PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=788156}
7,8 6 663
oceny
7,8 10 1 6663
Assassin's Creed Origins
powrót do forum gry Assassin's Creed Origins

Gdyby nie animus i parkour, nie wiedziałbym, że gram w kolejną odsłonę serii. W tej grze zaskakuje mnie wiele rzeczy. Przede wszystkim rozległy świat, w którym dzieje się o wiele więcej niż w "Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands". Zadałem sobie trochę trudu, aby porównać mapę z prawdziwym światem. Na północy Aleksandria, na zachodzie Cyrenaika, na południu Nubia i Pustynia Nubijska. Bohater pochodzi z osady Siwa, która, jak mi się zdaje, idealnie oddaje pogranicza Egiptu i Sudanu. Każdą z tych krain można przejechać na wielbłądzie i doświadczyć zmiany klimatu i różnych pejzaży.

Sama przygoda to oczywiście sandbox (uwielbiam sandboksy). Jednak zadań nie da się robić według dowolnej kolejności, mimo że na mapie są dostępne od razu. Każda kraina ma swój skill (np. 33-38). Jeśli gracz nie rozwinął jeszcze swojej postaci, to powinien ograniczyć się do Siwy i Aleksandrii.

Przede wszystkim bardzo polecam tym, którzy zawiedli się na wszystkich ostatnich częściach serii. To zupełnie inna gra, nieco podoba do "Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands". Oczywiście trzeba być cierpliwym graczem, ponieważ nie wszystko da się przejść jak po słupkach. Radzę też nie korzystać z opcji szybkiej podróży, nawet jeśli ktoś przejechał już raz daną trasę. Widoki są tak wspaniałe, że naprawdę warto pobawić się w czasie rzeczywistym.

I hate "Uncharted".

ocenił(a) grę na 8
vermes

Lepszy i bardziej przełomowy od 2 części z pewnością nie jest :)
W sumie największe zmiany zaszły w serii w 2 części i Origins.
Klimat słabszy niż w 1 i 2 części, gdzie bractwo miało najbardziej istotną rolę.
Zrzynka wielu aspektów z Wieśka 3.
Mikropłatności.

Oceniając przy dacie premiery:
AC 1 - 8,5 - Oczarował średniowieczny bliski wschód z XII wieku, bractwo, swoboda i otwartość świata.
Wcześniejsze gry studia np:" trylogia Price of Persia miały zamknięte lokacje.
Z dzisiejszego punktu widzenia grze nie dałbym więcej niż 8,0, bo schematyczność i powtarzalność drażni niczym
w serii TES (Morrowind, Oblivion, Skyrim). Seria AC i Far Cry ma znak rozpoznawczy - powtarzalność,
ale w AC 1 jest najbardziej to widoczne i to w tej grze po raz pierwszy wprowadzili ten element co jest minusem.

AC 2 - 9,5 - Renesansowy Włochy. Epoka i klimat nadal atutem. Najbardziej dopracowana fabuła i mechanika w całej serii.
Misje poboczne. Wiele zmian, które były najlepsze.

Assassin's Creed: Brotherhood - 8,5 - Bardzo udany dodatek do 2 części. Kontynuacja historii postaci z 2 części.
Świetne lokacje. To z tej gry jest texture pack do 1 i 2 części, które sprawiają, że jedynka i dwójka wyglądają jak Brotherwood.

Assassin's Creed: Revelations - 8 - Drugi dodatek do 2 części. Finał historii Ezio Auditore najciekawszej postaci serii.

Assassin's Creed III - 7,5 - Duże zmiany. Gra poszła w złym kierunku. Stany Zjednoczone XVIII wieku nie przypadły mi do gustu.

