PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=758423}
8,6 1 167
ocen
8,6 10 1 1167
Divinity: Original Sin II
powrót do forum gry Divinity: Original Sin II

Polecam

ocenił(a) grę na 9

Bardzo pozytywne zaskoczenie, po tylu latach beznadziei w gatunku RPG.
Gra jest dopracowana pod każdym względem - przyjemna i klimatyczna muzyka, dobra jakość dialogów i sensowne wybory (+wszystkie kwestie dialogowe mają podłożony głos), możliwość rozwiązywania sytuacji na wiele sposobów, szeroki wybór skilli i ogromne możliwości rozwoju postaci, za co największy plus, ponieważ pomimo tak wielu możliwości, każda kombinacja może być dobra, a każda umiejętność przydatna. Wszystko zależy od tego, co potrafimy osiągnąć danymi środkami, a jeśli jednak dana postać nam nie pasuje, to po pierwszym akcie możemy w dowolnej chwili wszystko zmienić, bez rozpoczynania gry na nowo. Często się to przydaje, ponieważ walka potrafi być wymagająca, potrzeba więc przemyślenia strategii i posiadania dobrze ubranych postaci, co również mi się podobało, ponieważ poziom trudności cały czas jest wyważony i stopniowo rośnie, nie dając się nudzić.
Questy są ciekawe i przemyślane, świat jest rozbudowany i dobrze rozplanowany, eksploracja popłaca, bo trafiamy na wiele znajdek i questów pobocznych. W ostatniej lokacji gry da się odczuć lekki spadek formy, możliwe, że twórcy nie mieli dość czasu aby ją dopracować, dlatego wypada trochę gorzej od poprzednich.
Kolejnym plusem są interakcje z drużyną, dzięki którym możemy nawiązać przyjaźń, romans, albo wręcz przeciwnie ich do siebie zniechęcić. Każdy towarzysz ma własną opinię na dany temat, oraz własny quest fabularny, co sprawia, że każde kolejne podejście do gry może być inne.
Pomimo wyjątkowo oklepanej fabuły o dążeniu do bycia najpotężniejszym człowiekiem na świecie, gra nie nudzi ani trochę. Stopniowo odkrywamy kolejne niuanse otaczającego świata, dzięki czemu nawet tak wyświechtany temat jest interesujący, włącznie z zakończeniem, które kolejny raz zmienia perspektywę i pozostawia pole wyboru.
Grę ukończyłam w 99 godzin, starając się przy tym zrobić wszystko, co było możliwe i szczerze polecam, nie będzie to czas stracony.

ocenił(a) grę na 8
Freya_

Długo, mi ukończenie zajęło około 83 godzin, co w sumie też nie jest mało. Zalety Divinity opisywałam przy okazji poprzedniej części, w tej na pewno do mocnych punktów zaliczyłabym ciekawe charaktery postaci (Czerwony Książę i Fane) oraz muzykę. Czasami nawet nie grałam tylko miałam otwartą daną lokację, żeby sobie leciała :)

ocenił(a) grę na 9
Freya_

Niby gra b.dobra, bo zaskakuje pomysłowością, grywalnością, możliwościami taktyki,
wysokim progiem trudności jak na te czasy czy długością gry. Gram w rpg na wysokich poziomach trudności i
odczułem, że gdybym nie wykonywał wszystkich zadań w grze byłyby pewnie problemy pod koniec :)

Gra niestety zawodzi moim zdaniem ewidentnie pod względem fabuły, towarzyszy, dialogów, klimatu,
nieciekawą pracą kamery choć to przypadłość wielu drużynowych gier rpg w 3d oraz seria ma dość słabe uniwersum.

Pillars of Eternity 1 jakie było takie było. Czerpało i kopiowało całymi garściami z BG 2, Planescape Torment, NN2-MZ.
Pillarsy 1 w pewnych punktach odstawały słabiej, a w innych mocniej od BG 2, PT, NN2 Maska zdrajcy.

