Dogville (2003)

plakat - Dogville (2003)

opisy filmu

(8)
  • Grace (Nicole Kidman), uciekając przed gangsterami przybywa do odciętego od świata miasteczka w Górach Skalistych, Dogville. Za namową samozwańczego przewodniczącego miasteczka, Toma (Paul Bettany), społeczność Dogville zgadza się ukryć Grace. W zamian za to kobieta zgadza się dla nich pracować. Szybko przekonuje się jednak boleśnie, że w Dogville dobroć można różnie rozumieć.

  • Czasy Wielkiego Kryzysu. W małym miasteczku położonym na końcu drogi gdzieś w Górach Skalistych pojawia się tajemnicza dziewczyna (Nicole Kidman) ścigana przez gangsterów. Prosi o schronienie. Mieszkańcy miasteczka po chwilowym wahaniu udzielają go. Początkowo dziewczyna odwdzięcza się im za pomoc, a w gruncie rzeczy za milczenie, wykonując drobne prace pomocnicze. Wkrótce jednak Ci zacni, porządni obywatele coraz bardziej świadomi władzy, jaką mają nad dziewczyną, zaczynają ją coraz brutalniej wykorzystywać.

  • Dogville to małe miasteczko położone w Górach Skalistych. Jego mieszkańcy prowadzą normalny tryb życia, który zachwiany zostaje wraz z przybyciem Grace. Kobieta pojawia się nie wiadomo skąd. Ucieka przed gangsterami i szuka pomocy oraz schronienia. Mieszkańcy Dogville postanawiają ją przyjąć, ale pod warunkiem, że będzie robiła coś pożytecznego dla każdego z nich. Na początku otrzymuje nawet niewielkie wynagrodzenie. Jednak z biegiem czasu warunki życia kobiety ulegają drastycznej przemianie. Grace zaczyna być szantażowana i traktowana jak niewolnica. Kobieta znosi te upokorzenia w ciszy jednak nadchodzi moment, kiedy zaczyna się buntować przeciw swoim oprawcom.

  • Jest to film ukazujący zamkniętą społeczność miasteczka Dogviille. Pewnego dnia udzielają oni schronienia nieznajomej dziewczynie. Jest ona im za to niezmiernie wdzięczna i pragnie się zrewanżować pomagając im w codziennych zajęciach. Z każdym kolejnym dniem bohaterce filmu przybywa obowiązków, co prowadzi do tego, że z gościa staje się służącą. Jednak to dopiero początek jej prawdziwych kłopotów... "Dogville" to film o tym, że "człowiek człowiekowi wilkiem", o tym jak tzw. dobrzy ludzie z zasadami mogą zmienić się w katów. Lars von Trier odkrywa przed nami dość oczywistą prawdę, że każdy ma w sobie cząstkę zła.

  • Nie ma w "Dogville" chęci podobania się widzowi, jest zmuszenie widza do spojrzenia w głąb siebie. Mała amerykańska społeczność. Obca w poszukiwaniu schronienia, która staje się ofiarą. Powolne odkrywanie zła i braku jakiejkolwiek moralności mieszkańców miasteczka, zakłamanie, brak zasad sprawia, że narasta w nas, tak jak w Grace (Nicole Kidman) nienawiść i chęć zemsty. Zakończenie jest chwilowym katharsis. Bo jacy naprawdę jesteśmy? Czy chcemy nadstawiać drugi policzek? Wszystko tu jest umowne, tak jak dekoracja. Ale pytanie o kondycję duszy ludzkiej jak zawsze uniwersalne.

  • Do miasteczka Dogville trafia dziewczyna o imieniu Grace, która ucieka przed gangsterami. Za namową Toma, mieszkańca miasteczka, Dogville zapewnia jej schronienie. Z początku jest jej tam bardzo dobrze, ale z czasem, usprawiedliwiając swoje postępowanie faktem, że Grace jest poszukiwana i zagraża miasteczku,mieszkańcy zaczynają ją wykorzystywać do wszelkiego rodzaju prac. Z czasem też, między Tomem a Grace, rodzi się miłość. Tylko on nic od niej nie oczekuje. Grace nie narzeka i spełnia wszystkie zachcianki mieszkańców, ale na końcu, gdy Tom wydaje Grace dla gangsterów, Dogville spotyka kara.

  • Akcja filmu, będącego pierwszą częścią trylogii "U, S i A", rozgrywa się w małej osadzie położonej w Górach Skalistych. Jest początek lat 30-tych, czas Wielkiego Kryzysu. Do Dogville przyjeżdża Grace, która ucieka przed nasłanymi na nią gangsterami i szuka schronienia. Społeczność miasteczka, po namowach swego samozwańczego lidera, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, zgadza się udzielić kobiecie pomocy. W podzięce Grace ma dla nich pracować. Początkowo wszystko idealnie się układa, pracy nie jest zbyt wiele, a mieszkańcy Dogville są zadowoleni. Wkrótce jednak, mając świadomość swojej władzy nad dziewczyną, zaczynają ją wykorzystywać na wszelkie możliwe sposoby. Powoli sytuacja staje się trudna do zniesienia..

  • Dogville to małe, konserwatywne miasteczko, gdzie podział ról i obowiązków od wielu lat nie uległ zmianie. Uporządkowaną codzienność mieszkańców burzy niespodziewane pojawienie się tajemniczej Grace (Nicole Kidman), ściganej przez szajkę gangsterów. Udzielenie azylu kobiecie nie jest jednak bezinteresowne, a prawdziwe twarze początkowo sympatycznych miejscowych, pozwalają kobiecie sądzić, że mimo znalezienia schronienia jej koszmar dopiero się zaczyna. Gdy przyjaciele zmieniają się w oprawców, nikt nie może już zapobiec zbliżającej się tragedii.