Assassin’s Creed IV: Black Flag - 8,5 - Gra nadal miała mało wspólnego z tymi Asasynami jakich poznaliśmy w 1 i 2 części.
Znów XVIII wiek, ale o dziwo ta odsłona była jedną z najlepszych moim zdaniem. Świetna oprawa graficzna.
Wyspy, miasteczka, woda robiły ładne wrażenie jak na 2013 rok. Jedynie twarze zbyt plastykowe :)
Na minus także znów mało miejsc zapadających w pamięć. Za mało Asasyna w Asasynie.
Gra równie dobrze mogłaby mieć inny tytuł :)

Assassin's Creed: Unity - 6,5 - XVIII wieczny Paryż. Epoka znów nie przypadła mi do gustu. Fabuła przeciętna.
Gra w momencie premiery była zbugowana. Dopiero patche, które wycięły fragment mapy poprawiły sytuację.
Na plus powrót Asasinów z prawdziwego zdarzenia. Piękna oprawa graficzna.
Paryż robił wrażenie zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.
Mam wrażenie jakby ta odsłona miała najwyższej jakości tekstury.
I później przy Syndicate i Origins twórcy byli bardziej ostrożni z obawy o wydajność.

Assassin's Creed Syndicate - 6,5 . XIX wieczny Londyn. Gra zupełnie nie przypadła mi do gustu.
Na plus zwiedzanie Londynu.

Assassin’s Creed Origins 2017 - 9. Starożytny Egipt. Klimat i epoka znów dla mnie.
Wiele zmian na plus. Gra kopiuje tak wiele z Wieśka 3, że aż trudno uwierzyć, że recenzenci nie biorą tego pod uwagę.
Z tym, że do poziomu Wieśka 3 sporo AC Origins brakuje pod względem fabuły, questów, dialogów, postaci.
Ale w sumie wiele studiów kopiowało od innych np:
Resident evil 7 2017 skopiował styl z Outlast 2013 i Outlast 2 2017.
Wiesiek 3 kopiował styl tworzenia terenów z gier Pyranhy bytes (Gothic 1-3, Risen 1-3).
Assassin's cred Origins skopiował wiele rzeczy z Wieśka 3.
Pierwszy porządny cykl dnia i nocy oraz prawdziwie żyjący świat był w Gothic 1 2001.
W Oblivionie z 2006 skopiowali to po całych 5 latach,
ale było to niedopracowane. Dopiero Skyrim z 2011 zrobione porządnie. 10 lat po Gothic 1 :)
W AC Origins dobrze się mi grało. Znacznie lepiej niż w AC Unity czy AC Syndicate, ale dużo większą frajdę dawał mi Elex.
Najlepsza gra Piranhy bytes od czasu G2 NK. A recenzenci potrafią dać Elexowi 7,5 za to, że to samo studio ma swój własny styl i
go nie zmienia przez 7 gier. A, że AC Origins kopiuje bezczelnie od innego studia nie jest dla nich minusem i dają 9 :)
Zresztą trudniejsze oldscholowe gry zawsze były niżej oceniane od łatwych i przystępnych dla niedzielnych Januszy.
Stąd nie idzie nie poważnie brać recenzji.
Potrafią dać Gothic 1 7/10, gdzie zbiera od graczy 90-95%. Evil within 6.5, gdzie od graczy dostaje 80-85%
A dają 8,5 Gothic 3, Risen 1, Risen , Risen 3. Nie mówiąc o dawaniu schematycznym, powrazralnym, łatwym grom robionym
na jedno kopyto zawsze 8,5 do 9,5. Nie ważne, że przeciętna fabuła, questy, dialogi, postacie, świat nieciekawy,
powtarzalny, klimat taki sobie, system walki zbyt łatwy i nie dający satysfakcji, poziom trudności nijaki i wszędzie znaczniki,
Dubbing czy tekst bezbarwny. itd Znam gry od 1989 od 28 lat i najlepiej oceniali gry w czasopiśmie Secret Service, 1993-2001.
Mało kiedy mógłbym się doczepić.

