plakat - Cześć, Tereska (2001)

opisy filmu

(5)
  • Tereska (Aleksandra Gietner) jest dziewczyną wrażliwą, ale samotną i zagubioną. Nie umie znaleźć dla siebie miejsca ani w szkole, ani w chórze, ani wśród chłopaków. Potrzebuje przewodnika. Zostaje nim Renatka (Karolina Sobczak), trochę cyniczna, trochę wycwaniona koleżanka, dzięki której Tereska znajduje drogę do... zbrodni.

  • Piętnastoletnia Tereska uczy się w liceum krawieckim, ponieważ nie dostała się do wymarzonego liceum plastycznego. Jej ojciec, były policjant został zwolniony z pracy i lubi często zajrzeć do kieliszka, matka pracuje w fabryce. Ciężko im związać koniec z końcem. Tereskę poznajemy jako niewinne dziecko, śpiewa w chórze, pomaga siostrze w lekcjach oraz zajmuje się domem. W nowej szkole zaprzyjaźnia się z Renatą, dziewczyną wulgarną, absolutnym przeciwieństwem Tereski. Renata postanawia "nauczyć ją" życia... Pierwsze wino, pierwszy papieros, pierwszy pocałunek. Jaki wpływ na życie Tereski będzie miała ta nauka?

  • Piętnastoletnia Tereska mieszka wraz z młodszą siostrą i rodzicami w jednym z warszawskich blokowisk. Jest to spokojna, cicha dziewczyna, ma zainteresowania, oddaje się plastyce. Trafia jednak do szkoły krawieckiej, gdzie poznaje Renatę - pewną siebie, arogancką, zepsutą dziewczynę, która otwiera przed Tereską drzwi nowego świata. Uczy ją pocałunku, namawia do picia, palenia i kradzieży. Brak odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców, zagubienie, to wszystko sprawia, że Tereska zaczyna ślepo podążać za swoim nowym "autorytetem", jakim jest Renata.

  • Bohaterką filmu jest dziewczyna z pokolenia blokersów. TERESKA, 15-letnia dziewczyna, mieszka, jak większość polskich rodzin, w blokowisku. Jej rodzice są przeciętni - ojciec czasem zagląda do kieliszka, mama biega do kościoła, a w mieszkaniu gra bez przerwy telewizor. Tereska rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej, chce zostać projektantką mody. Zaprzyjaźnia się z nową koleżanką - Renatą. Pierwszy papieros, pierwsze wino, pierwszy pocałunek. A potem pierwsza miłość z kolegą z podwórka, która okazuje się nieporozumieniem. Marzenia Tereski o wielkiej miłości kończą się tragicznie...

  • Film "Cześć, Tereska" to historia utraty niewinności. W okresie dojrzewania młoda dziewczyna (Aleksandra Gietner), chcąc zyskać akceptację nowego środowiska, doświadcza pierwszego pocałunku, seksu, alkoholu i papierosów. Wszystkie te nowe doświadczenia nie zastępują jednak marzenia o wielkiej miłości. Różnica między tym, czego pragnie a tym, co spotyka ją w życiu - prowadzi do tragedii.