Instynkt (1999)
Jon Turteltaub
Anthony Hopkins
Cuba Gooding Jr.

Utracony instynkt

Zwierzęta bez wątpienia posiadają instynkt, dzięki któremu wyczuwają niebezpieczeństwo, wiedzą gdzie jest bezpiecznie. Jednak co stanie się, gdy człowiek zacznie z nimi obcować? Czy również zyska tę zdolność? Czy przystosuje się aż tak, że zapomni, co to znaczy być człowiekiem? Przed młodym psychiatrą, Theo Calderem, otwierają się drzwi kariery. Musi zbadać "przypadek" antropologa, dra Ethana Powella, który zaginął kilka lat wcześniej. Czas ten spędził w gronie afrykańskich goryli i dopuścił się morderstwa. Zadanie to nie jest wcale łatwe. Ambitny lekarz zrobi jednak wszystko, aby poznać psychikę antropologa i początkowa chęć zdobycia rozgłosu zejdzie z drogi ciekawości i chęci pomocy Powellowi. Powell zabiera Caldera w niebezpieczną podróż do afrykańskiego buszu. Zabiera w tereny ciężko dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Ale nie fizycznie. Jest to podróż czysto fikcyjna, która wydarzyła się wcześniej. Antropolog opowiada psychiatrze, co przeżył, ale robi to podchwytliwie. Czasem nie wiadomo, który z bohaterów jest pacjentem. Obaj uczą się od siebie nawzajem. Każdy z nich się czegoś boi. Może są do siebie w jakimś stopniu podobni? Powell uświadamia psychiatrze, że jego życie jest złudzeniem. Że wszystko to jedno wielkie złudzenie. Jednak w miejscu Caldera można postawić każdego. To taki film, który uczy i wzrusza, który pokazuje rzeczy istotne. Ale zarazem obraz, który trzeba umieć zrozumieć. Anthony Hopkins w roli Ethana Powella wypadł znakomicie. Jednak czyż mogło być inaczej? Do tego Cuba Gooding Jr. i Donald Sutherland dopełnili i mamy co oglądać. Ponadto, na uwagę zasługuje muzyka. Usłyszałem na początku i wiedziałem, że będzie dobra. Takie rzeczy się wyczuwa. I, na szczęście, się nie pomyliłem. Podkreśla charakter filmu, wzrusza i pasuje do zdjęć. Czyli wszystko jest na swoim miejscu. Wyobraźcie sobie, że ktoś może nie odzywać się bardzo długo. Z normalnego człowieka zmienić się w kogoś niepoczytalnego, nieprzystosowanego do życia w naszym świecie. Jednak czy do czegoś takiego, może doprowadzić obcowanie ze zwierzętami? Okazuje się, że tak. Jednak ile taka osoba zyskuje? Odzyskuje coś, co przeciętny człowiek stracił wiele wieków temu. Odzyskuje ład i harmonię. Jednak zawsze znajdą się ludzie, którzy pragną to zakłócić. Ludzie źli, ale w dzisiejszych czasach takich mnóstwo. A to dzieło ukazuje to bardzo dobrze. Bo Powell, wcześniej pochłonięty bezgranicznie pracą, dzięki obcowaniu z gorylami, odzyskał coś, co inni stracili. Odzyskał tytułowy instynkt. Jednak, oczywiście, po odnalezieniu został uznany za nienormalnego. Ale kto tak naprawdę jest nienormalny? No właśnie. Po obejrzeniu sami odpowiedzcie sobie na to pytanie.