ocenił(a) grę na 8
returner

Zastanawiam mnie w recenzjach czym oni się kierują, że potrafią dać Wolfenstein - A New Order 2014 - 9/10,
a także Wolfenstein II 2017 także 9/10.
O ile New Order można ocenić na 8,5 lub naciągane 9 za nowy styl przygody Blazkowicza to druga część nie wnosiła nic świeżego kto zagrał najpierw w New Order i dodatek Old Blood.
Poza miastem Roswell, zniszczonym Nowym Orleanem i spotkaniem z Hitlerem nic nie miała co robiłoby opad szczęki.
Równie dobrze to mógłby być drugi dodatek do New Order.
Przyzwoita gra i tyle. 8/10.

returner

"Red Dead Redemption". Tylko to. Generalnie gry SF i fantasy uważam za najgorsze rzeczy, jakie produkuje branża.

ocenił(a) grę na 8
vermes

Ja uwielbiam gry fantasy, bo też mam słabość do filmów/seriali fantasy czy z epok średniowiecza/starożytności.
Gier science-fiction nie lubię. A filmy tak.

Jeśli chodzi o AC Origins to pod względem najważniejszych aspektów czyli
świat, klimat, fabuła, questy, dialogi, postacie, system walki, poziom trudności wysoki,
dubbing, soundtrack i udźwiękowienie, frakcje itd dość mocno odstaje od Gothic 1, Gothic 2,
Wiedźmin 1, Wiedźmin 3. Te gry powodują opad szczęki i wraca się do nich wielokrotnie.
AC Origins nawet przy 1 podejściu nuży i okazuje się marną kalką Wieśka 3. Gra na raz i do zapomnienia.
AC 2 + dwa dodatki póki co jest znakiem firmowym serii i najlepszą odsłoną.
Ma swój styl i bazuje na pomysłach i rozwiązaniach Ubisoftu, a nie bezczelnie skopiowanymi
zmianami na plus z Wieśka 3 jak w przypadku AC O. Poza tym mimo tych zmian na lepsze i tak
mocno przegrywają w nich z Wiesławem 3.

Dla mnie głównie liczą się w Action rpg:
1) Ciekawy świat do zwiedzania. Ręcznie zaprojektowany, a nie na zasadzie kopiuj/wklej jak w Tesach.
Tu od zawsze królowała Piranha Bytes (Gothic 1-3, Risen 1-3, Elex) i jedynie Wiedźmin 3 miał równie ciekawy świat, gdzie chciało się zaglądać w każdy zakamarek. Skyrim poczynił postępy, ale nadal prócz jaskiń był nudny.

2) Klimat. Niesamowicie gęsty dark fantasy był w Gothic 1 i Gothic 2 Noc kruka. Zwłaszcza w jedynce.
Wiedźmin 1 i 3 także pod tym względem kapitalne.

3) Fabuła. Gothic 1, Wiedźmin 1 i 3 oczarowały pod tym względem. A Wiedźmin 3 to pierwsza gra action rpg z tak ogromnym światem, która ma na wysokim poziomie fabułę, questy, dialogi, postacie.
Wcześniej przy Morrowind, Oblivion, Skyrim, Gothic 3, Two worlds 1 i 2 te aspekty były słabiutkie.

4) Questy. Zarówno główne jak i poboczne oraz frakcyjne. Porządnie były zrobione w
Gothic 1,2, Wiedźmin 1,2,3. W Morrowind, Oblivion czy Skyrim dobrze przygotowali te dla gildii.
W Risen 1 i Elex też podobają się.

5) Dialogi. Tu króluje Gothic 1, Gothic 2 NK, Wiedźmin 1-3.

6) Postacie. Znów Gothic 1-2 oraz Wiedźmin 1-3 zapadają w pamięć najbardziej.

7) System walki. Liczy się dla mnie by był satysfakcjonujący czyli trudniejszy i wymagający.
Nagradzał lepszych graczy, a karał słabszych. Miał możliwości wykorzystania słabości rywala i
na każdego był sposób, by była szansa pokonać dużo silniejszą postać lub potwora, gdy mamy jeszcze słabą postać. A także z każdą dodatkową umiejętnością nasza postać lepiej walczyła.
Bardzo podoba się mi ten system z Gothic 1, Gothic 2, Risen 1, Elex.
Dość dobre są też w Wiedźminach 1-3 oraz ewentualnie Skyrim.

