Bezdroża (2004)

Sideways

plakat - Bezdroża (2004)

pressbook

O filmie

<i>"Wino żyje własnym życiem ?
z upływem lat ciągle się zmienia i ewoluuje.
Potem osiąga swą pełnię,
po której następuje nieuchronny spadek formy.
A jak smakuje..."</i>.
- Maya

Scenarzysta i reżyser Alexander Payne, twórca "Schmidta" i "Wyborów", przedstawia "Bezdroża", tragikomiczną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy wyruszają w podróż po kalifornijskich winnicach, by zasmakować najlepszych win, a poznają smak samotności, niespełnionych marzeń i kaprysów losu.
Wszystko zaczyna się od tego, że Miles (Paul Giamatti) - niespełniony pisarz, który nie może dojść do siebie po rozwodzie - zabiera swego przyjaciela Jacka (Thomas Haden Church) - drugorzędnego aktora, który za tydzień się żeni - na wyprawę po malowniczych winnicach doliny Santa Ynez. Trudno o bardziej niedobraną parę: Jack jest zadowolonym z siebie erotomanem, Miles natomiast wiecznie się martwi i nie sprawdza się w łóżku. Jack chce po raz ostatni zasmakować wolności, podczas gdy Miles chce tylko poznać smak doskonałego wina. Jackowi wystarcza tani Merlot, Miles marzy o ulotnym, idealnym bukiecie Pinot. Jedyne, co ich łączy, to niespełnione ambicje i uciekająca młodość.
W czasie podróży, która na zawsze zmieni ich życie, Miles i Jack czują, że do głowy uderza im nie tylko wino, ale i kobiety. Jack zakochuje się bez pamięci w miejscowej rozlewaczce win Stephanie (Sandra Oh), co stawia pod znakiem zapytania jego zapowiedziany ślub. Miles z kolei spotyka na swej drodze piękną kelnerkę Mayę (Virginia Madsen), która zna się na winach jak nikt inny. Obaj przyjaciele stają w obliczu kryzysu wieku średniego, który grozi niebezpiecznymi - i komicznymi - konsekwencjami...

Podróż na "Bezdroża" - historia Milesa i Jacka
Bukiet doskonały: Obsada "Bezdroży"
Współczesny świat z innego punktu widzenia: Na planie "Bezdrozy"
Piąty bohater "Bezdroży" - Wino