12 małp (1995)

Twelve Monkeys

plakat - 12 małp (1995)

opisy filmu

(8)
 • Jest rok 2035. Nieznany wirus niszczy ludzkość. Tylko 1% populacji uchodzi z życiem. Ludzie żyją pod ziemią. Więzień James Cole zostaje wysłany w przeszłość do roku 1996, aby zebrać informacje na temat pochodzenia wirusa. Jednak w wyniku pomyłki trafia do roku 1990, gdzie natychmiast aresztuje go policja.

 • Zagubiony w czasie przybysz z roku 2035 musi rozwiązać zagadkę, która może ocalić jego towarzyszy lub przyprawić go o szaleństwo. W niedalekiej przyszłości populację ludzką dziesiątkuje zabójczy wirus. Ci, którym udało się przetrwać, kryją się w podziemnych bunkrach. Cole (Bruce Willis) "zgłasza się na ochotnika", by odbyć podróż w czasie i zdobyć próbkę wirusa, która pozwoli naukowcom opracować szczepionkę. Na swej drodze spotyka piękną lekarkę-psychiatrę (Madeleine Stowe) i niebezpiecznego szaleńca (Brad Pitt). Z ich pomocą stara się wpaść na trop Armii 12 małp, radykalnej organizacji, którą podejrzewa o wywołanie epidemii. Mistrzowska reżyseria Terry'ego Gilliama ("Fisher King"), znakomite kreacje aktorskie i rewelacyjne efekty specjalnie sprawiły, że "12 małp" uznano za arcydzieło sztuki filmowej.

 • Rok 2035, Ziemia jest wyludniona. Wyginęło 99% ludzkiej populacji. Ci, którzy przeżyli, schronili się w specjalnych podziemnych konstrukcjach. A wszystko to za sprawą szaleńca, który w 1996 r. wprowadził śmiertelnego wirusa. Jedyną szansą na przezwyciężenie zarazy jest zdobycie pierwotnej, nie zmutowanej wersji wirusa, dzięki której będzie możliwe przygotowanie serum. A tego dokonać można tylko w jeden sposób, wysyłając w przeszłość posłańca, który zdobędzie próbkę. Jest to misja niezwykle niebezpieczna, dlatego są do niej wybierani "ochotnicy" z więzień przyszłości. Jednym z nich jest Cole (Bruce Willis). Zostaje on przez przypadek wysłany do roku 1990. Trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie poznaje dwie osoby, które odegrają w jego życiu ogromną rolę: doktor (Madeleine Stowe) i szalonego (Brad Pitt). Sześć lat później, bezpośrednio przed zakażeniem wirusem, Cole znów wraca "do przeszłości", by dotrzeć do radykalnej organizacji "12 małp".

 • "12 małp" to nazwa grupy terrorystycznej podejrzanej o rozpowszechnienie straszliwego wirusa, który w 1996 roku pochłonął 99 procent ziemskiej populacji. Właściwa akcja filmu zaczyna się jednak 40 lat później. Żyjąca pod ziemią, zorganizowana na totalitarną modłę ludzka społeczność wysyła w przeszłość swojego "ochotniczego" przedstawiciela, którego zadaniem jest odwrócić dramatyczne losy planety. Przymusowy delegat ląduje na Ziemi o kilka lat za wcześnie. Przywiezione rewelacje prowadzą go prostą drogą do kliniki psychiatrycznej, gdzie lekarską pieczę sprawuje nad nim wrażliwa pani doktor (Stowe), a wśród pacjentów znajduje się obłąkany syn genialnego wirusologa (Pitt)...

 • W roku 2035 zwierzęta znów rządzą światem. Stało się tak, gdyż wirus nieznanego pochodzenia zabija większość ludzi na ziemi i przeżył tylko 1% populacji. Wierzy się, że wirusa rozprzestrzeniła w 1996 roku organizacja znana jako "Dwanaście małp". Ludzie są zmuszeni do zejścia pod powierzchnię ziemi. Naukowcy postanawiają wysłać w przeszłość więźnia, Jamesa Cole'a (Bruce Willis), aby zbadał pochodzenie tajemniczej epidemii w celu opracowania antidotum. Bohater przez pomyłkę trafia do 1990 roku, a nie 1996. Wówczas nikt jeszcze nie słyszał o "Dwunastu Małpach". Cole zostaje uznany za wariata i zamknięty w zakładzie dla obłąkanych, gdzie poznaje dr Kathryn Reilly (Madeleine Stowe). Później kilkakrotnie przenosi się w czasie i trafia w końcu do 1996 roku. Porywa dr Reilly, która pomaga mu w rozwiązaniu zagadki "Dwunastu Małp".

 • Jest rok 2035. Nieliczni ocaleli ludzie żyją pod ziemią, gdzie schronili się przed zabójczym wirusem, od lat nękającym ludzkość.
  Ocaleli z epidemii naukowcy dysponują archiwalnymi nagraniami telefonicznymi, które sugerują, że wirus pochodzi właśnie z Filadelfii, w podziemiach której się ukrywają, a za wybuch tajemniczej epidemii odpowiedzialność ponosi przestępcza organizacja o nazwie "Dwanaście małp". Więzień James Cole zostaje "na ochotnika" wysłany wehikułem czasu w przeszłość, ale w wyniku pomyłki, zamiast do Filadelfii, trafia do Baltimore roku 1990.
  Jego zachowanie i słowa wydają się na tyle dziwaczne, że Cole zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie dostaje się pod opiekę dr Kathryn Railly - eksperta w dziedzinie różnorodnych psychoz.
  W szpitalu Cole'a intryguje jeden z jej pacjentów, Jeffrey Goines, szalony syn znanego wirusologa, Lelanda. Pomiędzy atakami szału Jeffrey zapowiada nadchodzącą katastrofę i przestrzega przed zgubnymi skutkami eksperymentów medycznych, prowadzonych przez jego ojca.
  Cole przekonany, że jest na właściwym tropie, musi, za wszelką cenę, wydostać się ze szpitala...

 • Zabójczy wirus niemal doprowadza do zagłady ludzkości, a nieliczni ocaleni żyją pod ziemią. Cole (Willis) zostaje "na ochotnika" wysłany w przeszłość, aby zdobyć próbkę wirusa umożliwiającą opracowanie antidotum. Podczas podróży spotyka piękną doktor psychiatrii (Stowe) i niebezpiecznego szaleńca (Pitt). Ale jego głównym zadaniem jest odnalezienie Armii 12 Małp - radykalnej organizacji podejrzewanej o rozprzestrzenienie wirusa. Wspaniałe kreacje aktorskie i niesamowite efekty specjalne połączone z wyjątkowym dowcipem Gilliama sprawiają, że "12 małp" to klasyk swojego gatunku.

 • Rok 2035. Niebezpieczna choroba doprowadziła niemal do zagłady ludzkości. Nieliczni, którzy uniknęli śmierci, schronili się przed nią pod ziemią. Naukowcy uważają, że zabójczy wirus wymknął się spod kontroli w 1996 roku. Teraz zmuszają więźnia, Cole'a (Bruce Willis), aby odbył podróż w czasie do tego roku i zapobiegł katastrofie. On trafia jednak do roku 1990, do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez dr Railly (Madeleine Stowe). Poznaje tam Jeffreya (Brad Pitt), syna znanego wirusologa.