Thir13en Ghosts

plakat - Trzynaście duchów (2001)

opisy filmu

(6)
 • Arthur Kriticos (Tony Shalhoub) i jego dwoje dzieci (Shannon Elizabeth i Alec Roberts) dostają niespodziewany spadek. W samą porę. Rodzinę dotknęła niedawno tragedia - spalił im się dom, w pożarze zginęła pani Kriticos (Kathryn Anderson), przepadł też cały majątek. Załamany śmiercią żony Arthur mieszka teraz w obskurnym mieszkaniu i ledwo wiąże koniec z końcem. Pewnego dnia Kriticosowie dowiadują się, że odziedziczyli po niedawno zmarłym wuju Cyrusie (F. Murray Abraham) wielki dom. Odludna rezydencja jest wspaniała, choć dość dziwna. Została wykonana w całości ze szkła, pełno w niej antyków i osobliwej maszynerii, ściany zdobią łacińskie inskrypcje. Radośnie obejmując dom w posiadanie Kriticosowie nie są świadomi kilku spraw: po pierwsze wuj Cyrus był okultystą i łowcą duchów. Po drugie: w piwnicy uwięzione są dusze 12 wyjątkowo krwiożerczych potępieńców. Po trzecie: do domu łatwiej wejść niż z niego wyjść. Po czwarte: być może dom jest czymś więcej niż tylko domem. I wreszcie po piąte: bohaterowie szybko się o tym wszystkim przekonają na własnej skórze, ale wtedy będzie już za późno...

 • Arthur (Tony Shalhoub) wraz z córką Kathy (Shannon Elizabeth) i synem Bobbym (Alec Roberts) mieszkają bardzo skromnie. Po wielkim pożarze, w którym zginęła żona Arthura nie za bardzo mu się wiodło co doprowadziło go na skraj nędzy. Jednak los i do niego się uśmiecha, gdyż pewnego dnia do drzwi jego mieszkania puka Ben Moss (JR Bourne) - adwokat niedawno zmarłego Cyrusa (F. Murray Abraham), czyli wuja Arthura. Okazuje się, że w spadku Cyrus zostawił bratankowi wielki dom, który oprócz tego, że niemal w całości jest wykonany ze szkła, nie różni się zbytnio od innych. Arthur wraz z rodziną, adwokatem i służącą Maggie (Rah Digga) jedzie do nowego lokum, aby sprawdzić jaką "chatę" stary, dobry Cyrus im zostawił i przy okazji podpisać dokumenty. Przy wejściu, nowych właścicieli wita pewien pracownik elektrowni (Matthew Lillard), który tak naprawdę okazuje się być byłym współpracownikiem Cyrusa. Dopiero trochę później Arthur dowiaduje się, że jego stryj miał własną brygadę "pogromców duchów" i obecnie w piwnicy domu znajduje się 12 niezbyt rozrywkowych duchów. Adwokat zaś myśli wyłącznie o fortunie Cyrusa, i podczas okradania domu przypadkowo otwiera wszystkie klatki, z których wydostają się duchy. Zaczyna się walka o przetrwanie, bardzo trudna gdyż upiorów gołym okiem zobaczyć nie można, a jedyną szansą na to są specjalne okulary.

 • Arthur Kritcos i jego dwoje dzieci, Kathy i Bobby, mają już tylko siebie. Jean, żona Arthura, matka dzieci, zginęła w pożarze, który strawił cały dobytek rodziny. Niespodziewanie wdowiec dziedziczy niezwykły dom, który pozostawia mu ekscentryczny Wuj Cyrus. Budynek, zbudowany w całości ze szkła i stali, to wspaniały przykład nowoczesnej architektury, pełen otwartych przestrzeni. Arthur i jego dzieci nie wierzą we własne szczęście, patrząc na elegancko zrobione szklane ściany swojego nowego domu, lecz nie wiedzą, że ten ich nowy dom skrywa mroczną tajemnicę.

 • Arthur Kritcos wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Ma piękną żonę i dwoje dzieci. Jednak, jak to zwykle bywa, szczęście nie trwa zbyt długo... W domu wybucha pożar, który pochłania cały jego majątek oraz... żonę. Od tej pory Arthur żyje w nędzy, ledwie wiążąc koniec z końcem. Niespodziewanie przychodzi do niego prawnik, który oświadcza mu że odziedziczył wielki dom po swoim dalekim wuju Cyrusie. Budynek jest bardzo niezwykły, gdyż jest w całości wykonany z metalu i szkła. Arthur wraz z dziećmi jest zachwycony. Jednak po pewnym czasie ich zachwyt przeistacza się w przerażenie, ponieważ odkrywają, czym naprawde zajmował się ich wuj i co znajduję sie w piwnicy ich nowego domu...

 • Arthur (Tony Shalhoub) miał śliczna żonę i dwójkę dzieci- Kathy (Shannon Elizabeth) i Bobbiego (Alec Roberts). Ale jego szczęście nie trwało długo.. W pożarze domu zginęła jego żona. Od tego czasu mieszkają skromnie. Gdy do drzwi puka Ben Moss (Jr Bourne)- adwokat nieżyjącego wuja Cyrusa (F. Murray Abraham) jego życie nagle się odmienia. Okazuje się, że dostał w spadku olbrzymi dom wykonany ze szkła. Razem z dziećmi, adwokatem i niańką (Rah Digga) wyruszają obejrzeć dom i przy okazji podpisać dokumenty. Przed wejściem wita ich elektryk (Matthew Lillard), który niegdyś pracował wraz z Cyrusem. Dopiero po pewnym czasie Arthur dowie się, dlaczego tak właściwie jego wuj wybudował ten dom i że w piwnicy ma "małe zoo", czyli 12 duchów. Adwokat chce zdobyć fortunę Cyrusa i podczas podniesienia walizki uruchamia cały system, który uwalnia duchy z klatki i zamyka dom. Rodzina Arthura wraz z niańką i elektrykiem zaczynają walkę o życie... Na pomoc przybywa Kalina (Embeth Davidtz)... Czy Kalina okaże się sojusznikiem czy wrogiem?
  Czy Arthurowi i innym uda się przetrwać?

 • Pewna rodzina dziedziczy po swym ekscentrycznym wuju (nagrodzony Oscarem F. Murrary Abraham) odziedzicza wspaniały, stary dom. Ich radość ustępuje miejsca grozie, gdy okazuje się, że dom ma wobec swych nowych lokatorów własne plany.
  Schwytani w pułapkę ojciec i córka (Tony Shalhoub i Shannon Elizabeth) spotykają potężne i mściwe duchy, które nie zawahają się zniszczyć każdego, kto stanie im na drodze.
  Do rodziny dołącza zwariowany łowca duchów, który pragnie uwolnić uwięzione w domu upiory. Wkrótce wszyscy uświadamiają sobie, że niesamowity dom jest zagadką, która skrywa w sobie klucz do ich ocalenia lub zagłady.

  [Opis dystrybutora]