Dobry rok (2006)

A Good Year

plakat - Dobry rok (2006)

opisy filmu

(6)
 • Max Skinner (Russell Crowe) to pewny siebie, bystry i przystojny bankowiec znad Tamizy - specjalista ds. obrotu akcjami. Jego naturalnym środowiskiem jest wielkie, a zarazem pełne zgiełku miasto. Uwielbia życie na wysokich obrotach, zwłaszcza, jeśli pełne napięRussell Crowecia operacje giełdowe przynoszą mu miliony funtów zarobku. Niezwykle trafne decyzje są powodem zazdrości u jego konkurentów. Wyznawana przez niego filozofia głosi, że "zwycięstwo to nie wszystko, a zaledwie część wszystkiego". Gdy wydaje się, że do pełni szczęścia nie brakuje mu już niczego, nieoczekiwanie nadchodzi hiobowa wieść o śmierci jego wuja Henry'ego (Albert Finney). Skinner zaś, jako jedyny krewny zmarłego, dziedziczy po nim willę i winnicę w Prowansji. Będąc dzieckiem, Max wielokrotnie spędzał wakacje na południu Francji. Dawno już jednak odwykł od sielankowego klimatu posiadłości ekscentrycznego wuja, dlatego przybywa tam niczym do zupełnie obcego mu miejsca. Początkowo, jako mieszkaniec wielkiego miasta, czuje się oszołomiony spokojem tej okolicy. Nie dzwonią tu telefony, faksy nie szumią, a samochody nie hałasują... wydaje się wręcz niemożliwe, by istniał taki raj na ziemi.
  Ten niespodziewany spadek to dla Maksa oczywiście kolejny interes. Ciekawi go przede wszystkim wartość winnicy Henry'ego - "La Siroque" - funkcjonującej nieprzerwanie od 30 lat. Planuje sprzedać, wartą nawet kilka milionów dolarów, posiadłość i wyjechać do Londynu. Ironia losu sprawia, że... nie bardzo ma do czego wracać. Ostatnia transakcja giełdowa, nadzorowana przez Skinnera, wzbudziła poważne wątpliwości pracowników. Wszystko wskazuje na to, że doświadczony inwestor już wkrótce straci pracę... Wobec tak niefortunnego obrotu spraw, Max postanawia na stałe zamieszkać we Francji - w miejscu magicznym, gdzie jako mały chłopiec doświadczał ogromnej wiedzy i niezwykłej filozofii życiowej swojego wuja. Spędzony tam czas był dla głównego bohatera czymś w rodzaju szkoły życia, która pomogła mu wykształcić swój własny światopogląd i zrobić tak oszałamiającą karierę.
  Jak zapracowany mieszczuch da sobie radę w nowym otoczeniu? Być może z czasem okaże się, że trudne są tylko początki, a przyszłość nie musi malować się wyłącznie ciemnymi barwami...

 • Max Skinner jest londyńskim bankowcem, rekinem finansjery znad Tamizy, który podbija rynki europejskie. Ostatnia operacja przyniosła mu ogromne zyski, co wzbudziło ogromną zawiść konkurencji. Wkrótce potem główny bohater otrzymuje złe wieści z Francji o śmierci jego wuja Henry'ego. Jako najbliższy krewny zmarłego jest jedynym spadkobiercą jego posiadłości - willi w Prowansji i wspaniałej winnicy. Gdy Max wyrusza w podróż, by rozstrzygnąć kwestie prawne związane z otrzymanym spadkiem, z Londynu przychodzi wiadomość, że jego firma zawiesza go w obowiązkach w związku z licznymi wątpliwościami, które wzbudziła ostatnia transakcja. W miarę jak jego dalsza kariera staje się coraz bardziej niepewna, Max poznaje uroki życia na prowincji. Upływ czasu i powracające wspomnienia budzą w bohaterze dawne emocje i zapomniane uczucia. Sprawiają także, że coraz lepiej zaczyna rozumieć słowa wuja Henry'ego o życiu Prowansji: "Nigdzie indziej człowiek nie jest tak bardzo zajęty, robiąc tak niewiele i czerpiąc z tego tyle satysfakcji".

