Ali G (2002)

Ali G Indahouse

plakat - Ali G (2002)

pressbook

O filmie

West Staines pod Londynem, rewir gangu Alego G. Dom kultury imienia Johna Nikea, w którym tytułowy bohater prowadzi dość nietypowe warsztaty dla młodzieży, ma zostać zamknięty z powodu braku funduszy. "Jak te dzieciaki wyrwą się teraz z getta??". Nurtowany tym pytaniem Ali rozpoczyna jednoosobową krucjatę na rzecz ocalenia ośrodka. Ogłosiwszy głodówkę protestacyjną przykuwa się do przystanku autobusowego, czym niechcący ściąga na siebie zainteresowanie wicepremiera. Ten ostatni, wobec spadającej popularności swojej partii, szuka, bowiem młodego, zdolnego kandydata, który zapewni mu zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Upatrując w karierze poselskiej szansy na ocalenie ośrodka, Ali przystaje na propozycję.

Wspierany przez Babcię (Barbara New), ukochaną Julie (Kellie Bright) i najlepszego kumpla imieniem Ricky C (Martin Freeman), Ali G zostaje członkiem parlamentu. Niebawem zapomina o bliskich i poświęca się ratowaniu świata. Nie wie, że złakniony władzy wicepremier Carlton (Charles Dance) zamierza wykorzystać go do skompromitowania premiera i przejęcia stanowiska przewodniczącego partii.

Tymczasem alternatywne poglądy Alego na kwestie szkolnictwa, służby zdrowia i imigracji niespodziewanie owocują wyraźnym wzrostem poparcia ze strony młodego elektoratu. Do czasu, kiedy to w przeddzień zwołanej przez premiera konferencji pokojowej Ali i Julie zjawiają się na uroczystym bankiecie w Chequers. Julie przyłapuje Alego na flircie z seksowną sekretarką wicepremiera, Kate (Rhona Mitra). Ali odnajduje zapłakaną ukochaną w sypialni premiera i pociesza ją w jedyny znany sobie sposób, nieświadomy, że ich seksualne wybryki rejestruje ukryta kamera. Sytuację komplikuje fakt, że nasz bohater jako erotyczny rekwizyt wykorzystuje kapelusz premiera.

Kiedy przebieg konferencji pokojowej zaczyna niebezpiecznie kojarzyć się z bliskim konfliktem zbrojnym, Ali postanawia ostudzić militarne zapędy delegatów herbatą doprawioną marihuaną. Ratując świat i premiera przekreśla jednak własną karierę polityczną. Już nazajutrz sprawa trafia do mediów i nasz bohater zmuszony jest podać się do dymisji. Ali jest sam. Stracił jedyną szansę uratowania domu kultury, stracił przyjaciół, a co gorsza, może też stracić ukochaną Julie, na którą już ostrzy sobie zęby znienawidzony przywódca konkurencyjnego gangu z West Staines, Hassan B (Ray Pathaki).

Premier również jest w tarapatach. Nagranie ukazujące go w trakcie stosunku z domniemaną prostytutką zmusza go do rezygnacji z urzędu. Prawdę zna tylko Ali. Musi odzyskać dobre imię, zrehabilitować premiera i pokrzyżować plany podłego Carltona. Musi wykraść kasetę, którą ten ostatni schował w sejfie w Chequers.

Ali i Ricky C wskrzeszają dawno zapomnianą, piracką rozgłośnię Drive by FM i wysyłają w eter dramatyczny apel. Zwołują chłopaków z Langley Village, Iver Heath, Englefield Green i - w akcie ostatecznej desperacji - członków znienawidzonego gangu z East Staines. O zmroku włamują się do rezydencji premiera w Chequers, pokonują siatkę elektronicznych zabezpieczeń, w genialnie nieortodoksyjny sposób forsują sejf i odzyskują kasetę. Ale czy to wystarczy?

ALI G INDAHOUSE to pierwsza produkcja Dana Mazera, Erica Fellnera i Tima Bevana. Nadzór nad całością prac sprawowali szefowa WT2 Natasha Warton i Sacha Baron Cohen. Scenariusz autorstwa Mazera i Sachy Barona Cohena wyreżyserował Mark Mylod. Zdjęcia kręcono w plenerze, w Londynie, Staines i Los Angeles w okresie maj-lipiec 2001.

Sacha Baron Cohen wcielił się w swoje najbardziej znane alter ego, czyli w Alego G. Sekundują mu wschodzące gwiazdy Kellie Bright (Julie), Martin Freeman (Ricky C) i Ray Pamthaki (Hassan B). W role premiera i wicepremiera wcielili się weterani sceny i ekranu, Michael Gambon i Charles Dance. W roli osobistej sekretarki wicepremiera, Kate, zobaczymy piękną Rhona Mitra.

Ali G
Producenci