Aleksander (2004)

Alexander

plakat - Aleksander (2004)

pressbook

Treść

Pytacie, jak to było, gdy byłem młody? Miałem wielkie marzenia, a gdy Aleksander spoglądał mi w oczy, wierzyłem, że mogę osiągnąć wszystko – wszystko! W jego obecności, natchnieni przez Apolla, przerastaliśmy samych siebie!"

Ptolemeusz, "Aleksander"

Król-wojownik, który wiedziony fantazją, ambicją, odwagą i młodzieńczą buńczucznością, poprowadził swe mocno osłabione i słabsze liczebnie wojska przeciw potężnej armii perskiej.

Syn rozpaczliwie pragnący akceptacji surowego, naznaczonego wojennymi bliznami ojca, a jednocześnie próbujący sprostać ambicjom władczej matki.

Nieustępliwy zdobywca, który nie przegrał żadnej bitwy i powiódł swych żołnierzy do krańców ówczesnego świata.

Wizjoner, którego losy, marzenia i czyny rozbrzmiewały echem przez stulecia, wpływając na kształt świata.

Był tym wszystkim. I kimś więcej.

Był Aleksandrem.

Film Oliviera Stone’a Aleksander jest prawdziwą historią jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych przywódców – Aleksandra Wielkiego(Colin Farrell) – człowieka, który podbił 90 procent ówczesnego świata, zanim osiągnął 25 lat. Wraz ze swą niezwyciężoną grecką i macedońską armią w ciągu 8 lat przemierzył 35 tysięcy kilometrów obfitujących w oblężenia i podboje, których ukoronowaniem było stworzenie gigantycznego imperium. W chwili śmierci w wieku 33 lat był panem ówczesnego świata.

Film pokazuje relacje Aleksandra z matką, Olimpias (Angelina Jolie), ojcem - królem Filipem II (Val Kilmer), przyjacielem, kochankiem i dowódcą jego wojsk Hefajstionem (Jared Leto), żoną Roksaną (Rosario Dawson) oraz z zaufanym generałem i powiernikiem, Ptolemeuszem (Anthony Hopkins).

Akcja filmu rozgrywa się w pogańskim świecie, którego obyczaje i moralność mocno różniły się od tych, którym hołdujemy dzisiaj. Odkrywa przed nami czasy niezrównanego piękna i niewiarygodnego okrucieństwa, wzniosłych ideałów i mrożących krew w żyłach zdrad. Pokazuje losy Aleksandra począwszy od inwazji w Azji zachodniej, którą postanowił wydrzeć spod perskiej kontroli, poprzez kampanię w Persji, w której odniósł nieprawdopodobne zwycięstwo nad wielokrotnie silniejszą armią króla Dariusza.

Następnie Aleksander poszerza swoje imperium o nieznane krainy dzisiejszej Azji środkowej, aby w końcu przeprawić się przez podnóże Himalajów i kontynuować swój podbój aż do Indii.

Niewiarygodne, że Aleksander nigdy nie poniósł klęski. Bezustannie popychał swą armię przez piaski pustyni, góry i dżungle egzotycznych i tajemniczych krain, pokonując każdego, kto śmiał stanąć na jego drodze.

Film jest zapisem drogi, jaką pokonał Aleksander, aby stać się żywą legendą: od czasów młodzieńczych z podsycanymi przez mity marzeniami o chwale i przygodach, poprzez głębokie związki z towarzyszami z pola walki, aż po samotną śmierć władcy rozległego imperium. Ta niezwykła historia człowieka, który zjednoczył ówczesny świat, jest dowodem na to, że śmiałym szczęście sprzyja.

O filmie
Dobór obsady
Starożytna armia
Rekonstrukcja antycznego świata
Atlas zamiast Hindukuszu
Macedonia w Essauirze
Londyn: Babilon, Indie i Pella
Tajlandia: kampania w Indiach
Uwagi końcowe