Mniej odstawały, jeśli chodzi o fabułę, towarzyszy, dialogi, zadania, klimat, projekt lokacji. A to sztuka zważywszy,
że prawdopodobnie najlepsze fabuły w historii gier komputerowych mają The Longuest Journey 1999,
Planescape Torment 1999, Baldur's Gate II 2000, Neverwinter Nights 2 - Maska zdrajcy 2007, a Pillarsy 1 wcale nie są daleko.
To samo, jeśli chodzi o towarzyszy, dialogi i interakcje między nimi. Wyżej od Pillarsów 1 widziałbym tylko
Neverwinter Nights 2, Planescape Torment, BG 2 i ewentualnie dość casualowe Dragon age - Origins,
które wysoko stoi, jeśli mowa o towarzyszach.

BG2 i Planescape Torment ustawiło jakość nieosiągalną do dziś dla reszty rpg drużynowych, gdy PoE 2 wydaje się mi,
że więcej ma minusów niż plusów w stosunku do PoE 1.

Generalnie z drużynowych gier rpg dla mnie zdecydowanie najlepsze są BG 2 i Planescape Torment

Dalej na 3 miejscu Neverwinter Nights 2 + Maska zdrajcy, która mimo przejścia 3d broni się mocno niespotykaną epickością,
towarzyszami i dialogami między nimi, najmocniejszym głównym wrogiem z gier komputerowych, epickimi starciami,
najlepszym system D&D 3.5 dającym niespotykane możliwości, soundtrackiem , klimatem i 2 mocarnymi zwrotami akcji.

Dalej Pillars of Eternity 1 i 2, DA - Origins, Divinity:Original SIn II

Dalej BG1, Icewind dale 1 i 2, Arcanum, Drakensang - The Dark of Eye, Drakensang - River of Time

Dalej NN1, Świątynia pierwotnego zła, Tyranny, Divinity:Oryginal Sin

Na samym końcu Dragon age II i Dragon age - Inkwizycja, które całkowicie rozmieniły się na drobne.

Fenomenem jest poniekąd Divinity:Oryginal Sin II z 2017 roku.
Gra, która oczarowała fanów rpg grafiką, pomysłami, grywalnością.
Mimo, że jest słabsza od Pillarsów, zwłaszcza 1 części pod względem fabuły, towarzyszy, dialogów, klimatu,
a nawet pewnie zadań i nie ma tak ciekawego uniwersum to kupiła grywalnością ludzi.
I teraz pytanie czy studio Larian, które stworzyło tą grę, a obecnie zajmują się Baldur's Gate 3 to był dobry wybór,
bo może się okazać, że prawdziwym BG3 dla fanów był poniekąd Pillars of eternity 1.

Przy BG3 od Larian będą musieli wznieść się na wyżyny i dać coś znacznie lepszego niż D-OS II w kwestii
fabuły, towarzyszy, dialogów, klimatu. Jakoś tego nie widzę, ale może będą potrafić się przestawić.

Z action rpg, gdzie sterujemy 1 postacią najlepsze dla mnie pewnie są
Morrowind + dodatki + mody, Gothic 1 + Edycja Rozszerzona i dx11, Gothic 2 Noc kruka + Returning 2.0 i dx11,
Wiedźmin 1-3, Skyrim + dodatki + minimum 500 modów, Kingdom Come:Deliverance.
A za nimi dopiero gdzieś Might & Magic VI, Dark Messiah of might & magic, Oblivion + dodatki + mody, Risen 1,
Dark Souls 1-3, gdzieś jeszcze dalej pozostałe gry Piranhy bytes Gothic 3, Risen 2 i 3, Elex czy
AC Creed Origins oraz AC Creed Odyssey, które pretendują do miana gier action rpg mimo, że tam tyle rpg co kot napłakał :)

W kwestii wszystkich gier rpg to moim zdaniem najlepsze dla mnie są te:
Baldur's Gate II 2000 + Tron Baala, Planescape Torment 1999, Neverwinter Nights 2 2006 + Maska zdrajcy,
Fallout 2 1998, Star Wars: Knights of the Old Republic 2003, Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2004,
System Shock 2 1999, Deus Ex 2000, TES - Morrowind 2002 + dodatki mody, Gothic 2 Noc kruka 2003 + Returning 2.0 + Dx11.
Pewnie na dokładkę też Wiedźmin 3 + dodatki + mody graficzne, ale ta gra ma stosunkowo mało elementów rpg.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones