Bezdroża (2004)

Sideways

plakat - Bezdroża (2004)

opisy filmu

(7)
 • "Bezdroża" nagradzane na wielu festiwalach filmowych opowiadają historię dwóch przyjaciół. Różnią się oni od siebie pod bardzo wieloma względami, jednak dzięki temu świetnie się uzupełniają. Jack (w tej roli rewelacyjny Thomas Haden Church) za tydzień bierze ślub, toteż postanawia urządzić sobie „tydzień kawalerski”. W tym celu wraz z Milesem (Paul Giamatti) wyrusza w pełną zwariowanych i niesamowitych przygód podróż.
  Na miejscu męźczyźni spotykają dwie sympatyczne dziewczyny - Mayę i Stephanie. Nie chcą by dowiedziały się one o ślubie Jacka, dlatego też oszukują je. Mówią, że celem ich podróży jest uczczenie wydania książki napisanej przez Milesa. Niestety cała tajemnica niedługo wychodzi na jaw.

 • Mężczyzna w średnim wieku - Miles, którego gra Paul Giamatti, jest niespełnionym i odrobinę pechowym pisarzem. Nie mogąc wydać swych książek, a musząc jakoś zarobić na życie, uczy w szkole angielskiego. Nie może też wyjść z dołka po rozwodzie ze swoją piękną żoną. Miles ma przyjaciela - Jacka (Thomas Haden Church), który jest zupełnym jego przeciwieństwem: pewny siebie, żyjący chwilą i uwielbiający miłosne podboje. Jack za tydzień bierze ślub, dlatego Miles postanawia zabrać go na przyjacielską włóczęgę samochodem, aby po raz ostatni mógł zakosztować wolności. Dla Milesa jednak wyprawa jest przede wszystkim pretekstem do kosztowania znakomitych win w okolicznych winnicach. Jack natomiast zdecydowanie bardziej niż wina, woli kobiety i wdaje się w romans z piękną dziewczyną o imieniu Stephanie. Stawia to pod znakiem zapytania jego ślub. Z kolei na drodze Milesa pojawia się urodziwa kelnerka Maya, która podobnie jak on rozsmakowana jest w winach. To zbliża ich do siebie. Perypetie dwójki, różnych jak ogień i woda, przyjaciół, stanowią serię komiczno-tragicznych wydarzeń.

 • Jest to niezwykle ciepła tragiczno-komiczna opowieść o przyjaźni, kryzysie wieku średniego i znakomitych winach. Miles to pechowy pisarz. Ciągle nie udaje mu się wydać książki, dlatego pracuje jako nauczyciel języka angielskiego. W dodatku nie potrafi pozbierać się po rozwodzie z żoną i cały czas pogrążony jest w depresji. Jego jedyną miłością pozostają wyśmienite wina. Chcąc polepszyć sobie nastrój zabiera na wyprawę po okolicznych winnicach swojego przyjaciela Jacka, który za tydzień przestanie być kawalerem. To jednak nie przeszkadza Jackowi wdać się po drodze w romans z przepiękną Stephanie. Miles natomiast na swojej drodze spotyka śliczną kelnerkę Mayę. Nie chodzi mu jednak, tak jak Jackowi, o łóżkowe, nic nie znaczące podboje, ale o coś znacznie ważniejszego.

 • Kiedy Jack (Thomas Haden Church) postanawia ożenić się, jego przyjaciel Miles (Paul Giamatti), zabiera go na tygodniową podróż przedślubną. Kolejnymi przystankami w drodze są winnice, gdzie oboje rozsmakowują się w winach i... kobietach. Zabawa jednak przemienia się w dramat, zarówno dla niespełnionego pisarza Milesa, który nie potrafi zerwać z przeszłością, jak i Jacka, aktora-kobieciarza, który z każdym dniem coraz mniej pragnie ślubu.

 • Niespełniony pisarz Miles (Paul Giamatti) i jego przyjaciel Jack (Thomas Haden Church) wyruszają na wędrówkę po winnicach Kalifornii. Jack chce wykorzystać ostatnie dni kawalerskiego życia przed czekającym go wkrótce ślubem. Miles pragnie zapomnieć o niedawnym rozwodzie i pisarskich niepowodzeniach. Wspólna podróż nie należy jednak do najłatwiejszych. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Jack zakochuje się w Stephanie (Sandra Oh), a jego przyjaciel spotyka kelnerkę Mayę (Virginia Madsen), która świetnie zna się na winach. Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany w 2005r.

 • 40- letni Miles Raymond, rozwiedziony nauczyciel angielskiego, zmaga się z depresją wynikającą z nieudanego życia osobistego i porażki pisarskiej. Jego przyjaciel Jack, drugorzędny aktor, kiedyś gwiazdor telenowel, obecnie podkładający głos w reklamówkach, jest jego przeciwieństwem: pewny siebie, żyjący chwilą i uwielbiający miłosne podboje. Obaj mają jednak świadomość niespełnienia marzeń i ambicji. Jacek wkrótce się żeni. Miles ma być jego drużbą. Proponuje więc przyjacielowi tygodniową wyprawę w dolinę Santa Yvezw Kalifornii. Chce mu umilić ostatnie dni kawalerskiej wolności wypadami do licznych w tym regionie winiarni, rozmowami, grą w golfa.
  Na miejscu zatrzymują się w hotelu, skąd wyruszają na krótkie, winem znaczone wycieczki. Miles wygłasza uczone mowy na temat spożywanego trunku i marzy o ulotnym, idealnym bukiecie Pinot. Jackowi wystarcza tani Merlot i zdaje się zainteresowany głównie seksem ze Stephanie, która pracuje jako barmanka w probierni wina. Zachęca też Milesa, aby zajął się Mayą, niedawno rozwiedzioną, sympatyczną kelnerką, która zna się na winach jak nikt inny. Miles wciąż nie potrafi zerwać z przeszłością, Jack z każdym dniem coraz mniej pragnie ślubu.

 • Za sprawą tej upajającej, odurzającej i inteligentnej komedii, nominowanej do 5 Oscarów (w tym za Najlepszy Film), reżyser Alexander Payne ("Wybory", "Schmidt") serwuje nam jeden z najlepiej przyjętych przez krytykę i widzów tegoroczny film o wzlotach, upadkach i bezdrożach trudnej podróży przez życie.
  Dwóch dojrzałych przyjaciół, po trzydziestce z okładem, Miles (Paul Giamatti) i Jack (Thomas Haden Church) wyrusza w podróż po kalifornijskich winnicach, Delektując się najlepszymi winami poznają jednocześnie smak samotności, niespełnionych marzeń i kaprysów losu.
  Bezdroża to tragikomiczna opowieść, w której wino, kobiety i... śmiech, mieszają się ze łzami, chwilami zadumy i refleksji.