Mies vailla menneisyyttä

plakat - Człowiek bez przeszłości (2002)

opisy filmu

(4)
  • Człowiek bez przeszłości jest czarną komedią. Nowe dzieło Aki Kaurismakiego to pełna surrealistycznego humoru, ironii a zarazem melancholii opowieść o szczęściu, jakie może przynieść utrata pamięci. Ta wzruszająca, optymistyczna i zabawna historia o łagodnych i dobrych ludziach jest jednocześnie niezwykle głębokim przeżyciem filmowym, pokazującym, że we współczesnym świecie jest miejsce na dobroć i miłość.

  • Mężczyzna, który przyjechał do Helsinek w poszukiwaniu pracy, pada ofiarą bandyckiego napadu, na skutek którego traci pamięć i ze strzępków zapamiętanych informacji stara się zrekonstruować swój świat. Rozpoczyna życie od początku, zakochując się i odkrywając najważniejsze wartości.
    Film Aki Kaurismäkiego to pełna surrealistycznego humoru, ironii, a zarazem melancholii opowieść o szczęściu, jakie może przynieść utrata pamięci. Ta skromna, optymistyczna historia o łagodnych i dobrych ludziach jest niezwykle głębokim filmowym przeżyciem, pokazującym, że we współczesnym świecie jest miejsce na dobroć i miłość.

  • Film Aki Kaurismäkiego, który tworzy osobiste i oryginalne kino, to pełna surrealistycznego humoru, ironii, a zarazem melancholii opowieść o szczęściu, jakie może przynieść utrata pamięci. Ta skromna, optymistyczna historia o łagodnych i dobrych ludziach jest niezwykle głębokim filmowym przeżyciem, pokazującym, że we współczesnym świecie jest miejsce na dobroć i miłość. Opis zwyczajności w filmie Kaurismäkiego jest pełen godności, dowcipu, wiary w człowieka, przywodzącej na myśl nastrój niektórych filmów Chaplina. Ta wzruszająca i zabawna historia, jest jednocześnie poważną refleksją na temat stosunków międzyludzkich i społecznych.

    Mężczyzna, który przyjechał do Helsinek w poszukiwaniu pracy, pada ofiarą bandyckiego napadu, na skutek którego traci pamięć i ze strzępków zapamiętanych informacji stara się zrekonstruować swój świat. Rozpoczyna życie od początku, zakochując się i odkrywając najważniejsze wartości.

  • "Od kiedy nie ma już na świecie nadziei i wszystko dookoła wydaje się złe, staram się robić filmy, w których nie ma przemocy , a których obejrzenie może chociaż przez chwilę zmienić nasze nastawienie do życia. Człowiek bez imienia przybywa do miasta i od razu zostaje pobity na śmierć. Tak zaczyna się ten epicki dramat, film czy może raczej sen samotnych serc z pustymi kieszeniami, żyjących pod wielkim niebem naszego Boga, a moze raczej niebem ptaków." Podpisano Aki Kaurismäki, fiński reżyser, który cały świat rozbawił swoją serią o leningradzkich kowbojach. Tym razem wprowadza nas w świat bez przeszłości, ale za to z przyszłością, w której największą i najważniejszą wartością jest wiara w dobro i uczciwość człowieka. I oczywiście miłość. Jeśli dodamy do tego chaplinowski humor, doskonałe zdjęcia i znakomitą muzykę, to jeszcze długo po obejrzeniu filmu nie będziemy mogli wrócić do brutalnej rzeczywistości i wyrwać się z metafizycznego uniesienia.