 • Oparty na powieści Petera Mayle'a film Ridley'a Scott'a. Maximilian Skinner (Russell Crowe), bezduszny i egoistyczny bankier z Londynu dowiaduje się o śmierci swojego niewidzianego od 10 lat wuja Henry'ego (Albert Finney), u którego jako dziecko spędzał wakacje. Z powodu braku aktualnego testamentu oraz innych krewnych Max otrzymuje w spadku jego posiadłość i winnice w Provence w Francji. Nie wyobrażając sobie innego życia niż te, które prowadzi w Londynie jako utalentowany bankier, otoczony pięknymi kobietami, pochlebcami i wrogami, Max decyduje się sprzedać winnice wuja. Zmuszony przez sytuację w pracy decyduje się zostać na tydzień w Provence by trochę odnowić dom i dzięki temu móc szybciej go sprzedać. Jednak w czasie tego tygodnia prócz powracających sprzed lat wspomnień pojawiają się również ludzie, którzy próbują mieć wpływ na decyzje Maxa. Pracownik wuja Francis Duflot (Didier Bourdon) utrudnia Maxowi przygotowania do sprzedaży, piękna i trochę złośliwa Fanny Chenal (Marion Cotillard) zawraca mu w głowie, a do tego wszystkiego pojawia się jeszcze nieślubna córka Henry'ego amerykanka Christie Roberts (Abbie Cornish).

 • Film, który rozpocznie się w Londyn, ale swój finał ma rozkwitającej złotem jesiennej Prowansji.
  Max Skiner drapieżny rekin londyńskiej finansjery, dostaje wiadomość o śmierci wuja i przypadającej mu w spadku posiadłości z winnicą na południu Francji. Między jedną transakcją a drugą, gdzie wystarczy wstrzymać oddech na kilka minut, zablefować, zaszarżować z kursem, zmylić konkurencję by zarobić grube miliony, Max podejmuje decyzję o odwiedzeniu posiadłości. Na początku wygląda to na krótki wyjazd, sprowadzający się do spotkania z prawnikami i notariuszami, potem rozpoczyna się wielka sentymentalna podróż w przeszłość. I nieoczekiwane spotkanie zupełnie nowej przyszłości.

 • Londyński specjalista od inwestycji Max Skinner przybywa do Prowansji, by sprzedać odziedziczoną po zmarłym wuju małą winnicę. Miejsce, które miało być kolejną inwestycją, nieoczekiwanie staje się zwrotnym punktem w życiu biznesmena. Odkrywając tajemnice przeszłości, Max odnajduje również piękną kobietę, a wraz z nią uczucie, którego zawsze szukał. Poznaje wreszcie prawdziwy smak życia!

 • Pewny siebie specjalista rynku inwestycyjnego z Londynu - Max Skinner - odnosi wielki sukces. Ostatnia operacja przyniosła mu milionowe zyski, wzbudzając zawiść konkurentów. Swój triumf bohater zawdzięcza konsekwentnie wyznawanej filozofii: zwycięstwo to nie wszystko, to tylko część wszystkiego! Wkrótce dowiaduje się, że umarł jego ukochany wuj Henry, a swój dom i winnicę w Prowansji zapisał właśnie Maxowi. Skinner wyrusza w podróż, by sprzedać posiadłość, choć niegdyś była ona dla niego miejscem magicznym, w którym jako dziecko spędzał wakacje. Kiedy zamierza ostatecznie rozstrzygnąć kwestię spadku, z Londynu dociera do niego wiadomość, że został zawieszony w obowiązkach pracownika firmy z powodu niejasności związanych z jego ostatnią transakcją - właśnie z tą, którą dotychczas uważał za swój największy sukces. W miarę jak londyńska przyszłość staje się niepewna, Max coraz więcej uwagi poświęca winnicy. Wtedy zupełnie nieoczekiwanie pojawia się młoda Amerykanka z Kalifornii, która twierdzi, że jest nieślubną córką zmarłego, a posiadłość należy się właśnie jej... Max ze zdziwieniem uświadamia sobie, iż w głębi serca wcale nie chce rozstawać się z posiadłością, nie pragnie zysku, który bez wątpienia przyniosłaby mu jej sprzedaż, a już tym bardziej: nie ma ochoty odstępować jej komuś zupełnie obcemu...