8) Muzyka i udźwiękowienie. Bardzo podoba się mi w Gothic 1,2,3, Risen 1, Elex, Wiedźmin 1,2,3, Tesach.

9) Dubbing polski. Na kapitalnym poziomie jest w Gothic 1,2, Wiedźmin 1,2,3.
Świetnie zagrany i bez błędów. W przypadku Risen 2, Skyrim czy Gothic 3 nie ma błędów, ale wieje nudą.
Natomiast w Elex jest dość dobrze zagrany, ale z powodu winy raczej naszych tłumaczy jest dużo błędów.
Tekst nie zgadza się często z kwestiami mówionymi. Ponoć powodem tego jest, że były wersje niemiecka i angielska.

10) Poziom trudności. Im wyższy w tego typu grach tym lepiej, bo jest motywacją do
poznania całej mechaniki gry,
szukania wszystkiego, wyuczenia każdej umiejętności itd Im trudniej to także większa satysfakcja.
Nie trawię level scallingu w Tesach. Świetne pod względem trudności są Gothic 1 i Gothic 2 .
A zwłaszcza Gothic 2 Noc kruka. Nie ma wyboru trudności w nich co jest świetnym pomysłem.

Jeśli chodzi o trudność to bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły mody do Gothic 1 i 2 rozszerzające te gry.
Edycja Rozszerzona do Gothic 1 sprawia, że gra jest prawie tak trudna jak Gothic 2.
Returning Rebalance 2.1+ patch 1.2 do Gothic 2 Noc kruka mający 7 wyborów trudności sprawia, że gra na tych wyższych poziomach jest masakrycznie trudna i wymagająca kombinowania i myślenia. Nawet na tych średnich wyraźnie trudniejsza od G2 NK.
L'Hiver Edition do Gothic 2 NK nie rozszerza gry, ale poprawia mocno grafikę i zmienia Khorinis, a także
podnosi mocno poziom trudności np: likwiduje kamienne tablice z bonusami, podnosi statystyki potworom i wrogom, a nam obniża statystyki zbrój i broni.
Returning 2.0 do Gothic 2 Noc kruka mający 4 wybory trudności także mocno podnosi poziom trudności,
ale nie tak mocno jak pierwsza wersja Returninga.

Ja osobiście tak oceniam rpg w które grałem:
Gothic 1 - 10
Gothic 1 + Edycja Rozszerzona + Dx 11 - 10+
Gothic 2 - 9
Gothic 2 + NK - 9.5
Gothic 2 NK + L'Hiver Edition + Dx 11 - 9.5+
Gothic 2 NK + Returning Rebalance 2.1 - 10 (grałem na poziomie normalnym i trudnym)
Gothic 2 NK + Returning 2.0 (korzysta z L'Hiver i Dx 11) - 10! (grałem na poziomie trudnym)
Gothic 3 - 8
Gothic 3 + CP 1.75 + QP 4 + Cm 3.1 - 8,5 (na poziomie trudnym z balansem CP 1.75 stał się grywalny)
Risen 1 - 8.5 (na poziomie trudnym całkiem ok)
Risen 2 - 8.0
Risen 3 Extended Edition - 8.5 (naciągana ocena ze względu na mocno podrasowaną grafę w edycji EE)
Elex - 9
Morowind + dodatki - 9
Oblivion + dodatki - 8
Skyrim + dodatki + mody - 9
Wiedźmin 1 - 9.5
Wiedźmin 2 - 9
Wiedźmin 3 1.31 + 2 dodatki + 48 DLC + mody graficzne - 10!!!!!
Two Worlds 1 - 7
Two Worlds 2 - 7
Baldur's gate 1 - 10
Baldur's gate 2 - 10+
Planescape Torment - 10+
Arcanum - 9
Icewind dale 1 - 8
Icewind dale 2 - 8
Neverwinter nights 2 - 9
Drakensang 1 - 8.5
Drakensang 2 - 8
Dragon age 1 - 9.5
Dragon age 2 - 7
Dragon age 3 - 8
Pillars of Eternity - 9.5
Torment: Tides of Numenera - 8.5

