Batman Begins

plakat - Batman - Początek (2005)

opisy filmu

(6)
 • Kolejna część opowieści o tajemniczym bohaterze w masce będącym postrachem przestępców w Gotham City. Tym razem, jak sam tytuł na to wskazuje, przenosimy się do czasów kiedy młody, skłócony wewnętrznie Bruce Wayne wędruje przez świat szukając ucieczki przed prawdą i przeznaczeniem do czasu, gdy na jego drodze staje Henri Ducard, członek Ligi Cieni, której celem jest walka ze złem. Mordercze treningi i doskonalenie nabranych wcześniej umiejętności czyni z Bruce'a niemal niezwyciężonego wojownika. Pobyt w górskim klasztorze zmusza go w końcu do podjęcia trudnej decyzji.
  Powraca do Gotham z zamiarem walki o sprawy słabych i wystraszonych mieszkańców swego rodzinnego miasta. W tym ciężkim zadaniu pomaga mu wierny Alfred i odważna pani prokurator Rachel Dodson. Jednak to nie skorumpowani policjanci, ani kryminaliści będą jego najgorszymi przeciwnikami. Przyjdzie mu zmierzyć się z czymś, co wydawało się, że pozostawił za sobą.

 • Bruce Wayne jeszcze jako dziecko przeżył koszmar - zabito mu rodziców. Teraz spotykamy go, jak siedzi w więzieniu. Odnajduje go tam człowiek, który podaje się za członka "Ligi Cieni". Proponuje mu dołączenie do organizacji. Wayne jednak nie zdaje egzaminu - nie potrafi zabić człowieka. A w dodatku niszczy ostoję Ligi ...
  Wayne po wielu latach wraca do zapuszczonego Gotham City. Poznaje tam wynalazcę, którego odkrycia przyczyniają się do przemian w Batmana i pokonaniu odwiecznego strachu przed nietoperzami, a także spotyka swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, która teraz jest panią prokurator i także próbuje coś zrobić ze swoim miastem.
  Bruce Wayne jako Batman chce oczyścić swoje miasto z wielu znajdujących się tam oszustów. Okazuje się jednak, że największa przeszkoda czeka go od strony teoretycznie zniszczonej już Ligi Cieni ...

 • Film przedstawia wcześniejsze losy Bruce'a Wayne'a (Christan Bale). Jako dziecko widział on jak zamordowano jego rodziców. Przepełniony żalem i chęcią zemsty na sprawcach poszukuje sposobu na walkę ze złem. Bruce opuszcza Gotham City i wkrótce poznaje niejakiego Ducarda (Liam Neeson). Pod jego okiem uczy się sztuk walki, aby następnie wstąpić do rebelianckiej grupy śmiałków, zwanej Ligą Cieni. Z nowo poznanymi sprzymierzeńcami powraca do Gotham City, aby zapoczątkować legendę i stać się Batmanem. Od tej pory Bruce wspierany przez swego wiernego lokaja, Alfreda (Michael Caine), jako Mroczny Rycerz zwalcza przestępczość, używając przy tym zaawansowanych pod względem technologicznym broni.

 • W dzieciństwie Bruce Wayne (Christian Bale) był świadkiem śmierci swoich rodziców. Kiedy po 14 latach ich morderca wychodzi na wolność, postanawia ukarać go własnoręcznie. Zostaje jednak uprzedzony przez zabójczynię na usługach Carmine'a Falcone'a (Tom Wilkinson), szefa miejscowej mafii. Przekonany, że w Gotham sprawiedliwość nie istnieje, Bruce opuszcza miasto. Przez osiem lat podróżuje po świecie badając zachowania przestępców i doskonaląc umiejętności walki. Po wyczerpującym treningu u Ducarda (Liam Neeson), członka tajemniczej Ligi Cieni, Wayne wraca do rodzinnego miasta. Z pomocą sprzymierzeńców uwalnia swoje alter ego: Batmana, zamaskowanego mrocznego rycerza.

 • Ubłocony, zmęczony walką z kilkoma współwięźniami Bruce Wayne (Christian Bale) trafia do izolatki w azjatyckim więzieniu. Jego życie w niczym nie przypomina bytu, który mógł wieść, zostając w rodzinnym Gotham i zarządzając firmą swojego ojca, znanego lekarza. Uczucie zażenowania i rozczarowania miastem nie pozwalają mu jednak powrócić w strony, w których się wychował. Dlatego też zainteresowanie ze strony Henriego Ducarda (Liam Neeson) wydaje mu się tak korzystne. Tajemniczy przybysz w trakcie morderczego treningu uczy go sztuk walki, samokontroli i pomaga mu się wyzbyć lęku, który posiadł w dzieciństwie - strachu przed nietoperzami.

  Jako dziecko Bruce Wayne był świadkiem śmierci swoich rodziców, bogaczy-filantropów. Jak na ironię zginęli z ręki jednej z osób, której chcieli pomóc - człowieka, którego bieda zmieniła w kryminalistę. Poczucie nienawiści do niego i chęć pomszczenia rodziców naznaczyła życie Bruce'a, który nie widział różnicy pomiędzy zemstą a sprawiedliwością. Po powrocie do Gotham przybiera postać Batmana - człowieka nietoperza, który przy użyciu najnowszych technologii walczy z zepsuciem i korupcją targającymi miastem.

 • "Batman Początek", dzieło cenionego reżysera Christophera Nolana, odkrywa tajemnicę narodzin legendarnego Mrocznego Rycerza.
  Po tragicznej śmierci rodziców, rozczarowany życiem spadkobierca fortuny, Bruce Wayne (Christian Bale), podróżuje po świecie, szukając środków do walki z niesprawiedliwością po to, aby obrócić strach przeciw tym, którzy go sieją. Z pomocą zaufanego lokaja Alfreda (Michael Caine), detektywa Jima Gordona (Gary Oldman) oraz swego sprzymierzeńca Luciusa Foxa (Morgan Freeman) Wayne powraca do Gotham City, aby powołać do życia swoje alter-ego: Batmana, zamaskowanego wojownika, który posługuje się siłą, intelektem i zaawansowaną bronią, aby zwalczać złowrogie siły, które zagrażają miastu.