PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790297}
8,1 1 989
ocen
8,1 10 1 1989
Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds
powrót do forum gry Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Trochę zawiedziony

ocenił(a) grę na 7

Opinię piszę z punktu widzenia gracza wybierającego najtrudniejszy poziom rozgrywki(co ma znaczenie przede wszystkim z uwagi na wysokie ceny broni i strojów, trudność pozyskiwania surowców oraz mocnych zwojów i splotów).

Plusy:
- świetna grafika i widoki;
- niezła muzyka;
- udane projekty maszyn;
- historia ciekawa, choć mniej pasjonująca niż w głównej rozgrywce;
- wprowadzono bardzo przydatne umiejętności: zbieraczka okruchów, mistrzyni zbieractwa (polowanie dla skór i kości zajmowało zbyt wiele czasu) i chomik;
- wprowadzono bardzo przydatny strój leczący (zaoszczędzony czas na polowania i zbieranie leczniczych ziół)
- bardzo ciekawa i wymagająca próba łowiecka z Ikrie;
- gdy Aloy musi walczyć w teamie, to inni wojownicy są faktycznie pomocą (w głównej rozgrywce kompani na ogół przeszkadzają).

Minusy:
- utrudnienie rozgrywki polega głównie na zwiększeniu ilości (raz po raz zasypywani jesteśmy stadami maszyn), zamiast na faktycznej sile maszyn;
- walka z demonicznymi maszynami wymaga więcej surowców, a wypada z nich tyle samo, albo nawet mniej, niż w głównej rozgrywce. W efekcie bez odpowiednich zapasów, konieczne będzie opuszczenie ziem Banuków w celu uzupełnienia potrzebnych surowców;
- otrzymujemy potężne bronie i stroje, które zaburzają cały balans gry po powrocie na ziemie Nora, Południka czy Zmierzchu;
- upierdliwe Tereny Łowieckie Pieśniegów. Postawiono na ilość, a nie na strategię, taktykę czy spryt. Do tego próby są długie i tak wystarczy, że w próbie wodzów lub jatki zepsujesz coś na pierwszej arenie, a kontynuacja traci jakikolwiek sens (szkoda czasu i surowców, że nie wspomnę o demotywacji).
- wprowadzenie zaawansowanej Cyan niszczy trochę całą magię dokonań E. Sobeck (chodzi o stworzenie Gai);
- wprowadzenie wież sterowania pozornie wygląda ciekawie, ale ta magiczna naprawa poprzez wysyłanie jakiś impulsów zmienia historię sci-fi na fantasy;

acidity

W sensie ze jak grasz na wyższym to ci wypada wiecej/lepiej ?

ocenił(a) grę na 7
nikone

To tyczyło się głównie minusów, a wspomniałem o tym, żeby mi ktoś nie wyjeżdżał z tekstami typu np. "bredzisz, nie ma żadnych problemów z zapasami" :)
Odpowiadając krótko na zadane pytanie, wypada mniej i jest trudniej :D
A rozwijając bez spoilerów, to reguła jest taka, że im wyższy poziom, tym maszyny są agresywniejsze (są szybsze oraz chętniej i bardziej zajadle atakują), zadają większe obrażenia i same są w stanie znieść więcej obrażeń (co ma przełożenie na wspomniane surowce, które zużyjemy podczas walki). Pancerze Aloy, nie dają już tak dobrej ochrony, a maszyny z większej odległości wykrywają Aloy. No i po zabiciu maszyn wypada z nich mniej surowców, szczególnie tych rzadkich (np. statystycznie jedno serce, na 7-10 zabitych burzoptaków, a bywa, że rzadziej). Podobny problem jest ze skórami i kośćmi zwierząt , których zdobycie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (moim zdaniem zbyt dużej). No i na koniec zostają ceny broni i pancerzy, które są koszmarnie wysokie, podczas gdy ceny surowców na sprzedaż są takie same na każdym poziomie.

acidity

Dzięki za treściwą odpowiedź :)

acidity

Witam mam pytanie przeszedłem grę horizon i zainstalowałem dodatek, czy aby grać w frozen muszę przechodzić podstawę od nowa?

ocenił(a) grę na 7
Jarek81_fw

Nie ma potrzeby, wczytaj ostatni auto zapis (będzie to ten sprzed finałowej misji) i możesz spokojnie udać się na tereny Banuk.

acidity

Przeszedłeś na 100 procent?

Ja niestety utknąłem na próbach łowieckich i wyzwaniu Ekrie. Mam 96 proc. i odechciało mi się grać. Na poziomie Ultra Hard jest zbyt trudno i trochę żałuję, że nie miałem save'a na łatwiejszym poziomie i zacząłem tego dlc zaraz po skończeniu nowej gry +. Wyzwanie Ekrie chyba mi się uda, bo mam drugie miejsce i musiałbym tylko wykorzystać lepiej sęk pułapki, bo strzał jest bardzo niewiele (chyba, że źle celuję), natomiast próba burzomiotem to jest totalny hardcore... tyle maszyn w tak krótkim czasie na złoto i z tak nieporęczną bronią... dramat.

ocenił(a) grę na 7
barton9

Tak, na stówkę. Tobie brakuje 4 procent do platyny, szkoda się poddawać. W próbach z Ekrie trzeba na bieżąco analizować, gdzie zmarnowałeś strzałę i poprawić ten element gry. A burzomiot to broń potężna, bo razi stada maszyn, a nie pojedyncze sztuki, trzeba więc strzelać w ziemie pod nimi, a nie do nich. Potrenuj, by się z nią zaznajomić. Wyskocz dla odmiany np. na walkę z dwoma gromoszczękami i stadkiem lancorogów. Ale taką walkę bez skradanki, za to z dużą ilością biegania i uników. I rozwiń poręczność i obrażenia.

acidity

Platynę już mam, ale Horizon jako całość (podstawka + DLC) mam zrobione na 96 proc. Brakuje dwóch pucharów, właśnie Ekrie i Pieśniegów na pierwszych miejscach.
Też mnie denerwują wysokie ceny tych surowców a na walce z maszynami we Frozen Wilds na Ultra Hard więcej tracisz niż zyskujesz a samą lancą nie jesteś w stanie wygrać walki z rywalem pokroju ogniarza.