Najwięcej w Gothic 1 i Gothic 2 :)
Do tych gier powracałem wiele razy, bo sumie 8 razy obie części grałem licząc z modami rozszerzającymi.
Gothic 1 - 4 razy
Gothic 1 + Mroczne tajemnice - 2 razy
Gothic 1 + Edycja Rozszerzona + Dx 11 + Texture pack + normal map - 2 razy
Ostatnia konfiguracja to perełka. Oto instrukcja.
https://www.youtube.com/watch?v=xKHjaGA26TY

Gothic 2 - 1 raz
Gothic 2 NK - 3 razy
Gothic 2 NK + Returning Rebalance 2.1 + Texture pack + patch 1.2 - 2 razy
Gothic 2 NK + L'Hiver Edition 0.9.1 + Dx 11 - 1 raz (Obecnie L'Hiver ma już wersje 1.1)
Gothic 2 NK + Returning 2.0 (korzysta z L'Hiver i Dx 11) - 1 raz
W Returning 2.0 grałem z angielskim tłumaczeniem, bo nie ma jeszcze profesjonalnego polskiego spolszczenia. Niby jest przepuszczone przez translator, ale jest tragiczne pod względem gramatyki jak
wcześniej ktoś grał z porządnym jakie było we wcześniejszej wersji Returning Rebalance 2.1.
Pewnie kiedyś to spolszczenie się ukaże. Gra bardzo mocno rozszerza fabułę G2 NK.
G2 NK to gra na 100 godzin, a G2 NK + Returning 2.0 spokojnie 250 godzin.
Mocne podrasowanie graficzne zachęca.

Cieszy mnie, że na Win 10 64-bit obie gry działają bez problemu.
Wystarczy System pack oraz playerkit do G1. A do G2 NK System pack, playerkit i Fix.
Dodatkowo trzeba uruchamiać jako administrator.

Obecnie powstaje mod "Dzieje Khorinis", który będzie mieć profesjonalny dubbing.
Biorą udział w projekcie prawdziwi aktorzy. Także te osoby, których głosy słyszeliśmy w G1 i G2.
Projekt będzie podzielony na dwie części. Jest to prequel Gothica 1 dziejący się na 11 lat przed wydarzeniami z pierwszej części. Pierwsza część ma dziać się na wyspie należącej do kontynentu Myrthana. A w drugiej części nasz bohater wyruszy na wyspę Khorinis w latach jej świetności.

Obecnie ogrywałem Elex po dwóch patchach na wersji 1,02.
Przejście zajęło mi ok 100 godzin. Mapa świata porównywalna z G3.
Do 20 poziomu na trudnym poziomie. A później przełączyłem na najwyższy, bo było za łatwo.
Moim zdaniem to najlepsza gra Piranhy bytes od czasu G2 + NK.
Taki powinien być Gothic 3. Elex nie ma już takich bolączek jakie nękały G3 czyli
problemy z optymilizacją, masę bugów, słaba i krótka fabuła, kiepskie i podobne do siebie questy,
nudne i przeciętne dialogi, postacie zupełnie bez charakteru, system walki bezjajeczny,
gra która nie jest żadnym wyzwaniem. Wszystkie te aspekty w Elex są wyraźnie lepsze.
Szkoda, że spartaczyli nasi tłumacze spolszczenie. Dubbing i tekst w wielu miejscach jest różniący się z
podobnym znaczeniem. Ponoć powodem tego było, że były dwie wersje niemiecka i angielska.
Drugim minusem jest dość przeciętna oprawa graficzna. Raz jest ładnie, raz tylko średnio.
Risen 3 w wersji Extended edition, który wyszedł w połowie 2015 czyli rok po premierze Risena 3 zawierał patch 6,6 gb mocno poprawiający oprawę graficzną np: zasięg widzenia, efekty, tekstury.
Ta wersja nowsza Risena 3 EE wygląda ładniej niż Elex.
Do poprawy zasięg widzenia, tekstury, woda, niektóre efekty oraz twarze.
Te ostatnie "twarze" raczej nie do naprawienia.
Jeśli nie wydadzą oficjalnego patcha jak w przypadku Risen 3 to
pewnie kiedyś modderzy wezmą się za to, by upiększyć ten świat.

ocenił(a) grę na 8
returner

Nie lubię tylko rpg, bo moje ulubione gry to te w które grałem bardzo wiele razy:

Tomb raider 1996
Tomb raider II 1997
Resident evil 1996
Resident evil 2 1998
Resident evil 1 remake 2002 (2015 w HD na Pc)
Alone in the dark 4 2001
Gothic 1 2001
Gothic 2 2002
Half Life 1998 (remaster Black Mesa 2012 na silniku HL 2)
Half Life 2 2004 + 2 dodatki
Wiedźmin 1
Wiedźmin 3 1.31 + 2 dodatki + 48 DLC + mody graficzne

W sumie wszystkie Tomb raidery lubię prócz 5 i 6.
Remake 1 Anniversary 2007 jest przykładem jak bardzo gry są upraszczane :)
Jedyne wymagające tomb raider to 1,2,3,4 i to one dawały największą satysfakcję.
Obecnie powstaje fanowski remake Tomb raider 2.

A gatunek ulubiony Survival horror

Horrory TPP:
Resident evil 1 1996 - 10
Resident evil 2 1998 - 10
Resident evil 3 1999 - 8,5
Resident evil Code Veronica 2000 - 8,5
Resident evil 1 remake 2002 (2015 wersja HD PC) - 10
Resident evil 0 2002 (2016 wersja HD PC) - 8,5
Resident evil 4 2005 - 8,5
Resident evil revelations 1 2012 - 8
Resident evil revelations 2 2015 - 8,5
Silent hill 1 1999 - 9
Silent hill 2 2001 - 10
Silent hill 3 2003 - 8,5
Blair witch - Rustin parr 2000 - 9
Alone in the dark 4 - New nightmare 2001 - 10
Dead Space 2008 - 8
Alan wake 2010 - 8
Evil within 2014 - 8,5
Evil within 2 2017 - 8,5
Resident evil 2 remake 2018 pewniak

Horrory FPP:
Blood 1997 - 8,5
Half Life 1998 - 10
System Shock 2 1999 - 10
Alien vs Predator 1999 - 8,5
Clive Barker's Undying 2001 - 9
Doom 3 - 8
F.E.A.R. 2005 - 8,5
Penumbra - Czarna plaga 2008 - 8,5
Amnesia 2010 - 9
Outlast 2013 - 8,5
Obcy Izolacja 2014 - 8,5
Outlast 2 2017 - 8,5
Resident evil 7 - 9


Z innych gier FPP miło wspominam też:
Doom 1993 - 9
Quake 1996 - 8,5
Duke Nukem 3d 1996 - 9
Unreal 1998 - 10
Thief 1998 - 10
Thief 2 2000 - 9,5
Return to Castle Wolfenstein 2001 - 8,5
Medal of honor - Allied Assault 2002 - 8,5
Call of duty 2003 - 8,5
Far Cry 2004 - 8
Call of duty 2 2005 - 8,5
Dark Messiah 2006 - 8,5
Call of duty - Modern Warfare 2007 - 10 (Remastered w 2016)
Bioshock 2007 - 8,5
Crysis 2007 - 8
Call of duty - Modern Warfare 2 2009 - 8,5
Battlefield 3 2011 - 8,5
Far Cry 3 2012 - 9
Wolfenstein - A New Order 2014 - 9
Wolfenstein - Old Blood 2015 - 8,5
Battlefield 1 2016 - 9
Wolfenstein II 2017 - 8

returner

Bój się Boga! Takie długie wpisy z listą gier?

ocenił(a) grę na 10
returner

Jest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones