twórcę spośród grona innych debiutantów, który mimo konkretnego wyznaczenia ram samemu sobie, nie pozbawia się subtelności i tworzy znakomity obraz filmowy.

Film posiada elementy autobiograficzne i mimo subiektywnej wymowy obrazu tworzonej m.in. przez czarno-białe nagrania Huberta staje się dość uniwersalnym przekazem. Relacje matka-syn dotyczą w końcu każdego człowieka. W filmie różnica pokoleń zdaje się tworzyć barierę nie do przejścia i sprawia, że matka nie potrafi zrozumieć dojrzewającego chłopca wychowywanego bez ojca. Reżyser stworzył bardzo głęboki portret psychologiczny zarówno Huberta. jak i jego matki. On jest nieco narcyzowatym i rozpieszczonym dzieckiem z bogatego domu, ona kobietą, która nie potrafi poradzić sobie z wychowaniem syna. Duże piętno odcisnął na tym brak kontaktu z ojcem, o którym główny bohater wspomina w rozmowie ze swoim chłopakiem. Matka nie potrafi zrozumieć syna-artysty, jego homoseksualnego związku, nie potrafi go wysłuchać, woli oglądać telewizje, a syn dziwi się, gdy matka nie wie, kim był Jackson Pollock, nie potrafi zaakceptować jej braku gustu - oboje walczą ze sobą w tej światopoglądowej wojnie.

Hubert obserwuje kontrastowy świat przyjacielskich relacji z matką swojego chłopaka, w którym odnajduje ideał stosunków matka-syn. W retrospektywach i wyobrażeniach młodego chłopaka możemy dostrzec scenę, w której goni matkę uciekającą w sukni ślubnej, autor próbuje przekazać nam tęsknotę do bliskości w relacjach z matką. Podobnie w scenie kłótni w pewnym momencie popycha matkę na leżący obok nóż, raniąc ją w rękę, mówi "nie chciałem cię skrzywdzić", co staje bardzo wymowną metaforą w kontekście ich relacji. Reżyser doskonale operuje zabiegami natury estetycznej, nie odbiegając od fabularnej warstwy filmu. Na szczególną uwagę zasługują również wspaniałe, intensywne zdjęcia idealnie wypasujące się w artystyczny świat rozmyślań kanadyjskiego nastolatka. Klimatu dodaje także rewelacyjna muzyka tworzona tak samo jak zdjęcia, reżyseria i scenariusz przez debiutantów.

Na końcu jednak dochodzi do symbolicznego pojednania. Chłopiec odrywa łzę w figurce z modeliny, a matka z pewnym dystansem rozmawia z jego chłopakiem akceptując ich związek. Ta subtelna dawka optymizmu kończy film udowadniając, że happy endy nie są przypisane wyłącznie do hollywoodzkiego chłamu. Tytułowe morderstwo matki zostało dokonane, lecz nie tylko wtedy, gdy Hubert powiedział swojej nauczycielce, że jego matka nie żyje, lecz właśnie w ostatniej scenie. Matka przeżywa wewnętrzną przemianę, symbolicznie umiera po to, by móc pojednać się z synem. Lecz czy owe pojednanie nie jest chwilowym zawieszeniem w broni, jakie mogliśmy już zaobserwować w filmie? Całe szczęście reżyser nie odpowiada, a wyłącznie pyta.
Szesnastoletni Hubert kocha i jednocześnie nienawidzi swoją matkę. Jest zadufanym w sobie egocentrykiem... czytaj więcej
"Zabiłem moją matkę" to udany obraz wschodzącego talentu reżyserskiego i scenariopisarskiego 23 letniego... czytaj więcej