Oni (2002)
Robert Harmon
Laura Regan
Marc Blucas

Czy strach ma rzeczywiście wielkie oczy?

Kiedy zapada zmrok, aż się od Nich roi. Czają się w zakamarkach naszego umysłu. Do życia powołuje je nasza, bujna w dzieciństwie, wyobraźnia karmiona czytanymi nam przez rodziców bajkami o potworach i dokonywanych przez nie strasznościach. Pamiętacie, jak babcia albo ciocia mówiły, usiłując przywołać nas do porządku, że jeśli nie będziemy grzeczni, przyjdzie np. baba jaga i nas zabierze? Większość z nas na szczęście wyrasta z tych lęków i z czasem przestaje nie tylko wierzyć w potwory, ale i bać się ich. Są wśród nas jednak tacy, którym to półetatowe nocne banie się nigdy nie przechodzi. Wtedy może być tak jak w przypadku bohaterów najnowszego filmu Roberta Harmona, twórcy "Autostopowicza" (z Rutgerem Hauerem). Wygłodniałe bestie, które wybrały sobie ich na swoje ofiary i naznaczyły, kiedy byli jeszcze dziećmi, powracają dużo silniejsze. Zupełnie jakby pielęgnowane latami strach i wiara w ich istnienie, wzmacniały je. Do tego stopnia, że są w stanie znaleźć przejście do rzeczywistego świata i, przybrawszy materialne kształty, urządzić sobie na nich polowanie. Chyba że nigdy nie były jedynie wytworem wyobraźni i ponurymi mieszkańcami krainy snów... Nie wierzycie? Julii, twardo stąpającej po ziemi i wyjątkowo trzeźwo myślącej studentce psychologii też trudno jest uwierzyć w tę pozbawioną sensu, irracjonalną teorię. Historię jednego z przyjaciół o prześladujących go, gdy robi się ciemno, potworach z dziecięcych koszmarów, traktuje na początku z przymrużeniem oka. Ale tylko do momentu, w którym na jej oczach zmęczony ciągłym uciekaniem i życiem w nieustającym strachu popełnia samobójstwo. Niedługo potem okaże się, że ona sama też jest naznaczona... W jednej z ról nasza rodaczka, Dagmara Domińczyk, która jak dotąd niezbyt skutecznie usiłuje wypłynąć na głębokie wody Hollywood i którą mogliście zobaczyć w filmach "Hrabia Monte Christo" albo "Rock Star". Ciekawe jak dalej potoczy się jej kariera aktorska. Bardzo dobrze mówi po angielsku, ale takich szprotek, jak ona, jest w Fabryce Snów całe mnóstwo. W razie czego z pewnością może próbować sił jako modelka; urody jej nie brakuje. Pomysł na film, który stopniowo przerodził się w scenariusz, zasługuje na uwagę. Każdy miał przynajmniej raz w życiu koszmar. Albo bał się ciemności. Co jednak, jeśli śniący nam się zły sen, w jakiś sobie tylko wiadomy sposób zacząłby mieć swoją kontynuację w rzeczywistości? Gdyby nie można się było z niego obudzić? Wyobraźmy sobie, że napięcie sięga zenitu, na czole pojawiają się nam kropelki potu, oddech przyspiesza, zaczynamy krzyczeć z przerażenia, ale okazuje się, że nie możemy się przebudzić... Z technicznego punktu widzenia niegłupio rozwiązano sceny, w których pojawiają się tytułowi „oni”. W ciemności albo półcieniu po ekranie przemykają dziwne postacie, nieostre, niedokładnie pokazane. Widzimy je za każdym razem tylko przez ułamek sekundy. Dużo większe napięcie niż one same wywołują w nas znaki zwiastujące ich rychłe pojawienie się, które bardzo szybko uczymy się odczytywać; płacz dziecka, zmiany natężenia prądu, wywołania elektryczne, gasnące latarki i światła, deszczowa pogoda. Jedyny kłopot z filmem polega na tym, że skoro to horror, powinien dostarczać widzowi mocne wrażenia i dreszczyk, okazję do wystraszenia się, a tymczasem nie jest wcale taki straszny. Owszem, kilka razy na nim podskoczycie, ale będzie to reakcja na gwałtowny ruch kamery albo czyjeś nagłe wyskoczenie skądś. Horrory, które starają się straszyć za pomocą potworów, takie już są. Pod względem stopnia przerażenia, które budzą u widza, dużo lepiej wypadają te o duchach, których byli właściciele nie mogąc po nagłej, niesprawiedliwej albo brutalnej śmierci zaznać spokoju, nawiązują kontakt ze światem śmiertelników, żeby z ich pomocą znaleźć sobie nowe miejsce.
Kolejny mroczny film o ciemności i koszmarach. Kolejna produkcja, która opiera się na tym, czego... czytaj więcej